آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: بوق موتورسیکلت بدون باطری

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود بر شما با توضیات کاملتون.ولی خداوکیلی یکی بگه دقیقا منظورش چی بود...
لطفا شما هم مطالب رو با نقل قول عنوان کن ما هم بفهمیم شما در مورد کدوم پست داری نظر میدی
همینطور که الان شما توسط نقل قول من متوجه میشید که مخاطب بنده شما هستید
ولی اگر منظور شما پاسخ جناب Salar Ghelich بود که در مورد کابل شارژ نوشته بود حقیقتا ما هم چیزی متوجه نشدیم امیدوارم توضیحات تکمیلی ارائه بدن

Salar Ghelich

کاربر vip
کاربر
2007-10-24
187
876

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
منظورم در مورد شارژ از طریق usb بود احتمالا بد توضیح دادم. لینک زیر را لطفاً مطالعه بفرمایید:

http://obddiag.net/usb-power.html

درود

از مقاله لینک مورد اشاره هم چیزی نفهمیدم .
البته شارژ از طریق usb مقدوره اما این ادعا که محدودیت جریان usb که قادر نیست بیش از نیم آمپر بده با پیشنهاد مقاله به ۹۰۰ میلی آمپر ارتقاء می یابد در دو صورت قابل بررسی است.

۱- اگر مقصود وی قابلیت سیستم خارجی است که میتواند چنین قابلیتی را فراهم کند ادعای ناصحیحی هست و هیچ سیستمی قادر به ارائه چنین توانایی نیست که ۵ ولت نیم آمپر بگیره و ۵ ولت ۹۰۰ میلی امپر بده

۲- اگر مقصود وی صدور فرمان از طریق دیتاست که از طریق دیتا محدودیت جریان را از داخل رایانه ارتقاء دهد بله این قابلیت محتمله .

اما من به استناد تجربیات دقیقم مطمئنم اگر هر گوشی را با کمترین جریان ممکن شارژ کنید که شارژ قبول کنه دراینصورت عمر باطری بنحو معجزه آسایی زیاد میشه و موضوع غیر عادی و باورنکردنی هم نیست و منطبق با قوانین دیگر پدیده هاست که همیشه سرعت زیاد عامل کاهش عمر است .

یعنی اگه بتونیم موتور اتومبیلی بسازیم که میل لنگ برای دستیابی سرعت اتومبیل به ۱۰۰ کیلومتر فقط ۱ بار در ثانیه دور بزنه بمراتب عمر بیشتری نسبت به موتوری داره که میل لنگ باید ۱۰۰ بار در ثانیه دور بزنه و لذا موتور اتومبیل هایی مانند آهو ( قدیمی ) که دور موتور آنها پایینه خیلی سگ جون هستن و در تمام پدیده های دنیا که من بررسی کردم همینطوره .

لذا برگرفته از نتایج فوق ، همیشه کلیه گوشی های خودم را با حداقل سرعت ممکن شارژ میکنم و تقریبا هیچوقت باطری عوض نکردم و باطری های من عمر باورنکردنی داشته اند بنحوی که کسی باور نمیکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
درود

ا

اون بوبینی که توی ذهن شماست و میگی بوبین جرقه است کدوم بوبینه
عزیزم پاسخ دو سوالم را بده تا بفهمم چجوری کار میکنه
یک سیم پیچ زیر باک هست بنام کوئل
۶ بوبین هم زیر کاسه آهنرباست
دیگه چ بوبینی هست ؟
شناره ۳ و شماره ۶ به کجا متصله ( گفتی به بوبین متصله ولی کدوم بوبین و این بوبین کجاست ؟ )
تا زمانیکه پاسخ را متوجه نشم نمیتونم فکری براش کنم و در اینصورت نهایتا باید خودم بازش کنم )

دوباره میپرسم
۱- آیا همگی ۶ تا بوبین یعنی هر ۶ تا بوبین زیر آهنربای چرخان همگی شبیه هم هستند ؟
۲- کنتاکت شماره ۳ و کنتاکت شماره ۶ سوکت دقیقا به کوئل متصل میشه یا به ۶ تا بوبین متصل میشه ؟

سپاس

درود استاد عزیز
استاد به نظر شما میشه بوبین روشنایی و شارژ موتور رو باز کنیم و با سیم زخیم تر ببندیم برای جریان خروجی بیشتر؟
و اینکه دو سیم زرد و سفید خروجی از بوبین من تست کردم تو دور گاز پایین هر کدوم به تنهایی 4 امپر میدن که سفید بیشتر میده و ولتاژشم بیشتره ولی هردو همزمان تست نکردم که فشار نیاد به بوبین ایا میشه از هردو استفاده کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد عزیز
استاد به نظر شما میشه بوبین روشنایی و شارژ موتور رو باز کنیم و با سیم زخیم تر ببندیم برای جریان خروجی بیشتر؟
و اینکه دو سیم زرد و سفید خروجی از بوبین من تست کردم تو دور گاز پایین هر کدوم به تنهایی 4 امپر میدن که سفید بیشتر میده و ولتاژشم بیشتره ولی هردو همزمان تست نکردم که فشار نیاد به بوبین ایا میشه از هردو استفاده کرد؟

درود

سیم ضخیم فقط برای افزایش عمر ، تاثیر داره ،
اگر از سیم مناسب استفاده شده باشه دراینصورت استقاده همزمان چند ولتاژ ثمری نداره و جریان بیشتری نمیده .

سپآس

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
درود

سیم ضخیم فقط برای افزایش عمر ، تاثیر داره ،
اگر از سیم مناسب استفاده شده باشه دراینصورت استقاده همزمان چند ولتاژ ثمری نداره و جریان بیشتری نمیده .

سپآس

استاد این مدل بوبین چه فرقی با دینام داره که ضخامت و تعداد دور تاثیری روی ولتاژ و جریان نداره؟

و اینکه غیر شارژر از چه مداری میشه استفاده کرد که بتونم 4 امپر رو کامل بگیرم و ولتاژ هم بالا نره تا بتونم لامپ جلو رو روشن نگه دارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد این مدل بوبین چه فرقی با دینام داره که ضخامت و تعداد دور تاثیری روی ولتاژ و جریان نداره؟

و اینکه غیر شارژر از چه مداری میشه استفاده کرد که بتونم 4 امپر رو کامل بگیرم و ولتاژ هم بالا نره تا بتونم لامپ جلو رو روشن نگه دارم

درود

همگی دینام ها و تولید کننده های انرژی الکتریکی بر پایه اصول ثابتی کار میکنند و اگه تصور میکنی در برخی از انواع و مدل های دیگر ، افزایش ضخامت سیم موجب افزایش جریان میشه ، اینطور نیست .
ضخامت سیم متناسب با توانایی و قدرت دینام انتخاب میشه .
اگر ولتاژ کمتری نیاز داشته باشی دراینصورت با افزایش ضخامت سیم ، در تمامی مدل ها جریان بیشتری دریافت میکنی زیرا قدرت دینام ثابت است.
اما اگه ولتاژ تغییر نمیکنه ، ضخامت سیم در افزایش جریان اثری نداره و ضخامت فعلی برای تولید حداکثر جریان کافی است .

مگه الان نمیتونه چراغ جلو را روشن کنه ؟
البته ولتاژ با افزایش سرعت پیستون ، بالا میره و بدون باطری برای تثبیت ولتاژ باید از رگلاتور پرقدرت استفاده کنی که مقرون بصرفه نیست و لذا اگه باطری نداره ، بهتره دو کنتاکت چراغ را سری کنی که در سرعت پایین نور کم میشه ولی دیگه لامپ نمیسوزه.

در هر صورت من اطلاعات کاملی در خصوص سیمکشی موتورسیکلت ندارم.

سپاس

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
درود

همگی دینام ها و تولید کننده های انرژی الکتریکی بر پایه اصول ثابتی کار میکنند و اگه تصور میکنی در برخی از انواع و مدل های دیگر ، افزایش ضخامت سیم موجب افزایش جریان میشه ، اینطور نیست .
ضخامت سیم متناسب با توانایی و قدرت دینام انتخاب میشه .
اگر ولتاژ کمتری نیاز داشته باشی دراینصورت با افزایش ضخامت سیم ، در تمامی مدل ها جریان بیشتری دریافت میکنی زیرا قدرت دینام ثابت است.
اما اگه ولتاژ تغییر نمیکنه ، ضخامت سیم در افزایش جریان اثری نداره و ضخامت فعلی برای تولید حداکثر جریان کافی است .

مگه الان نمیتونه چراغ جلو را روشن کنه ؟
البته ولتاژ با افزایش سرعت پیستون ، بالا میره و بدون باطری برای تثبیت ولتاژ باید از رگلاتور پرقدرت استفاده کنی که مقرون بصرفه نیست و لذا اگه باطری نداره ، بهتره دو کنتاکت چراغ را سری کنی که در سرعت پایین نور کم میشه ولی دیگه لامپ نمیسوزه.

در هر صورت من اطلاعات کاملی در خصوص سیمکشی موتورسیکلت ندارم.

سپاس
با این اوصاف اگه بخوایم اصول رو هم رعاید کنیم وقتی سیم سفید در دور پایین موتور ۱۷ ولت رو میدع که با دی سی کردن نزدیک به ۲۴ میرسه پس میشه تعداد دور رو کم کرد و ولتاژ رو اورد حدود ۱۰ ولت که امپر بیشتری بهمون بده که با دی سی کردن مثلا بشه ۱۲ و جریان بیشتر و قضیه رگولاتور خب مشکلی نیست نهایت استفاده لامپ ۳ امپره که میشه اوکی کرد بیشتر حرفم این بود بتونم جریان بیشتری بگیرم
ازون طرف از بوبین یه سیم زرد میاد ولتاژش یکم کمتر از سیم سفید هست ایا میشه با دوتا دیود اینارو بهم وصل کنیم و جریان بیشتری بگیریم؟ ؟ و اسیبی به بوبین نزنه؟
دقیقا هم مشکل همینجاست در این زمینه برق موتور سیکلت مخصوصا بوبین ، کسی اطلاعات کامل و دقیق نداره

چهارسو

کاربر vip
vip
کاربر
2021-01-11
277
316
مشهد
سلام.
این طور که من برداست کردم .البته از فصل موضوع استفاده از بوق بدون باطری با دور گرفتن موتور صدای بوق زیاد و با بیشتر شدن دور فشار به بوق و همچنین با روشن بودن. چراغها میسوزه.از تجربم بگم
در موتورهای ایژ که قدیم در روستا استفاده میشد یک باکس زیر زین داشت که وقتی موتور در جا کار (حتی بدون باطری ) رله اول زیر بار بود و ولتاژ مصرفی چراغ و بوغ رو میداد هر چی دور موتور بیشتر میشد رله اول به دوم و سوم تغییر میکرد و هر پله ولتاژ ثابت به مصرفیها میداد.خیلی کلنجار رفتم که عملکردشو متوجه بشم که نشد.دوستان شما میدونید؟

saman5949

کاربر
2018-01-02
67
66
سلام.
این طور که من برداست کردم .البته از فصل موضوع استفاده از بوق بدون باطری با دور گرفتن موتور صدای بوق زیاد و با بیشتر شدن دور فشار به بوق و همچنین با روشن بودن. چراغها میسوزه.از تجربم بگم
در موتورهای ایژ که قدیم در روستا استفاده میشد یک باکس زیر زین داشت که وقتی موتور در جا کار (حتی بدون باطری ) رله اول زیر بار بود و ولتاژ مصرفی چراغ و بوغ رو میداد هر چی دور موتور بیشتر میشد رله اول به دوم و سوم تغییر میکرد و هر پله ولتاژ ثابت به مصرفیها میداد.خیلی کلنجار رفتم که عملکردشو متوجه بشم که نشد.دوستان شما میدونید؟

درود
اون چیزی که شما میگین رو نمیدونم درکل برای اینکه چراغ نسوزه از لامپ های پیکانی 90 وات استفاده میکنن چون جریان زیادی میکشه ولتاژ حتی تو دور بالا هم نمیتونه زیادی بالا بره که بسوزه
ازونور اگه هم بخوای ولتاژ تغیری نکنه باید از رگولاتور استفاده کنی مثل 7812 یا با lm317 یه مدار ببندی که با کم و زیاد شدن دور موتور خروجی تغیری نکنه

بالا