آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مادربورد asrock روشن میشود ولی تصویر نمیدهد+تصویر

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
با سلام خدمت دوستان
دوستان خواهشا راهنمایی فرمایید.بنده مبتدی هستم.
مادر بورد ازراک روشن میشه ولی هیچ تصویری نمیده.
ولتاژپاورها رو تست کردم هیچ مشکلی نداشت.این مادربورد گرافیک onboard ندارد.نمیدونم چجوری باید تست کنم که ایا مشکل از گرافیک هست یانه.
سیستم هیچ بوقی نمیزنه.دوستان سوالاتم در عکس مشخص کردم.
اگه بخام ولتاژ مدار pwmرو بگیرم باید از سرسلف مدار مربوطه بگیرم,حال چطوری از سلف های مربعی با کدR تست ولتاژ بگیرم؟(از پشت مادربورد؟اگه از جلو,چجوری باید اینکارو کرد؟)
ایا مدارتست رم که با علامت در تصویر زیر قرار دادم درست است؟
دوستان در زیر مدار PWM یه هیت سینک قرار داره چه قطعه ای در زیر ان قرار دارد؟من اولین بار دارم میبینم.
وسوال مهم
ایا برای تست مدار رم و PWM باید سیستم روشن باشد؟(من سیستم رو روشن کردم میخاستم تست ولتاژ بگیرم گفتم اول سوال کنم بد انجام بدم.ولی بعد از 5 دقیقه سیستم خاموش شد ایا به خاطر نبود کارت گرافیک و هارد میباشد؟)
برای تست ولتاژ VCORE یا مدار PWM هارد و گرافیک هم باید به سیستم متصل باشه؟
خواهشا دوستان کمکم کنید.
سوالات در عکس هم قرار دارد.
شماره 4 در عکس:نمایشگر مربوط به چیست؟
شماره 5:ایا باطری در تصویر درست جازده شده؟
شماره7:ایا این ای سی بایوس هست؟

باتشکر ازهمه ی شما دوستان گرامی

20140528_223912.jpg

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
با سلام خدمت دوستان
دوستان خواهشا راهنمایی فرمایید.بنده مبتدی هستم.
مادر بورد ازراک روشن میشه ولی هیچ تصویری نمیده.
ولتاژپاورها رو تست کردم هیچ مشکلی نداشت.این مادربورد گرافیک onboard ندارد.نمیدونم چجوری باید تست کنم که ایا مشکل از گرافیک هست یانه.
سیستم هیچ بوقی نمیزنه.دوستان سوالاتم در عکس مشخص کردم.
اگه بخام ولتاژ مدار pwmرو بگیرم باید از سرسلف مدار مربوطه بگیرم,حال چطوری از سلف های مربعی با کدR تست ولتاژ بگیرم؟(از پشت مادربورد؟اگه از جلو,چجوری باید اینکارو کرد؟)
دوستان در زیر مدار PWM یه هیت سینک قرار داره چه قطعه ای در زیر ان قرار دارد؟من اولین بار دارم میبینم.
وسوال مهم
ایا برای تست مدار رم و PWM باید سیستم روشن باشد؟(من سیستم رو روشن کردم میخاستم تست ولتاژ بگیرم گفتم اول سوال کنم بد انجام بدم.ولی بعد از 5 دقیقه سیستم خاموش شد ایا به خاطر نبود کارت گرافیک و هارد میباشد؟)
خواهشا دوستان کمکم کنید.
سوالات در عکس هم قرار دارد.
شماره 4 در عکس:نمایشگر مربوط به چیست؟
شماره 5:ایا باطری در تصویر درست جازده شده؟
شماره7:ایا این ای سی بایوس هست؟

باتشکر ازهمه ی شما دوستان گرامی

مشاهده فایل‌پیوست 91736
درود
دوست عزیز از اینکه شدیدا کنجکاوید و مشتاق خوشحالم
واسه تعمیرات اصلا عجله نکنید و آرام آرام رو به جلو حرکت کنید
در خصوص سوالات :

آن هیت سینگی که شما کنجکاو آن شدید خنک کننده فت های تغذیه CPU است ک بعلت گرمای زیاد روی آن هیت سینگ گذاشته اند

ولتاژ Vcore را باید با همان چوک ها (سلف های مربعی شکل با حروف اختصاری R) بگیرید
بدین گونه که پراپ مشکی را بر روی گراند (عموما محل اتصال بدنه usb را کاربران انتخاب میکنند) و مولتی متر را بر روی DC بگذارید و پراپ قرمز را به یکی از پایه های چوک (سلف) بزنید
باید حدود 1.1 تا 1.5 ولت بدهد
آیسی PWM دقیقا زیر عدد 3 که در تصویر با رنگ زرد نوشته اید قرار دارد و پایه های آن بسیار ریز هستند و برای تست نیازی به کارت گرافیک نیست

برای تست ولتاژ مدار رم و فت های اطراف آن نیاز است که پراپ مشکی را به گراند و قرمز را نیز به فت و خود سوکت رم بزنید و اعلام نتیجه کنید

تست ولتاژ بگیرم گفتم اول سوال کنم بد انجام بدم.ولی بعد از 5 دقیقه سیستم خاموش شد ایا به خاطر نبود کارت گرافیک و هارد میباشد؟)

اینکه سیستم پس از 5 دقیقه خاموش میشود عجیب است
شاید از گرمای زیاد cpu باشد و یا پاور
خاموش شدن ربطی به هارد و گرافیک ندارد
تست VCORE ربطی به کارت گرافیک و هارد نداره !

کارکرد این نمایشگر در مادربرد مربوطه احتمالا نوعی دیباگر است که خود شرکت برای راحتی کار گذاشته است و یا نمایش دما است دیگر دوستان شاید بدانند
باتری و بایوس را درست حدس زدید کاملا درست است
سپاس

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
تشکر بی نهایت sky city عزیز
پایه ی چوک در زیر مادربورد مشخصه یعنی باید اوجا رو پراب قرمز قرار دهم؟
برای تست مدار رم و pwm سیستم باید روشن باشه؟درسته؟ببخشید که دوبار پرسیدم.
بازم تشکر

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
ولتاژ vcore 1.327 ولت ثابت هست و ولتاژ Ram هم 1.6 ولت می باشد

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام دوست عزیز .
بله می تونید از پایه های زیر برد اندازه بگیرید .برای ولتاژگیری مطمئنا باید سیستم روشن باشه .در ضمن برای اندازه گیری ولتاژ Vcore می تونی از پایه های فت های PWM هم ولتاژگیری کنی ،البته می تونی از سورس فت ها هم مقدار Vcore رو اندازه گیری کنید .ولی فعلا راحترین راه برای شما همون زیر برد هست .برای تجزیه مدار PWM به مقالات تو انجمن مراجعه کنید.بطور کامل توضیح داده شده ( با عنوان همه چیز در مورد مدار PWM ) موفق باشید

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
خب با این حساب ولتاژ Vcore درست هست .طبق ولتاژگیری شما رم DDR3 هست ،درسته ؟البته یه مقدار 2.5 ولت با عنوان Vrun که توسط پل شمالی تامین می شه و یه مقدار حدود 0.75 ولت با عنوان Vtt که نصف مقدار Vram هست (همون 1.6 ولت که اندازه گرفتید یا همون ولتاژ رم DDR3 ) هم روی اسلات رم باید داشته باشید .

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست عزیزم،شما ابتدا کلیر سیموس کن.خمیر سیلیکون روی سی پی یو رو چک کن که خشک نشده باشه .اگه خشک بود تمیزش کنید و خمیر سیلیکون بزنید روی سی پی یو و امتحان کنید تا قدم به قدم بریم جلو .اگه دیباگر هم دارید بفرمائید چه کدی روی دیباگر نشون می ده .

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
خب با این حساب ولتاژ Vcore درست هست .طبق ولتاژگیری شما رم DDR3 هست ،درسته ؟البته یه مقدار 2.5 ولت با عنوان Vrun که توسط پل شمالی تامین می شه و یه مقدار حدود 0.75 ولت با عنوان Vtt که نصف مقدار Vram هست (همون 1.6 ولت که اندازه گرفتید یا همون ولتاژ رم DDR3 ) هم روی اسلات رم باید داشته باشید .
با تشکر از شما
بله Ram DDR3 هست.
برام سوال پیش اومده که مقدار 2.5 ولت که توسط VRun بوسیله پل شمالی تولید میشه رو میشه اندازه گرفت؟
واینکه ولتاژ Vtt که عرض کردید روی اسلات Ram باید داشته باشیم.خوب.الان اگه بخان این ولتاژ Vttرو اندازه بگیرن باید Ram رو از اسلات دراورد و سیستم رو روشن کرده و پراب قرمز به داخل یکی از شیارهای اسلات و مشکی رو به زمین بزنیم؟
ممنونم از شما

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
960
دوست عزیزم،شما ابتدا کلیر سیموس کن.خمیر سیلیکون روی سی پی یو رو چک کن که خشک نشده باشه .اگه خشک بود تمیزش کنید و خمیر سیلیکون بزنید روی سی پی یو و امتحان کنید تا قدم به قدم بریم جلو .اگه دیباگر هم دارید بفرمائید چه کدی روی دیباگر نشون می ده .
دیباگر دارم ولی الان دم دست نیست. داستانش درازه.من تازه میخام شروع به کار کنم.تمامی وسایل تعمیرات مربوط به لب تاپ و pc رو خریدم و ازماه بعد میخام شروع کنم.
باشه خمیر سیلیکون میزنم
کلیرسیموس منظور همون دراوردن باتری و دوباره جاش گذاشتن هست دیگه؟
بازم ممنونم از شما

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
بله دوست عزیز همه این مقادیر رو می شه از رو اسلات یا خازن های SMD اطراف اسلات اندازه گرفت و لزومی به جدا کردن رم نیست .در مورد کلیر سیموس هم می تونید باتری رو دربیارید و هم اینکه جامپر کلیر سیموس رو پیدا کنید .اگه به سمت راست بایوس تو عکس دقت کنید شماره جامپر و حالت کلیر سیموس رو نوشته .در ضمن شما حین تست کلیه قطعات اعم از هارد و دی وی دی و سوکت های یو اس بی پنل جلو رو از برد جدا کنید .در کل فقط مادربرد باشه و سی پی یو و رم و کارت گرافیک و سوکت های پاور .موفق باشید

بالا