آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
اقای مهندس من این مدارو درست کردم و ترانسشم تو دستم پیچیدم ولی مدار کار نکرد البته ولتاژ ورودی مدارو 110 ولت میدم چون باید این مدار از 100 ولت تا 400 ولت متناوب کار کنه . تعداد دور ترانسم = اولیه : 84 دور سیم 0.2 - ثانویه که رفته به خروجی : 9دور سیم 0.3 که 3 تا باهم موازی شدن - ثانویه که رفته به ایسی به پایه ی بای پاس : 12 دور سیم 0.3 که 2 تا باهم موازی شدن . هسته هم EE25 هست .
من وقتی به پا یه ی فیدبک دست میزنم از چک که پیچیدم صدا ی تک تک میده و تو خروجی ولتاژ تولید میشه تو دیتاشیت ایسی هم فیدبکش عجیبه چون باید فیدبک تو داخل ایسی به اوپ امپ وصل بشه ولی به دو تا ماسفت رفته کلا اسمشم فیدبک نیست ev\uv هست که نمیدونم یعنی چی ؟
در ضمن به جای مقاومت 3.6 مگا اهم تو مدار 4 مگا اهم گذاشتم چون 3.6 مگا اهم پیدا نکردم و با سری کردن 4 عدد مقاومت 1 مگا اهم درست کردم .
الان نمیدونم چی کار کنم مدار کار کنه اگه میشه لطفا راهنماییم کنید ممنونم .
سپاس

رود

این موارد را باید قبلا گزارش میکردی

پیچیدن ترانس منطبق با ولتاژ و آی سی کار ساده ای نیست.
اما اگه اصرار داری خودت بپیچی ابتدا باید مدار سالمی پیدا کنی و ترانسی مشابه اون بپیچی و اگه برای 110 ولت میخوای باید فقط قطر و تعداد دور اولیه را متناسب با 110 تغییر بدی

اما اگه طبق دستورالعمل طراح پیچیدی دراینصورت خطایی اتفاق افتاده لذا
درحالیکه مدار به برق متصل نیست و خاموشه عملیات زیر را اجرا و نتیجه را گزارش کن

1- پروب مشکی اهم متر آنالوگ را به پایه uv آی سی متصل
2- پروب قرمز اهم متر آنالوگ را به پایه S ( سورس) آی سی متصل
3- یک آداپتور یا تغذیه حدود 6 ولت آماده کن و مثبت 6 ولت را به آند زینر VR3 و منفی آداپتور را به منفی خروجی مدارت ( RTN ) متصل کن و ببین با اتصال این ولتاژ ، اهمی که اهم متر نشون میده کم میشه یا نه ؟

ضمنا از 2 مگا بجای 3/6 مگا استفاده کن

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام
من این ترانسو با سه تا نرم افزار که جواباشون نزدیک به هم اومد پیچیدم و فکر کنم درست باشه.
مقاومتو 2 مگا اهم کردم و نتیجه ی ازمایشی که فرمودین به این شکله که البته متوجه شدم که اون طور که میگین نمیشه و متوجه شدم تو pcb قطعی وجود داره که درست کردم و وقتی 6 ولته وصل میکنم اهمی که اهم متر نشون میده کم تر میشه یعنی نوعی میشه گفت مثل اینکه دوسیم اهم متر به هم وصل میشن و اتصال میکنن البته ایسی هم رو مداره منظورم به هیچ چیز دست نزدم.
و اخر سر اینکه من قبل از اینکه تو اینجا بیام سوال بپرسم ایسی و کوپلرو عوض کردم و فکر کنم سالم باشن چون از اون زمان برقی بهشون وصل نکردم .
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام
من این ترانسو با سه تا نرم افزار که جواباشون نزدیک به هم اومد پیچیدم و فکر کنم درست باشه.
مقاومتو 2 مگا اهم کردم و نتیجه ی ازمایشی که فرمودین به این شکله که البته متوجه شدم که اون طور که میگین نمیشه و متوجه شدم تو pcb قطعی وجود داره که درست کردم و وقتی 6 ولته وصل میکنم اهمی که اهم متر نشون میده کم تر میشه یعنی نوعی میشه گفت مثل اینکه دوسیم اهم متر به هم وصل میشن و اتصال میکنن البته ایسی هم رو مداره منظورم به هیچ چیز دست نزدم.
و اخر سر اینکه من قبل از اینکه تو اینجا بیام سوال بپرسم ایسی و کوپلرو عوض کردم و فکر کنم سالم باشن چون از اون زمان برقی بهشون وصل نکردم .
سپاس

درود

نرم افزار برای پیچیدن ترانس سوئیچینگ جوابگو نیست
نتیجه را گزارش نکردی که الان پس از رفع قطعی عملکرد مدار چطوره

ولتمتر آنالوگ را به خروجی متصل کن ببین ولتاژ خروجی داری یا نه ؟ و آیا ولتاژ دل دل میزنه ؟ آیا خروجی صفر ولته ؟ آیا لحظه اول هم صفر ولته ؟
برای زینر VR1 از چه دیودی استفاده کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
مدار کار نکرد ابتدا که به برق وصل میکنم تا 4 ولت یهو میاد ولی دیگه زیاد نمیشه و وقتی یه لامپ بهش وصل میکنم صفر میشه و وقتی قطع میکنم ولتاژ تا 2.6 ولت افزایش پیدا میکنه خیلی ارام و بازم تو 2.6 میمونه و اگه لامپی بهش وصل کنم بازم صفر میشه و بازم ارام تا 2.6 میاد بالا ولی یه چیز جالب هست وقتی به پایه ی uv دست میزنم ترانس صدای تک میده و هر چه قدر که بزنم هر بار صدای تک میده و ولتاژ خروجی هر بار زیاد میشه .
برای زینر vr1 هم از p6ke150 زینر 150 ولت استفاده کردم و تو نقشه ی زیر معلومه که مدار زیر برای 85 تا 265 ولت متناوب تو ورودی باید تو خروجی ولتاژ ثابتی بده و اصولا نیازی به تغییر سیم پیچ نیست درسته؟
8tqi0j5280jlzik9eay8.jpg

1- یه سوال تو این مدار همون طور که تو نقشه معلومه کنار سیم پیچ ها نکته گذاشته یعنی باید اگه یکی از طرف نکته ها مثبت بشه تو هر جای سیم پیچ طرف نکته مثبت هست و برعکس ( م ع ک و س ) به هم هستن نکته های اولیه نسبت به ثانویه ، من ترانس این مدارو برعکس به هم پیچیدم یعنی اولیه رو ساعت گرد پیچیدم ولی ثانویه رو پاد ساعت گرد یعنی اولیه نسبت به ثانویه برعکس هست یعنی ترانسو درست پیچیدم ؟
2- و اگه برعکس باشه یا نباشه اولیه نسبت به ثانویه کلا فرق میکنه ؟
به نظر من کلا تو فیدبک این مدار مشکل هست فکر کنم کلا مدار مشکل داشته باشه تو قسمت فیدبک .
3- اگه تو این مدار جای دو سیم اولیه رو تغییر بدم بدون تغییر ثانویه یعنی فقط اون سیمی که به مثبت رفته وصل کنم به درین و اون یکی رو که رفته به درین وصل کنم به مثبت اصولا باید مدار کار بکنه یا نه؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
مدار کار نکرد ابتدا که به برق وصل میکنم تا 4 ولت یهو میاد ولی دیگه زیاد نمیشه و وقتی یه لامپ بهش وصل میکنم صفر میشه و وقتی قطع میکنم ولتاژ تا 2.6 ولت افزایش پیدا میکنه خیلی ارام و بازم تو 2.6 میمونه و اگه لامپی بهش وصل کنم بازم صفر میشه و بازم ارام تا 2.6 میاد بالا ولی یه چیز جالب هست وقتی به پایه ی uv دست میزنم ترانس صدای تک میده و هر چه قدر که بزنم هر بار صدای تک میده و ولتاژ خروجی هر بار زیاد میشه .
برای زینر vr1 هم از p6ke150 زینر 150 ولت استفاده کردم و تو نقشه ی زیر معلومه که مدار زیر برای 85 تا 265 ولت متناوب تو ورودی باید تو خروجی ولتاژ ثابتی بده و اصولا نیازی به تغییر سیم پیچ نیست درسته؟

1- یه سوال تو این مدار همون طور که تو نقشه معلومه کنار سیم پیچ ها نکته گذاشته یعنی باید اگه یکی از طرف نکته ها مثبت بشه تو هر جای سیم پیچ طرف نکته مثبت هست و برعکس ( م ع ک و س ) به هم هستن نکته های اولیه نسبت به ثانویه ، من ترانس این مدارو برعکس به هم پیچیدم یعنی اولیه رو ساعت گرد پیچیدم ولی ثانویه رو پاد ساعت گرد یعنی اولیه نسبت به ثانویه برعکس هست یعنی ترانسو درست پیچیدم ؟
2- و اگه برعکس باشه یا نباشه اولیه نسبت به ثانویه کلا فرق میکنه ؟
به نظر من کلا تو فیدبک این مدار مشکل هست فکر کنم کلا مدار مشکل داشته باشه تو قسمت فیدبک .
3- اگه تو این مدار جای دو سیم اولیه رو تغییر بدم بدون تغییر ثانویه یعنی فقط اون سیمی که به مثبت رفته وصل کنم به درین و اون یکی رو که رفته به درین وصل کنم به مثبت اصولا باید مدار کار بکنه یا نه؟
با تشکر

