آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دستگاه جوش مدل mma200 بعد از 10 دقیقه جوشکاری پروتکت میشه

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد غزال و دوستان دستگاه جوش مدل mma200 بعد از 10 دقیقه جوشکاری پروتکت میشه سنسور حرارتی روی خنک کننده های 23n50 گرد است فن این دستگاه 220 ولت است مثل اینکه عوض شده با چسب لنت وصل کردن به سیم 220 و در حین عملیات جوش بخوبی جوش میزنه خودم مجبورن ازمایش کردم و رله موقع روشن شدن بدرستی میزنه من جوش زن نیستم برام 10 دقیقه جوش کردن ممکن نیست چطور دستگاه را تست کنم؟پیچهای ترانزیستورها سفت است بین هیت سینک و بدنه ترانزیستور یک عایق نارنجی رنگ است ایا با سیلیکون زدن امکان برطرف شدن عیب هست؟ایا مشکل از خود سنسور هست که گرما را بدرستی احساس نمیکنه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام خدمت شما با خمیر خنک کننده عیب رفع نشد بعد از تمام کردن یک سیم جوش پروتکت میکنه

سلام

عزیزم چنین کاری از عهده خمیر سیلیکون برنمیاد
دستگاه عیب داره
اگه ترانزیستور ها را از رادیاتور جدا کنید هم نباید ظرف 10 دقیقه پروتکت کنه

1- ببین زمان پروتکت ثابته ( در جریان ثابت ) یعنی ولوم جریان را تغییر نده و ببین همیشه راس مدت خاصی پروتکت میکنه ؟

2- ببین در جریانهای مختلف زمان پروتکت تغییر میکنه؟
3- ورودی ترانس CT را اتصال کوتاه و نتیجه جوشکاری در اینحالت را اعلام
4- ولتاژ 24 ولت را تست کن
5- در لحظه پروتکت ولتاژ 310 ولت چند ولته ؟
6- PTC چند اهمه ؟
7- آیا IGBT ها داغ میکنند؟ با احتمال زیاد ، نه

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد غزال عزیز متاسفانه وسایل جوشکاری ندارم که به سوالات شما دقیق جواب دهم یک جا جوشکاری بردم قبول نکرد به سرم زد بجای جوش یک بار در خروجی وصل کنم یک لامپ 220 ولت زدم و روشن شد ولی اهم لامپ بالا بود و حداکثر جریان نمیکشه مثل جوشکاری عمل نمیکنه به نظرتان به جای جوشکاری راه دیگه ای نیست با یک لامپ اهم پایین و وات بالا ؟ولتاژ 24 ولت 24 ولت است خازن خروجی 24 هزار میکرو عوض شد خروجی رگولاتور 12 ولت است نکته جالب خروجیه مثبت و منفی دستگاه 120 ولت است زیاد نیست؟پی تی سی 5/5 اهم است اگر ورودی ترانس کنترل جریان یکسره کنیم و مشکل حل شود امکان داره خود رله یا قطعات برد پایین خراب باشد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام استاد غزال عزیز متاسفانه وسایل جوشکاری ندارم که به سوالات شما دقیق جواب دهم یک جا جوشکاری بردم قبول نکرد به سرم زد بجای جوش یک بار در خروجی وصل کنم یک لامپ 220 ولت زدم و روشن شد ولی اهم لامپ بالا بود و حداکثر جریان نمیکشه مثل جوشکاری عمل نمیکنه به نظرتان به جای جوشکاری راه دیگه ای نیست با یک لامپ اهم پایین و وات بالا ؟ولتاژ 24 ولت 24 ولت است خازن خروجی 24 هزار میکرو عوض شد خروجی رگولاتور 12 ولت است نکته جالب خروجیه مثبت و منفی دستگاه 120 ولت است زیاد نیست؟پی تی سی 5/5 اهم است اگر ورودی ترانس کنترل جریان یکسره کنیم و مشکل حل شود امکان داره خود رله یا قطعات برد پایین خراب باشد؟

سلام

آیا بدون جوشکاری پروتکت نمیکنه؟
اگر خروجی 120 ولت dc باشه دراینصورت ولتاژ خیلی بالاست و پتانسیومتر فرکانس دستکاری شده . تصاویری بخصوص از برد کوچک اسیلاتور ارسال کنید

خازن 24 هزار میکرو نداره این خازن کجاست ؟
آیا پس از صدمه مستقیما نزد شما آورده اند یا نزد تعمیرکار دیگری بوده ؟

بدون جوشکاری تمام بخش ها قابل تست نیست
برای جوشکاری فقط الکترود جوشکاری و یک تکه آهن نیاز داری که کار سختی نیست .

سپاس

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام بدون جوشکاری طبق گفته صاحبش هر چه قد روشن باشد پروتکت نمیکنه و اونجور که میگفت در اثر ضربه و افتادگی انطور شده پتانسیومتر دست زدم ولی در ولتاز خروجی تاثیر نداشت بحالت اول دراوردم امکانش هست پتانسیومتر قطع شده باشد
منظورم خازن ولتاز 24 ولت بود که 1000 میکرو 50 گذاشتم
قبل از من پیش یک نفر دیگه برده بود فن اصلیش باید 24 ولت باشد که از فن 220 استفاده شده
شاید بخندین یک فنر بگیریم و داخل اب بزاریم نمیشه بدون جوش تست کنیم؟
من پستهای در مورد شات دان خوندم ولی گیج شدم لطفا در مورد پروتکتهایی که این دستگاهها میکنند توضیح دهید پروتکت ناشی از ترانس برای کنترل اضافه جریان ورودی 310 هست یا خروجی دستگاه چه کاری انجام میده؟اون ای سی 8 پایه 3140 اون پروتکت دیگه هست؟پروتکتی که از طریق ترموستات انجام میشه اون چطور همه با هم فرق دارن ؟ منظور از شنت جریان همان و سوکت مثبت منفی خروجی هست ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام بدون جوشکاری طبق گفته صاحبش هر چه قد روشن باشد پروتکت نمیکنه و اونجور که میگفت در اثر ضربه و افتادگی انطور شده پتانسیومتر دست زدم ولی در ولتاز خروجی تاثیر نداشت بحالت اول دراوردم امکانش هست پتانسیومتر قطع شده باشد
منظورم خازن ولتاز 24 ولت بود که 1000 میکرو 50 گذاشتم
قبل از من پیش یک نفر دیگه برده بود فن اصلیش باید 24 ولت باشد که از فن 220 استفاده شده
شاید بخندین یک فنر بگیریم و داخل اب بزاریم نمیشه بدون جوش تست کنیم؟
من پستهای در مورد شات دان خوندم ولی گیج شدم لطفا در مورد پروتکتهایی که این دستگاهها میکنند توضیح دهید پروتکت ناشی از ترانس برای کنترل اضافه جریان ورودی 310 هست یا خروجی دستگاه چه کاری انجام میده؟اون ای سی 8 پایه 3140 اون پروتکت دیگه هست؟پروتکتی که از طریق ترموستات انجام میشه اون چطور همه با هم فرق دارن ؟ منظور از شنت جریان همان و سوکت مثبت منفی خروجی هست ممنون

سلام
عزیزم خلاصه میگفتی تمام بخش های دستگاه را تشریح کنم

هر موقع تونستی جوشکاری و تست کنی درخدمتم.

سپاس

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام چشم تا فردا هر طور شده با جوشکاری تست میکنم امروز روی دستگاه یکسری علائم دیدم میگم شاید به عیب نزدیکتر بشیم دستگاه را روشن کردم و نیمساعت گذاشتم روشن باشه هیت سینک igbt و دیود یکسمت بیشتر از سمت دیگر داغ میکنه در حد سوختن نیست ولی گرم میشه فتها سالم هستند با اهممتتر تست زدم ولتاز خروجی 120 ولته با گذاشتن یک لامپ کوچک 220 ولتی ولتاژ 120 تا 105 ولت کاهش یافت با اتصال کوتاه کردن فیش ترمیستور حرارتی چراغ پروتکت روشن میشه و وقتی اتصال از طریق پنس بر میدارم دستگاه دوباره به حالت عادی بر میگرده چرخاندن پتانسیومتر روی برد اسلاتور در تغییر ولتاز خروجی مثبت و منفی دستگاه تاثیری نداشت ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام چشم تا فردا هر طور شده با جوشکاری تست میکنم امروز روی دستگاه یکسری علائم دیدم میگم شاید به عیب نزدیکتر بشیم دستگاه را روشن کردم و نیمساعت گذاشتم روشن باشه هیت سینک igbt و دیود یکسمت بیشتر از سمت دیگر داغ میکنه در حد سوختن نیست ولی گرم میشه فتها سالم هستند با اهممتتر تست زدم ولتاز خروجی 120 ولته با گذاشتن یک لامپ کوچک 220 ولتی ولتاژ 120 تا 105 ولت کاهش یافت با اتصال کوتاه کردن فیش ترمیستور حرارتی چراغ پروتکت روشن میشه و وقتی اتصال از طریق پنس بر میدارم دستگاه دوباره به حالت عادی بر میگرده چرخاندن پتانسیومتر روی برد اسلاتور در تغییر ولتاز خروجی مثبت و منفی دستگاه تاثیری نداشت ممنون

سلام

چطور فهمیدی اون پتانسیومتر مربوط به فرکانسه
بدون جوشکاری باید کاملا خنک باشه
ولتاژ بالاست و باید فرکانس پایین بیاد

مقدار مقاومت و خازن متصل به پایه 6 و 5 آی سی 3525 را اعلام کن.
دیود های قدرت را تست کن
اگر بدون جوشکاری داغ کنه فعلا نیاز به جوشکاری نیست و باید ابتدا داغ کردن رفع بشه که تصور میکنم عیب فقط همینه

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام تشکر استاد غزال انگاری داغ شدن فقط مربوط به یکی از 23N50 هستش یکی بیشتر از همه داغ میکنه که باعث میشه یک طرف هیت سینک از اون طرف دیگه گرمتر شه نکته دیگه بدنه دستگاه و هیت سینک ها برقدار هستند و گاهی دچاز برق گرفتگی کم میشم بدستور شما دیودهای برد وسط تست زدم پایه مشترک از یک طرف به دو پایه کنار نشان میداد از یک طرف نمیداد ماسفتها هم تست کردم بطوری که دیود ماسفتها از یکطرف نشا میداد و از طرف دیگر نمیداد مخصوصا ماسفت مشکوک طبق فرمایش شما وسایل جوشکاری اماده کردم و بعد از صرف کردن 1 و نصفی سیم جوش دستگاه پروتکت کرد که با خاموش روشن کردن دستگاه چراغ پروتکت خاموش شده بود ولی این دفعه با چند خال پروتکت میکرد و باز باید دستگاه خاموش میکردیم در زمانی که دستگاه در حال جوشکاری بود ولتاز 310 تا 240 ولت پایین میامد حتی یک لحظه تا 160 هم رسید احتمال دادم رله خراب باشد رله عوض کردم ولی فایده ای نداشت پایه های گفته شده ای سی 3525 مثه عکس زیر هست مقاومت 6/2 کیلو سالم خازن 1 نانو سالم
21504920772421761856.bmp

بالا