آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: ولتاژ -12 ولت در سوکت ATX

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
با عرض سلام و خسته نباشید به همکاران عزیز

هفته پیش مصاحبه برای جواز داشتم که در کل بعد از پرسیدن سوالات بسیار زیاد آخرش رد شدم
یکی از سوالات این بود که هرچی گشتم جوابشو پیدا نکردم
ولتاژ -12 ولت در پاور کچا استفاده میشه؟

تو نت یکم گشتم ولی پیدا نکردم ، روی مادر برد مسیرشو دنبال کردم دیدم به یکی از پایه های اسلات PCI میرسه
در کل این ولتاژ -12 برای چی هست؟

یه ولتاژ -5 هم تو پاور هست اون برای چیه؟

فردا هم مصاحبه دارم اگه کسی جواب سوال منو میدونه لطفا کمکم کنه
با تشکر از همگی

vhw

کاربر
2012-12-20
60
318
با سلام خدمت شما دوست عزیز.

دوست من به طور خلاصه ولتاژ 12ولت در پاور جهت تغذیه فن پاور و قطعاتی از کامپیوتر مثل هارد، سی دی یا دی وی دی درایوها ، کارت های گرافیکی جدید و قطعاتی بر روی مادربورد تولید می شود. این ولتاژ در پاور با سیمی به رنگ زرد تعیین شده.
اما در مورد ولتاژ 5 ولت که چند نوع است :
- یکی معروف به ولتاژ استندبای (5vsb) که برای روشن و خاموش کردن کامپیوتر به صورت خودکار با نرم افزار خاصی است.(با سیمی به رنگ بنفش)
- دیگری مثل 12 ولت برای تغذیه قطعاتی مثل هارد دیسک، فلاپی درایو و.... به کار می رود.(با رنگ قرمز)
- یکی از آنها به power good معروف است و وقتی تولید میشود که تمام ولتاژهای خروجی پاور در حالت استاندارد باشد و بعد از رسیدن ولتاژ ها به حالت استاندارد به مادربورد ارسال شده و مادربورد روشن میشود.(با رنگ خاکستری)
این توضیحات چکیده ای بیش نبود برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید امیدوارم مفید باشد.:
http://www.irantk.ir/f738

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام

کاربردهای منهای 5 ولت و منهای 12 ولت :
[hide]
منهای 5 ولت به پین B5 روت گذرگاه کارت های ISA متصل میشود و همچنین در مدار جدا داده های آنالوگ موجود در کنترل کننده فلاپی های قدیمی تر نیز از ولتاژ منهای 5 ولت استفاده میشد، البته امروزه در پاورهای جدید ولتاژ منهای 5 ولت حذف شده است.
خروجی منهای 12 ولت به آداپتور یکپارچه LAN و یا همچنین به پورت سریال وصل می شود و آنها را تغذیه میکند. به عنوان مثال، 10/100 آداپتور اترنت در مادربرد D815EEAL اینتل تنها 10mA از +12 V و 10mA از-12V (هر 0.01 آمپر) استفاده می کند.

[/hide]

آخرین ویرایش:
بالا