آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود خدمت استاد غزال عزیز، بزرگوار و ارجمند

من تحلیل مدارم خیلی ضعیفه و در حد خودم تعمیرات پاور انجام میدم (بیشتر با تجارب کسب شده از دوستان و اساتید همین انجمن)

لذا خیلی نمیتونم توی این تاپیک ها که استاد غزال زحمتش رو میکشن شرکت کنم

ولی همیشه تاپیک هاتون رو دنبال میکنم و یاد میگیرم

علی الخصوص این تاپیک که منبع تغذیه چوئیچینگ رو بصورت خیلی الفبایی برای من و امثال من که به الکترونیک علاقه داریم راه انداختین

منکه به شخصه خیلی استفاده کردم مخصوصا چند تا پست اول تاپیک که با مثال های روان و شیرین استاد غزال هم بحث رو جذاب میکنه هم یادگیری رو آسون

چنانچه یک عدد اسپیکر برند کریتیو مشکل تغذیه داشت منبع تغذیه اش هم خطی نبود و از نوع سوئیچینگ بود تقریبا میشه گفت خیلی به مدار تکمیل شده همین تاپیک شبیه هست

مشکل این منبع تغذیه این بود که خروجی بدون بار 11.51 بود و با بار میشد 11.88 ولی بازم آمپی فایر اسپیکر راه نمیفتاد (با پاور کامپیوتر تست کرده بودمش آمپلی اسپیکر سالم بود)

با آموزش هایی که از این تاپیک یاد گرفتم تونستم ولتاژ خروجی این برد تغذیه رو تا 12.28 با بار برسونم و الآن اسپیکر بدون مشکل داره کار میکنه

مدار این منبع تغذیه از نوع فیدبک معکوس بود و مقاومتی که از ولتاژ خروجی به پایه کاتد اپتوکوپلر وصل بود را از 1 کیلو به 10 کیلو تغییر دادم درست شد

البته قبلش با مقاومت متغیر یک کیلو اهمی شروع کردم که با کم و زیاد کردنش دیدم ولتاژ درحد چند دهم بالا پایین میشه و به مقاومت بشتری نیاز داره...

بنده و خیلی ها فقط کلید تشکر رو فشار میدیدم و بنظر من این اصلا برای همچین تاپیکهایی کافی نیست

وقتی میبینم اساتیدی مثل استاد غزال خالصانه علمی رو که دارن به اشتراک میزارن تا علاقمندان استفاده کنن

دکمه تشکر رو به هیچ وجه کافی نمیدونم و در این پیام هرچند طولانی سر درد آور کمال تشکر و آرزوی سلامتی رو برای شما استاد عزیز و فرهیخته رو دارم

و امیدوارم سایه تون مستدام باشه و قدر اساتیدی مثل شمارو هرچه بیشتر بدونیم

خیلی معذرت میخوام بابت طولانی شدن پست

درود بر شما

ابراز اثمار و اظهار الطاف ستودنی ، امیدبخش و
خالق انگیزه های عالی و جهد و اهتمام متعالی است .

بینهایت سپاس و تقدیر​

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد غزال یکدونه هست ای کاش 10 تا استاد اینجوری تو ایران بود تا مطالب سنگین و پر از فرمول رو برامون مثل آب خوردن باز می‌کردند تا یادگیری الکترونیک شیرین تر میشد
من که خودم هر شب ساعت ها آموزش های استاد رو میخونم و چیزی یاد میگیرم با اینکه کلی کتاب و مقاله برای خوندن دارم ولی هیچ کدوم به تجارب استاد نمیرسه و ریز ترین نکات رو بازگو نکردند
من هر چه بیشتر پست هاشون رو میخونم بیشتر از خودم شرمنده میشم به خاطر ناراحتی که براشون چندین بار تو صحبت‌هام ایجاد کردم
استاد میبوسمت و واقعا شرمسارم
تا صبح پست های شما را میخونم و ناراحت هستم که وقت بیشتری ندارم که مباحث شمارا با عمل تست کنم
چون هر پست شما اینقدر باید توی ذهنم تجسم کنم تا کامل درک کنم
گاهی اوقات یک پست 10 خطی شما 10 شب باید مطالعه کنم تا تجسم کنم و تفهیم بشه
تو دنیای امروز که کسی تجربه اش را راحت در اختیار دیگران نمیزاره استاد غزال خیلی خیلی مرد هستند و دلسوز
چندین بار خواستم توی خصوصی حالشون رو بپرسم و تلفنی ازشون تشکر کنم حیف که خصوصی ایشون بسته است

