آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

rostamikola

کاربر vip
کاربر
2010-06-19
85
637
مازندران
سلام

اگر برق شهر در تغذیه برقرار است و بطریقی آی سی را یک لحظه خاموش کنیم (مثلا 14 ولت را یک لحظه قطع و مجددا وصل کنید) چرا دیگه تغذیه کار نمیکنه و حتما باید برق شهر را قطع و مجددا وصل کنید تا راه اندازی بشه؟

البته پاسخش ساده نیست ولی خیلی جالبه

سپاس

با سلام و تشکر از تحلیل ساده و روان شما
جواب سوال :ابتدا با قطع ولتاژ 14 ولت که توسط ثانویه ترانس تامین شده بود ولتاژ فیدبک قطع شده و عمل نوسان و (کلید زنی )روی اولیه قطع شده و به طبع در خروجی دیگر ولناژ14 ولتی نداریم ...حال اگر ما برق شهر را قطع در لحظه وصل مجدد یک تغییر ولتاژ در خازن اولیه بوجود آمده و از این تغییر لحظه ای ولتاژ در اولیه ترانس باعث القا ولتاژ در تانویه یا سیم پیچ 14 ولت می شود که اگر مدار 14 ولت وصل باشد عمل کلید زنی ادامه داشته و مدار کار عادی خود را ادامه می دهد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام
جناب غزال من واقعابه اطلاعات شما و نحوه بیانش غبطه میخورم و همینجا تشکر میکنم چون واقعا کلید تشکر حق مطلب رو ادا نمیکنه خوب من فکر میکنم وقتی ما 14 ولت رو قطع میکنیم FB کلا مغزش هنگ میکنه که الان باید چیکار کنه در نتیجه عمل سوئیچ کردن هم متوقف میشه پس وقتی هم سوئیچ کردن متوقف بشه به صورت خودجوش کل مدار به خواب خرگوشی میره و تا 14 ولتمون مجدد استارت کار رو برای FB نزنه مدارمون وارد کارکرد عادی نمیشه در نتیجه با قطع و وصل برق شهر اوضاع به حالت عادی بر میگرده راستی کاشکی برای تنبلهایی مثه من شماره پایه هارو هم به صورت 1234 مشخص میکردین منظورم برای اپتو کوپلر و 431 هست (آخه تنبلی تا این حد) و یه سوال حالا چطوری میشه به این مدار فهموند آقا الان جریان زیادی داره کشیده میشه مواظب باش نسوزی و یا الان مسیر اتصاله کلا ولتاژ رو بخوابون (پروتکت کن)و کلی سواله دیگه که صبح به صبح تقدیم میشه

سلام
استاد سلیمانی بسیار عزیزم

شکسته نفسی میکنید و استاد حقیر هستید و

اگرچه بخوبی میدانید سوال حقیر خطاب به دوستان همردیف و هم قطار مطرح میشود و پاسخ آن استاد گرانمایه مورد هدف و جسارت نبوده

اما با شکسته نفسی ، کمک شایان توجهی به افزایش انگیزه هم قطاران عزیزم فرمودید و نیز سوال عمده دوستان مبنی بر اعلام شماره پایه های کوپلر و آی سی یکی از نمونه ها را هم مطرح فرمودید که تقدیم خواهم کرد

در 431
پایه 1 = رفرنس
پایه 2 = آند
پایه 3 = کاتد

در VIPER22
پایه 1 و 2 = سورس
پایه 3 = FB
پایه 4 = VDD یا تغذیه
پایه 5 و 6 و 7 و 8 = درین

و البته با استفاده از دیتاشیت قطعات پایه آی سی های دیگر قابل شناسایی است

ضمنا بابت جریان غیرمجاز که به آی سی بفهمونیم جریان غیرمجازه و خاموش بشه
در آی سی های تولید گذشته نیاز بود اما اعلب آی سی های جدید خودشون همه چی را میفهمند

اگه خاطرتون باشه برخی از آی سی ها را جهت محافظت از الکتریسته دست و محیط باید در زرورق نگهداری میکردیم و خارج کردن از زرورق و لحیمکاری اونا مصیبتی داشت که گویی باید با حکم ورود بمنزل و تشریفاتی لحیم میکردیم که با توجه به پیشرفت تکنولوژی تمام این سیستم های حفاظتی را داخل آی سی چپو ندن

لذا آی سی های جدید دارای انواع محافظ است ازجمله حفاظت در قبال جریان غیرمجاز و اتصال کوتاه و غیره

اما اینکه بخواهیم جریان خروجی را مطابق میل و دلخواه خود محدودتر کنیم باید مداری اضافه کنیم و در برخی از آی سی ها مانند تولید جدید VIPER مدار اضافی هم نمیخواد و یک پایه برای محدود کردن دلخواه جریان هم داره

سپاس و تعظیم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد خیلی از بابت این تشریح جالب و ساده ایی که فرمودید سپاسگذارم اما سوالتون فکر کنم چون با قطع شدن 14 ولت ولتاژ B هم قطع میشه مدار کار نمیکنه 14 ولت هم قطع میشه وقتی که دوباره وصل بشه مدار کار نمی کنه با کشیدن برق و دوباره وصل شدن مدار ریست میشه و دوباره کار میکنه امیدوارم کمی درست گفته باشم با تشکر

/=215" گفت:
rostamikola[];04]
با سلام و تشکر از تحلیل ساده و روان شما
جواب سوال :ابتدا با قطع ولتاژ 14 ولت که توسط ثانویه ترانس تامین شده بود ولتاژ فیدبک قطع شده و عمل نوسان و (کلید زنی )روی اولیه قطع شده و به طبع در خروجی دیگر ولناژ14 ولتی نداریم ...حال اگر ما برق شهر را قطع در لحظه وصل مجدد یک تغییر ولتاژ در خازن اولیه بوجود آمده و از این تغییر لحظه ای ولتاژ در اولیه ترانس باعث القا ولتاژ در تانویه یا سیم پیچ 14 ولت می شود که اگر مدار 14 ولت وصل باشد عمل کلید زنی ادامه داشته و مدار کار عادی خود را ادامه می دهد.

سلام

دقیقا همینطوره

برای لمس موضوع اگر یک ترانس معمولی 6 ولتی تهیه کنید و دوسر 220 ولت آنرا به لامپ فازمتر متصل کنید و یک باطری را به دو سر سیم پیچ 6 ولت ترانس متصل کنید و همینطور متصل نگهدارید خواهید دید که لامپ فازمتر فقط لحظه اول ، روشن و برای همیشه خاموش می شه

لذا باوجودیکه باطری همچنان متصله اما فقط لحظه اول ، میتونه لامپ را روشن کنه (البته در لحظه قطع باطری هم ولتاژ بیشتری تولید میکنه که مورد بحث ما نیست)

دلیل علمی این رفتار را در تاپیکی تقدیم کردم
و هرچند مطلب مورد نظر را کمی جستجو کردم و پیدا نکردم اما تاپیک زیر هم جان کلام را میرسونه

http://www.irantk.ir/irantk36121-2/#post189968

اگر برق شهر در تغذیه برقرار است و بطریقی آی سی را یک لحظه خاموش کنیم (مثلا 14 ولت را یک لحظه قطع و مجددا وصل کنید) چرا دیگه تغذیه کار نمیکنه و حتما باید برق شهر را قطع و مجددا وصل کنید تا راه اندازی بشه؟

همانطور که در تست و توضیحات بالا اشاره کردم بمحض ورود برق DC به هر ترانسی یک لحظه کلیه سیم پیچ ها دارای ولتاژ میشه
و بعد از این لحظه اولیه ، هرچقدر ولتاژ DC متصل بمونه دیگه خبری نیست و فقط لحظه اول ، این ولتاژ تولید میشه (مگر اینکه آی سی تغذیه ای باشه که بعد از لحظه اول ، مدام ولتاژ dc را قطع و وصل کنه که این ولتاژ برای همیشه تولید بشه )

بنابرین بمحض اتصال برق به ترانس ، این ولتاژ لحظه ای ، برای لحظه اول تولید میشه و برق راه اندازی آی سی را تامین میکنه و پس از راه اندازی هم آی سی مدام ولتاژ dc را قطع و وصل میکنه و لذا تا زمانیکه آی سی کار میکنه و قطع و وصل میکنه ترانس هم مدام فکر میکنه لحظه اوله و لذا 14 ولت تغذیه آی سی هم مدام تولید میشه.

حالا اگه یک لحظه آی سی را خاموش کنیم بشرطی که برق اصلی (۳۱۰ولت) قطع نشه دراینصورت آی سی قطع و وصل نمیکنه و چون برق اصلی هم برقراره لذا لحظه اول را نداریم که راه اندازی کنه و بنابرین دیگه ترانس تا ابد لحظه اول را نمی بینه و به این ترتیب به خواب میره و دیگه برقی تولید نمیکنه.

اینجاست که مجبوریم تغذیه را از برق بکشیم و مجددا به برق بزنیم تا لحظه اول را برای ترانس بسازیم که ۱۴ ولت یک لحظه تولید و آی سی راه اندازی بشه.
البته اگه با آداپتور یا هر منبع دیگری هم یک لحظه 14 ولت راه اندازی لحظه اول را بهش برسونی دراینصورت هم راه می افته.

سوال:
چرا در تغذیه ای که بدلیل فوق ، بخواب رفته ، باوجودیکه برق شهر را قطع و وصل میکنیم ، گاهی اوقات
روشن نمیشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,086
48
ایران
سلام
و تشکر فراوان از آموزش های بی نظیر استاد غزال
این تایپیک عنوان مهم ارتقاع یافت تا بهتر مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد..
با آرزوی موفقیت شما و دوستان عزیز.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
و تشکر فراوان از آموزش های بی نظیر استاد غزال
این تایپیک عنوان مهم ارتقاع یافت تا بهتر مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد..
با آرزوی موفقیت شما و دوستان عزیز.

سلام

استاد رسولی بزرگوار و بسیار عزیزم

نگاه پر فراز و عنایت پر مهر شما ، بی نظیر و ستودنی

و خالق انگیزه های مضاعف و متعالی است.

سپاس و تعظیم

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام و تشکر از استاد غزال برای توضیح دادن
سوئیچینگ واقعا ساده تر از این نمی شد , این موجی که در سیم پیچ ثانویه القائ میشه بصورت سینوسی متبت و منفی و آیا امکان ایجاد حالت غیر سینوسی یا صرفا مثبت و منفی را میشه داشت.در صورت امکان در باره تفنگ کاتدی تلویزیون معمولی منظورم نحوه عملکرد و شلیک الکترون آن توضیح دهید
با تشکر​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام و تشکر از استاد غزال برای توضیح دادن
سوئیچینگ واقعا ساده تر از این نمی شد , این موجی که در سیم پیچ ثانویه القائ میشه بصورت سینوسی متبت و منفی و آیا امکان ایجاد حالت غیر سینوسی یا صرفا مثبت و منفی را میشه داشت.در صورت امکان در باره تفنگ کاتدی تلویزیون معمولی منظورم نحوه عملکرد و شلیک الکترون آن توضیح دهید
با تشکر​

سلام

بابت لطف شما ممنونم

اصولا سوئیچ یعنی قطع و وصل و لذا سوئیچینگ ولتاژ سینوسی نمیده اما اخیرا بمنظور کاهش حجم UPS با تمهیداتی از سوئیچینگ برای تهیه ولتاژ سینوسی هم استفاده کرده اند که حجم آنرا بنحو باورنکردنی بسیار کوچیک کرده

درخصوص نحوه عملکرد لامپ هر چند الکترونیک در زمان ابتدای ورودم به دانشگاه کلا لامپ تدریس میشد و اثری از ترانزیستور و آی سی نبود اما سوال شما مرتبط با این تاپیک نیست
لذا به اجمال عرض میکنم

با گرم کردن کاتد ، الکترون ها آزاد و سرگردان شده و سپس بسمت آند که دارای ولتاژ مثبت است جذب میشه و در بین راه شبکه ها شبیه بیس ترانزیستور با انرژی ضعیفی میتونه عبور آنها را کنترل کنه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
پاسخ سوال پست 4 کاربرد بسیار زیادی داره و بسیار ساده است و درخلال تحلیل هم اشاره مختصری به پاسخ کرده ام
ولذا سوال را دوباره مطرح میکنم

اگر بخواهیم ولتاژ خروجی هر تغذیه ای را بدلخواه خود کم کنیم
و بعنوان مثال ، بخواهیم خروجی تغذیه همین تاپیک بجای 10 ولت همیشه 6 ولت بشه و یا در تلویزیون سامسونگ شاسی KS9B که نقشه تغذیه و قطعات مهم آنرا در نقشه زیر تقدیم کردم بخواهیم ولتاژ تغذیه را کمتر کنیم با تغییر کدام قطعه میسر میشود ؟

بیضی های قرمز دقیقا همان قطعات مهمی است که در این تاپیک تحلیل شد

R = دو مقاومت تقسیم ولتاژ
431
کوپلر
IC = آی سی تغذیه ( کلید الکترونیکی )

ks9b--.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
پاسخ سوال پست 4 کاربرد بسیار زیادی داره و بسیار ساده است و درخلال تحلیل هم اشاره مختصری به پاسخ کرده ام
ولذا سوال را دوباره مطرح میکنم

اگر بخواهیم ولتاژ خروجی هر تغذیه ای را بدلخواه خود کم کنیم
و بعنوان مثال ، بخواهیم خروجی تغذیه همین تاپیک بجای 10 ولت همیشه 6 ولت بشه و یا در تلویزیون سامسونگ شاسی KS9B که نقشه تغذیه و قطعات مهم آنرا در نقشه زیر تقدیم کردم بخواهیم ولتاژ تغذیه را کمتر کنیم با تغییر کدام قطعه میسر میشود ؟

بیضی های قرمز دقیقا همان قطعات مهمی است که در این تاپیک تحلیل شد

R = دو مقاومت تقسیم ولتاژ
431
کوپلر
IC = آی سی تغذیه ( کلید الکترونیکی )

مشاهده فایل‌پیوست 96853

سپاس

راهنمایی

برای کاهش ولتاژ تغذیه ها باید کاری کنیم که 431 فکر کنه ولتاژ خروجی تغذیه زیاده یعنی باید ولتاژ بیشتری به ورودی 431 برسونیم

دراینصورت فکر میکنه ولتاژ تغذیه بالا رفته و از طریق کوپلر به آی سی فرمان میده که ولتاژ تغذیه را پایین تر بیاره

حالا بفرمایید با تغییر کدوم قطعه ولتاژ بیشتری به ورودی (یا رفرنس ) 431 برسونیم تا ولتاژ خروجی را کمتر کنه؟

تقریبا هر روز این تغییر بسیار ساده توی تعمیرگاهم انجام میشه که ولتاژ کار دستگاههای تعمیری کمتر و عمرشون بیشتر بشه

سپاس

آخرین ویرایش:

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
با سلام خئمت استاد غزال عزیز میخواستم بپرسم اگه ورودی مدار سوچینگ ما 12 ولت باشه و خروجی 220 ولت ایا ایسی سویچینگ که برای ولتاژ ورودی 310 ولت استفاده میشه با ولتاژ 12 عمل میکنه ؟ ایسی ورودی باید ولتاژ 12 تا 30 ولت باشه و یا فرقی نداره ا

بالا