آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ترکیدگی وریستور اینورتر جوش mma200

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود
دستگاه اینورتر در حال جوشکاری واریستور ورودی ترکیده دود کرد وریستور بسیار بزرگ و گرد هست نوشته روی المان معلوم نیست میخاستم بدونم مشخصاتش چیه ؟در بازار چنین قطعه با این اندازه یافت نکردم فقط یک وریستور پیدا کردم که متوسط 1/4 وریستور اصلی دستگاه بود ایا با موازی کردن یا سری کردن چند عدد از اینها نمیشه به نتیجه مطلوب برسم؟دستگاه دارای سه برد هست برد پایین رله و واریستور هستند برد وسط ترانسها و دیود برد بالا هم فتها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود
دستگاه اینورتر در حال جوشکاری واریستور ورودی ترکیده دود کرد وریستور بسیار بزرگ و گرد هست نوشته روی المان معلوم نیست میخاستم بدونم مشخصاتش چیه ؟در بازار چنین قطعه با این اندازه یافت نکردم فقط یک وریستور پیدا کردم که متوسط 1/4 وریستور اصلی دستگاه بود ایا با موازی کردن یا سری کردن چند عدد از اینها نمیشه به نتیجه مطلوب برسم؟دستگاه دارای سه برد هست برد پایین رله و واریستور هستند برد وسط ترانسها و دیود برد بالا هم فتها

سلام

تا آنجاکه بخاطر دارم ایندستگاه وریستور ورودی نداره یعنی وریستوری که با برق شهر موازی بشه نداره ولی یک وریستور بابت جلوگیری از ورود ولتاژ بالاتر از 360 ولت داره که از طریق اپتوکوپلر و رله عمل میکنه و اگه حذفش کنی تاثیری در عملکرد دستگاه نداره و فقط حفاظت موصوف را نداری

و دیگری 150 ولته که اونم از طریق کوپلر و رله برای ارتباط 24 ولت است

مدار وریستور و قطعات مربوطه را بکش مشخص کنم چیه
تصویری از پشت و روی برد هم ارسال کن

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود مهندس سپاس بخاطر پاسخ و ارزشی که قائل شدین
امروز رفتم به کارگاه تا امرتان را اطاعت کنم سیم برق فاز و نول دستگاه وارد کلید میشود و از انطرف کیلید که همان فاز و نول است بعد از روشن کردن دستگاه مستقیما با دو پایه واریستور موازی است پس به نقل شما وریستور ورودی است
در بازار بزرگترین سایزی که پیدا کردم 20D681 و 20D471 بود با این حساب اگر شما بودید چه میکردید؟4 تا موازی کنم مشکل حل میشود و واتش بالا میرود ؟ از ولتاژ 681 یا 471 استفاده کنم؟

شاید این سوالم به این مبحث ربطی نداشته باشه یک دستگاه اینورتر جوش اوراقی گرفتم که تنها مشکلی که دارد ترانس مدار سوئیچینگ 24 ولت است که از روی برد کنده شده همچنین فت
منبع تغذیه را روی 24 ولت گذاشتم و به ورودی رگولاتور 7812 دادم و دستگاه روشن شد و رله زد میخاستم از یک ترانس بجای مدار 24 ولت خودش استفاده کنم طبیعتا پاسخگوست ولی اگر سریعا رله بزند برای پل دیود مضر است چون ntc یکسره میشود و از دیودها جریان زیادی کشیده میشود به نظرتان این تاخیر لازم است که خازنها شارژ شوند بعد رله بزند؟این مشکل را چطور برطرف کنم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود مهندس سپاس بخاطر پاسخ و ارزشی که قائل شدین
امروز رفتم به کارگاه تا امرتان را اطاعت کنم سیم برق فاز و نول دستگاه وارد کلید میشود و از انطرف کیلید که همان فاز و نول است بعد از روشن کردن دستگاه مستقیما با دو پایه واریستور موازی است پس به نقل شما وریستور ورودی است
در بازار بزرگترین سایزی که پیدا کردم 20D681 و 20D471 بود با این حساب اگر شما بودید چه میکردید؟4 تا موازی کنم مشکل حل میشود و واتش بالا میرود ؟ از ولتاژ 681 یا 471 استفاده کنم؟

