آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: کار نکردن دو سی پی یو در مادربرد خودشان و کارکردنشان در مادربردهای دیگر!

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
دوستان عزیز
دو تا مادربرد دستم اومده که یکیش دماش سریعا بالا میره (به 100 میرسه) هرکاری که فکرشو بکنید انجام دادم ولی حل نمیشه. سی پی یو رو که عوض میکنیم دما تا 75 میرسه و بعد توی همین سطح باقی میمونه
یه مادربرد دیگه هم دستم اومده که همش کدها توی دیباگر می چرخید و به خطای D1 که میرسید دوباره شروع به تکرار کد می کرد و تصویر هم نمیداد بدون اینکه ریست بشه
حال مسئله ای که باعث شده تصمیم بگیرم سربه کوه و بیابان بگذارم این است:
سی پی یوی مادربرد اول رو که روی مادربرد دوم میذارم هم مادبرد تصویر میده و هم دماش روی 35-36 متوقف میشه اونم با خمیر سیلیکون خیلی خیلی کم.
و سی پی یوی مادربرد دوم رو که به مادربرد اول میزنم اونم روی 75 متوقف میشه در حالی که سی پی یوی خودش تا 100 میره!
واقعا مشکل از کجاست؟!:narahat:

at950

کاربر
2013-06-10
40
102
شهرری-تهران
درود
دوست عزیز در مورد کد d2 دیباگر به احتمال 90 درصد مشکل از کارت گرافیک هست که یا خرابی داره یا با مدل مادر برد هم خوانی ندارد که بیشتر در گرافیک های متفرقه دیده میشه. اگر ج نگرفتید تعویض رم هم چک کنید که خیلی غیر محتمله.
در مورد cpu هم به احتمال خیلی زیاد با آپدیت کردن بایوس مادر بردتون مشکلتون حل میشه.
با تشکر.

arsa-pc

کاربر vip
کاربر
2013-09-14
111
335
سلام دوست عزیز اول سعی کنید که سوالات رو جداگانه اعلام کنید_ اگه سوال گنگ باشه به جواب درستی نمی رسید _مشخصات مادربرد و سی پی یو رو اعلام کنید_اعلام نتیجه

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
دوستان عزیز
دو تا مادربرد دستم اومده که یکیش دماش سریعا بالا میره (به 100 میرسه) هرکاری که فکرشو بکنید انجام دادم ولی حل نمیشه. سی پی یو رو که عوض میکنیم دما تا 75 میرسه و بعد توی همین سطح باقی میمونه
یه مادربرد دیگه هم دستم اومده که همش کدها توی دیباگر می چرخید و به خطای D1 که میرسید دوباره شروع به تکرار کد می کرد و تصویر هم نمیداد بدون اینکه ریست بشه
حال مسئله ای که باعث شده تصمیم بگیرم سربه کوه و بیابان بگذارم این است:
سی پی یوی مادربرد اول رو که روی مادربرد دوم میذارم هم مادبرد تصویر میده و هم دماش روی 35-36 متوقف میشه اونم با خمیر سیلیکون خیلی خیلی کم.
و سی پی یوی مادربرد دوم رو که به مادربرد اول میزنم اونم روی 75 متوقف میشه در حالی که سی پی یوی خودش تا 100 میره!
واقعا مشکل از کجاست؟!:narahat:

درود
دوست گرامی نه عنوان تاپیک را رعایت کرده اید و نه مسیر آن را !
..............................................
دو تا مشکل را یکجا مطرح کردن باعث میشه ذهن خواننده درگیر بشه و درصد خطا نیز بالا میره !
..............................................
با این وصف گرمای زیاد cpu معمولا از خرابی خازن های اطراف cpu و فت های آن است
بررسی کنید دمای فت ها نیز به مانند cpu بالا میرود طوری که دست را بسوزاند یا خیر ؟؟
سوکت cpu را بررسی کنید شاید خارهای آن به هم اتصالی کرده باشه !
.............................................
اطلاع رسانی کنید
سپاس

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
دوست عزیز بنا به گفته شما بعد ز تعویض سی پی یو ورسیدن به75 درجه، عنوان نکردین سیستم با مشکل مواجه می شود یا نه ؟اگر آره چه مشکلی داره دقیقا،اگر هم نه تو مادبردهای سری قدیم این رنج دما اصولا طبیعیه و به عبارتی کار ساز است.
اگرمشکلاتی اعم ریستارت و یا عدم تصویر و یا خاموش بود مدار pwm رو چک کن یا بایوس بزن و نتیجه رو اعلام کن.

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
ابتدا عذرخواهی میکنم از همه دوستان بابت دو سوال پرسیدنم.
راستش خودم هم موقع تایپ کردن نمیدونستم باید چطور سوال رو بپرسم! از یه طرف فکر می کردم دو تا مشکل به هم مرتبطه و از طرفی دیگر بین مشکلات میخواستم تفکیک قائل شم ولی چیزی که ذهنمو بیشتر درگیر کرد این بود که اینا مثل یه دوقلو هستند که خودشون جزئی از خودشون رو قبول ندارن ولی اون یکی دیگه اون جزء رو قبول داره!!! به هرحال پوزش میطلبم.

مورد بعدی هم اینه که مادربرد دوم که خطای رم میداد بعد ازظهر که رفتم سرکار دیدم درست شده و مشکلش حل شده.
احتمالا به خاطر اینکه با سی پی یوی دیگری بالا آوردمش دوباره توش جریان اومده و همه چیز به حالت اوکی برگشته. در ضمن پاورشم پاور جالبی نبود که فکر میکنم قسمتی از مشکلات به خاطر نوسانات پاور بوده باشه زده مادربرد بیچاره رو دچار شوک کرده. به هرحال مادربرد دومیه درست شده ولی همچنان برام جالبه که سی پی یو مادربرد اولیه که فکر می کردم خراب باشه روی مادربرد دومی اینقدر معقول و منطقی و سربه راه کار میکنه. و دوباره به این نتیجه رسیدم که مشکل صد درصد از مادربردشه که البته دوستان قبل از من متوجه شدن و اشاره کردن.
پس از این به بعد به مشکل باقی مانده ام یعنی دمای بالای مادربرد می پردازم و با مادربرد دومیه کلا کار منتفی شده.

جهت جمع بندی تا اینجای این تاپیک و نتیجه گیری در مورد مادربرد برای آیندگانی که بعدا جهت یادگیری این تاپیک را مطالعه خواند کرد به صورت بولد عرض می کنم:
در مادربردی که تصویر نمیداد و روی دیباگر کدها به D1 که میرسید دوباره از اول شروع به چرخیدن میکرد و روز از نو و روزی از نو ، پس از اینکه مادربرد را Clear Cmos کردم و پس از اینکه رم رو عوض کردم و پس از اینکه به خاطر رطوبت زدگی مادربرد کلا با اسپری خشک ناهید اسپری اندودش کردم تا تمیز شه. بعد از همه این کارها بازهم مادربرد درست نشد و من هم سی پی یو رو که عوض کردم موفق شدم بالاخره تصویر بگیرم و مادربرد به زندگی برگشت. البته ظهر که با سی پیوی خودش تست می کردم همچجنان همین مشکل رو داشت ولی بعد از ظهر که دوباره رفتم مشکل کلا حل شده بود بدون تعویض هیچ قطعه ای و حتی آپدیت bios ! البتته اگر زیف این نوع بایوس رو داشتم بعد کلیر سی موس حتما آپدیت میزدم ولی مادربرد شانس آورد که من دستم خالی بود!

دوستان عزیز فردا که برم سرکار راهکارهای شما رو مو به مو به کار میبندم و همینجا گزارش کار میدم.
در جریان باشید من زیف این نوع بایوس برای هیچ کدام از این مادربردها رو ندارم لطفا توی راهکاراتون آپدیت ترجیحا نباشه!
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vhw

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
دوست عزیز بنا به گفته شما بعد ز تعویض سی پی یو ورسیدن به75 درجه، عنوان نکردین سیستم با مشکل مواجه می شود یا نه ؟اگر آره چه مشکلی داره دقیقا،اگر هم نه تو مادبردهای سری قدیم این رنج دما اصولا طبیعیه و به عبارتی کار ساز است.
اگرمشکلاتی اعم ریستارت و یا عدم تصویر و یا خاموش بود مدار pwm رو چک کن یا بایوس بزن و نتیجه رو اعلام کن.

پس از تعویض سی پی یو روی دمای 75 میره و افزایش دما متوقف میشه هی 76 میشه هی 75. با فن خوب هم تست کردم اوضاع فرقی نداشت.
مادربرد به طور ظاهری هیچ مشکلی نداره ولی چیزی که منو بیشتر سردرگم کرده اینه که روی یه مادربرد چینی به نام اینتل هم این سی پی یو همین اداهارو در می آورد با اینکه مادربرد رو همون لحظه از کارتن بازش کردم و آک بود انگار که مریضیش مسری بود و اون مادربرده هم دماش همین شکلی شده بود.
آخرین تغییراتی که داشته موفق شدم با همون سی پی یوی اولی که قبلا به 100 می رسید و خاموش می کرد تا 88 برسونمش و روی همون دما متوقفش کنم ولی مادربرد بدبخت در حال کباب شدنه و این دما فایده ای نداره.
سوکت cpu را بررسی کنید شاید خارهای آن به هم اتصالی کرده باشه !

منبع : http://www.irantk.ir/irantk54469/#ixzz35IULmK3q
خار سی پی یوش هم مشکل داره پیچ خورده! فردا با دقت بیشتری اتصالشو چک میکنم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
به خار پیچ خورده سی پی یو کمی خمیر زدم ولی خمیر به جای دیگری پخش نشد ، مادربرد تصویر می دهد.
نوع مادربرد هم گیگابایت است.
بایوس زدم مشکلی حل نشده.
رم و گرافیک رو عوض کردم فرقی نکرد.
با پاور کاملا سالم خودم دارم تستش میکنم پس مشکلی از پاور نداره.
ولتاژهای vcore اوکی میباشند.
قطعات هیچکدام مشکل ظاهری ندارند.
هیچکدام از چیپ ها یا قطعات داغ نمیکنند فقط گرما از طرف سی پی یو می آید.

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
دوستان یه چیز دیگه یادم اومد که مطمئنن گفتنش مفیده
اون موقع که مشتری آورده بودش برای همین گرم شدن و خاموش شدن آورده بودش و من که نگاه کردم دیدم چند خازن بادکرده اطراف cpu و ram هست که اونا رو هم عوض کردم.
آیا احتمال داره مشکل از خازن هایی باشه که بادنکردن ولی چون پاور بهشون آسیب رسونده خوب نمیتونن وظیفشون رو انجام بدن؟
اگر فکر میکنید مشکل از خازن ها هم میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید که راحت ترین راه تست خازن ها چطوریه؟
لطفا در حد بچه دبستانی ها راهنمایی کنید چون من مثل شما حرفه ای نیستم.
متشکرم

بالا