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
استاد غزال یکدونه هست ای کاش 10 تا استاد اینجوری تو ایران بود تا مطالب سنگین و پر از فرمول رو برامون مثل آب خوردن باز می‌کردند تا یادگیری الکترونیک شیرین تر میشد
من که خودم هر شب ساعت ها آموزش های استاد رو میخونم و چیزی یاد میگیرم با اینکه کلی کتاب و مقاله برای خوندن دارم ولی هیچ کدوم به تجارب استاد نمیرسه و ریز ترین نکات رو بازگو نکردند
من هر چه بیشتر پست هاشون رو میخونم بیشتر از خودم شرمنده میشم به خاطر ناراحتی که براشون چندین بار تو صحبت‌هام ایجاد کردم
استاد میبوسمت و واقعا شرمسارم
تا صبح پست های شما را میخونم و ناراحت هستم که وقت بیشتری ندارم که مباحث شمارا با عمل تست کنم
چون هر پست شما اینقدر باید توی ذهنم تجسم کنم تا کامل درک کنم
گاهی اوقات یک پست 10 خطی شما 10 شب باید مطالعه کنم تا تجسم کنم و تفهیم بشه
تو دنیای امروز که کسی تجربه اش را راحت در اختیار دیگران نمیزاره استاد غزال خیلی خیلی مرد هستند و دلسوز
چندین بار خواستم توی خصوصی حالشون رو بپرسم و تلفنی ازشون تشکر کنم حیف که خصوصی ایشون بسته است

دقیقاً گل گفتی جناب نیشگون

و حرفهای دل منو راجب استاد زدین

چندین بار خواستم تو پیام خصوصی ابرازات خودم رو نسبت به خودشون عنوان کنم که پیام خصوصیشون بسته بود

حقیقت خودم رو در حد تاپیکهاشون نمیدونستم که توشون شرکت کنم

با این پیامشون دلگرمی و اعتماد بنفس دادن بهم

سایه شون مستدام باد

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
سلام

عزیزم خازن های یکی از نقشه ها مشخص و کافیه و ضرورتی به تشخیص دقیق خازنهای نقشه دوم نیست
زیرا موضوع مورد بحث با یک نقشه هم قابل بررسی میشه

بطوریکه در جریان بالا خازن صافی سریعتر تخلیه میشه و لذا در جریان بالا باید ظرفیت خازن صافی بیشتر باشه
و در ولتاژ پایین هم باید ظرفیت خازن صافی بیشتر باشه زیرا انرژی کمتری در خازن ذخیره میشه

و لذا باوجودیکه در فرکانس بالا (نسبت به فرکانس پایین) به خازن صافی بسیار کوچکتری نیاز داریم اما اگر جریان بالا و ولتاژ پایین مورد نیاز باشد دراینصورت باید ظرفیت خازن صافی قابل توجه باشد

مثلا در نقشه موصوف برای 5 ولت 3 آمپر ظرفیت 2470 میکرو جهت یکسوسازی نیم موج منظور شده
البته این ظرفیت بالا مغایر با قاعده اصلی نیست زیرا اگر بخواهیم همین 5 ولت 3 آمپر را در فرکانس پایین یکسو کنیم حتی با یکسوساز تمام موج و با ظرفیت 10000 میکرو هم به چنین کیفیتی نخواهیم رسید.

