آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: بوق موتورسیکلت بدون باطری

StudioBahram

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-06-04
1,038
3,775
صومعه سرا
درود از تصویر ارسالی و توضیحات شما چیزی متوجه نشدم این وسیله شامل چه قطعاتی است؟ به کجا متصل میشه و چه کاری انجام میده ؟ .خیلی خیلی بعیده یک دیود و خازن موجب روشن شدن سریع موتور بشه با اینحال با توضیح مفصلی پاسخ دو سوال فوق را بدهید تا بررسی کنم سپاس
با درود و سپاس //من فروشگاه لوزم یدکی و تعمیرگاه موتور سیکلت دارم برای بنده هم بسیار جالب است که بدانم اصول کار این قطع چیست و از چه قطعاتی تشکیل ، ونحوه نصب آن چگونه است . البته اگر بوبین کویل و ترانزیستور شمع و کاربرات و مخصوصا ساسات و کمپرس( یعنی فشار هندل که مربوط به سالم بودن رینگ وتنظیم بودن سوپاپ میباشد )، درست وسالم باشد نیاز به قطعه تقویتی ندارد
واما نظر بنده درمورد بوق بدون باطری :چون اخیرا باطری کمیاب و گران شده طرح بسیار خوبیست .اگر سیم کشی موتور سالم باشد نیاز به هیچ گونه تغییراتی در سیمکشی و بوبین ندارد فقط کافیست که یک عدد خازن 4700میکرو 50 ولت را بجای باطری نصب کنید یعنی باطری خراب را کلا خارج ، سیم منفی را به منفی خازن وسیم مثبت را به مثبت خازن وصل کنید با این کار برق AC بوبین از طریق رگولاتور (شارژر )یکسو شده و در خازن ذخیره و و صاف ،با فشار شاسی بوق موجب صدای بهتر و قوی در بوق میشود علاوه براین نور چراغ جلو هم قویتر میشود ( البته در موتورهایی که چراغش مستقیما با باطری باشه موجب تقویت چراغ هم میشود ) بنده بارها برای مشتری خازن وصل کرده ام و همه
راضی هستند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با درود و سپاس //من فروشگاه لوزم یدکی و تعمیرگاه موتور سیکلت دارم برای بنده هم بسیار جالب است که بدانم اصول کار این قطع چیست و از چه قطعاتی تشکیل ، ونحوه نصب آن چگونه است . البته اگر بوبین کویل و ترانزیستور شمع و کاربرات و مخصوصا ساسات و کمپرس( یعنی فشار هندل که مربوط به سالم بودن رینگ وتنظیم بودن سوپاپ میباشد )، درست وسالم باشد نیاز به قطعه تقویتی ندارد
واما نظر بنده درمورد بوق بدون باطری :چون اخیرا باطری کمیاب و گران شده طرح بسیار خوبیست .اگر سیم کشی موتور سالم باشد نیاز به هیچ گونه تغییراتی در سیمکشی و بوبین ندارد فقط کافیست که یک عدد خازن 4700میکرو 50 ولت را بجای باطری نصب کنید یعنی باطری خراب را کلا خارج ، سیم منفی را به منفی خازن وسیم مثبت را به مثبت خازن وصل کنید با این کار برق AC بوبین از طریق رگولاتور (شارژر )یکسو شده و در خازن ذخیره و و صاف ،با فشار شاسی بوق موجب صدای بهتر و قوی در بوق میشود علاوه براین نور چراغ جلو هم قویتر میشود ( البته در موتورهایی که چراغش مستقیما با باطری باشه موجب تقویت چراغ هم میشود ) بنده بارها برای مشتری خازن وصل کرده ام و همه
راضی هستند.

آفرین

درواقع شما هم همین کارو کردید و از یکسوساز خود موتور استفاده کردید ولی ابتکار شما این اشکال رو داره که نور چراغ موجب تخلیه خازن میشه و درصورت استفاده از چراغ ، صدای بوق بشدت ضعیف میشه و یحتمل از کار میافته

اما اگه یک دیود اضافه کنی میتونی برق بوق را مجزا کنی که نور چراغ لطمه ای به شدت صدای بوق نزنه
اما در کل ابتکار قابل تحسینی استفاده میکنی.
اگه در مورد جهت بوبین متوجه نشدی درشکل تصویری که در پیوست زیر آپلود کردم متوجه میشی که چرا بوبین های مجاور خلاف جهت یکدیگرند زیرا فقط دراینصورت جهت سیم های هر دو بوبین مجاور که در هر شیار قرار میگیره همجهت میشن و جهت سیم ها در این شیارها مهمه نه جاهای دیگه.

