آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
ممنون اقای مهندس من خیلی زحمت دادم بهتون و شرمندم فقط میخاستم بدونم که چه طوری میتونم این ایسی رو تست کنم که ایا ایسی سالمه یا نه با روش زیر میشه ؟
یک مقاومت 10 کیلو را به 300 ولت دیسی وصل کنیم و سپس سر دیگر مقاومت را به درین وصل کنیم سورس ایسی را به منفی وصل کنیم و پایهی بای پاس (همون پایه 2) را با خازن 100نانو به منفی وصل کنیم و پایه ی فیدبک که همون پایهی 1 یا En\Uv هست را ازاد بگزاریم سپس اسیلوسکوپ را به درین و سورس وصل میکنیم طبق دیتاشیت باید فرکانسی حدوده132 کیلو هرتز ببینیم و با وصل کردن پایه ی EN به سورس باید فرکانس قطع شود یا کاهش یابد .
1- ایا از این ساده تر میشه ایسی رو تست کرد ؟

2-
ایا روش بالایی درسته و به مقاومت 10 کیلو کمترین ولتاژی که میتونیم بدیم تا ایسی کار کنه چقدره منظورم به جای 300 ولت مثلا میشه 80 ولت یا کمتر داد چون تست هست و میخام کمترین ولتاژ ممکن که ایسی هم درست کار کنه بدم اون ولتاژ چقدر باشه ؟ مقاومت 10 کیلو خوبه یا کمتر بزاریم ؟

3-
کاربرد پایه ی 2 که بای پاس ( BP\M) ذکر شده چی هست چون با یه خازن 100 نانو به سورس یا همون منفی وصل شده تو بغعضی مداراتم به یه ولتاژ دیگه هم وصل شده ؟
سپاس

درود

روش تست باید بر اساس اصولی پیشنهاد بشه و پیشنهاد شما پایه و اساسی نداره و فقط ثابت میکنه اطلاعات شما خیلی ضعیفه و با این وجود به کسی توجه نمیکنی و خودت راه حل میدی .
تعجب من اینه که با چه استدلال و با چه توجیهی 5 ولت را به پایه کوپلر یا پایه آی سی متصل کردی و اساسا اینکار چه سودی برای شما داشته ؟ ! ! !

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
من به این خاطر 5 ولت رو وصل کردم که ببینم ایسی وقتی پایه ی فیدبکش میره به زمین فرکانس تولید میکنه یا وقتی میره به 5 ولت چون تو هیچ شرایطی نتونستم از خروجی ایسی فرکانس ثابت بگیرم .
و من تو سوال اولم مطرح کردم که چه روش برا تست ایسی میشه انجام داد ؟
فقط چون نمیخاستم وقتتون گرفته بشه گفتم شاید روشی که میگم درست باشه و شما فقط تایید و وقتتون کمتر گرفته شه برا توضیحش .
که بعدشم گفتم که اگه روشم اشتباهه با چه روشی تست کنم ؟
دقیقا برعکس گفته ی شما من خاستم هم وقت شما گرفته نشه هم اینکه در اخرم بازم سوالی که شما گفتید رو پرسیدم که نشون میده خیلی هم توجه میکنم و برام مهمه که شما چه راه حلی بگید .
و حالا اگه میشه لطفا یه روشی برا تست ایسی بگید .
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
من به این خاطر 5 ولت رو وصل کردم که ببینم ایسی وقتی پایه ی فیدبکش میره به زمین فرکانس تولید میکنه یا وقتی میره به 5 ولت چون تو هیچ شرایطی نتونستم از خروجی ایسی فرکانس ثابت بگیرم .
و من تو سوال اولم مطرح کردم که چه روش برا تست ایسی میشه انجام داد ؟
فقط چون نمیخاستم وقتتون گرفته بشه گفتم شاید روشی که میگم درست باشه و شما فقط تایید و وقتتون کمتر گرفته شه برا توضیحش .
که بعدشم گفتم که اگه روشم اشتباهه با چه روشی تست کنم ؟
دقیقا برعکس گفته ی شما من خاستم هم وقت شما گرفته نشه هم اینکه در اخرم بازم سوالی که شما گفتید رو پرسیدم که نشون میده خیلی هم توجه میکنم و برام مهمه که شما چه راه حلی بگید .
و حالا اگه میشه لطفا یه روشی برا تست ایسی بگید .
سپاس

درود

عزیزم درسته که دغدغه شدیدی که مانع فعالیت و موجب افسردگی انسان بشه از پیشرفت و تکامل انسان جلوگیری میکنه
اما اعتماد بنفس بیموردی هم که موجب جسارت شدیدی بشه ، منجر به فاجعه و حوادث نامیمون میشه و عواقب و مخاطرات آن بسیار عظیم تر از دغدغه های بیمورد است

