آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
در یک پست در همین موضوع فرموده بودین مابین ۴۳۱ و کوپلر دیود زنر ۶/۳ ولتی (اگه اشتباه نکنم) اگه سری بشه با اپتوکوپلر وفرمودین جهت کاهش ولتاژ۶/۳ ولتی.سوال من اینجا هست زنر در مدارات موازی و به صورت معکوس با ولتاژ بسته میشه درست عرض میکنم؟حالا اگه دیود بصورت سری بسته بشه حدود۰/۷ ولت افت میکنه شما فرمودین به اندازه ولتاژ زنر افت میکنه .لطفا اینو توضیح میفرمایید.سپاس

درود

موارد ناصحیح را بصورت مبهم و مشکوک به نقل از من مطرح فرمودید که محال است و هرگز چنین ادعای ناصحیحی مطرح نکردم ولی تشریح انرا مطالبه فرمودید و لذا قابل پاسخگویی نیست و شبیه آنست که بفرمایید ، بنظرم در یک پست گفتید انسان با انگشت دست راه میره لطفا توضیح دهید چطور انسان با انگشت دست راه میره ؟ که پاسخی نداره و چنین ادعایی نکردم.

و یا من سوال شما رو درک نمیکنم.

سپاس

چهارسو

کاربر vip
vip
کاربر
2021-01-11
277
316
مشهد
درود بر مهندس عزیز.
اول اینکه ببخشید اگه شماره پست رو کپی نکردم تا اینکه برداشت اشتباه من مشخص بشه.الان نزدیک ۵ ساعت دارم تمام ۴۲۲ پست رو چک میکنم تا سوالی که برای من پیش آمده بود پیدا کنم ولی ....
حالا که این پست رو زدم و وقت شما رو گرفتم سوالی داشتم:مدار اسنابر همون تغذیه راه انداز نوسانساز منبع تغذیه هست؟سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
درود بر مهندس عزیز.
اول اینکه ببخشید اگه شماره پست رو کپی نکردم تا اینکه برداشت اشتباه من مشخص بشه.الان نزدیک ۵ ساعت دارم تمام ۴۲۲ پست رو چک میکنم تا سوالی که برای من پیش آمده بود پیدا کنم ولی ....
حالا که این پست رو زدم و وقت شما رو گرفتم سوالی داشتم:مدار اسنابر همون تغذیه راه انداز نوسانساز منبع تغذیه هست؟سپاس.

درود

هرچند بررسی دقیق ۴۲۲ پست ظرف ۵ ساعت ، جهت اطمینان از موضوعی قابل تحسین است اما بارها تاکید کردم هدف این تاپیک و تاپیک های مشابه ، درک و هضم و توجیه پدیده های الکترونیکی مورد نیاز تعمیرکار بزبان بسیار ساده و عامیانه است و لذا قویا از اصطلاحات نامأنوس و مباحث کلاسیک احتراز شده .

و لذا اگرچه اسنابر ، خاموش کننده و خفه کننده و یا محدود کننده است و مکررا اعلام شده این تاپیک در خصوص توجیه و تحلیل طرز کار تغذیه سوئیچینگ است و در عمل و حواشی تغذیه با قطعاتی تکمیلی مواجه میشوید که هیچگونه ارتباطی با عملکرد سوئیچینگ ندارد و به تفصیل مورد بحث قرار نگرفته مانند محدود کننده ها و حفاظت ها و سیم برق و فیوز و کلید و امثالهم .

فلذا اگرچه موضوع مورد نظر حضرتعالی خارج از موضوع و هدف تاپیک است و هرگز ادعا نشده که این تاپیک درخصوص سوال حضرتعالی مطرح شده و بابت اتلاف وقت ۵ ساعته حضرتعالی ، بنظر نمیرسد ، قصوری متوجه من باشد.

اما با این وجود همواره تاکید کردم حتی در راستای اهداف مورد نظر تاپیک ها ، بروز خطا و نقص و کاستی بسیار بدیهی و در خصوص تلاش ها و تاپیک های من بدیهی تر است که امیدوارم با بذل عنایت علاقمندان عزیز مرتفع و اصلاح گردد.

در هر صورت اسنابر یا خفه کننده ، راه انداز نیست و بخاطر دارم در تاپیک های دیگری مورد بررسی قرار گرفته.

