آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن لپ تاپ dell مدل inspiron N5010 بعد از ریبال چیپ گرافیک

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
درود
یه لپ تاپ Dell مدل Inspiron N5010 برام اومد که لپ تاپ یه لحظه فن میزد و بعد ایست میکرد و 8 تا بوق میزد و تصویر نمیداد، از خروجی VGA هم دیدم تصویر نمیده!!!
رم هاشو در اوردم دونه دونه تست کردم تغییری نکرد، تو انجمن این مدل رو سرچ کردم و ایراد های مختلفی دیدم، وقتی دستمو رو چیپ گرافیکش گذاشتم احساس کردم چیپ زیادی گرم میکنه، یه راست رفتم برا ریبال کردن چیپ، با حرارت 450 و خمیر فلکس مرغوب به مدت 2 دقیقه با فاصله 1 سانت و نیم چیپ رو حرارت دادم و بعد از شست و شوی چیپ و خشک شدن لپ تاپ رو روشن کردم و بدون هیچ مشکلی بالا اومد.
مشکل جدید اینه که بهد از چند دقیقه کار کردن تو محیط ویندوز لپ تاپ خاموش میشه، لپ تاپ رو باز کردم هد سینگ رو کمی به چیپ نزدیک تر کردم باز هم نشد.
یه بار چیپ رو ریبال کردم
خمیر جامد بین چیپ گرافیک و هیتسینک رو در آوردم و هیتسینک رو روی چیپ قرار دادم
فقط خمیر سیلیکن زدم البته هنوز هم یه فاصله ی اندکی بین چیپ و هیتسینک هست چون من تمام لپ تاپ های n5010 ای که باز کردم دیدم هیتسینک روی چیپ کج قرار داره، این بار دیر تر خاموش شد یعنی وقتی فیلم اجرا کردم لپ تاپ خاموش شد.
دوستان یه راهنمایی کنید لطفا من هرچی فکر کردم نتونستم چیزی پیدا کنم بینشون قرار بدم که حرارت راحت انتقال پیدا کنه.
ممنون میشم از اساتید اگه راهنمایی بفرمایید.
با تشکر.

Nano1984

کاربر
2013-09-18
8
41
39
َAntalya.Turkey
درود . دوست عزیز چیپ HM55 رو با مقدار کمی مایع فلکس رقیق ری هات کن مشگل حل میشه.البته ریبال بهتره.دقت داشته باشین پایه های HM55 ریز و نزدیک به هم است نباید از خمیر یا مایع فلکس غلیظ استفاده کرد.مشگل گرمای بیش از حد چیپ VGA با این کار حل میشه.در نهایت روی چیپ HM55 پد سیلیکونی گذاشته و طلق مشکی زیر کاور رویی دستگاه رو که رد چیپ HM55 بر اثر حرارت و مرور زمان ایجاد شده را به همان مقدار با کاتر بریده تا به این صورت گرمای چیپ به کاور فلزی انتقال یابد. موفق باشید . . .

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام دوست براي اينكه هين سينك بهتر به چيپ بچسبد وانتقال حرارت راحتر انجام شود از عايقهاي سيلكوني دقيق مثل چب ميمونه استفاده كن

درود.
دوست عزیز این عایق های سیلیکونی رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
تو فروشگاه های تهران موجود است
قاب بالای دی وی دی رایتر رو که باز کنی یه تیکه سیلیکون می بینی - این سیکیلیون که برای انتقال حرارت ایسی به بدنه یا همون قاب دی وی دی رایتر هست
میتونی از سیلیکون حرفه ای استفاده کنی که باز تو تهران موجود است - تو فروشگاه های اینترنتی میتونی سرچ کنی
خب میخام یک راه دیگه بت پیشنهاد کنم که یه فروم خارجی دیدم
گاز توی هدسینگ رو بیشتر کنی
ببر پیش یک تعمیر کار کولر یا یخچال یکی یه ثانیه برات زیادش میکنه
هم هزینش خیلی کمتره از یک سیلیکون خوبه و هم اینکه تجربه میشه

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
سلام
عرض کردم که من تا الان تست نکردم
گاز درون هد سینک رو زیاد بکنه
منظور از یه ثانیه اینه که زیاد طول نمیکشه

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
چند سال پیش یک فیلم دیده بودم توی youtube
یک کارت گرافیک بود هتسینک را سوراخ کردند یک گازی توش با سرنگ تزریق کردند و سوراخ را با یک ماده ای پر کردند
یک سرچی کنید فکر کنم پیدا بشه