و متاسفانه شما اعتماد بنفس منفی داری و مسائل پیچیده را بسیار ساده تصور میکنی
و لذا درحالیکه جریان های ناچیز و در مواردی چه بسا نانو آمپر موجب خسارات جبران ناپذیری میشه معذالک این حقیقت را نادیده میگیری و بی مهابا انگولک میکنی

لذا باید جسارت خود را متعادل و کنترل کنی و پس از کسب اطلاعات لازم و جامع و پیش بینی جوانب قضیه اقدام کنی
البته این تغذیه ارزشی نداره ولی نحوه عملکرد شما گویای اقدامات مشابه در هر ماجرایی است که ممکنه سرنوشت شما تحت الشعاع و دستخوش عواقب آن قرار بگیره .میشه .

آی سی قابل تست نیست مگر با تستر همون آی سی که ساخت یا تهیه آن مقرون بصرفه نیست و بهترین تستر هر آی سی همون مدار معیوبه.

ضمنا اینکه تصور میکنی توجه و دقت لازم را داری مانع بزرگی برای رشد شماست چون تصور شما با واقعیت فاصله زیادی داره .

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
ممنونم بابت راهنماییتون و واقیت اینکه بی دقتیم زیاده چون اکثر مداراتی که کار نمیکنن همین بیدقتیم باعث اون شده و اینکه دوست دارم یاد بگیرم با تمام توان چون علاقه ی زیادی به الکترونیک دارم و تو بعضی مسایل اصلا اعتماد به نفس ندارم تو بعضشونم بیش از حد اعتماد به نفس دارم البته این رو هم بگم واقییتش من دانشجوی ترم اول دانشگاهم و امسال رفتم به دانشگاه و همه ی اطلاعاتمم مدیون شمام که تو این انجمن گفتید و من کلا هیچی از الکترونیک نخوندم تو دانشگاه و مدرسه چون من ریاضی فزیک خوندم و به نابه علاقه ی خودم الکترونیک خوندم البته کتاب های دانشگاهی رو تا حدودی خوندم خودم .

تا به حال هم این جسارت های بی موردم کمترین ضررش این بوده که از هایولتاژ گرفته ، تا انواع ولتاژ ها یه بار منو گرفته البته از خوش شانسم چون ولم کرده چون در غیر این صورت اینجا نبودم و تو این مدارم به دلیل بی توجهیم و اتصال سیم های 220 ولت به همدیگر باعت ذوب شدن و ترکیدن قسمتی از برد مدار شد که تو عکسا معلوم بود که ورودی رو از کنار پل دیود ها وصل کردم که دلیلش این بود .

به این دلیل میخاستم ایسی رو تست کنم چون من یه تغذیه دارم سوئچینگ که از دی وی دی دی پلیر ها در اوردم و برا ورودی مدارها استفاده میکنم چون ولتاژ های متفاوتی میده که ایسیشم 5mo365 هست وقتی عین این ایسی رو گرفتم و انداختم به جای اون ایسی اصلا مدار کار نکرد و وقتی دوباره ایسی قبلی رو مدار مینداختم مدار کار میکرد و به نا به گفته ی یکی از فروشندگاه تو ایسی های سوئچینگ مثل tny و 5mo هاا خرابی زیاده یعتی خرابشو میفروشن منم به همبن خاطر میخاستم ایسی رو تست کنم .
مطلب اصلی :
و گفتید اصلاعات لازمو کسب کنم: منم به همین خاطر اومدم تو اینجا و از شما سوال میکنم تا با استفاده از راهنمایی های شما و تجربیات شما تا حد امکان اطلاعات جمع کنم و از تجربه هاتون استفاده کنم.
و الان از شما عاجزانه میخام که کمکم کنید در ساخت این مدار من برد رو از اول در میارم و به نظرتون کلا چی کار کنم برا ساختن یه مدار سوئچینگ 12 ولت 1 امپر ؟
از همه مهمتر اگه میشه کمکم کنید چون شاید فکر کنید که اینم هنوز الکترونیک نخونده اینا ولی من حاضرم هر کاری بگید بکنم تا مدار کار کنه البته نمیخام مزاحم کارتونم بشم و وقتتنو بگیرم و اگه راهنماییم کنید خودمم میرم دنبالش و میخونم و از خیلی از استاد ها میپرسم .
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
ممنونم بابت راهنماییتون و واقیت اینکه بی دقتیم زیاده چون اکثر مداراتی که کار نمیکنن همین بیدقتیم باعث اون شده و اینکه دوست دارم یاد بگیرم با تمام توان چون علاقه ی زیادی به الکترونیک دارم و تو بعضی مسایل اصلا اعتماد به نفس ندارم تو بعضشونم بیش از حد اعتماد به نفس دارم البته این رو هم بگم واقییتش من دانشجوی ترم اول دانشگاهم و امسال رفتم به دانشگاه و همه ی اطلاعاتمم مدیون شمام که تو این انجمن گفتید و من کلا هیچی از الکترونیک نخوندم تو دانشگاه و مدرسه چون من ریاضی فزیک خوندم و به نابه علاقه ی خودم الکترونیک خوندم البته کتاب های دانشگاهی رو تا حدودی خوندم خودم .

تا به حال هم این جسارت های بی موردم کمترین ضررش این بوده که از هایولتاژ گرفته ، تا انواع ولتاژ ها یه بار منو گرفته البته از خوش شانسم چون ولم کرده چون در غیر این صورت اینجا نبودم و تو این مدارم به دلیل بی توجهیم و اتصال سیم های 220 ولت به همدیگر باعت ذوب شدن و ترکیدن قسمتی از برد مدار شد که تو عکسا معلوم بود که ورودی رو از کنار پل دیود ها وصل کردم که دلیلش این بود .

به این دلیل میخاستم ایسی رو تست کنم چون من یه تغذیه دارم سوئچینگ که از دی وی دی دی پلیر ها در اوردم و برا ورودی مدارها استفاده میکنم چون ولتاژ های متفاوتی میده که ایسیشم 5mo365 هست وقتی عین این ایسی رو گرفتم و انداختم به جای اون ایسی اصلا مدار کار نکرد و وقتی دوباره ایسی قبلی رو مدار مینداختم مدار کار میکرد و به نا به گفته ی یکی از فروشندگاه تو ایسی های سوئچینگ مثل tny و 5mo هاا خرابی زیاده یعتی خرابشو میفروشن منم به همبن خاطر میخاستم ایسی رو تست کنم .
مطلب اصلی :
و گفتید اصلاعات لازمو کسب کنم: منم به همین خاطر اومدم تو اینجا و از شما سوال میکنم تا با استفاده از راهنمایی های شما و تجربیات شما تا حد امکان اطلاعات جمع کنم و از تجربه هاتون استفاده کنم.
و الان از شما عاجزانه میخام که کمکم کنید در ساخت این مدار من برد رو از اول در میارم و به نظرتون کلا چی کار کنم برا ساختن یه مدار سوئچینگ 12 ولت 1 امپر ؟
از همه مهمتر اگه میشه کمکم کنید چون شاید فکر کنید که اینم هنوز الکترونیک نخونده اینا ولی من حاضرم هر کاری بگید بکنم تا مدار کار کنه البته نمیخام مزاحم کارتونم بشم و وقتتنو بگیرم و اگه راهنماییم کنید خودمم میرم دنبالش و میخونم و از خیلی از استاد ها میپرسم .
سپاس

درود

من ابتدای عرایضم عرض کردم ولی باور نکردی و لذا دوباره تاکید میکنم
ساخت ترانس سوئیچینگ به این سادگی نیست لذا یک برد تغذیه سالم یا خراب تهیه کن و روی اون تست های لازم را انجام بده و تجربه کن

به فرض که این تغذیه راه بیافته تغذیه مفید و موثری نمیشه و قابل استفاده هم نیست لذا یک تغذیه آیفون یا رسیور یا هر دستگاه دیگری تهیه کن (میتونی دستگاه اوراق حاوی تغذیه سوئیچینگ تهیه کنی و از تغذیه اون استفاده کنی)

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
این تغذیه ی رسیور هست اینم عکساش:
تو این مدار ntc رو بعد پل دیود گذاشته همون rtn
czhmnlg0h1yzmaabeaib.jpg

g4ix56sjz98ek0ciltwf.jpg

95gtr0ho46dvnvtoes33.jpg

تو این مدار چرا فیدبکو از ولتاژ کم 3.3 ولت برداشته؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
این تغذیه ی رسیور هست اینم عکساش:
تو این مدار ntc رو بعد پل دیود گذاشته همون rtn

تو این مدار چرا فیدبکو از ولتاژ کم 3.3 ولت برداشته؟
سپاس

درود

NTC با هدف مقاومت لحظه اولیه باید قبل از خازن بزرگ باشه لذا از این جهت چه قبل و چه بعد از پل باشه توفیری نداره و این وظیفه را بخوبی انجام میده
اما اگه قبل از پل باشه برای پل هم بعنوان فیوز موثر میشه و بهتره

اینکه چرا از 3.3 بعنوان نمونه ولتاژ استفاده کرده اشکالی نداره و از هر ولتاژی نمونه گیری کنه باید با تقسیم ولتاژ بمقدار مورد نیاز 431 کاهش بده که از هر ولتاژی استفاده کنه تفاوتی نداره

ضمنا تحلیل بدون نقشه مقدورم نیست.

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
آقای مهندس ببخشید ها خیلی سوال میپرسم ولی دو سوال دیگه تو ذهنم مونده بود اونم اینکه تو ایسی های tny که یه دونه فیدبک ولتاژ دارن چه پایه ای وظیفه ی محدود کننده ی جریانو داره ؟
مثل همین مدار زیر یا مدار های تجاری که میفروشن و میگن 1 امپر هست که مدار زیر هم همین طوری هست چه پایه ای از ایسی به چه شکلی وظیفه ی محدود کننده ی جریانو داره ؟
و سوال دومم : چطور ولتاژ خروجی مدار زیر رو تغییر بدیم فقط میخام یاد بگیرم چون تو اینجا زینر هست و با تغییر زینر به مثلا به زینر 28 ولت ولتاژخروجی میشه 29 اینا تقریبا ولی نمیشه مثلا به جای یکی از مقاومتا ولوم بزاریم و ولتاژ خروجی رو خطی و با ولوم به صورت دقیق تنظیم کنیم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
آقای مهندس ببخشید ها خیلی سوال میپرسم ولی دو سوال دیگه تو ذهنم مونده بود اونم اینکه تو ایسی های tny که یه دونه فیدبک ولتاژ دارن چه پایه ای وظیفه ی محدود کننده ی جریانو داره ؟
مثل همین مدار زیر یا مدار های تجاری که میفروشن و میگن 1 امپر هست که مدار زیر هم همین طوری هست چه پایه ای از ایسی به چه شکلی وظیفه ی محدود کننده ی جریانو داره ؟
و سوال دومم : چطور ولتاژ خروجی مدار زیر رو تغییر بدیم فقط میخام یاد بگیرم چون تو اینجا زینر هست و با تغییر زینر به مثلا به زینر 28 ولت ولتاژخروجی میشه 29 اینا تقریبا ولی نمیشه مثلا به جای یکی از مقاومتا ولوم بزاریم و ولتاژ خروجی رو خطی و با ولوم به صورت دقیق تنظیم کنیم ؟

سپاس

درود

اظهارات فروشنده که فلان قطعه یک یا چند آمپری است ارتباطی با محدود کننده جریان نداره و مقصود ایشان حداکثر توانایی جریان قطعه است
این آی سی پایه کنترل جریان نداره ولی برخی از آی سی های جدید داره

برای تبدیل این مدار به منبع تغذیه متغیر
اولا دریافت ولتاژهای پایین حدود 3 ولت مقدور نیست اما برای دریافت ولتاژ بیشتر از 6 باید
1- از زینر 5 ولت بجای 11 ولت استفاده کنی
2- و باید ولتاژ دلخواه x را به کاتد کوپلر متصل کنی
دراینصورت ولتاژ خروجی = 6 + x

مثلا اگه 0 ولت به کاتد کوپلر متصل کنی ولتاژ خروجی 6 ولت میشه ( البته با وجود زینر 5 ولتی بجای 11 ولتی)
و اگه 8 ولت به کاتد کوپلر متصل کنی ولتاژ خروجی 14 ولت میشه.
و اگه 10 ولت به کاتد کوپلر متصل کنی ولتاژ خروجی 16 ولت میشه

بنابرین اگه ولتاژ قابل انتخاب 0 الی 20 ولت به کاتد کوپلر متصل کنی دراینصورت میتونی ولتاژ خروجی 6 الی 26 ولت دریافت کنی.

تاپیک هایی بابت منبع تغذیه تقدیم کردم که اگه با دقت مطالعه کنی ابهامات شما رفع میشه
اما عجله داری و میخوای یک شبه مجرب و ماهر و صاحبنظر بشی ولی یک شبه فقط بروز حادثه مقدوره

سپاس

آخرین ویرایش:

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
درود
استاد غزال عزیز بابت تحلیل فوق العاده شما سپاسگذارم.
همه مطالب برام قابل درک بود.
فقط تنها سوالم این هستش که چرا تو قسمت خروجی تغذیه از دیود شاتکی استفاده می شود.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا