آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام دوستان
یه سوال
بنده چند وقته دارم روی این موضوع کار میکنم که ولتاژ خروجی سوئیچینگ افزایش بدم توی آمپلیفایر ها
من با تغییر مقاومت پایه 6 فرکانس بالا بردم اما تغییری توی اون ندیدم
سوال من از دوستان این هست به چه صورت و با تغییر کدوم قسمت تو مدار میتونم ولتاژ خروجی افزایش بدم
ممنونتون میشم راهنمائی کنید

درود
در کدوم نقشه میخوای تغییراتی اعمال کنی
نقشه ای نمی بینم
ضمنا چطور تصور کردی فرکانس را بالا بردی ؟ ! ! !

سپاس

آخرین ویرایش:

arminn13

کاربر
2013-05-23
1
4
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
بنده از این تاپیک شما بسیار استفاده کردم و از اون لذت بردم.
فقط یه سوال داشتم از خدمتتون. شما در همون اوایل گفتین که پایه FB میتونه از نوع تاثیر مع*** یا تاثیر مستقیم باشه. میخواستم ببینم که چطوری میشه نوع تاثیر مستقیم یا مع*** پایه FB آی سی ها رو مشخص کرد؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
بنده از این تاپیک شما بسیار استفاده کردم و از اون لذت بردم.
فقط یه سوال داشتم از خدمتتون. شما در همون اوایل گفتین که پایه FB میتونه از نوع تاثیر مع*** یا تاثیر مستقیم باشه. میخواستم ببینم که چطوری میشه نوع تاثیر مستقیم یا مع*** پایه FB آی سی ها رو مشخص کرد؟؟؟

درود
ضمن تشکر از لطف شما
اگه افزایش ولتاژ fb موجب کاهش ولتاژ خروجی بشه دراینصورت تاثیرش مع***ه و در غیراینصورت تاثیرش مستقیمه
و این ویژگی در دیتاشیت مشخص میشه
و با بررسی نقشه هم قابل استنتاجه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد میشه بگید این مدار تا چند امپر خروجی میده؟؟؟ ممنون

درود
من عملکرد این نوع تغذیه را تحلیل کردم و مدار خاصی تقدیم نکردم که قادر به ارزیابی جریان خروجی آن باشم.
ولی برای هر آمپری قابل استفاده است و لذا برای هر جریان دلخواه باید آی سی مناسب تهیه کنی یعنی اگه جریان زیاد میخوای باید آی سی پرقدرت تهیه کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس غزال در این قبیل تغذیه ها دیده شده که ولتاژ خروجی دارای ریپل است و تغذیه تیک تیک میکنه وقتی دیود تغذیه داخلی یا وی سی سی ای سیرا قطع میکنم و با اداپتور خارجی ولتاژ 14 ولت به خازن تغذیه با مقدار 47 میکرو 50 ولت ولت میدم تغذیه بخوبی کار میکنه و ولتاژ ثابتی میده ایا این ایراد میشه که از خود چاپر باشه مثلا سیم پیچ بخش تغذیه داخلی ای سی ؟ زیرا دیود و خازن و قطعات این مسیر بررسی شدن و همگی سالم هستن حتی خازن هم به همون مقدار دقیق 47 میکرو 50 ولت تعویض شد ولی همچنان تغذیه دارای تیک تیک است؟

لطف کنین و بزرگواری فرمایید در ادرس زیر با توجه به نقشه دستگاه کمکم کنین

https://www.irantk.ir/ira
ntk90651/

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام مهندس غزال در این قبیل تغذیه ها دیده شده که ولتاژ خروجی دارای ریپل است و تغذیه تیک تیک میکنه وقتی دیود تغذیه داخلی یا وی سی سی ای سیرا قطع میکنم و با اداپتور خارجی ولتاژ 14 ولت به خازن تغذیه با مقدار 47 میکرو 50 ولت ولت میدم تغذیه بخوبی کار میکنه و ولتاژ ثابتی میده ایا این ایراد میشه که از خود چاپر باشه مثلا سیم پیچ بخش تغذیه داخلی ای سی ؟ زیرا دیود و خازن و قطعات این مسیر بررسی شدن و همگی سالم هستن حتی خازن هم به همون مقدار دقیق 47 میکرو 50 ولت تعویض شد ولی همچنان تغذیه دارای تیک تیک است؟

لطف کنین و بزرگواری فرمایید در ادرس زیر با توجه به نقشه دستگاه کمکم کنین

https://www.irantk.ir/ira
ntk90651/

درود
این ایراد مربوط به کاهش ولتاژ تغذیه آی سی است و بدلایلی بمقدار لازم نمیرسه ولی ترانس سالمه
البته ایراد موصوف با افزایس دور سیم پیچ تغذیه آی سی رفع میشه ولی روش درستی نیست و باید عیب اصلی را پیدا کنی
اگه قطعات مورد اشاره را تست کردی احتمالا مواردی از قبیل خازن بزرگ و دیود دمپر و امثالهم میتونه عامل چنین ایرادی باشه.
اگه بدلایلی مانند خرابی خازن های خروجی ، جریان غیرمجاز کشیده بشه و یا ولتاژ خروجی را بصورت دستی بیش از حد کم کنی و بمقدار غیرمجاز برسه همین عیب ظاهر میشه
سپاس
آدرس مورد نظر شما را پیدا نکردم همینجا پاسخ دادم

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس حتما موارد گفته شده را بررسی میکنم و باز هم ممنون از وقتی که دادین

جسارتا منظورم ادرس زیر بود که در مورد نداشتن ولتاژ خروجی اینورتر جوش هست و در پست 6 نقشه دستگاه ارایه شده عیب یابی این مدل خیلی سخت تر از دستگاههای معمول سه بردی ماسفتی هست و از شما تقاضای کمک دارم

https://www.irantk.ir/irantk90651/

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام مهندس حتما موارد گفته شده را بررسی میکنم و باز هم ممنون از وقتی که دادین

جسارتا منظورم ادرس زیر بود که در مورد نداشتن ولتاژ خروجی اینورتر جوش هست و در پست 6 نقشه دستگاه ارایه شده عیب یابی این مدل خیلی سخت تر از دستگاههای معمول سه بردی ماسفتی هست و از شما تقاضای کمک دارم

https://www.irantk.ir/irantk90651/

درود
هیچ دستگاهی سخت تر نیست اصول کار اغلب آنها مشابه است ولی دستگاهی که تحلیل و تجربه شده به نظر میرسه ساده تره درحالیکه ساده تر نیست بلکه بموجب تحلیل و تجربه ، ساده تر شده

سپاس

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
سلام استاد غزال خسته نباشید با دیتاشیتی که از 431 گرفتم متوجه شدم که یک زنر متغییر هستش اینو اگه امکان داره بیشتر توضیح بدید.
سوال دومم اینه که نحوه محاسبه ترانس سویچینگ به چه شکل هستش و ما با تغییر مقاومت های نمونه گیر چطور ولتاژ رو کم و زیاد می کنیم عرض پالس تغییر می کند؟؟؟
مثلا توی فرکانس 20کیلو هرتز بدون مسیر فیدبک ما چه ولتاژی در خروجی ترانس داریم؟
*بدون مسیر فیدبک منظورم این هست که ترانس رو در بیاریم و برای آزمایش ولتاژ 310 ولت با فرکانس 20 کیلو هرتز بدیم.
سوال آخرم اینه که در تغذیه سویچینگ مثلا ال سی دی ولتاژی که مهم هستش مثلا 5 ولت خروجی با یک سلف سری میشه دلیل چی هستش.

• Like
بالا