سپاس

ببخشید من این قسمت رو کمتر متوجه شدم
وقتی جریان بیشتر میشه به خاطر سرعت بیشتر الکترون ها و سریع پر شدن و خالی شدن خازن ها ظرفیت خازن رو بیشتر میکنیم که دیر تر خالی بشه تا سیکل بعدی از راه برسه و دوباره خازن رو پر کنه و ریپل ولتاژ ac کمتر بشه
اما نمیفهم چرا وقتی ولتاژ کمتر میشه باید باز ظرفیت خازن رو زیاد کرد مگه به طور معمول وقتی ولتاژ پایین هست خازن دیر تر پر نمیشه؟چرا ظرفیت رو بیشتر میکنیم که باز هم دیر تر پر بشه
میشه یکم توضیح بدهید ممنون میشم از شما بزرگوار

آخرین ویرایش:

ketaby

کاربر vip
کاربر
2010-10-22
3
7
تحلیل بسیار عالی و گویایی بود. سپاس بابت زحمات. لطفا اگر از این دست تحلیل ها درمورد سایر مدارات مثلا صوتی تصویری دارید راهنمایی بفرمایید. سپاس مجدد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
دقیقاً گل گفتی جناب نیشگون

و حرفهای دل منو راجب استاد زدین

چندین بار خواستم تو پیام خصوصی ابرازات خودم رو نسبت به خودشون عنوان کنم که پیام خصوصیشون بسته بود

حقیقت خودم رو در حد تاپیکهاشون نمیدونستم که توشون شرکت کنم

با این پیامشون دلگرمی و اعتماد بنفس دادن بهم

سایه شون مستدام باد

. درود بر شما دوست عزیز و پرمهرم
باران تشکر حضرتعالی ، حاوی این پیام ستودنی و محرک و انگیزه بخش است که بگونه ای موفق به انتقال موثر اطلاعات ناچیز خود شده ام
که در قلب مهربان خود ، پایگاه ارزنده ای برایم ساخته اید و از این حیث بسیار ارزشمند و مایه افتخار بسیار بسیار بزرگی است.

اما اگر ثبت بی رویه تشکر ، موجب اتلاف وقت و ورود کوچکترین لطمه ای به اوقات ارزنده حضرت عالی گردد ،
دراینصورت ضمن تقدیر و توقیر متقابل ، با تمام وجود اعلام میکنم هرگز و هرگز راضی به چنین زحماتی نیستم
بویژه که تعداد قابل توجه نیز بخوبی گویای انتقال پیام و اعلام رضایت است و بیش از آن ، صرفا شدت شرمندگی را
فراتر از ظرفیت و خارج از تاب و توان و تحمل اغنیا نیز میسازد چه رسد به نحیف نزار و فقیر حقیر.

سپاس و تعظیم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
تحلیل بسیار عالی و گویایی بود. سپاس بابت زحمات. لطفا اگر از این دست تحلیل ها درمورد سایر مدارات مثلا صوتی تصویری دارید راهنمایی بفرمایید. سپاس مجدد

درود بر شما عزیز ارجمند

و سپاس و تقدیر بی انتها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
ببخشید من این قسمت رو کمتر متوجه شدم
وقتی جریان بیشتر میشه به خاطر سرعت بیشتر الکترون ها و سریع پر شدن و خالی شدن خازن ها ظرفیت خازن رو بیشتر میکنیم که دیر تر خالی بشه تا سیکل بعدی از راه برسه و دوباره خازن رو پر کنه و ریپل ولتاژ ac کمتر بشه
اما نمیفهم چرا وقتی ولتاژ کمتر میشه باید باز ظرفیت خازن رو زیاد کرد مگه به طور معمول وقتی ولتاژ پایین هست خازن دیر تر پر نمیشه؟چرا ظرفیت رو بیشتر میکنیم که باز هم دیر تر پر بشه
میشه یکم توضیح بدهید ممنون میشم از شما بزرگوار

درود
آفرین
بابت دقت نظر قابل توجه که قبلا نیز مسبب اصلاح خطایی شده اید سپاسگزارم

اگرچه درک و لمس شما از الکترنیک قابل قبول و خوبه و با توجه به اینکه تجربه چندانی نداشتی و به صرف تحصیلات به توانایی و ادراک حاضر رسیدی که بسیار قابل تحسین و نادره اما اینجا اشکال شما در زمان شارژ خازن هاست .
و لذا درسته که مقدار ظرفیت خازن ها و درواقع یکی از عوامل ثابت زمانی در زمان شارژ خازن ها ، تعیین کننده هستند اما نه اینجا ، زیرا خازن صافی مورد اشاره در یکسوساز ، هیچگونه مقاومتی در مسیر خود احساس نمیکند و لذا در این شرایط خاص ، مقاومت محسوسی نداریم که میزان ظرفیت خازن ، در ثابت زمانی موثر باشد و ناگزیر به لحاظ عوامل زمان شارژ باشیم بطوریکه خازن ها در این شرایط خاص ، تقریبا در صفر ثانیه و درجا شارژ میشه چه با ولتاژ بالا چه با ولتاژ پایین ، چه با ظرفیت بالا چه با ظرفیت پایین.

اساسا اگر جز این بود در این موقعیت ، قادر به انجام وظیفه نبود زیرا مقاومت سری ، موجب اختلال امور خازن صافی میشه بنحوی که حتی در ولتاژهای بالا مثلا در یکسوسازی مستقیم برق شهر ، بابت ذخیره انرژی برق شهری که دارای ولتاژ ماکزیمم ۳۱۰ ولته و سرعت شارژ از طریق منبعی که تقریبا ایده آله ( برق شهر ) و لذا تقریبا بدون واسطه (بدون مقاومت سیم پیچ ترانس و غیره ) فقط از طریق دیود به خازن متصل میشه ، موجب شارژ فوری و کامل خازن با جریان بسیار بالایی میشه که صدمه دیود و خازن را بدیهی میکنه از مقاومت بسیار کوچک سری استفاده میکنیم تا لطمه ای به فوریت شارژ وارد نکنه . ( متناسب با جریان مورد نیاز از چند دهم تا حدود ۱۰ اهم و یا NTC مناسب ) لذا اگرچه فقط در چنین شرایطی مقاومت سری ، ناخواسته بمقدار بسیار ناچیزی موجب افزایش زمان شارژ میشه اما نامحسوسه ، بطوریکه در قبال فرکانس ۵۰ هرتز میتونیم بگیم بازم درجا شارژ میشه

بهمین علت برخلاف یکسوسازی مستقیم برق شهر ، هر دستگاهی که دارای ترانس باشه هرگز مقاومتی با ترانس سری نمیشه چون خازن صافی را از اهدافش دورتر میکنه و لذا همون مقاومت ترانس برای محدود سازی جریان خازن صافی ، کافیه
بنابرین اگرچه احساس میکنم با اصلاح مورد فوق که در خازن های صافی ، ثابت زمانی نداریم و نادیده گرفتن این شرایط خاص ، موجب گمراهی شما بوده و لذا اکنون قادر به درک و هضم موضوع و پاسخگویی به سوال خود هستید اما با این وجود پاسخ اینه.

