آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: نداشتن صدا در pavilion dv7

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
ضمن عرض سلام
یه لبتاب اچ پی از نوع hp pavilion dv7t-4000 cto select edition enterlationt notebook pc
این لبت تاب در یه مراسم به یک آمپلی فایر وصل بوده از طریق جکهای لبتاب به وسیله یک هدست و یک کابل به پشت آپلی فایر ، ینی از خروجی صدای آمپلی فایر برای ضبط صدا به جک میکروفن لبتاب کابل وصل میکنند همزمان با نرم افزار adob audtion که همزمان با هدست صدا گوش میکرد و با همان کابل صدا را هم ضبط میکرد صدا را کاملا داشت و نویزی هم به همراه داشت و به نویز اهمیت نمی داد بعد کابلی که از پشت آمپلی فایر به میکروفن لبتاب وصل میشد را کشید صدا را تست کرد دید خیلی بد ضبط شده بعد به علت شلوغی درب لبتاب را میبندد ینی در حالت استندبای بعد از 5 دقیقه یا بیشتر می خواهد با لبتاب کار کند که متوجه شد لبتاب هیچ صدایی از آن نمیدهد خاموش و روشن کرد و حتی بعدا مجبور به تعویض ویندوز هم شد دید نرم افزاری نیست ، خلاصه به این حقیر مراجعه کرد متوجه شدم کارت صدا را ویندوز میشناسد و تنظیمات قطعی صدا رو از طریق ویندوز پیگیر و دنبال کردم دیدم نرم افزاری نیست که جایی قطع باشد سوال کردم از دوستان گفتن احتمالا شاید از جکهای ورودی و خروجی صدا باشد لبتاب را باز کردم ولی نمی دانم چطور هم جکها را از لحاظ تست سالم بودنشان مطمئن شوم و اینکه آی سی صدا و ای سی آمپلی فایر لبتاب را هم با توجه به پایه های 35 و 36 که فکر کنم باید ولتاژی نشان دهد را امتحان کنم ، بلندگوها را تست کردم همه سالم هستند ، حتی میکروفن روی مانیتور هم دیگه صدا را دریافت نمیکند ینی هیچ عکس العملی در آن نیست ممکنه آی سی صدا سوخته باشه یا خازنهای اطراف آن چطور این تست را انجام بدهم و اینکه فرق بین آی سی صدا و امپلی فایر را چطور متوجه بشوم که کدومشان صدا هستش البته میدونم از نوع idt باید صدا باشد ولی باز جایی سوال کردم میگن شاید دیگری باشد ، مطلبی را جایی مطالعه کردم با کشیدن سیمی از یکی از پایه های جک به یکی از پایه های بلندگو وصل کنیم و با پراب مشکی روی همان پایه ای که جک به بلندگو وصل هستش و همزمان دورتادور آی سی با پراب قرمز بکشیم که اگر صدای بوق بلندگوها به صدا در اومد اون آی سی آمپلی فایر هستش و اون یکی ای سی هم که روی پایه های 35 و 36 آن ولتاژ باید بدهد که نمی دانم ولتاژ چند باید باشد آی سی صدا هستش، در هر صورت سالم بودنشان برایم مهم هستش با توجه به کریستال نزدیک به این آی سی که تست واقعی به چه صورت هستش از تمامی شما استادان خواهش می کنم این حقیر را یاری نمائید تا بتوانم این لبتاب را راه اندازی کنم ، نکته اینکه البته موقتا با یه کارت صدای USB دار کارش را راه انداختم ولی اصرار دارد ای سی صدای لبتابش درست شود.
با تشکر از تمامی استادان عزیز و کرانقدرم
اگه در خصوص تست این نوع آی سی به صورت گام به گام که این حقیر را راهنمایی کند و اینکه چطور از تمامی مدارهای برد یه لبتاب ولتاژ گیری و صحت سالم بودنشان را بفهمم ممنون میشوم جزوه آموزشی کاملی در خصوص تعمیرات تخصصی مدارهای ریز مثل این نوع آی سیها و حتی خازنهای ریز و یا مقاومتهای ریز یا فیوز یا فتها درون لبتاب در اختیار این جقیر قرار بدهید.
جزواتی بدستم رسیده از آموزشگاه هایی مثل پیشگامان و یا غیره ولی متأسفانه ناخوانا هستند این نوع تست رو هم به صورت دست و پا شکسته فهمیدم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
خواهش می کنم اگر کسی هست این حقیر را راهنمایی کند
ممنون میشوم

• Like

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
شما نقشه این لپ تاپ رو دانلود کن بعد برو صفحه 25
این آی سی صدا هستش و صفحه 27 هم آی سی تقویت ساب ووفر
بعد یه هدفن بردار و به فیش اون دوتا سیم وصل کن.یکی به انتهای فیش و یکی هم به ابتدای فیش.
حالا یکی از این سیمها رو به یه جایی از برد مثل جای پیچ ها و یا بدنه USB لحیم کن و همینطور که یه موسیقی داره پخش میشه، اون سیم رو روی پایه های31 و 32 آی سی صدا چک کن ببین از هدفون صدایی در میاد یا نه.
نتیجه رو بگو تا بیشتر راهنمایی کنم
http://www.irantk.ir/irantk25106-3/

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
ممنونم از راهنمایی خوب شما
چشم تست می کنم زودی خبرش را میدهم
بازم ممنونم

• Like

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
سلام داداش
ممنونم از راهنمایی خوبتون ، آی سی طبق نقشه نبود همونی که حدس میزدم IDT بود همون کاری که فرمودید انجام دادم ، پایه مورد نظر را خیلی خوب پیدا کردم پایه پنجم بود به محضی که سیم را وصل کردم به این پایه آهنگ را میشنیدم البته یه ذره خش داشت و ضعیف به خاطر اینکه فکر کنم سیم که روی این پایه قرار دادم اتصالش خوب نیوده و باید لحیم میشدکه بهتر بشه البته اون یکی رو جای پیچ لحیم کرده بودم
ولی نتیجه گرفتم که آی سی سالم هستش
ممنونم از راهنمایی خوبتون
خب مرحله بعدی باید چیکار کنم ، ناگفته نماندکه من خازن و مقاومتیهای اطراف پایه جک میکروفن تست بازر گرفتم ، جالب بود مقاومتها عدد روی مولتی متر نشان میدادن و بعضیهاشون تست بوق شده بودن و سالم بودن ولی دوتا خازن که رنگشون احساس کردم کمی با خازنهای دیگر هم فرق می کرد نه عددی روی بازر نشون میداد و نه صدای بوق کوتاهی ، ولی مشابه همین خازن رو اطراف جک صدا سالم بودن و عدد هم نشان میداد ، دقیقا پشت بورد که دقیقا نزدیک همین جک میکروفن هستش شبیه ماسفت یا فت ترانزیستور کوچک سه پایه ای به این مدل k7k X4 اصلا هیچکدوم از پایه ها روی تست بازر عددی نشان نمی داد ولی مشابه آن نزدیک به جک صدا دقیقا کار می کرد و عدد هم نشان میداد ، چندتای دیگه هم شبیه به همین بودن که تست کردم هم باز عددی نشان می دادند
پس اگه اشتباه نکرده باشم باید این ماسفت یا فت ترانزیستور سه پایه کوچک مدل فوق سوخته یا نیم سوز هستش و اون دو خازنی که اونور بورد هم که گفتم رنگشان کمی کدر شده عددی هم رد نمی کردن در تست بازر باید معیوب باشند- نکته وقتی پراب مشکی را روی پیچ بدنه اتصال می دادم و با پراب قرمز از اون دو خازن تست می گرفتم ولی عددی را نشان می دادن که بیش از آن عدد خازنهای دیگر بود فکر کنم اهمی هستش که از آی سیها تغذیه میکرد درسته؟
استاد چه دستوری می فرمائید آیا می توانم این قطعات را جایی پیدا کنم تعویض کنم یا راه دیگری در نظر دارید؟
یه دنیا سپاسگزارم

• Like

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
سلام
خیلی منتظر موندم برای راهنمایی شما
ممنون می شوم اگه به این حقیر بگید برای مرحله بعد باید چیکار کنم
ممنونم

• Like

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
این هم عکسهای خازنها و ترانزیستورهای smd که عرض کردم در تست بازر عدی از خود نشان نمی دادند
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

• Like

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
درود دوست عزیز حالا همین کارو یعنی تست فون رو دوباره تکرار کن ولی اینبار بزن به پایه های مقاومت هایی که اطراف جک صدا و اسپیکر ببین اونجا هم فون داری احتمال اینکه مقاومت های فیوزی و سلف ها سوخته باشند هست

• Like

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
تشکر می کنم از راهنمایی شما
بعد از این اگه این پایه ها را تست کردم ولی باز صدا نداشت مرحله بعد باید چکاری انجام بدم؟

• Like

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
درود
شما نقشه این لپ تاپ رو دانلود کن بعد برو صفحه 25
این آی سی صدا هستش و صفحه 27 هم آی سی تقویت ساب ووفر
بعد یه هدفن بردار و به فیش اون دوتا سیم وصل کن.یکی به انتهای فیش و یکی هم به ابتدای فیش.
حالا یکی از این سیمها رو به یه جایی از برد مثل جای پیچ ها و یا بدنه USB لحیم کن و همینطور که یه موسیقی داره پخش میشه، اون سیم رو روی پایه های31 و 32 آی سی صدا چک کن ببین از هدفون صدایی در میاد یا نه.
نتیجه رو بگو تا بیشتر راهنمایی کنم
http://www.irantk.ir/irantk25106-3/

سلام داداش
خسته نباشی
نمی دونم کجا تشریف دارید انشاالله هر جا هستید موفق و پیروز باشید
شرمنده مزاحم شدم تستی که فرمودید انجام دادم ، الان متوجه شدم باید نقشه خود مادربورد را داشته باشم و فهمیدم که آی سی سالم هستش باید ببینم کجا ایراد دارد که اتصالی دارد منظور از اتصالی این هستش که من خروجی نه روی جکهای صدا یا هدفون دارم و نه ورودی روی جک میکروفن حتی میکروفن اینترنال روی درب led لبتاب ، میخواستم کمکم کنی تا این مشکل را حل کنم در تایپیکهای قبلی هم عرض کردم که و حتی عکسهایی هم گرفتم نمی دونم مشکل از کجاست
خواهش می کنم کمکم کنید تا این مشکل را حل کنم...
با تشکر فراوان

• Like
بالا