بابت لطف شما خصوصا ارسال نقشه سپاسگزارم
اما حالا که تعمیرکار موتور هستی یک سوال دارم
آیا موتور هندا ۱۲۵ پلاتین نداره؟
و آیا بوبین آنها بصورت تصویر اول است گه ارسال فرمودی و در این پست پیوست کردم؟

سپاس

پیوست‌ها

• 107.7 کیلوبایت بازدیدها: 977
  • 256.6 کیلوبایت بازدیدها: 706
  • 235.9 کیلوبایت بازدیدها: 786
آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
با سلام
در موردتوضیح جهت سیمپیچ در شیارها، مطلب قابل فهم بود ممنون
البته بنده موتور ساز و تعمیرکار موتور نیستم و در واقع موتور سوارم، چند سال پیش که موتور خریدم برای اولین بار ابدا آشنایی نداشتم طوری که دو سوال از فروشنده پرسیدم و او گمان کرده بود دارم سرکارش میگذارم ولی در این مدت به لطف تعمیرکاران اغلب متقلب و کلاهبردار و بی حس مسولیت ناچار شدم خودم بصورت تجربی اقدام کنم و شعارم این است که اگر کس دیگری میتواند کاری را انجام دهد پس دلیلی ندارد که من نتوانم بصورت آزمون و خطا توانستم موفق شوم، خسارت هم میدیدم ولی نصف هزینه تعمیرکار هم نمیشد، الان تمام تعمیرات کلی و جزیی را خودم انجام میدهم جز مواردی که به تراشکاری مربوط است
هندا 125 CGسی جی پلاتین دارد ولی CDI پلاتین ندارد و کار پلاتین را قطعه CDI که ترانزیستور میگویند انجام میدهد، پلاتین مشکل خال زدن و دقيق نبودن تنظیم دارد که در ترانزیستور ندارد ، ترانزیستور زمان دقیق جرقه شمع را کنترل میکند
عکسش را تلگرام میکنم
البته اکثرا سیستم پلاتین را تبدیل به ترانزیستوری میکنند
گمان نمیکتم تغاوت داشته باشد بوبین ها اما مطمئن نیستم

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
من با خازن ها به مشکل خورده ام
طبق تعاریف استاندارد خازنها جریان متناوب را از خود عبور باید بدهند ولی جریان مستقیم را تا زمان شارژ خازن عبور میدهند و قطع میشود و تفاوتی هم برای نوع خازن قایل نشده اند اما در عمل که امتحان میکتم تنها در خازن های الکترولیت جواب میدهد و خازنهای سرامیکی یا عدسی جریان متناوب را عبور نمیدهند

من اشتباه میکنم یا چه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Poomm

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
من با خازن ها به مشکل خورده ام
طبق تعاریف استاندارد خازنها جریان متناوب را از خود عبور باید بدهند ولی جریان مستقیم را تا زمان شارژ خازن عبور میدهند و قطع میشود و تفاوتی هم برای نوع خازن قایل نشده اند اما در عمل که امتحان میکتم تنها در خازن های الکترولیت جواب میدهد و خازنهای سرامیکی یا عدسی جریان متناوب را عبور نمیدهند

من اشتباه میکنم یا چه؟

درود

خیر اینطور نیست و تمام خازن ها بلااستثناء قادر به انتقال ولتاژ متناوب هستند
و اتفاقا خازن های سرامیکی بسیار بهتر از الکترولیتی و نزدیکتر به خازن ایده آلند

اما آنچه که موجب خطای شما شده نادیده گرفتن فاکتورهای موثر و تناسب لازم است
لذا ازآنجا که خازن ۱۰۰ میکرو سرامیک بسیار نادر است عکس العمل خازن سرامیک کمتر از ۱ میکرو را با خازن ۱۰ یا ۱۰۰ میکرو مقایسه میکنید و با نتیجه متفاوتی مواجه میشی که اتفاقا عادی و قابل هضمه

غالبا در پژوهش غیر حرفه ای همواره نادیده گرفتن یک نکته اساسی و بسیار ضروری موجب خبط و خطای پژوهشگر غیرحرفه ای میشه و لذا باید یادت باشه که اولین و مهمترین و ضروری ترین نکته در کلیه امور پژوهشی و تحقیقات علمی اینه که:

