آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تست igbt

mohsen_smv

کاربر
2009-08-18
12
30
Qazvin
من یه پک igbt دارم که توش شامل 6 تا igbt هست و دیود هرز گرد بین bc اونها هست دیود هرز گرد همه اونها سالمه اما چطوری میشه از سالم بودن igbt ها مطمئن شد ؟
ابن igbt یه پل که u v w رو تو خروجی یه درایو میسازه ! و این درایو هم مشکل کم بودن جریان راه انداز داره، آیا میتونه از این igbt باشه.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
من یه پک igbt دارم که توش شامل 6 تا igbt هست و دیود هرز گرد بین bc اونها هست دیود هرز گرد همه اونها سالمه اما چطوری میشه از سالم بودن igbt ها مطمئن شد ؟
ابن igbt یه پل که u v w رو تو خروجی یه درایو میسازه ! و این درایو هم مشکل کم بودن جریان راه انداز داره، آیا میتونه از این igbt باشه.
با سلام :
دوست عزيز درايورهاي igbt يك قطعه نيستند اينا {مجموعه } گيتي هستند كه از قطعاتي مثل ديودها و تريستور و ترانزيستورهاي موسفيت و جيفيت و....... بهره ميگيرند
براي راهنمايي مشكل شما اين توضيحات كه گذاشتين كافي نيست :mad:
لازم است نقشه داخلي و يا ديتاشيت وحداقل شماره انرا و با اطلاعات لازمه بزاريد .
با تشكر .
موفق باشيد .

mohsen_smv

کاربر
2009-08-18
12
30
Qazvin
بازم تشکر از استاد گرامی جناب آقای رجبی

قسمت اصلی کنتری درایو یه کارته که با جایگزین کردن اون تو درایو های دیگه ، اون درایو ها به درستی کار می کنن. اما خوده IGBT هم یه قسمت کنترلی جهت سوئیچینگ داره که تو نقشه ارسالی گذاشتم (قسمت سوم)
نقشه قسمت اصلی درایو رو که فک می کنم مورد داشته باشه رو گذاشتم که قسمت اول "1" مربوط به power اصلی مداره که 500V DC تو ورودیش هست ، بعد یه چک که یه کم تغیر فیزیکی در پوستش داده و سپس قسمت ********** RC قرار داره که شامل خازن های قدرت ولتاژ بالا و مقاوت ها K82 هست بعدشون IGBT قرار داره که خروجی سه فاز ازش گرفته میشه
بازم میگم این درایو کار میکنه و فقط زیر بار (وقتی میخایم جریان راه اندازی زیاد ازش بگیریم) کار نمیکنه. پس نمیشه نتیجه گرفت مشکل همین IGBT هستش که داره سه فاز اصلی و جریان خروجی مارو میده ؟؟؟؟
قسمت دوم "2" هم تو خرجی درایو هستش.
قسمت سوم "3" مربوط به درایو کردن خوده IGBT هستش که فرمان به گیت IGBT میده و از امیترش نمونه برداری میکنه. (IGBT ASH که ازش نام بردم تو قسمت سوم یه پک ترانزیستوری جهت درایو کردن IGBT هستش که شامل 10-15 ترانزیستور SMD هست)​

و​

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
یه سوال، یه igbt رو چه طور میشه تستش کرد
با سلام :
دوست عزيز با توجه به ولتاژبالا و زمان كوتاه اكتيويته شده قطعات خروجي متاسفانه روش اسانتر و مناسب تري براي تست درايورهاي { Insulated Gate Bipolar Junction Transistor } موسوم به igbt به نظرم نرسيد و احتمالا بهترين روش تست اين مدارات همون استفاده از امكانات با داشتن شماتيك و ديتا شيت قطعات مصرفي . هر برد مخصوص به خود ميباشد
با تشكر .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
آقای رجبی در مورد تاپیک 6 آیا پیشنهادی در مورد تعمیر این درایو دارید ؟
با سلام :
دوست عزيز شماتيك ها استاندارد نيستند اگر نوع ترانزيستورهاي بكار رفته مشخص باشه ميشه راهكاري داد فرضا ترانزيستوري با ورودي g گيت و با خروجي e , c اميتر و كلكتور سراغ ندارم در نتيجه از شماتيك نميشه برداشت درستي كرد اگه براتون ممكنه شماره قطعات را {بخصوص ترانزيستورها } كامل و دقيق بزاريد تا نتيجه بدهم مثلا : ديودهايي كه با 4948 مشخص شده فكر كنم 4148 صحيح باشه يا بالفرض از ديودي به عنوان هرزگرد بحث كرديد در الكترونيك همچينين بحث و اسمي تا حالا نشنيدم {اصطلاحا ديود دمپر نام دارند } .
با تشكر .
موفق باشيد .

بالا