شاید این سوالم به این مبحث ربطی نداشته باشه یک دستگاه اینورتر جوش اوراقی گرفتم که تنها مشکلی که دارد ترانس مدار سوئیچینگ 24 ولت است که از روی برد کنده شده همچنین فت
منبع تغذیه را روی 24 ولت گذاشتم و به ورودی رگولاتور 7812 دادم و دستگاه روشن شد و رله زد میخاستم از یک ترانس بجای مدار 24 ولت خودش استفاده کنم طبیعتا پاسخگوست ولی اگر سریعا رله بزند برای پل دیود مضر است چون ntc یکسره میشود و از دیودها جریان زیادی کشیده میشود به نظرتان این تاخیر لازم است که خازنها شارژ شوند بعد رله بزند؟این مشکل را چطور برطرف کنم؟

سلام

بنظر میرسه مقداری از یکدستگاه و مقداری از دستگاه دیگر گزارش میکنی

اگر اینطوره دومی را در تاپیک دیگری مطرح کن

اما در مورد وریستور 471 را استفاده کن اما وریستور موازی در ایندستگاه معنی نداره چون جریان مورد نیاز دستگاه بالاست و قادر به مسدود کردن جریان نیست و لذا از صدمه دستگاه پیشگیری نمیکنه و صدمه دستگاه موجب فعال شدن کلید میشه نه وریستور

اگه موثر باشه دستگاه شما سالم میمونه ولی مانند UPS بعیده بتونه از صدمه پیشگیری کنه بر حسب تجربه دیده ام که در UPS تولید ایران از وریستور موازی استفاده شده که فقط برای خنداندن تعمیرکار موثره فقط در مواردی که جریان ولتاژ بالا خیلی ضعیف باشه موثره

اگر وریستور با برق شهر موازی است دراینصورت در شرایط عادی تاثیری نداره
ابتدا بدون وریستور تعمیرش کن
آیا بدون وریستور روشن میشه و مشکلی نداره ؟
آیا مدار را تعقیب کردی و دیدی با برق شهر موازی است یا با ولتمتر نتیجه گرفتی؟
اگه بتونی تصویر برد را ارسال کنی بهتره

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
همینطوره مبحث دوم برای دستگاه دیگریست در صفحه جدید سوال میکنم
بدون واریستور روشن میشه و مشکلی نداره فقط میخاستم جایگزین مناسبی پیدا کنم که اگر مرتبه دیگه اتفاقی افتاد واریستور بسوزه دستگاه آسیب نبینه مثل الان
واریستور خودش بزرگ بود فکر میکنم در سایز 80d باشه ولی من در بازار تا 20D پیدا کردم (کوچکتر از واریستور اصلی خودش)از اونجایی که سایزش کوچکتره برای همین گفتم موازی کنم تا واتش بالا بره ولی با توجه به نوشته های بالا نمیدونم درست برداشت کردم یا نه
به اعتقاد شما وریستور موازی با برق شهر تاثیری نداره مگر واریستور با بالا رفتن ولتاژ دو سرش اتصال کوتاه نمیشه و از عبور جریان داخل مدار جلوگیری نمیکنه شاید ولتاژ واقعا بالا رفته بود؟ امکان دارد بیشتر مرا توجیح کنید؟شاید همین وریستور خود به خود گرم شده و این مورد بوجود امده اگر تایید کنید بدون وریستور دستگاه را میبندم
مدار را تعقیب و با چشم دیدم که با دو سیم برق شهر موازی است
مهندس با عرض پوزش و عذرخواهی متاسفانه در کارگاه و خانه امکانات عکس گرفتن مقدورم نیست
سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
همینطوره مبحث دوم برای دستگاه دیگریست در صفحه جدید سوال میکنم
بدون واریستور روشن میشه و مشکلی نداره فقط میخاستم جایگزین مناسبی پیدا کنم که اگر مرتبه دیگه اتفاقی افتاد واریستور بسوزه دستگاه آسیب نبینه مثل الان
واریستور خودش بزرگ بود فکر میکنم در سایز 80d باشه ولی من در بازار تا 20D پیدا کردم (کوچکتر از واریستور اصلی خودش)از اونجایی که سایزش کوچکتره برای همین گفتم موازی کنم تا واتش بالا بره ولی با توجه به نوشته های بالا نمیدونم درست برداشت کردم یا نه
به اعتقاد شما وریستور موازی با برق شهر تاثیری نداره مگر واریستور با بالا رفتن ولتاژ دو سرش اتصال کوتاه نمیشه و از عبور جریان داخل مدار جلوگیری نمیکنه شاید ولتاژ واقعا بالا رفته بود؟ امکان دارد بیشتر مرا توجیح کنید؟شاید همین وریستور خود به خود گرم شده و این مورد بوجود امده اگر تایید کنید بدون وریستور دستگاه را میبندم
مدار را تعقیب و با چشم دیدم که با دو سیم برق شهر موازی است
مهندس با عرض پوزش و عذرخواهی متاسفانه در کارگاه و خانه امکانات عکس گرفتن مقدورم نیست
سپاسگزارم