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
درود
یه لپ تاپ Dell مدل Inspiron N5010 برام اومد که لپ تاپ یه لحظه فن میزد و بعد ایست میکرد و 8 تا بوق میزد و تصویر نمیداد، از خروجی VGA هم دیدم تصویر نمیده!!!
رم هاشو در اوردم دونه دونه تست کردم تغییری نکرد، تو انجمن این مدل رو سرچ کردم و ایراد های مختلفی دیدم، وقتی دستمو رو چیپ گرافیکش گذاشتم احساس کردم چیپ زیادی گرم میکنه، یه راست رفتم برا ریبال کردن چیپ، با حرارت 450 و خمیر فلکس مرغوب به مدت 2 دقیقه با فاصله 1 سانت و نیم چیپ رو حرارت دادم و بعد از شست و شوی چیپ و خشک شدن لپ تاپ رو روشن کردم و بدون هیچ مشکلی بالا اومد.
مشکل جدید اینه که بهد از چند دقیقه کار کردن تو محیط ویندوز لپ تاپ خاموش میشه، لپ تاپ رو باز کردم هد سینگ رو کمی به چیپ نزدیک تر کردم باز هم نشد.
یه بار چیپ رو ریبال کردم
خمیر جامد بین چیپ گرافیک و هیتسینک رو در آوردم و هیتسینک رو روی چیپ قرار دادم
فقط خمیر سیلیکن زدم البته هنوز هم یه فاصله ی اندکی بین چیپ و هیتسینک هست چون من تمام لپ تاپ های n5010 ای که باز کردم دیدم هیتسینک روی چیپ کج قرار داره، این بار دیر تر خاموش شد یعنی وقتی فیلم اجرا کردم لپ تاپ خاموش شد.
دوستان یه راهنمایی کنید لطفا من هرچی فکر کردم نتونستم چیزی پیدا کنم بینشون قرار بدم که حرارت راحت انتقال پیدا کنه.
ممنون میشم از اساتید اگه راهنمایی بفرمایید.
با تشکر.

دوست عزیز بین چیپ و هیت سینک از خمیر سیلیکون deep cool استفاده کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kiyanmz

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
تو فروشگاه های تهران موجود است
قاب بالای دی وی دی رایتر رو که باز کنی یه تیکه سیلیکون می بینی - این سیکیلیون که برای انتقال حرارت ایسی به بدنه یا همون قاب دی وی دی رایتر هست
میتونی از سیلیکون حرفه ای استفاده کنی که باز تو تهران موجود است - تو فروشگاه های اینترنتی میتونی سرچ کنی
خب میخام یک راه دیگه بت پیشنهاد کنم که یه فروم خارجی دیدم
گاز توی هدسینگ رو بیشتر کنی
ببر پیش یک تعمیر کار کولر یا یخچال یکی یه ثانیه برات زیادش میکنه
هم هزینش خیلی کمتره از یک سیلیکون خوبه و هم اینکه تجربه میشه

دوست عزیز و استاد گرامی، خیلی ممنون از تجربه هاتون که در اختیارم گذاشتین.
من قبل از اینکه فرمایش شما رو عملی کنم یه ریسک کردم و با دست هیتسینک رو کمی صاف کردم، بعد از چک کردن دوباره دیدم دستگاه مشکلش حل شده.
واقعآ ممنونم بابت راهنمایی هاتون خیلی جالب بود و فکر خوبی بود چون معمولا وقتی هیتسینک خراب میشد من یه نو خریداری میکردم ولی با فرمایشات شما میشه هزینه رو تا میزان زیادی کاهش داد.
ممنون از راهنماییتون
#$V686

درود . دوست عزیز چیپ HM55 رو با مقدار کمی مایع فلکس رقیق ری هات کن مشگل حل میشه.البته ریبال بهتره.دقت داشته باشین پایه های HM55 ریز و نزدیک به هم است نباید از خمیر یا مایع فلکس غلیظ استفاده کرد.مشگل گرمای بیش از حد چیپ VGA با این کار حل میشه.در نهایت روی چیپ HM55 پد سیلیکونی گذاشته و طلق مشکی زیر کاور رویی دستگاه رو که رد چیپ HM55 بر اثر حرارت و مرور زمان ایجاد شده را به همان مقدار با کاتر بریده تا به این صورت گرمای چیپ به کاور فلزی انتقال یابد. موفق باشید . . .

درود.
ریسولد کردم ولی تاثیری نداشت.
با تشکر.

دوست عزیز بین چیپ و هیت سینک از خمیر سیلیکون deep cool استفاده کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

دوست خوبم مشکل از هیتسینک بود ولی ازتون ممنونم بابت معرفی این خمیر سیلیکون عالی :dast:

چند سال پیش یک فیلم دیده بودم توی youtube
یک کارت گرافیک بود هتسینک را سوراخ کردند یک گازی توش با سرنگ تزریق کردند و سوراخ را با یک ماده ای پر کردند
یک سرچی کنید فکر کنم پیدا بشه

ممنون از راهنماییتون دوست عزیز.

آخرین ویرایش:
بالا