درود

عزیزم مهمترین اطلاعاتی که ملاک تعمیر قرار میگیره نحوه عملکرد مدار معیوبه که باید در اولین پست گزارش میکردی ولی گویا میخوای بعنوان بزرگترین راز مخفی کنی و لذا باید سوال کنم تا ذره ذره و با اکراه گزارش کنی

از گزارش اخیر استنباط کردم لحظه اول 4 ولته و سپس 2.6 ولت میشه
قطعا ایرادی در مونتاژ وجود داره
فرمودی
برای زینر vr1 هم از p6ke150 زینر 150 ولت استفاده کردم[/
آیا واقعا از p6ke150 استفاده کردی ( بعیده و احتمالا جمله را با خطا تحریر کردی )
از زینر 200 ولت استفاده کن و یک مقاومت حدود 47 اهم بین گراند و کاتد VR2 متصل و ولتاژ خروجی را گزارش کن

فرمودی
و نقشه ی زیر معلومه که مدار زیر برای 85 تا 265 ولت متناوب تو ورودی باید تو خروجی ولتاژ ثابتی بده و اصولا نیازی به تغییر سیم پیچ نیست درسته؟

اولا شما مدار فوق را مبنا قرار دادی و تصور میکنی هر ترانسی با نرم افزار طراحی کنی قادره در 85 الی 265 ولت کار کنه و برای پی بردن به خطای خود از نرم افزار یکبار برای 85 ولت و یکبار برای 265 ولت استفاده کن و ببین دو ترانس کاملا متفاوت بهت میده که نمیتونه هر دو درست باشه

ثانیا مقصودم من برای پیچیدن ترانس این بود که ترانس متعلق به مدار 220 ولت برای استفاده در 110 ولت باید متناسب با 110 ولت تغییر کنه و این نقشه که برای 85 الی 265 ولت طراحی شده مغایرتی با توصیه من نداره
زیرا هر ترانس مختص یک ولتاژ و فرکانس است و درسته که در ولتاژها و فرکانس های مجاور هم کار میکنه ولی بازدهی و طول عمر آن کم میشه و تلفات زیادتر

فقط دو سر اولیه ترانس را جابجا کن و نتیجه را اعلام

توصیه های من تست موقت و برای کشف عیبه

پایه S سورس آی سی گراند است و ولتاژ نقطه های زیر را نسبت به گراند اعلام کن
کاتد D6
پایه ENآی سی
پایه BP آی سی
آند VR1

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام و عرض خسته نباشید
در مورد اینکه فرمودید :
"عزیزم مهمترین اطلاعاتی که ملاک تعمیر قرار میگیره نحوه عملکرد مدار معیوبه که باید در اولین پست گزارش میکردی ولی گویا میخوای بعنوان بزرگترین راز مخفی کنی و لذا باید سوال کنم تا ذره ذره و با اکراه گزارش کنی "
من واقعا از امور تعمیرات اطلاعات چندانی ندارم لذا بنده را به خاطر کم کاری که کردم عفو کنید و من تمام سعیم را میکنم تا گذارشم را کامل بنویسم .

اقای مهندس من برای VR1 دیود زینر 200 ولت پیدا نکردم و م مطمئنم که از P6KE150 استفاده کردم چون به صورت سفارشی این دیود رو از تهران آوردند لاقل که رو دیودم اونو نوشته .
درضمن تو فایل PDF که قرار دادم که توش شماتیک مدارم بود تعداد دور و کلا همه چی رو نوشته فقط چون متریال هستش رو پیدا نکردم و هسته ی معمولی ( هسته ی نامرغوب چینی که تو بازار هست ) استفاه کردم محاصباتو کمی تغییر دادم و تعداد دورم کمی تغییر کرده .
و نتایج که فرمودید به قرار زیر هست :
ابتدا اومدم مقاومت 47 اهمی که گفتین رو وصل کردم و نتایج زیر با حضور مقاومت 47 اهم هست :
VR1=306V
BP=0.6V
EN=1.8V
D6=0.3V

و نتایج زیر بدون مقاومت 47 اهم میباشد :
VR1=305V
BP=6V
EN=3V
D6=6V
و من در بالا متوجه جواب شما به دو سوال زیر نشدم :

1- و اگه برعکس باشه یا نباشه اولیه نسبت به ثانویه کلا فرق میکنه ؟

2-اگه تو این مدار جای دو سیم اولیه رو تغییر بدم بدون تغییر ثانویه یعنی فقط اون سیمی که به مثبت رفته وصل کنم به درین و اون یکی رو که رفته به درین وصل کنم به مثبت اصولا باید مدار کار بکنه یا نه؟

من وردی اولیه رو عوض کردم جاشو فرقی نکرد.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام و عرض خسته نباشید
در مورد اینکه فرمودید :
"عزیزم مهمترین اطلاعاتی که ملاک تعمیر قرار میگیره نحوه عملکرد مدار معیوبه که باید در اولین پست گزارش میکردی ولی گویا میخوای بعنوان بزرگترین راز مخفی کنی و لذا باید سوال کنم تا ذره ذره و با اکراه گزارش کنی "
من واقعا از امور تعمیرات اطلاعات چندانی ندارم لذا بنده را به خاطر کم کاری که کردم عفو کنید و من تمام سعیم را میکنم تا گذارشم را کامل بنویسم .

اقای مهندس من برای VR1 دیود زینر 200 ولت پیدا نکردم و م مطمئنم که از P6KE150 استفاده کردم چون به صورت سفارشی این دیود رو از تهران آوردند لاقل که رو دیودم اونو نوشته .
درضمن تو فایل PDF که قرار دادم که توش شماتیک مدارم بود تعداد دور و کلا همه چی رو نوشته فقط چون متریال هستش رو پیدا نکردم و هسته ی معمولی ( هسته ی نامرغوب چینی که تو بازار هست ) استفاه کردم محاصباتو کمی تغییر دادم و تعداد دورم کمی تغییر کرده .
و نتایج که فرمودید به قرار زیر هست :
ابتدا اومدم مقاومت 47 اهمی که گفتین رو وصل کردم و نتایج زیر با حضور مقاومت 47 اهم هست :
VR1=306V
BP=0.6V
EN=1.8V
D6=0.3V

و نتایج زیر بدون مقاومت 47 اهم میباشد :
VR1=305V
BP=6V
EN=3V
D6=6V
و من در بالا متوجه جواب شما به دو سوال زیر نشدم :

1- و اگه برعکس باشه یا نباشه اولیه نسبت به ثانویه کلا فرق میکنه ؟

2-اگه تو این مدار جای دو سیم اولیه رو تغییر بدم بدون تغییر ثانویه یعنی فقط اون سیمی که به مثبت رفته وصل کنم به درین و اون یکی رو که رفته به درین وصل کنم به مثبت اصولا باید مدار کار بکنه یا نه؟

من وردی اولیه رو عوض کردم جاشو فرقی نکرد.
سپاس

درود

اگر دو سر سیم پیچ اولیه در جهت صحیح متصل نباشه و معگوس باشه در اغلب مدارات بدرستی کار نمیکنه

برای C7 , C4 چه خازنی استفاده کردی
روی VR3 , VR2 و VR1 که خریدی چی نوشته ؟
ولتاژهایی که با وجود 47 اهم اعلام کردی اشتباهه
احتمالا مشکی ولتمتر را به سورس یا گراند متصل نمیکنی

ولتاژ خروجی ( ولتاژ دو سر C10 یا C11 ) مورد هدفه لذا در هر تست باید ولتاژ خروجی را هم اعلام گنی

هر دو مقاومت 47 اهم را آزاد و ببین خروجی تغییر موثری میکنه یا نه ؟
اگه تغییر نکرد R5 را هم علاوه بر 47 اهم ها آزاد و نتیجه را گزارش کن

سپاس

آخرین ویرایش:

jalali55

کاربر
2013-12-18
5
3
قم
Re: پاسخ : دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

سلام
جناب استاد غزالی بابت این تاپیک وتحلیله سادتون ممنون از دست و زبان که برآید
کز عهده شکرش به در آید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
پاسخ : Re: پاسخ : دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

سلام
جناب استاد غزالی بابت این تاپیک وتحلیله سادتون ممنون از دست و زبان که برآید
کز عهده شکرش به در آید

درود

لطف عالی مزید و عزت زیاد

آخرین ویرایش:
بالا