آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: سوال: خاموش شدن آنی مادربرد ga-ep31-ds3l

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
با سلام
یه مادربرد گیگا هستش که به محض اینکه روشنش می کنم خاموش میشه مادربرد رو آوردم بیرون و دیباگر روش گذاشتم کد نمیده
فت های اطراف سی پی یو رو هم درآوردم و تستشون کردم هیچ مشکلی نداشتن دوباره جاش گذاشتم
سی پی یو اصلا داغ نمیکنه که هیچ حتی گرم هم نمیشه
سی پی یو رو هم عوض کردم
البته 4 پین کنار سی پی یو رو که بر میدارم مادربرد روشن میشه و مشکلی نداره ولی خب چه فایده !
اساتید عزیز مشکل از کجاست و باید چکار کنم؟
با تشکر از همگی

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
دوست عزیز اگر مادر برد شما فقط بدون وصل 4 پین سی پی یو روشن میشه چه جوری توقع دارید دیباگر بهتون کد بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما 4 پین سی پی یو وصل کنید ببینید بدون سی پی یو روشن میشه؟.
در ضمن با اهمتر درون سوکت 4 پین ببینید خط 12 ولت با گراند شورت هست یا نه.
در موقع تست حتما سی پی یو و پاور رو از مدار جدا کنید.
با تشکر

آخرین ویرایش:

pedro121

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-04-29
750
3,874
گلستان-مینودشت
سلام وادب
دوست عزیز اگر مادر برد شما فقط بدون وصل 4 پین سی پی یو روشن میشه چه جوری توقع دارید دیباگر بهتون کد بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با تشکر

لطفا واضح تر توضیح بدید!باید بوق ممتد در 4 پین باشه یا نه!

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
لطفا واضح تر توضیح بدید!باید بوق ممتد در 4 پین باشه یا نه!
سلام وادب
منظورتون اینه که بین خط 12 ولت و زمین اتصال کوتاه یا بوق ممتد باید باشه یا نه؟؟خوب معلوم نه
با تشکر

niki172

کاربر
2014-05-05
58
109
منظورتون اینه که بین خط 12 ولت و زمین اتصال کوتاه یا بوق ممتد باید باشه یا نه؟؟خوب معلوم نه

منبع : http://www.irantk.ir/irantk53393/#ixzz32kPVzYvu

با سلام و تشکر بابت راهنمایی
موارد ذیل قابل توضیح می باشد
1- با سی پی یو و یا بدون آن فرقی ندارد مادربورد در حالتی که 4 پین وصل باشد کار نمی کند
2- در 4 پین 12 ولت و گراند با هم شورت (بوق ممتد) دارد
3- سو کت سی پی یو سالم است
4- تمام فت ها در مدار سی پی پو سالم است چک کردم
5- این مشکل ظاهرا در مدار سی پی یو می باشد زیرا در صورتی که 4 پین وصل نباشد کار می کند و همانطور که شما فرمودید تصویر و کد نداریم
6- خازن های اس ام دی در اطراف پل شمالی بیزری ندارد
لطفا راهنمایی کنید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام
شما منظورت این است که خود سوکت 4 پین روی مادر برد باهم شورت هستند هردو شورتتند یعنی جای سیم زرد با جای سیم مشکی در روی مادربرد باهم اتصال کوتاه شده اند(سوکت یک زرد باسیم مشکی روبرو و سوکت بغلی آنهم بهمان صورت) باهم شورت هستند

آخرین ویرایش:

cvxcvx

کاربر
2008-11-23
230
680
Tehran
مطمئنا یکی از ماسفتها مشکل داره. شما تمام فتها رو در بیار و هر بار یکی رو جا بزن و مادربرد رو روشن کن اگه روشن شد ماسفت بعدی رو هم بزار یعنی دونه دونه بزار و تست کن . اینطوری وقتی ماسفت خراب رو متوجه میشی کدوم هست. موفق باشید

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
سلام وادب
با تشکر
دوست عزیز اگر 12 ولت با زمینش اتصال داشت یعنی چه مشکلی داره؟؟؟؟!!!!!
میشه بیشتر توضیح بدید تا الان همچین تستی را انجام ندادم ( ولی علاقه به یادگیری هست )
---------------------------------------------------------

مطمئنا یکی از ماسفتها مشکل داره. شما تمام فتها رو در بیار و هر بار یکی رو جا بزن و مادربرد رو روشن کن اگه روشن شد ماسفت بعدی رو هم بزار یعنی دونه دونه بزار و تست کن . اینطوری وقتی ماسفت خراب رو متوجه میشی کدوم هست. موفق باشید

دوست من ببخشید ولی فکر کنم برعکسه ( اگر درست متوجه شده باشم)
یکی یکی فت ها را در میارن و تست روشن شدن میگیرن اگر نشد ، فت را میزاره سر جاش و بعدی را خارج میکنه

--------------------------------------------

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام
پاسخ تاپیک 6 من ؟؟؟؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mj_blue

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
وقتی در 4 پین سی پی یو میان خط 12 ولت و زمین (بدون وصل بودن سی پی یو و پاور به مادر برد)اتصال کوتاه برقرار شده بمعنی سوختن یکی از قطعات متصل به این خط 12 ولت میباشد.با تعقیب این خط قسمتی از آن وارد فت های اطراف سی پی یو و قسمتی دیگر فکر میکنم به ای سی pwm یا همون کنترلر تغذیه سی پی یو میرود.یادمه در مادر بردی همین ایراد رو داشتم و با تعقیب خط 12 ولت به دو راهی رسیدم که یکی به فت ها منتهی و دیگری به سمت ای سی pwm منتهی میشد.
با قطع کردن تک تک مسیرها مشخص شد با وجود سالم بودن تمام فتها یکی از خازنهای اس ام دی اطراف فت ها به زمین اتصال کوتاه میباشد.البته با وجود قطعات زیاد، پیدا کردن خازن کار سختی بود که خوب خوشبختانه درست شد.یکی از روشهای تعمیرات در مواردی که در خطوط تغذیه اتصال کوتاه بزمین وجود دارد تعقیب مسیر و جدا کردن هر خط برای اینکه ببینید کدوم مسیر هست که به زمین اتصال کوتاه شده.شما میتوانید در گام اول سلفی که در سر راه این خط 12 ولت این ولتاژ رو به مجموعه فتها هدایت میکند از مدار خارج و بعد ببینید ایا اتصال کوتاه بر طرف شده یا نه.
با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا