آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل عمومی در مادر برد های amd ساپورت

atorpat

کاربر vip
کاربر
2014-03-04
162
289
سلام
من مادر بردهای خیلی زیادی کار کردم و لی مادر بردهایی که ولتاژ pwmاونها دقیقا 1 باشه رو تا بحال نتونستم جواب بگیرم . حتی یک مورد !!
ولتاژ 1 یا 1.09 درpwm مادر برد -- روی سلفهای این قسمت-- در مادر بردهای amd ساپورت برای من خیلی پیش امده که در بعضی از اونا که مادر بردهای حرفه ای بودند خیلی خیلی کار کردم. مثلا بعد از عوض کردن CPU . POWER.RAM و CLEARCMOS ، کلیه فتها خازن ها و ای سی pwm بعلاوه I/O و هر خازن یا فت که به نظر من مشکوک بوده و گرمای غیر متعارف داشته رو عوض کردم ولی در هیچ موردی جواب نداده و همچنان ولتاژ 1 در این ناحیه پابر جا بوده.
الان هم یک مادر برد ASROCK M3A785GXHI128M دارم با همین مشکل ( در این مورد CPUگرمای بسیار اندککی دارد، روی SLOT RAM هم هیچ ولتاژ نیست) .!!
ایراد کار کجاست ؟؟
دوستان تجربیاتشون رو بفرمایند. آیا کسی از این جور مشکلات جواب گرفته.
ممنون. ..................... موفق باشید.

آخرین ویرایش:

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
سلام
من مادر بردهای خیلی زیادی کار کردم و لی مادر بردهایی که ولتاژ pwmاونها دقیقا 1 باشه رو تا بحال نتونستم جواب بگیرم . حتی یک مورد !!
ولتاژ 1 یا 1.09 درpwm مادر برد -- روی سلفهای این قسمت-- در مادر بردهای amd ساپورت برای من خیلی پیش امده که در بعضی از اونا که مادر بردهای حرفه ای بودند خیلی خیلی کار کردم. مثلا بعد از عوض کردن CPU . POWER.RAM و CLEARCMOS ، کلیه فتها خازن ها و ای سی pwm بعلاوه I/O و هر خازن یا فت که به نظر من مشکوک بوده و گرمای غیر متعارف داشته رو عوض کردم ولی در هیچ موردی جواب نداده و همچنان ولتاژ 1 در این ناحیه پابر جا بوده.
الان هم یک مادر برد ASROCK M3A785GXHI128M دارم با همین مشکل ( در این مورد CPUگرمای بسیار اندککی دارد، روی SLOT RAM هم هیچ ولتاژ نیست) .!!
ایراد کار کجاست ؟؟
دوستان تجربیاتشون رو بفرمایند. آیا کسی از این جور مشکلات جواب گرفته.
ممنون. ..................... موفق باشید.
درود
دوست عزیز بهتر بود عنوان بهتری برای تاپیک انتخاب میکردید و مشکلات را یکی یکی مطرح میکردید
با این وصف :
مسیر قطعات مرتبط با آیسی pwm را دنبال کنید و طبق دیتاشیت آن ولتاژها را بررسی کنید
فرمودید ولتاژی در رم وجود ندارد
ابتدا از صحت بایوس و آیسی آن مطمئن شوید
چنانچه ولتاژی در رم ندارید معمولا فت 8 پایه کنار اسلات رم وجود دارد آن را تعویض کنید
خازن های اطراف رم هم میتوانند در این امر دخیل باشند
مشکل شما نیاز به موشکافی دقیق دارد
با تشکر

atorpat

کاربر vip
کاربر
2014-03-04
162
289
سلام دوست من .
این جزء اون دسته از مشکلاتی هست که من تا حالا با هر کی مشورت کردم و تعمیرکارایی که اطرافم بودن وبا هم همفکری داریم. در موردش صحبت کردیم. متاسفانه کسی جواب نگرفته و کسی موفق به حلش نبوده.
بعضی مشکلات هستند که در یک نقطه دیده میشن ولی جوری هستند انگار مربوط به کل مدار و کل مدار درگیر این خرابی هست.
و اکثرا یک فوت استادی لازم دارند تا درست بشن و من به خاطر این تایپیک زدم
بنا به دلایلی که عرض کردم قضیه رو بصورت کلی مطرح کردم . چون یک مشکل اساسی هست و به فرمایش شما که کاملا هم صحیح هست ، بر خلاف عرف عنوان مشخص و معینی ندارد.
امیدواری من این هست که شاید در این مورد.و یاموارد شبیه به این که قطعا خیلی از دوستان نمونه هایی رو سراغ دارند. و براشون پیش اومده بتونیم فکرامونو روهم بذاریم و حلش کنیم .
اما در مورد رم که فرمودین . من فکر میکنم ولتاژ هایی که روی اسلات رم قابل اندازه گیری هست یا از ناحیه CPU میایند یا از پل شمالی ---از روی ظاهر مدارات که اینجوری دیده میشن-- و در نتیجه وقتی در PWMما ولتاژ صحیح نداریم ، و پل شمالی هم مشکوک هست. نمی توانیم در اسلات رم دنبال ولتاژ بگردیم.
درناحیه PWM هم من در بعضی مادر بردها هر چیزی که فکرش رو بکنین تعویض کردم ولی جوابی نگرفتم
فکرمیکنم پل شمالی در این قضیه در گیر باشه و کمی از تقصیرات رو شاید بشه به گردن اون انداخت ، چیزی که من امیدوارم درست نباشه چون اکثر مادر بردها ارزش تعویض چیپ رو ندارن و مشتری اینقدر هزینه نمیکنه که بخواهیم براش چیپ عوض کنیم ( حداقل در منطقه من ایجوری هست)
اینها نظزات من هست . شما دوستان و بزرگواران بفرمایید اشتباهات بنده رو تصحیح کنین و از تجربیات و دانشتون بفرمایین تا انشاءالله حل بشه.
ممنون ....................... عذر خواهم که خیلی طولانی شد

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
از این مباحث چالش برانگیز خوشم میاد،نمیدونم،لااقل خودم اینطوری بهتر یاد میگیرم،یه تجربه که خودم رو یه مادربورد MSI ، داشتم این بود که تو مدار رم اتصالی داشتم،نتونستم علتو پیدا کنم، شروع کردم به خارج کردن قطعات،کل مدار رم رو تخلیه کردم،آی سی PWM رو برداشتم،I/O رو برداشتم،پل شمالیو برداشتم(یادم نیست تک چیپ بود یا نه) زیر پل رو تمیز کردم تا قلع ها اتصالی نداشته باشن، ولی همچنان تو مدار رم اتصالی وجود داشت!! منم دیگه قاطی کردم و دیدم که همه چیو برداشتم!! پس مادربوردو فرستادم بین اسقاطی ها!! آخرش هم نفهمیدم این شورتی از کجا بود!
امیدوارم دوستان اگه تجربه ای دارن و چیزی دستگیرشون شد ما رو هم بی نصیب نزارن
موفق باشید

آخرین ویرایش:

farzad120

کاربر vip
کاربر
2012-10-17
84
290
سلام دوست عزیز،
از این مباحث چالش برانگیز خوشم میاد،نمیدونم،لااقل خودم اینطوری بهتر یاد میگیرم،یه تجربه که خودم رو یه مادربورد MSI ، داشتم این بود که تو مدار رم اتصالی داشتم،نتونستم علتو پیدا کنم، شروع کردم به خارج کردن قطعات،کل مدار رم رو تخلیه کردم،آی سی PWM رو برداشتم،I/O رو برداشتم،پل شمالیو برداشتم(یادم نیست تک چیپ بود یا نه) زیر پل رو تمیز کردم تا قلع ها اتصالی نداشته باشن، ولی همچنان تو مدار رم اتصالی وجود داشت!! منم دیگه قاطی کردم و دیدم که همه چیو برداشتم!! پس مادربوردو فرستادم بین اسقاطی ها!! آخرش هم نفهمیدم این شورتی از کجا بود!
امیدوارم دوستان اگه تجربه ای دارن و چیزی دستگیرشون شد ما رو هم بی نصیب نزارن موفق باشید

با این تفاسیر اتصالی تو قسمت داخلی برد بوده،PCB رو میگم تجربه داشتم قبلا

SADGH

کاربر vip
کاربر
2007-11-26
15
34
با سلام دوست گرامی ممکنه بعلت اتصال در لایه های میانی مادربرد به وجود امده باشد اینطور که شما فرمودین اتصال در لایه ها اولین ومشکوک ترین حالت می باشد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: atorpat

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
همنطور که فرمودید اکثر مادر بردهای amd بخصوص msi , asus در رده ddr2 بدقلق هستند .در سری ایسوس شما اول دچار مشکل قطع صدا و یا سوختن ای سی صوت میشوید و در نهایت مشکل پل.
طبق تجربه ای که من دارم اکثر موارد دیسکانکتی پل بوده در این دو مدل مادر برد و در بعضی مواقع با حرارت رفع میشه و من غیر من هم تا حالا موفق به تعمیر نشده ام (با انجام تمام مواردی که شما فرمودید.)البته من اصلا تعویض پل انجام نداده ام.در ضمن وقتی که ما دچار خرابی قطعات اس ام دی ریز روی مادر برد هستیم تا زمانی که مرجع مشخص یا تست پوینت های مادر برد رو نداشته باشیم عملا تعمیر کار غیر ممکنی هست.
با تشکر

بالا