آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: ساخت کوره القایی

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد ببخشید میشه یک تحلیل از مدار خودتون داشته باشین؟
دلیل استفاده از منفی 15 ولت برای نمونه برداریه دقیقتره؟یعنی مثبت انبر نسبت به پتانسیل منفی تر از زمین خودش که همون منفی 15 ولته نمونه برداری شده؟
نقش خازن 0.01 میکرو و دیود 4148سری چیه و اون مقاومتها بر چه اساسی انتخاب میشن؟
ایا دستگاههای سه برده رایج ماسفتی با ای سی ka3525 میشود مثل این دستگاه متغیر کرد؟

ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد ببخشید میشه یک تحلیل از مدار خودتون داشته باشین؟
دلیل استفاده از منفی 15 ولت برای نمونه برداریه دقیقتره؟یعنی مثبت انبر نسبت به پتانسیل منفی تر از زمین خودش که همون منفی 15 ولته نمونه برداری شده؟
نقش خازن 0.01 میکرو و دیود 4148سری چیه و اون مقاومتها بر چه اساسی انتخاب میشن؟
ایا دستگاههای سه برده رایج ماسفتی با ای سی ka3525 میشود مثل این دستگاه متغیر کرد؟

ممنونم

درود

اگه ولتاژ منفی استفاده نکنی ولتاژ خروجی صفر نمیشه و از چند ولت شروع میشه .
و دستگاه من ۱۵- ولت داره لذا از همون استفاده کردم

هر دستگاه جوشکاری قابل تبدیل به منبع تغذیه هست ولی دستگاه من ۳۸۴۶ داره و لذا مدار مربوطه را با توجه به این آی سی ساختم.

خازن بمنظور حذف ریپل و پیشگیری از تولید نویزه که ولتاژ نمونه فاقد نویز و ریپل باشه تا نویز مضاعفی توسط کوپلره تولید نشه
مقاومت سری با خازن دو وظیفه داره
۱- توانایی خازن را افزایش میده و خازن با منبع پرقدرتی مواجه نمیشه و براحتی زورش به این منبع ضعیف میرسه که ریپلش را بگیره
۲- مقدار مقاومت مناسب ، محدوده بی اثر پتانسیومتر را کاهش میده وگرنه با مقاومت بزرگ و نامناسب اگه مثلا پتانسیومتر را تا حدود نصف بچرخانی بی اثره

مقاومت ۱ کیلو و پتانسیومتر و ۱۰ کیلو تقسیم ولتاژه که بخش مناسبی از ولتاژ نمونه به ۴۳۱ اعمال بشه

۶.۸ کیلو برای محدود کردن جریان کوپلره
1N4148 برای پیشگیری از تداخل فرمان هایی است که به کوپلر صادر میشه تا هر کدوم بصورت مستقل عمل کنن و به کار یکدیگر دخالت نکنن وگرنه فرمانهای اصلی دستگاه و فرمان مدار ما تداخل کرده و موجب آسیب قطعات هم میشه

برای درک فلسفه سری کردن مقاومت مناسب با هر قطعه مطالبی که با عنوان ؛ داستان مقاومت داخلی ؛ مطرح کردم مطالعه کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

هرچند با مدار تقدیمی که به دستگاه شخصی خودم اضافه کردم با مشکلی مواجه نبودم اما بواسطه انتشار آن که مسئولیتی متوجه من میکنه با دقت مضاعفی بررسی کردم تا عاری از نقائص احتمالی باشه

و بنابرین به این نتیجه رسیدم که بهتر بود بجای مقاومت ۱ کیلو از پتانسیومتر و بجای پتانسیومتر فعلی از مقاومت ثابت مناسب استفاده میکردم زیرا دراینصورت خرابی احتمالی و تغییر لحظه ای مقدار مقاومت پتانسیومتر موجب افزایش ناگهانی و مضر نمیشد بلکه موجب کاهش ناگهانی ولتاژ میشد که خسارتی نداره.
یعنی با مدار فعلی اگه مثلا خروجی را به لامپ ۱۲ ولت متصل کنید و تغییر لحظه ای پتانسیومتر که در آمپلیفایرها موجب خر خر لحظه ای میشه اینجا موجب افزایش ناگهانی ولتاژ میشه و لامپ میسوزه
اگه پتانسیومتر صحیح و سالم باشه هیچگونه مخاطره ای نداره ولی باید این حادثه احتمالی و حفاظت مربوطه را هم پیش بینی میکردم و لذا بدینوسیله اصلاح میکنم

سپاس و پوزش

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
تبدیل دستگاه جوشکاری به منبع تغذیه پرقدرت​

بطوریکه علاوه بر جوشکاری ، منبع تغذیه 0 الی 60 ولت ۲۰۰ آمپر هم باشد​
درود

دستگاه جوشکاری دارای آی سی 3846 با اضافه کردن این قطعات ، منبع تغذیه پرقدرتی هم میشه که در دستگاه خودم اضافه کردم و استفاده میکنم و هیچگونه نقصی نداره

در نقشه زیر , کوپلر u5 ، کوپلر دستگاه است و اضافه نشده بلکه مدار پیشنهادی داخل کادر قرمز به آن متصل میشه
آند دیود کوپلر فوق و امیتر کوپلر فوق به گراند متصل است
و کلکتور کوپلر فوق به گونه ای متصل شده که به پایه 1 آی سی منتهی بشه و ما تغییری در این 3 پایه اعمال نمی کنیم و خودشون متصلند
ما فقط کاتد دیود کوپلر فوق را که به قطعاتی متصله ، به مدار زیر هم مطابق نقشه متصل میکنیم تا علاوه بر دریافت فرمانهای اصلی از سیستم های قبلی دستگاه ، از این مدار هم، فرمان بگیره تا قادر به تنظیم و تثبیت ولتاژ هم بشه.

سپاس
سلام استاد تبریک سال نو در مداری که زحمت کشیدین در زمانی که ولوم 100 کیلو است ولتاژ پایه رفرنس 431 به 0.67 ولت میرسد و زمانی که ولوم صفر اهم است ولتاژ رفرنس 431 حدود 6.8 ولت میشود تا اینجا بفرمایید برداشت بنده درست است یا غلط ؟ اگر درست است چطور ولتاژ 6.8 ولت به پایه رفرنس 431 اسیب نمیزنه ؟431 در ولتاژ 0.67 تا 6.8 ولت چه حالتی برای کوپلر ایجاد میکنه ؟زیرا وقتی پایه رفرنس 2.5 بشود 431 منفی 15 را به کاتد دیود 4148 هدایت میکند در حد بالا و پایین 2.5 ولت چه حالتی برای کوپلر ایجاد میکنه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد تبریک سال نو در مداری که زحمت کشیدین در زمانی که ولوم 100 کیلو است ولتاژ پایه رفرنس 431 به 0.67 ولت میرسد و زمانی که ولوم صفر اهم است ولتاژ رفرنس 431 حدود 6.8 ولت میشود تا اینجا بفرمایید برداشت بنده درست است یا غلط ؟ اگر درست است چطور ولتاژ 6.8 ولت به پایه رفرنس 431 اسیب نمیزنه ؟431 در ولتاژ 0.67 تا 6.8 ولت چه حالتی برای کوپلر ایجاد میکنه ؟زیرا وقتی پایه رفرنس 2.5 بشود 431 منفی 15 را به کاتد دیود 4148 هدایت میکند در حد بالا و پایین 2.5 ولت چه حالتی برای کوپلر ایجاد میکنه ؟

درود

با تبریک متقابل سال نو
موضوع چیه ؟
نقشه بخش مورد نظر را پیوست و منو از مقصود خوتون مطلع فرمایید
درغیراینصورت مکلف به جستجو و تهیه نقشه مورد نظر شما هستم تا قادر به پاسخگویی باشم.
ضمنا چطور این ولتاژها را بدقت محاسبه کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

با تبریک متقابل سال نو
موضوع چیه ؟
نقشه بخش مورد نظر را پیوست و منو از مقصود خوتون مطلع فرمایید
درغیراینصورت مکلف به جستجو و تهیه نقشه مورد نظر شما هستم تا قادر به پاسخگویی باشم.
ضمنا چطور این ولتاژها را بدقت محاسبه کردی ؟

سپاس
سلام استاد از فرمول تقسیم مقاومت استفاده کردم در نقشه زیر یکبار زمانی که ولوم 100 کیلو هست و یکبار زمانی که ولوم صفر اهم است به عنوان مثال زمانی که ولوم 100 کیلو است 75/111 ولتاژ پایه رفرنس 0.67 میشود
https://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=145310&stc=1&d=1504806111

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد از فرمول تقسیم مقاومت استفاده کردم در نقشه زیر یکبار زمانی که ولوم 100 کیلو هست و یکبار زمانی که ولوم صفر اهم است به عنوان مثال زمانی که ولوم 100 کیلو است 75/111 ولتاژ پایه رفرنس 0.67 میشود
https://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=145310&stc=1&d=1504806111

IMG_20200402_180511_288.jpg
درود

اگه نحوه محاسبه را کاملتر توضیح میدادی خطای محاسبه بهتر قابل بررسی و ردیابی میشد

لذا همین حاصل تقسیم ۷۵ بر ۱۱۱ کیلو که بدرستی فرمودی جریان مقاومت هاست اگر در ۱ کیلو ضرب کنی درسته که ۶۷، ولت میشه اما افت ولتاژ دو سر مقاومت ۱ کیلویی هست که ولتاژ رفرنس نسبت به آند است نه ولتاژ رفرنس نسبت به گراند و لذا ولتاژ پایه رفرنس ۱۴،۳۳ ولت هست .
اما این ولتاژ هم گویای ولتاژ رفرنس نسبت به گراند نیست چرا ؟

چون ولتاژ خروجی تابع ولتاژ رفرنس است ، یعنی چی ؟

یعنی بمحضی که مقاومت پتانسیومتر تغییر میکنه بلافاصله ولتاژ خروجی عوض میشه و دیگه ۶۰ ولت نیست ولی همچنان ۶۰ ولت منظور فرمودی

البته تصادفا روی رنجی انتخاب کردی که تعریف نشده است و لذا ولتاژ خروجی بمقدار ماکزیمم ممکن یعنی ۶۰ ولت میشه زیرا ولتاژ رفرنس نسبت به آند بیش از حد پایینه و لذا ۴۳۱ بکلی خاموشه و حتی اگه پتانسیومتر را تغییر بدهی و به ۹۵ کیلو برسونی بازم خروجی ۶۰ ولته زیرا ۴۳۱ بازم خاموشه و ولتاژ کاتدش نسبت به آند بالاست

اما اگه پتانسیومتر در حالتی باشه که ولتاژ مناسبی برای روشن شدن ۴۳۱ بین رفرنس و آند داشته باشیم دراینصورت ولتاژ کاتد ۴۳۱ اندکی به ۱۵_ نزدیک میشه و مثلا ۲_ ولت میشه و لذا 1n4148 روشن میشه و لذا کوپلر روشن میشه و لذا ولتاژ پایه ۱ آی سی کم میشه و ولتاژ خروجی هم پایین میاد و دیگه ۶۰ ولت نیست ولی بازم در هر حالت صفر اهم یا ۱۰۰ کیلو با مقدار ۶۰ ولت محسوب و محاسبه کردی .

حالا باید بتونی خطای محاسبه خود را برای حالت پتانسیومتر که صفر اهم باشه هضم کنی
چون وقتی پتانسیومتر صفر اهمه درسته که حاصل تقسیم ۷۵ بر ۱۱ کیلو ۶،۸ میلی آمپره و افت ولتاژ مقاومت ۱ کیلویی ۶،۸ ولته اما این ولتاژ پایه رفرنس نیست که موجب صدمه ۴۳۱ بشه بلکه در صورت صحت محاسبه ، ولتاژ رفرنس ۸،۲ _ ولت نسبت به گراند است اما ولتاژ رفرنس ۸،۲ _ هم نسبت به گراند هم نیست که بخواد آسیب بزنه زیرا اشتباها بازم ولتاژ خروجی را ۶۰ ولت و ثابت فرض کردی و متناسب با پتانسیومتر منظور نکردی و درواقع تحلیل این قسمت به فرمی که محاسبه کردی صحیح نیست و صحیحش بشرح زیر است

فرض کنیم مطابق دیتاشیت اگه ولتاژ رفرنس ۴۳۱ نسبت به آندش ۱ ولت باشه دراینصورت ۴۳۱ را نیمه روشن کنه ، دراینصورت اگر جریان مقاومت ۱ کیلو و ۱۰ کبلو و پتانسیومتر بیشتر از ۱ میلی آمپر بشه ، بدیهی است ولتاژ مقاومت ۱ کیلو که همان ولتاژ بین رفرنس و آند است بیشتر از ۱ ولت میشه و ۴۳۱ روشن تر میشه و بتبع آن کوپلر روشن و لذا به پایه ۱ آی سی فرمان کاهش ولتاژ را صادر میکنه .

اما اگر پتانسیومتر در حالت صفر اهم باشه هنوز ولتاژ خروجی به نیم ولت هم نرسیده باشه ۴۳۱ روشن میشه زیرا اگه ولتاژ خروجی صفر ولت هم باشه ولتاژ ۱۵ ولت روی مقاومت ها میافته و جریان پتانسیومتر و مقاومتها بیش از ۱ میلی آمپر (۱،۳۶ میلی آمپر ) میشه و ولتاژ مقاومت ۱ کیلو که همون ولتاژ رفرنس نسبت به کاتد است ۱،۳۶ ولت میشه و لذا ۴۳۱ روشن تر و لذا فرمان کاهش ولتاژ به آی سی صادر میشه که نمیتونه صفرتر از صفر ولت کنه.

حالا اگه پتانسیومتر را زیاد کنیم و ۹ کیلو انتخاب کنیم زمانیکه ولتاژ خروجی ۵ ولت بشه دقیقا ۲۰ ولت روی ۳ عنصر سری داریم و جریان کل و مقاومت ۱ کیلویی ۱ میلی آمپر میشه و ولتاژ رفرنس نسبت به آندش ۱ ولت میشه و ۴۳۱ نیمه روشن میشه و به تعادل میرسه و ولتاژ خروجی در همین ۵ ولت میمونه.

حالا اگه ولتاژ خروجی ذره ای بیشتر از ۵ ولت بشه دراینصورت جریان ۱ کیلو یی و لذا ولتاژ رفرنس بیشتر از ۱ ولت میشه و ۴۳۱ روشن تر و کوپلر هم روشن تر میشه و لذا ولتاژ خروجی را از طریق پایه ۱ آی سی پایین میکشه تا ۵ ولت بشه و ۴۳۱ نیز به تعادل (نیمه روشن ) برسه و ولتاژ خروجی همون ۵ ولت بمونه

حالا اگه ولتاژ خروجی کمتر از ۵ ولت بشه جریان مقاومت ها کمتر از ۱ میلی آمپر میشه و ۴۳۱ و کوپلر خاموش میشه و از طریق پایه ۱ آی سی ، فرمان افزایش ولتاژ صادر میشه تا ولتاژ خروجی به ۵ ولت برسه

حالا پتاسیومتر را در حالت ۱۴ کیلو قرار میدیم که اگر ولتاژ خروجی ۵ ولت باشه دراینصورت جریان مقاومت ها کمتر از ۱ میلی آمپر میشه و لذا ۴۳۱‌و کوپلر خاموش میشه و ولتاژ خروجی بالا میره تا بمقدار ۱۰ ولت برسه که جریان مقاومتها ۱ میلی آمپر بشه و همینجا که ۴۳۱ نیمه روشن شده استپ میکنه

بطوریکه اگه ولتاژ خروجی ذره ای بالاتر از ۱۰ ولت بشه ۴۳۱ روشن تر میشه و بطریقی که گفتیم ولتاژ خروجی را پایین میکشه تا به ۱۰ ولت برگرده و اگه خروجی کمتر از ۱۰ ولت بشه ۴۳۱ و لذا کوپلر خاموش تر میشه و ولتاژ خروجی بالا میره تا به ۱۰ ولت برگرده

بنابرین تحلیلش اینه نه اونجوری که پتانسیومتر را در هر حالتی تصور فرمودید ولتاژ خروجی را برای همیشه ۶۰ ولت منظور فرمودی و دراینصورت عامل صدمه ۴۳۱ دانستید
درحالیکه اگر قرار بود ولتاژ خروجی با تغییر مقاومت پتانسیومتر برای همیشه ثابتدو ۶۰ ولت بمونه دراینصورت این مدار و پتانسیومتر بی اثر بود و نیازی به تحلیل مدارذبی فایده نداشتیم .

و به این نکته کلیدی توجه نفرمودید که ولتاژ خروجی به مقاومت پتانسیومتر نگاه میکنه و خودشو با اون تنظیم میکنه
و لذا ولتاژ خروجی ثابت نیست که ۴۳۱ به ولتاژ ثابت ۶۰ ولت نگاه کنه که ببینه وقت سوختنش هست یا نه ؟
با توجه به سادگی مدار اگه قبل از تحلیل تست میفرمودید به تحلیل خود تردید میکردی تا به تحلیل صحیح برسی .

سپاس

IMG_20200402_180511_288.jpg

آخرین ویرایش:

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
جناب غزال سلام
با عرض شرمندگی از غیبت چندین ساله بنده که موجب به نتیجه نرسیدن تاپیک گردید.
اگر صلاح بدونید و منت بر سر بنده بزارید دوباره شروع به کار کنیم.
البته در پست های قبلی موفق به سرخ کردن میله فلز با قطر 5 سانت شدیم اما هم اکنون اگر امکان داشته باشه حرکت کنیم به سوی ذوب فلز در حجم های بالاتر
منظورم ساخت کوره ذوب با حجم حدود 100کیلویی هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
جناب غزال سلام
با عرض شرمندگی از غیبت چندین ساله بنده که موجب به نتیجه نرسیدن تاپیک گردید.
اگر صلاح بدونید و منت بر سر بنده بزارید دوباره شروع به کار کنیم.
البته در پست های قبلی موفق به سرخ کردن میله فلز با قطر 5 سانت شدیم اما هم اکنون اگر امکان داشته باشه حرکت کنیم به سوی ذوب فلز در حجم های بالاتر
منظورم ساخت کوره ذوب با حجم حدود 100کیلویی هست

درود

یکی از دلایلی که به الکترونیک علاقه مند شدم و در این حوزه ماندگار شدم کوره القایی بود. تا الان تلاش های زیادی برای رسیدن به این مهم انجام دادم.

مباحث این تاپیک رو از ابتدا تا به اینجام امشب مطالعه کردم. در کانال های یوتیوب قبلا این ترفند رو دیده بودم که با استفاده از دستگاه اینورتر جوشکاری میشه در جهت کوره القایی هم بهره لازم رو گرفت. اما خب هیچ وقت دستگاه جوش در اختیارم نبوده که بتونم این آزمایشات رو تست کنم. نتایج سخنان ارزشمند استاد غزال عزیز باید در نهایتِ این تاپیک به نتیجه مطلوب عملی میرسید. اگر براتون مقدور هست که مجدد توصیه های ایشون رو بکار بگیرید ، قطعا ایشون هم مجدد لطف کرده و راهنمایی خواهند کرد.

اخیرا یک کوره با برق تکفاز ساختم اما نتیجه مطلوبی حاصل نشد (فلز به شدت داغ میشه ولی به درجه سرخ شدن نمیرسه). نقشه کوره در پست 61 توسط یکی از دوستان ارائه شده که البته مدل IGBT هست و بنده نسخه دومش رو که با دو عدد ماسفت قدرت هست رو ساختم. به نظر خودم مشکل در سلف سری شده با کویل انتهای مدار هست و نتونستم مطابق توضیحات طراح مدار سلف رو بسازم.

کوره القایی.png

در نهایت توجه شما رو به این کلیپ جلب میکنم.

https://www.aparat.com/v/7K2H3

آخرین ویرایش:

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
150
295
با سلام خدمت دوستان عزیز عرض کنم که بنده هم دست به کار ساخت کوره القایی پر قدرت برای مشتری شدم که کارشون آهنگریه مراحل ساخت رو در سایت قرار میدم و از استاد عزیز غزال بابت اطلاعاتی که در اختیار بنده و دوستان گزاشتن ممنون هستم و ممنون میشم استاد در این مسیر ما رو راهنمایی بفرمایند

بالا