ازآنجاکه ماکزیمم ولتاژ در سیکل سینوسی در زمان بسیار کوتاهی وجود داره بنابرین اگه بتونیم در این لحظه انرژی بیشتری ذخیره کنیم و مثلا فرض کنید ولتاژ متناوب ۱۰ ولتی داریم که دارای ماکزیمم ۱۴ ولته و اگر با غلو فرض کنید از خازنی با ظرفیت بینهایت استفاده کنیم دراینصورت ولتاژ مستقیم ۱۴ ولت داریم که برای تهیه و دریافت ولتاژ صفر تا حدود ۱۴ ولت با هیچ جریانی کم نمیاره

لذا اگه ولتاژ متناوب کمتر از مقدار لازم باشه میتونیم این ضعف را تا حدودی با افزایش ظرفیت خازن جبران کنیم زیرا دراینصورت استفاده طولانی تر از بخش فوقانی و تحتانی ولتاژ سینوسی میسر میشه یعنی استفاده از ولتاژهای نزدیک تر به ماکزیمم و می نیمم مقدور میشه

بعبارت دیگر تهیه 8 ولت از ولتاژ متناوب ۱۰ ولتی با ظرفیت خازن کوچک هم مقدوره و دشوار نیست زیرا زمان حضور ولتاژهای بیش از 8 ولت زیاده و در این بازه زمانی نیاز به استفاده از انرژی خازن نداریم زیرا در این فاصله زمانی خود منبع متناوب علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بار ، ضمنا در مرحله صعودی در حال شارژ خازن صافی هم هست و فقط زمانی که ولتاژ متناوب کمتر از 8 ولت میشه وظیفه خازن آغاز میشه و ازآنجاکه این زمان خیلی کوتاه و بخش کوچکی از ولتاژ سینوسی است بنابرین خازن کوچک هم جوابگوست

اما اگه ولتاژ ۱۲ ولت نیاز داریم به همان دلایل فوق ، مادامیکه ولتاژ سینوسی بالاتر از ۱۲ ولته نیازی به خازن نداریم اما اشکال اینجاست که زمان حضور ولتاژهای بالاتر از ۱۲ ولت خیلی کمتره و بنابرین مجبوریم از انرژی خازن در مدت طولانی تری استفاده کنیم که با خازن کوچیک ناممکنه و لذا برای دریافت ولتاژهای نزدیک به ماکزیمم ولتاژ سینوسی ، ۲ راه وجود داره.

۱- اگر میخواهیم ، ظرفیت خازن صافی پایین باشه باید از ولتاژ متناوب بالاتر استفاده کنیم که اولا بخش بیشتری از هر سیکل دارای ولتاژ مورد نیاز باشه تا مدت زمان استفاده از خازن کمتر باشه و ثانیا با افزایش ولتاژ متناوب ، انرژی ذخیره شده طبق فرمول مربوطه بیشتر میشه مثلا اگه خازنی را با ولتاژ دو برابر شارژ کنیم انرژی ذخیره شده هم دو برابر میشه.

۲- اگه فقط ولتاژ متناوب پایین دراختیار داریم ازآنجاکه بخشی از هر سیکل که دارای ولتاژ مورد نیاز ( و بالاتر ) است کمتر میشه لذا باید زمان بیشتری از انرژی خازن استفاده کنیم و لذا مجبوریم از خازن صافی با ظرفیت بزرگتر استفاده کنیم تا بتونه در زمان طولانی تری انرژی لازم را تامین کنه که بتونیم از ولتاژهای نزدیک به می میمم و ماکزیمم هم استفاده کنیم تا در جریان بالا کم نیاره وگرنه در جریان بالا خیلی زود تخلیه میشه و برای بخش از هر سیکل ولتاژ کافی و لازم را نداریم ( نه خازن داره و نه منبع)

البته در جریان ناچیز ، خازن کوچک هم کافی است و قادره ولتاژ صفر تا ماکزیمم را بهمون بده اما مشکل در جریان زیاد بروز میکنه که موجب تخلیه سریع خازن میشه و لذا تحلیل و توجیه فوق برای جریان زیاد مطرح شده .

ضمنا پاسخ های مطروحه در پست ها با مطالعه پست های قبلی قابل درک است بطوریکه وقتی با استناد به پاسخ خودم سوال میشه گاهی احساس میکنم مطلبی که خودم مطرح کردم درک نمیکنم و یا اشتباه کردم اما با مطالعه پست های قبلی موضوع و صحت پاسخ مشخص میشه ،
بخصوص که محدودیت ها مزید بر علت است و آشفتگی مطالب و موضوعات موجب تکرار کسالت آور مطالبی میشه که مکررا تشریح کردم ولی مخاطب ندیده و لذا باوجودیکه حساسیت مفرطی نسبت مطالب تقدیمی دارم و حداقل ۲ بار ، صحت مطالب و حتی صحت نگارش را بررسی و مطالعه میکنم اما تکرار مکرر موضوع موجب کسالت و اکراه میشه و بتبع آن شرح مختصر را بدیهی و لذا درک و هضم آنرا منوط به مطالعه پست های قبل میکنه .

اگر مفهوم نیست اعلام فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود استاد غزال عزیز و گرانقدر

استاد همونطور که گفتم بنده تحلیل مدارم بسیار ضعیفه

چون الکترونیک رو بصورت آکادمیک یاد نگرفتم و 95 درصد درکیاتم بصورت تجربی هست

و در حد بضاعت دانش خودم پاور کامپیوتر تعمیر می کنم (البته با دقت بالا :))

توی پست شماره 260 به یک منبع تغذیه اسپیکر کریتیو اشاره کردم که با آموزش های این تاپیک ولتاژ خروجی شو بالا بردم

و اسپیکر مورد نظر راه افتاد و مشکلش حل شد و تحویل مشتری که دوست و آشنا هم بود دادم رفت

فقط بعد از افزایش ولتاژ منبع تغذیه که بنده ظرفیت مقاومت ذکر شده تو همون پست رو افزایش دادم که یه سوال پیش اومد برام

اینکه بعدش ولتاژ خروجی تقریبا بین 11.80 تا 13.5 بازی میکرد ولی به محض اینکه کانکتور منبع رو به مصرف کننده یا بار که همون آمپلی بود وصل میکردم

ولتاژ فیکس میشد 12.28 حتی وقتی که آمپلی خاموش بود (حالا در حد صدم بالا پایین میشد که تو منابع تغذیه دقیق هم دیدم اینو)

جسارتاً اگر وقت داشتین میتونید یه مختصر و قابل درک بنده بیسواد درباره علت این خروجی که تو بار و بدون بار اینقدر اختلاف داره برامون بگین

راستی حالا چرا توی پاورهای کامپیوتر یا منابع تغذیه دیگه مثلا مال مانیتور ها این اختلاف ولتاژ با بار و بدون بار ناچیز هست

(البته میدونم که بخاطر طراحی و اجرای دقیقترشون هست ولی علت علمیش رو نمیدونم)

سپاسگذارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد غزال عزیز و گرانقدر

استاد همونطور که گفتم بنده تحلیل مدارم بسیار ضعیفه

چون الکترونیک رو بصورت آکادمیک یاد نگرفتم و 95 درصد درکیاتم بصورت تجربی هست

و در حد بضاعت دانش خودم پاور کامپیوتر تعمیر می کنم (البته با دقت بالا :))

توی پست شماره 260 به یک منبع تغذیه اسپیکر کریتیو اشاره کردم که با آموزش های این تاپیک ولتاژ خروجی شو بالا بردم

و اسپیکر مورد نظر راه افتاد و مشکلش حل شد و تحویل مشتری که دوست و آشنا هم بود دادم رفت

فقط بعد از افزایش ولتاژ منبع تغذیه که بنده ظرفیت مقاومت ذکر شده تو همون پست رو افزایش دادم که یه سوال پیش اومد برام

اینکه بعدش ولتاژ خروجی تقریبا بین 11.80 تا 13.5 بازی میکرد ولی به محض اینکه کانکتور منبع رو به مصرف کننده یا بار که همون آمپلی بود وصل میکردم

