آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشاهده طرز کار موتورهای الکتریکی با یک سیم پیچ و آهنربا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام

توضیحات کامل را در تاپیک زیر مطرح کردم
http://www.irantk.ir/irantk53350/

و بابت عملکرد کلی موتورها عرض کردم
اصولا تقابل میدان روتور و استاتور موجب تولید گشتاور و چرخش روتور میشه

یعنی اگه دو آهنربا را در مقابل یکدیگر قرار دهید یا همدیگر را دفع و یا جذب میکنند که اصول کار کلیه موتورها است منتها این نیروی تقابل دو آهنربا مانند دو آهنربای ثابت نیست که پس از وارد کردن نیرو آروم و قرار بگیره بلکه بنوعی است که این نیرو مستمرا وجود داره

مثلا فرض کنید بخشی از استاتور دارای قطب S است و آهنربایی با قطب N بعنوان روتور در نزدیک آن است که طبیعتا روتور را با نیرویی بسمت خود میکشد اما اگر این دو قطب ثابت بمونن در نزدیکترین فاصله بصورت میرا توقف میکنه یعنی کمی از نزدیکترین فاصله عبور میکنه و دوباره برمیگرده و دل دل میزنه تا کاملا توقف کامل کنه

ولی در موتورها دقیقا در لحظه ای که بواسطه انرژی جنبشی کمی از S استاتور دور شده و میخواد برگرده و بصورت میرا توقف کنه قطب روتور عوض میشه و S میشه و لذا برنمیگرده و از قطب S استاتور بیشتر دور میشه

و این سیکل مدام تکرار میشه و گشتاور دائمی میسازه

شاید در نظر اول باور نکنید که من موتور ساده ای فقط با یک قطب ( نه جفت قطب ) آماده کردم که در فیلم پیوست مشاهده میکنید و شما هم میتوانید بسازید و تجربه کنید

1- روتور موتورهای رادیو ضبط یا DVD و یا هر دستگاه دیگری را تهیه کنید

2- قطب های این روتورها بصورت ستاره است و 3 سیم پیچ داره که باید آنرا از اینحالت خارج کنید بطوریکه مطابق تصویر زیر بتوانید فقط یک سیم پیچ روی آن بپیچید که گویی یک سلف را دور یک میخ پیچیده اید بطوریکه وزن آن در دو طرف روتور قرینه شود

3- دو کلکتور عایق از یکدیگر را روی محور روتور بچسبانید که با جایی متصل نشود

4- ابتدای سیم پیچ را به یک کلکتور و انتهای آنرا به کلکتور دیگر لحیم کنید

5- بوش روتور را روی پایه ای نصب کنید که روتور بتواند براحتی در آن بچرخد

6- یک قطب آهنربایی را به روتور نزدیک کنید

7- دو سوزن را به ولتاژ حدود 10 ولت متصل کنید و مطابق فیلم پیوست ، هر سوزن را بعنوان جاروبک روی یک کلکتور قرار دهید

محل سوزن بسیار مهم است تا بتواند در زمان مناسب قطب روتور را وارونه کند

بابت کیفیت نازل فیلم عذرخواهی میکنم

سپاس
موتور1.JPEG

موتور2.JPG

موتور3.JPEG

اینم فیلم عملکرد این موتور

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا