آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی برای طراحی مدار تغذیه بسیار ساده

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
سلام
هم برنامه ewb رو دارم و هم برنامه پروتوس ورژن 8
توی دانشگاه ewb رو به طوری خیلی سطحی بهمون یاد دادن
الان یک منبع تغذیه ac که همون برق شهر هستش دارم - بعد میخوره به یک ترانس - ترانس یک خروجی متغیر 8 تا 10 ولت ac میده -بعد یک پل دیود و در خروجی ان یک خازن 2200 میکرو 16 ولت موازی میشود. در اخر یک ترانزیستور L7805 قرار دارد که یک موتر دی وی دی رو میچرخاند.
این مدار باید توسط یکی از برنامه ها طراحی بشه - مخصوصا اگه EWB که خیلی عالی باشه بعد از هر المان باید یک مولتی متر قرار بگیره و ولتاژ ها رو نشون بده
باید برنامه EWB تونستم اونها رو طراحی کنم ولی خیلی ناقص شد - نه مشخصات ترانس رو دارم نه پل دیود -
دیتاشیت L7805 رو کاملا مطالعه کردن ولی اصلا نتونستم بفهمم این ترانزیستور NPN هستش یا PNP ویا اینکه دقیقا از چه نوع ترانزیستوری هست و چطور باید اون رو تو برنامه EWB طراحی کنم - مثلا پایه های E C B اون کدوم میشن ؟ البته توی کتابخونه پوروتوس قرار داشت ولی زیاد به کارم نیومد
ممنون میشم راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام
هم برنامه ewb رو دارم و هم برنامه پروتوس ورژن 8
توی دانشگاه ewb رو به طوری خیلی سطحی بهمون یاد دادن
الان یک منبع تغذیه ac که همون برق شهر هستش دارم - بعد میخوره به یک ترانس - ترانس یک خروجی متغیر 8 تا 10 ولت ac میده -بعد یک پل دیود و در خروجی ان یک خازن 2200 میکرو 16 ولت موازی میشود. در اخر یک ترانزیستور L7805 قرار دارد که یک موتر دی وی دی رو میچرخاند.
این مدار باید توسط یکی از برنامه ها طراحی بشه - مخصوصا اگه EWB که خیلی عالی باشه بعد از هر المان باید یک مولتی متر قرار بگیره و ولتاژ ها رو نشون بده
باید برنامه EWB تونستم اونها رو طراحی کنم ولی خیلی ناقص شد - نه مشخصات ترانس رو دارم نه پل دیود -
دیتاشیت L7805 رو کاملا مطالعه کردن ولی اصلا نتونستم بفهمم این ترانزیستور NPN هستش یا PNP ویا اینکه دقیقا از چه نوع ترانزیستوری هست و چطور باید اون رو تو برنامه EWB طراحی کنم - مثلا پایه های E C B اون کدوم میشن ؟ البته توی کتابخونه پوروتوس قرار داشت ولی زیاد به کارم نیومد
ممنون میشم راهنمایی کنید
با سلام :
به ewb تسلط کافی ندارم اما در پروتیوس میتونید مدار خود را طراحی کنید .
- 7805 هم ترانزیستور نیست بلکه یک رگولاتور 5 ولتی هست که اگر به ورودی ان از 7 الی 12 ولت { هر ولتاژی 7 الی 12 } اعمال کنید و پایه وسطی را به منفی گراند کنید در پین خروجی یک ولتاژ ثابت +5 ولت خواهید داشت شناسایی پینهای رگولاتور را طوری در دست چپ بگیرید که حروف و نوشته های ان را از بالا به پایین بتونید بخونید {نوک پایه ها بطرف بدن خودتون } !! در این حالت پایه سمت چپ ورودی + و پین وسط خط منفی {گراند یا شاسی } و پایه دست راستی خروجی ان میباشد .
- ممکن هست در انتخاب و تعاریف ترانس فوق مشکل داشته باشید که با وارد شدن به پروپتیز قطعه فوق میتونید اطلاعات درخواستی را در باکس های خود تعریف و تایپ کنید در صورتیکه براتون مقدور نبود !!! میتونید بجای ترانس فوق از ژنراتورمنبع ولتاژ ac در لایبراری پروتیوس استفاده کرده و با تغییرات در ولتاژ خروجی ان شبیه سازی را مشاهده کنید .
موفق باشید .

بالا