ولتاژ فیکس میشد 12.28 حتی وقتی که آمپلی خاموش بود (حالا در حد صدم بالا پایین میشد که تو منابع تغذیه دقیق هم دیدم اینو)

جسارتاً اگر وقت داشتین میتونید یه مختصر و قابل درک بنده بیسواد درباره علت این خروجی که تو بار و بدون بار اینقدر اختلاف داره برامون بگین

راستی حالا چرا توی پاورهای کامپیوتر یا منابع تغذیه دیگه مثلا مال مانیتور ها این اختلاف ولتاژ با بار و بدون بار ناچیز هست

(البته میدونم که بخاطر طراحی و اجرای دقیقترشون هست ولی علت علمیش رو نمیدونم)

سپاسگذارم

درود

اینکه تحصیلات عالی در الکترونیک نداری اهمیتی نداره و از تحصیل کرده ها عقب تر نیستی چون توی دانشگاه چیزی جز محفوظات منتقل نمیشه بطوریکه اغلب اساتید قادر به طرح سوال امتحانی نیستند و حتی از تغییر دادن اعداد مسئله های موجود وحشت دارند و می ترسند مایه خنده بشه زیرا بویژه در شرایط حاضر که نخبگان و شایستگان را وادار به فرار کردند اغلب اساتید حاضر نمیدونن چی میگن زیرا ناپلئونی با سهمیه و رانت و ریش به درجه استادی رسیدند لذا غالبا از سوال علمی دانشجو وحشت دارند و منجر به برخورد با دانشجو میشه تا بقیه سوال نکنند ، بطوریکه حتی من که عددی محسوب نمیشم باوجود حمایت و پیگیری شدید دانشجویان ، بارها اخراج شدم لذا برای هر موضوعی نگران هستی برای تحصیلات نگران نباش .

اما پاسخ سوال
هرچند عوامل مختلفی موجب نوسان ولتاژ خروجی میشه که به نقشه و نوع طراحی بستگی داره و لذا بررسی دقیق آن نیاز به نقشه تغذیه داره
اما همیشه این حالت ، عیب نیست و ممکنه طراح دستگاه بخشی از سیستم تغذیه را در بار نصب کرده باشه و در برخی از ریسیورها دیدم که با اتصال تغذیه به دستگاه ، ولتاژ خروجی ثابت و نوسان ولتاژ خروجی تغذیه متوقف میشه

و دلیل مواردی که دیدم و بررسی و تجربه کردم اینه که خازن صافی در برد تغذیه قرار نگرفته و یا بمقدار کافی نیست و ازآنجاکه خازن صافی مناسب در بخش اصلی و در واقع در بار واقع شده و از سوی دیگر دریافت جریان نیز موجب کاهش شدید نویز میشه لذا در صورت ارتباط تغذیه به دستگاه ، ولتاژ خروجی فاقد نویز و فاقد پالس های تیز و بلند و ناخواسته میشه لذا در صورت ارتباط بار به تغذیه ، ۴۳۱ گول نمیخوره .

اما درصورتیکه تغذیه به بار متصل نشه ازآنجاکه جریان خروجی نزدیک به صفر است و اگر خازن مناسب در برد تغذیه نباشه این پالس های گمراه کننده براحتی امکان حضور می یابند و موجب گمراهی ۴۳۱ میشن لذا شاهد نوسان ولتاژ خروجی خواهیم بود که بندرت در تغذیه دستگاه های ارزان و کلنگی منجر به پروتکت هم میشه که با اضافه کردن خازن مناسب و یا مقاومت مناسب رفع میشه ( اگر اشتباه نکنم در ریسیور ، بزرگترین مقاومتی که موجب رفع نوسان میشه و ولتاژ را ثابت میکنه حدود ۱ کیلو است )

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا