آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: شورتی SMD اطراف چیپ شمالی مادربرد گیگا GA-945PLM-S2

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
با سلام

دوستان مادربرد گیگا دستم هست که مشکل تصویر داره . no boot هستش

من بایوس زدم ولی مشکل پا برجاست

خازن باد کرده هم نداره .ولتاژ های فت های اطراف سی پی یو هم درست هستند.

ولتاژ رم ه هم درست هستند.

من اس ام دی های اطراف چیپ شمالی رو از لحاظ شورتی تست کردم.

من الان سوالم اینه :

من وقتی تست بازر روی خازن های اس ام دی اطراف چیپ شمالی میگیرم بوق دارم ولی مولتی متر OL نشون نمیده.یه عدد خیلی کم نشون میده.
حتی روی چیپ هم همین طور هست.
من مادربرد دیگه ای که سالم بود رو تست کردم ولی اینجوری نبود.
سوالم اینه که الان یعنی شورتی وجود داره ؟
و اینکه مشکل مادربرد از همین موضوع هستش ؟

با تشکر

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
پاسخ : در مورد موارد مشکوک به شورتی اس ام دی های اطراف چیپ شمالی مادربرد گیگا GA-945PLM-S2

آپ

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1212ali

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
پاسخ : در مورد موارد مشکوک به شورتی اس ام دی های اطراف چیپ شمالی مادربرد گیگا GA-945PLM-S2

به جای تحلیل چیپ ها اول دیباگر بزن چه کدی رو میدهد؟
ولتاژهای نواحی مختلف رو چک کن.
vcore رو چک داری رو همه فازها داری یا نه؟
ولتاژ فنlga رو چک کن ببین 3.3 یا 5ولت داری یا نه؟
پنل pw رو چک کن ببین چند ولت داری؟
در ضمن فت بر قرسان چیپ رو تست بوق بگیر سالمه یانه
اگرسی پی یو مجازی داری بذار و چراغ های خاموش رو اعلام کن

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527

به جای تحلیل چیپ ها اول دیباگر بزن چه کدی رو میدهد؟
ولتاژهای نواحی مختلف رو چک کن.
vcore رو چک داری رو همه فازها داری یا نه؟
ولتاژ فنlga رو چک کن ببین 3.3 یا 5ولت داری یا نه؟
پنل pw رو چک کن ببین چند ولت داری؟
در ضمن فت بر قرسان چیپ رو تست بوق بگیر سالمه یانه
اگرسی پی یو مجازی داری بذار و چراغ های خاموش رو اعلام کن

با سلام .

دیباگر ندارم

اگه امکانش هست روی تصویر بهم نشون بدید مناطقی رو که گفتید.

2014-06-19-09-09-04_photo.jpg

poursobhi

کاربر vip
vip
کاربر
درود بر دوست عزیز
عزیزم دیباگر برای تعمیرکار مادربورد واجبه . شما الان چطور می تونین بلوک معیوب رو مشخص کنید . با توجه به نداشتن دیباگر شما باید مناطق مختلفی از مدار رو ولتاژ گیری و چک کنید .
مادربورد رو با اتصال کابل 24 پین به تنهایی و بدون اتصال کابل 4 پین از نظر سویچ شدن چک کن . اگه باز هم روشن شد . شما روی مدار pwmتمرکز کن و دنبال اشکال در فت ها و یا آی سی pwm بگرد .
اگر سویچ نشدبه صورت دستی سویچ کنید و همزمان با ولتاژ گیری دمای Io و چیپ جنوبی رو چک کنید .
موفق باشید

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
پاسخ : رد: شورتی SMD اطراف چیپ شمالی مادربرد گیگا GA-945PLM-S2

درود بر دوست عزیز
عزیزم دیباگر برای تعمیرکار مادربورد واجبه . شما الان چطور می تونین بلوک معیوب رو مشخص کنید . با توجه به نداشتن دیباگر شما باید مناطق مختلفی از مدار رو ولتاژ گیری و چک کنید .
مادربورد رو با اتصال کابل 24 پین به تنهایی و بدون اتصال کابل 4 پین از نظر سویچ شدن چک کن . اگه باز هم روشن شد . شما روی مدار pwmتمرکز کن و دنبال اشکال در فت ها و یا آی سی pwm بگرد .
اگر سویچ نشدبه صورت دستی سویچ کنید و همزمان با ولتاژ گیری دمای Io و چیپ جنوبی رو چک کنید .
موفق باشید

بله حق با شماست.باید تهیه کنم حتما.

من مادربرد رو با اتصال کابل ۲۴

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام دوست عزیز
اینکه CPU گرم نمی شه کاملا طبیعیه ،چون 4 پین رو قطع کردی .در مورد بوق زدن مولتی متر هم وقتی قطعه شورتی داشته باشه که نمی شه OL نشون بده .همون عدد کم اگه زیر 8 باشه یعنی وجود شورتی .طبق راهنمائی دوستان می تونید با لمس کردن چیپ ها متوجه حرارت غیر طبیعی یا نرمال اونها بشید .همچنین ولتاژها رو هم اعلام بفرمائید .
موفق باشید

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
سلام دوست عزیز
اینکه CPU گرم نمی شه کاملا طبیعیه ،چون 4 پین رو قطع کردی .در مورد بوق زدن مولتی متر هم وقتی قطعه شورتی داشته باشه که نمی شه OL نشون بده .همون عدد کم اگه زیر 8 باشه یعنی وجود شورتی .طبق راهنمائی دوستان می تونید با لمس کردن چیپ ها متوجه حرارت غیر طبیعی یا نرمال اونها بشید .همچنین ولتاژها رو هم اعلام بفرمائید .
موفق باشید

بله دقیقا حق با شماست.
چیپ ها هم دمای طبیعی دارند.

اگه مولتی متر عدد زیر ۵۰ رو نشون بده بازم دلیل بر شورتی میشه ؟
و اینکه این شورتی دلایلش از چی میتونه باشه ؟
ممنونم

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
دوستان این قسمت که تو عکس نشون دادم هم شورتی داره!

اون فتی هم که تو کادر قرمز هست از دارین (‌ درین )‌ به سورس بوق دارم تو مولتی متر و عدد ۹ رو نشون میده .

ممکنه که شورتی اطراف چیپ مربوط به این فت باشه ؟2014-06-19-09-09-04_photo.jpg

آخرین ویرایش:

pc repairman

کاربر
2013-10-02
160
343
با سلام . فت در صورتی خراب است که از سه حالت ، دو یا سه حالت بوق داشته باشد . یک بوق طبیعی است و مشکلی ندارد . من وقت آزاد دارم و در خدمت شما هستم . با اجازه دوستان : چاهار پین را زمانی تست میکنند که مادربرد روشن نشود در صورتیکه مادربرد شما روشن میشود و مشکلی از این بابت ندارد . دیباگر کار را آسان میکند ولی بدون آن هم میتوان تعمیر کرد .
شما گفتید که بایوس زدید . آیا قطعات را هم تعویض کردید ؟ CPU , RAM را تعویض کنید . با یک مسواک و مقداری تینر یا اسپری قرمز ناهید ، هم سوکت CPU و هم اسلت RAM را نیز کاملا بشویید و بگذارید تا خشک شود . سپس تست کرده و مجددا پیام بدهید .

بالا