آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: بوق موتورسیکلت بدون باطری

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
الان چندین ساعت به شارژر متصله ولی خیلی کند شارژ میشه در صورتیکه با شارژر خودش و حتی شارژر متفرفه نهایت دو الی ۳ ساعت فول شارژ میشه
ولی این رگلاتور تو۶ ساعت شاید ۱۰ درصد شارژ کرده باشه
به قول شما رگلاتور 5ولتی با گوشی بنده جوابگو نیست .
رگلاتور7806 موجود ندارم
ولی 7809 و 7812 موجود دارم
سپاس.

آخرین ویرایش:

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
689
تبریز - آذربایجان
درود

الان ارزون ترین گوشی قابل تحمل ۴ میلیونه بنابرین فوق العاده دقت کن که شرمنده نشم
هر ابهامی داشتی دست نگهدار و سوال کن بعد انجام بده .

مثلا من کجا گفتم کیلو اهم و کجا نگفتم اهم .
اگه دوباره مطالبم را بخونی می بینی تاکید کردم مثلا ۱۰ اهم که جز ۱۰ اهم معنی دیگری نداره ولی علیرغم تاکید و تصریحم ، معلوم نیست چرا شما ۱۰ کیلو اهم برداشت کردی ؟
بنابرین بهتره مرحله به مرحله جلو بریم که احتمال خطا کم بشه چون اگه کل ماجرا مطرح بشه احتمال خطا بسیار زیاد میشه

بهتره ابتدا آزمایش را روی منبع ولتاژ و گوشی خاصی که مهمترین هدف و اولویت شماست انجام بشه تا مقادیر قطعات برای اون گوشی و اون منبع مشخص بشه
پس از آن که روش ارزیابی و پیدا کردن مقاومت را یاد گرفتی دیگه خودت میتونی آزمایش را برای گوشی های مختلف و منابع مختلف تست کنی

همانطور که خودت گفتی و مطلع هستی دو مدل مثلا ۱ و ۲ از یک مارک ممکنه با یک شارژر اصلی کار نکنه و مثلا گوشی ۲ با شارژر ۱ شارژ نکنه و باید حتما هر کدوم با شارژر خودش شارژ بشه و یا ممکنه شارژر ۲ برای هر دو شارژ کنه ولی شارژر ۱ فقط با گوشی ۱ شارژ کنه و نتونه گوشی ۲ را شارژ کنه

کار من موبایل نیست و لذا انواع مختلف گوشی در دسترسم نبوده و در این خصوص تجربه ناچیزی دارم اما شاید در کل کشور کمتر تعمیرکار موبایلی به اندازه من اطلاعات علمی داشته باشه لذا برای هر موردی که ندیدم بسادگی و با چند آزمایش بهترین گزینه را انتخاب میکنم بطوریکه تابحال ندیدم خبره ترین افراد از باطری هر دستگاهی به اندازه من کار بکشه و سالم نگه داره بطوریکه کسی عمر باطری دستگاههای منو باور نمیکنه

بنابرین تجربه من روی گوشی های اطرافیان و خانواده است و لذا نمیتونم عدد دقیقی برای گوشی های دیگه بدم اما روش پیدا کردن عددها را یاد میدم و مقادیر و عددهای یگ مورد را با هم پیدا میکنیم و بقیه گوشی ها رو خودت پیدا کن و اگه به مشکلی برخورد کردی مطرح کن

با توجه به مورد عجیبی که در آخرین گوشی خودم دیدم که باطری خرکی ۶ آمپری داره و هر چه تلاش کردم با ۷۸۰۵ مقاومت سری کنم تنهادموردی بود که اجازه نداد و لذا ناگزیر شدم از ۷۸۰۶ استفاده کنم تا بتونه از یکطرف سیستم شارژ را فعال کنه و از طرفی مقاومت سری موجب طول عمر باطری بشه لذا نقشه را با هر دو رگلاتور بنحوی کشیدم که اگه ناگزیر به استفاده از ۷۸۰۶ شدی مشخص باشه که دیود هم نیاز داره بطوریکه عدد ۷۸۰۶ و دیود را بصورت نقطه چین کشیدم

یعنی
نکته ۱ = فقط در صورت استفاده از ۷۸۰۶ به یک دیود سری هم نیاز داری وگرنه بدون دیود استفاده کن.
نکته ۲= برای شروع آزمایش حتما حتما باید از بزرگترین مقاومت شروع و تست کنی و کم کم مقاومت را کم کنی تا بمقدار ایده آل برسی چون مقاومت نامناسب بزرگ خسارتی نداره ولی مقاومت نامناسب کوچیک باباشو درمیاره

برای شروع آزمایش
۱- یک خازن ۵۰ ولتی حدود ۱۰۰۰ میکرو ( هر چه بزرگتر بهتر ) با منبع مورد نظرت موازی کن و ولتاژ را اعلام کن که ببینم حداکثر ولتاژ چقدره و احیانا مشکلی نباشه
اگر کمتر از ۴۰ ولت بود
۲- خازن بند ۱ را آزاد کن و مطابق نقشه زیر با مقاومت سری ۱۰ اهم حدود ۵ وات در ورودی رگلاتور نصب کن .
۳- مقاومت ۱۰ اهم را مطابق نقشه بین خروجی رگلاتور و گوشی نصب کن که با احتمال زیاد شارژ نمیکنه ولی لازمه که با این شیوه بفهمیم گوشی شما با چه جریانی شارژ میکنه
۴- بتدریج مقاومت را کمتر و کمتر کن تا شارژ کنه

هر مرحله به ابهامی رسیدی اگه میخوای گوشی نو نخری حتما اعلام‌کن تا راهنمایی کنم.
دقت کن تا شارژر همه کاره یادگاری برات درست کنم

ضمنا از هر فروشگاه لوازم الکترونیک رگلاتور ۷۸۰۵ بخوای فورا بهت میده و تا جایی که مطلعم قیمت منصفانه هزار تومن و گرون فروشی دو هزار تومنه
رگلاتور جریان کم و متوسط و زیاد وجود داره که برخی از فروشگاهها اطلاع ندارند ولی هرچند خیلی ضرورت نداره اما اگه تونستی جریان بالا بگیر .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 155663
با سلام . من هم یک زمانی دنبال مدار شارژر گوشی برای ماشین بودم . چندتا مدار رو هم درست کردم اما آخرش به مدارهای dc2dc رو آوردم

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
689
تبریز - آذربایجان
lm2576-5v-buck-regulator.png

این یک نمونه از مدارهای ساده برای اینکار که حدود ۳ آمپر جریان رو تحمل میکنه و دامنه ولتاژ ورودی هم تا ۴۰ ولت هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
الان چندین ساعت به شارژر متصله ولی خیلی کند شارژ میشه در صورتیکه با شارژر خودش و حتی شارژر متفرفه نهایت دو الی ۳ ساعت فول شارژ میشه
ولی این رگلاتور تو۶ ساعت شاید ۱۰ درصد شارژ کرده باشه
به قول شما رگلاتور 5ولتی با گوشی بنده جوابگو نیست .
رگلاتور7806 موجود ندارم
ولی 7809 و 7812 موجود دارم
سپاس.

درود

تازه متوجه شدم که شما از مداری که برای موتور مطرح کردم برای اتومبیل استفاده کردی
اگر با باطری اتومبیل یا ترانس استفاده میکنی دیگه مقاومت ورودی ۱۰ اهمی نیاز نداره و فقط مقاومت خروجی را تغییر بده

در دینام موتوری که باطری نداره سیگنال های مضر و بالایی تولید میشه که البته با وجود باطری حذف میشه ولی بدون باطری باشه احتمال صدمه رگلاتور زیاد میشه لذا مقاومت و خازن ورودی به این دلیله
ولی شما همونه برای اتومبیل استفاده کردی که نامناسبه و باید ۱۰ اهمی ورودی را حذف کنی و اگه بازم شارژ نکرد باید از رگلاتور ۶ ولتی بنحوی که گفتم استفاده کنی.

ضمنا شارژ سریع موجب صدمه باطری گوشی میشه و مهمترین هدف من شارژ آرامه .
اگه باطری گوشی های من خالی و حدود ۱۰ درصد باشه حدود ۱۲ ساعت شارژ کامل میشه ولی هیچوقت باطری های من خراب نمیشه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
از آنجاییکه تاپیک مربوط به موتور و باطری موتور بود سوال بنده هم مشابه میباشد تاپیک جدید آغاز ننمودم

بابت موتورهای شارژی از باطری ۶ یا ۱۲ ولت استفاده میکنن ولی بابت کبفیت پایین باطریها ویا شیطون بازی زیاد بچه ها باطری به سرعت تخلیه میشه
وباید موتور رو برگردونن خونه وبا شارژر مخصوصش شارژ کنن

حالا چه شارژری میتونم واسه این مدل موتورها تعبیه کنم؟ البته اگر فول شارژ هم نکرد مشکلی نیست ولی لااقل تایم بیشتری هم بشود از باطری استفاده کرد مورد قبوله

خودم فکرم به دینام هایی که قبلا روی دوچرخه ها سوار میکردم افتاد
از جهتی هم در این تاپیک در رابطه با شارژر موتور هوندا صحبت شد
لذا با چه راهی میتونم نتیجه بهتری بگیرم؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
از آنجاییکه تاپیک مربوط به موتور و باطری موتور بود سوال بنده هم مشابه میباشد تاپیک جدید آغاز ننمودم

بابت موتورهای شارژی از باطری ۶ یا ۱۲ ولت استفاده میکنن ولی بابت کبفیت پایین باطریها ویا شیطون بازی زیاد بچه ها باطری به سرعت تخلیه میشه
وباید موتور رو برگردونن خونه وبا شارژر مخصوصش شارژ کنن

حالا چه شارژری میتونم واسه این مدل موتورها تعبیه کنم؟ البته اگر فول شارژ هم نکرد مشکلی نیست ولی لااقل تایم بیشتری هم بشود از باطری استفاده کرد مورد قبوله

خودم فکرم به دینام هایی که قبلا روی دوچرخه ها سوار میکردم افتاد
از جهتی هم در این تاپیک در رابطه با شارژر موتور هوندا صحبت شد
لذا با چه راهی میتونم نتیجه بهتری بگیرم؟

سپاس

درود

آیا کلا با باطری حرکت میکنه ؟
دراینصورت دریافت انرژی از دینام عاقلانه نیست و بجای شارژ باطری ، انرژی تلف میکنی و بهمین منظور دینام روی این خودروها نصب نمیشه.
زیرا اگه ۱۰ واحد انرژی از دینام بگیری که به باطری برگردونی درواقع ۱۱ واحد از باطری مصرف کردید تا ۱۰ واحد تولید کنه که به باطری برگردونی و ۱ واحد هم تلفات داشته و بنابرین ۱ واحد بدهکار هم میشی و لذا شارژ نمیکنی بلکه الکی مصرف میکنی ، چون بازدهی هیچ ابزاری مانند دینام ۱۰۰٪ نیست و از ۱۱ واحد دریافتی ۱ واحد تلف میشه تا ۱۰ واحد تولید کنه.
اگر میشد از انرژی را از منبعی بگیریم و انرژی بیشتری بهش برگردونیم دیگه تولید برق مجانی یا انرژی مجانی کاری نداشت .

چرا شارژر را همراه موتور نمیبری که هر محلی بودی با برق شارژ کنی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

آیا کلا با باطری حرکت میکنه ؟
دراینصورت دریافت انرژی از دینام عاقلانه نیست و بجای شارژ باطری ، انرژی تلف میکنی و بهمین منظور دینام روی این خودروها نصب نمیشه.
زیرا اگه ۱۰ واحد انرژی از دینام بگیری که به باطری برگردونی درواقع ۱۱ واحد از باطری مصرف کردید تا ۱۰ واحد تولید کنه که به باطری برگردونی و ۱ واحد هم تلفات داشته و بنابرین ۱ واحد بدهکار هم میشی و لذا شارژ نمیکنی بلکه الکی مصرف میکنی ، چون بازدهی هیچ ابزاری مانند دینام ۱۰۰٪ نیست و از ۱۱ واحد دریافتی ۱ واحد تلف میشه تا ۱۰ واحد تولید کنه.
اگر میشد از انرژی را از منبعی بگیریم و انرژی بیشتری بهش برگردونیم دیگه تولید برق مجانی یا انرژی مجانی کاری نداشت .

چرا شارژر را همراه موتور نمیبری که هر محلی بودی با برق شارژ کنی ؟

سپاس
درود
البته موتور مال بنده نیست و متعلق به مشتری میباشد
حمل شارژر کاری نداره ولی تایم زیادی برای شارژ مجدد مصرف میشه بخصوص که شارژرشون هم ترانس ضعیفی میباشد
باطریها هم گرون قیمته و همینطوری هم عمربالایی نداره لذا نمیصرفه از ترانس پرقدرت استفاده کنیم که عمر کوتاه باطری کوتاهتر هم بشه
نوع باطریهای بکاررفته در چند مورد که بنده دیدم اسیدی پلمپ شده میباشند
فکر میکنم اگر از باطریهای نیکل کادومیم که در جارو شارژی استفاده میشه ویا لیتیوم یون که در لبتاب و موبایل بکار میره استفاده کنیم عمر باطریها باید به مراتب خیلی بالاتر بره

هر کدام از این باطریها حدود ۲۰ تا ۲۵ تومن فی میخوره باطری اسیدی ۱۲ولت هم حدود ۳۰۰ تومان
ولتاژشون هم 3,7 ولته
اگر چند تا از این مدل باطریها روبصورت موازی و سری
ببندیم که ولتاژ ۱۲ولت درست شه باید عمر طولانی تری داشته باشند
نظر شما در این رابطه چی میباشد؟

سپاسگزارم استاد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
البته موتور مال بنده نیست و متعلق به مشتری میباشد
حمل شارژر کاری نداره ولی تایم زیادی برای شارژ مجدد مصرف میشه بخصوص که شارژرشون هم ترانس ضعیفی میباشد
باطریها هم گرون قیمته و همینطوری هم عمربالایی نداره لذا نمیصرفه از ترانس پرقدرت استفاده کنیم که عمر کوتاه باطری کوتاهتر هم بشه
نوع باطریهای بکاررفته در چند مورد که بنده دیدم اسیدی پلمپ شده میباشند
فکر میکنم اگر از باطریهای نیکل کادومیم که در جارو شارژی استفاده میشه ویا لیتیوم یون که در لبتاب و موبایل بکار میره استفاده کنیم عمر باطریها باید به مراتب خیلی بالاتر بره

هر کدام از این باطریها حدود ۲۰ تا ۲۵ تومن فی میخوره باطری اسیدی ۱۲ولت هم حدود ۳۰۰ تومان
ولتاژشون هم 3,7 ولته
اگر چند تا از این مدل باطریها روبصورت موازی و سری
ببندیم که ولتاژ ۱۲ولت درست شه باید عمر طولانی تری داشته باشند
نظر شما در این رابطه چی میباشد؟

سپاسگزارم استاد

درود

باطری خودش چند آمپر ساعت هست ؟
اگه با باطری گوشی با همون قیمت تموم بشه عالیه
ولی تصور میکنم باطری ۶ آمپر ساعت گوشی ۱۰۰ تومنه .
ولی با ۶ آمپر ساعت از اینطرف خیابون تا اونطرف خیابون میتونه سوار موتور بشه ولی بقیه راه باید موتور سوارش بشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

خودت بروش زیر شارژر فندکی ابدی درست کن ( به برق شهر متصل نکنی )
یه دونه رگلاتور ۵ ولتی که ۳ پایه داره تهیه کن .

پایه ۲ گراند است که به بدنه موتور متصل میشه
پایه ۱ ورودی است و باید با خازن ۱۰۰ میکرو موازی بشه (یعنی مثبت خازن به پایه ۱ و منفی خازن به پایه ۲ یا پایه وسط که گراند است متصل بشه )
بعد برای موتورهایی که باطری ۱۲ ولت داره باید یه مقاومت (متناسب با قدرت باطری موبایل مثلا برای موبایل با باطری حدود ۲ آمپر مقاومت حدود ۱۰ اهم ) با پایه ۱ سری کن که برق ۱۲ ولت موتور از طریق این مقاومت به پایه ۱ برسه تا عمرش ابدی بشه ( برای موتوری که باطری ۶ ولتی داره و برای همین موبایل مقاومت ۲ اهم باشه )

پایه ۳ خروجی رگلاتور است که ۵ ولت میده که این پایه هم با یه مقاومت حدود ۱ الی ۵ اهم سری بشه و به موبایل متصل بشه که درواقع برق موبایل از طریق مقاومت به موبایل برسه .

اگه متوجه نشدی بگو برات نقشه میکشم که بدهی من کمتر بشه و جبران مافات هم باشه

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 155643
درود
این رگلاتور اپتیموم بدون هیتسینک میتونه 300 میلی آمپر بده مدام و با هیتسینک مناسب 500 میلی امپر (الان میفرمایید دیتا شیت زده 1.5 آمپر ولی تست شده و جواب نداده عملا حتی چندین نمونه مختلف تولید شرکتهای مختلف)( https://www.st.com/resource/en/datasheet/l78.pdf ) فکر نمیکنم برای شارژ گوشی اندروید مناسب باشه چون حداقل به 500 میلی آمپر در زمان دشارژ باطری نیاز داره ، البته در ماشین های تاری حلقوی مایر ساخت آلمان ازین رگلاتور یک و نیم آمپر جریان میگیرن که برام خیلی جالب بود و معمولا وقتی میسوخت تعمیر کاران محترم از بازار 7805 تهیه میکردن و با مدل آلمانی جایگزین میکردن ولی به هیچ وجه جوابگو نبود و خیلی زود میسوخت
ببخشید دخالت کردم در مبحث

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
بالا