سلام

وریستور در دستگاههایی که نیاز به جریان پایین داره مفیده
مثلا دستگاه 1 آمپری ترک یا مدار چاپی ضخیمی برای دریافت برق شهر نیاز نداره و لذا وریستور که اتصال کوتاه بشه میتونه فیوز و مدار چاپی نازک را قطع کنه

ولی مدار چاپی دستگاه 50 آمپری باید ضخیم باشه که با 50 آمپر گرم نکنه و قطع نشه و لذا وریستور کمتر از 80 آمپری قادر به قطع کردن این مدار و مسدود کردن جریان آن نیست و ازآنجاکه وریستور 80 آمپری وجود نداره لذا وریستور موازی در دستگاههای پرقدرت بی اثره

فقط و فقط چنانچه ولتاژ بالای کم جونی وارد بشه اینگونه ولتاژها را حذف میکنه اما این عمل بدون وریستور هم انجام میشه زیرا خازنهای بزرگ تغذیه براحتی قادر به حذف اینگونه ولتاژها هستند .

درهرصورت نیاز به وریستور نداری ولی حالا که تهیه کردی یک دونه 471 نصب کنی کافیه و اگه 100 عدد وریستور موازی هم نصب کنی اشکالی نداره و بهتره
ضمنا در ایندستگاه وریستور 20 میلیمتری 361 بهتر از 471 است.

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام بطور کلی اینورتر ها در دو نوع تکنولوژی ماسفت و آی جی بی تی ساخته شده اند.هر مدل خصوصیات خاص خود را دارد .مدل ماسفت در کل به دلیل جوش بهتر و تعمیرات راحت تر به نظر بنده که مدت مدیدی است تعمیر کار اینورتر های جوش هستم نسبت به مدل های آی جی بی تی بهتر است.و همچنین تمامی مدل های ماسفت در بازار تا حدود 98 % شبیه هم هستند حالا چه ایرانی و چه چینی.برای تعمیرات دستگاه های اینورتر من از پروتکول خاصی استفاده میکنم بدین صورت که با استفاده از نشانه هایی که هر دستگاه دارد خیلی سریع عیب مربوطه را پیدا کرده و رفع مینمایم.
در هر دستگاه معمولا ایراد های زیر ممکن است پیش بیاید.
1-روشن نشدن دستگاه
2-معیوب بودن فن خنک کننده دستگاه
3-روشن نشدن چراغ پاور دستگاه در حالی که فن کار میکند
4-دستگاه روشن است و چراغ پاور هم روشن است در حالی که چراغ oc نیز روشن است
5-دستگاه در حالت روشن است اما ناگهان خاموش شده و فیوز برق دستگاه نیز پریده و قطع شده است
6-دستگاه در حالت عادی روشن است اما خروجی دستگاه صفر است.

هر ایراد براساس لیست بالا پروتکول تعمیراتی خاص خود رادارد.که شامل اندازه گیری ولتاژهای علامت و اهم گیری از نقاط خاص مدار میشود .من همه این اطلاعات تعمیراتی را در یک جزوه راهنمای گام به گام تعمیرات دستگاه جوش اینورتری تهیه کرده ام .دوستان برای تهیه این جزوه 55 صفحه ای که تقریبا تمامی ایرادات دستگاه اینورتر را پوشش میدهد میتوانند به ایمیل من پیام دهند.شایان ذکر است که این جزوه راهنمای تعمیراتی یکی از شرکت های ایرانی میباشد که در دوره های تعمیراتی نمایندگی های تعمیرات تدریس میشود.
darabi81(a)gmail.com

بالا