سپاس

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
سلام ساتاد در تغذیه زیر که سوختگی زیادی داشت //البته این عکس مشابه اونه// بعد از کلی اندازه گیری و تعویض دیود های یکسو کننده ،خازن صافی, فت 4n60,دو عدد زنر 18ولتی تغذیه را به لامپ تست وصل کردم ولی تثری از ولتاژ نبود این برد چون برد تغدیه بخور سرد هست ولناژ 12و34برای فن و مدار پیزو فراهم میکنه سرانجام چون دیدم نمونه گیری از خط 12ولت تست با تعویض دیود شاتکی ان مدا. روشن شد
اما چند مشکل هست چون مقاومت متصل به فت 68/. صدم هست و نداشتم از مقاومت نیم اهم با همون وات استفاده کردم ولتاژ های خروجی 16و26ولته از مقاومت یک اهم استفاده کردم ولناژ کم‌تر شد و فت هم داغ و بعد چند ثانیه چراغ تست کم نور شروع به روشن شدن میکنه باز همون مقاومت نیم اهم را گذاشتم اما چیزی که عجیبه دو ولناژ 16,26 زمانی که برق تغذیه رو قطع میکنم 16تا20ولت میره بالا تویه دپ سه ثانیه و بعد شروع به کم شدن میکنه و ولتاژ26هم تا36 میره و یه ان انگار درست میشه خواستم ببینم نظر شما چیه
1621383551628.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام ساتاد در تغذیه زیر که سوختگی زیادی داشت //البته این عکس مشابه اونه// بعد از کلی اندازه گیری و تعویض دیود های یکسو کننده ،خازن صافی, فت 4n60,دو عدد زنر 18ولتی تغذیه را به لامپ تست وصل کردم ولی تثری از ولتاژ نبود این برد چون برد تغدیه بخور سرد هست ولناژ 12و34برای فن و مدار پیزو فراهم میکنه سرانجام چون دیدم نمونه گیری از خط 12ولت تست با تعویض دیود شاتکی ان مدا. روشن شد
اما چند مشکل هست چون مقاومت متصل به فت 68/. صدم هست و نداشتم از مقاومت نیم اهم با همون وات استفاده کردم ولتاژ های خروجی 16و26ولته از مقاومت یک اهم استفاده کردم ولناژ کم‌تر شد و فت هم داغ و بعد چند ثانیه چراغ تست کم نور شروع به روشن شدن میکنه باز همون مقاومت نیم اهم را گذاشتم اما چیزی که عجیبه دو ولناژ 16,26 زمانی که برق تغذیه رو قطع میکنم 16تا20ولت میره بالا تویه دپ سه ثانیه و بعد شروع به کم شدن میکنه و ولتاژ26هم تا36 میره و یه ان انگار درست میشه خواستم ببینم نظر شما چیه
مشاهده فایل‌پیوست 176259

درود

بدون نقشه ، از جملات ناقص و گنگ با خطاهای نگارشی و املائی هم تکمیلش کردی و منتظر ارزیابی صحیح هستی ؟
علاوه بر نقشه باید صورت مسئله هم مشخص باشه ولی من حتی مشکل و مسئله را هم بدرستی درک نکردم.
.
سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

بدون نقشه ، از جملات ناقص و گنگ با خطاهای نگارشی و املائی هم تکمیلش کردی و منتظر ارزیابی صحیح هستی ؟
علاوه بر نقشه باید صورت مسئله هم مشخص باشه ولی من حتی مشکل و مسئله را هم بدرستی درک نکردم.
.
سپاس
مشکل پایین بودن ولتاژهای خروجی بود که خوشبختانه حل شد یکی از مقاومت های ترانزیستور های منفی و مثبت مدار افزایش اهم داده بود .سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
زیر بار افت ولتاژ دارم
دوستان مقاومت 2واتی که از پایه منفی خازن 400ولتی به سورس فت تغذیه عکس بالا وصل میشه ایا چهد صدم اهمش کم یا زیاد باشه تغییر محسوسی در جریان و ولتاژ خروجی تغذیه داره و خیلی تاثیر داره ؟ مقاومت خود این تغذیه ۶۸/. است که من ۵/ اهم هم وات استفاده کردم .
IMG_20210521_062851.jpg
جای مقادیر و مشخص کردم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Poomm

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
زیر بار افت ولتاژ دارم
استاد مقاومت 2واتی که از پایه منفی خازن 400ولتی به سورس فت تغذیه عکس بالا وصل میشه ایا چهد صدم اهمش کم یا زیاد باشه تغییر محسوسی در جریان و ولتاژ خروجی تغذیه داره و خیلی تاثیر داره ؟ مقاومت خود این تغذیه ۶۸/. است که من ۵/ اهم هم وات استفاده کردم .

درود
ارزیابی آثار تغییر هر قطعه نیاز به تحلیل و لذا نیاز به نقشه داره.
ولی احتمالا تغییر مورد اشاره اثر نامطلوبی نداره.

سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود
ارزیابی آثار تغییر هر قطعه نیاز به تحلیل و لذا نیاز به نقشه داره.
ولی احتمالا تغییر مورد اشاره اثر نامطلوبی نداره.

سپاس

سلام جواب این پستو میزارم شاید بدرد همکاران عزیز خورد
البته برای خودم صرفا تعمیر این پاور لج بازی برای رسید به جواب بود چون پاوری که 80درصد قطعاتش سوخته بود شاید کار معقول وبصرفه ای نباشه
درنهایت مشکل افت ولتاژ این پاور زیر بار با تعویض دیود D13 به شمار1n4148 هر چند از نظر تست دیودی سالم یود اما چون تنها قطعه بود که با اپتوکوپلر ارتباط نزدیکتری داشت اقدام به تعویض ان کردم و خوشبختانه ولتاژمداز36به38ولت تغییر کرد و با نصب در مدار افت ولتاژ ایجاد نشد .نتیجه تنها تست با مولتی متر و اطمینان از سالم بودن قطعه در پاوری با این حجم از سوختگی کفایت نمیکنه.ممنون

بالا