باید در امور پژوهشی کلیه عناصر و فاکتورها ثابت و فقط یک فاکتور بعنوان متغیر منظور بشه و تغییر کنه نه چند فاکتور

بعنوان مثال اگه میخوای در خصوص کیفیت تصویر دو مارک مختلف مثلا سامسونگ و سونی تحقیق کنی
باید تمام شرایط دو تلویزیون کاملا یکسان باشه و فقط مارک متفاوت باشه و یکی سامسونگ و دیگری سونی باشه تا به نتیجه صحیحی برسی
اما غالبا در پژوهش عامیانه مثلا سونی ۲۲ اینچ را با سامسونگ ۵۰ اینچ و با دو نور محیط و دو محل مختلف و دو آنتن مختلف و با شرایط برق مختلف و با دهها اختلاف دیگه با هم مقایسه میکنیم که نتیجه واقعی بدست نمیاد و بهمین دلیله یکنفر کیفیت تصویر سونی و دیگری سامسونگ را برتر می بینه.

بنابمراتب اگه قراره خازن سرامیک و الکترولیت را مورد تحقیق قرار بدی باید دو خازن مورد نظر را در شرایط کاملا یکسان قرار داده و فقط یکی سرامیک و دیگری الکترولیت (البته بایپلار) انتخاب بشه دراینصورت اگه به نظر قبلی خود باقی موندی منم با شما هم نظر میشم
بنابرین دو خازن مورد اشاره را مثلا هر دو با ظرفیت ۱ میکرو انتخاب کن و با یک نوع ولتاژ و یک نوع فرکانس و کلا در شرایط مساوی آزمایش کن تا ببینی کت تن کیه .
به این ترتیب می بینی همون مقداری که ۱ میکروی سرامیک منتقل میکنه خازن ۱ میکروی الکترولیت هم همان مقدار منتقل میکنه
اما اگه یکی را با فرکانس ۵۰ و دومی را با فرکانس ۱۰۰۰ آزمایش کنی بدیهی است که طبق روابط علمی مربوطه ، دومی بیشتر منتقل و هدایت میکنه و موجب خطای پژوهشی میشه.

در نتیجه درسته که خطای علمی هم محتمله اما علم بسیار بسیار بندرت خطا میکنه و باید خطا را در خودمون جستجو کنیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

StudioBahram

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-06-04
1,038
3,775
صومعه سرا
با سلام
در موردتوضیح جهت سیمپیچ در شیارها، مطلب قابل فهم بود ممنون
البته بنده موتور ساز و تعمیرکار موتور نیستم و در واقع موتور سوارم، چند سال پیش که موتور خریدم برای اولین بار ابدا آشنایی نداشتم طوری که دو سوال از فروشنده پرسیدم و او گمان کرده بود دارم سرکارش میگذارم ولی در این مدت به لطف تعمیرکاران اغلب متقلب و کلاهبردار و بی حس مسولیت ناچار شدم خودم بصورت تجربی اقدام کنم و شعارم این است که اگر کس دیگری میتواند کاری را انجام دهد پس دلیلی ندارد که من نتوانم بصورت آزمون و خطا توانستم موفق شوم، خسارت هم میدیدم ولی نصف هزینه تعمیرکار هم نمیشد، الان تمام تعمیرات کلی و جزیی را خودم انجام میدهم جز مواردی که به تراشکاری مربوط است
هندا 125 CGسی جی پلاتین دارد ولی CDI پلاتین ندارد و کار پلاتین را قطعه CDI که ترانزیستور میگویند انجام میدهد، پلاتین مشکل خال زدن و دقيق نبودن تنظیم دارد که در ترانزیستور ندارد ، ترانزیستور زمان دقیق جرقه شمع را کنترل میکند
عکسش را تلگرام میکنم
البته اکثرا سیستم پلاتین را تبدیل به ترانزیستوری میکنند
گمان نمیکتم تغاوت داشته باشد بوبین ها اما مطمئن نیستم
سلام در مورد خازن استاد غزال توضیحات کامل ولازم را فرمودند .در موتور سیکلت خازن بطور سری قرار نمیگیرد که برق متناوب را ازخود عبور دهد ،بلکه ابتدا برق متناوب باید به وسیله دیود یا رگولاتور (شارزر )یکسو شده یعنی تبدیل به برق مستقیم شده و در خازن الکترلیت 4700 میکرو زخیره و صاف میشود ودر موقع لزوم جهت بوق راهنما چراغ هدایت میشود . در مورد پلاتین توضیحات شما درست است سیستم پلاتینی مربوط به تکنولوژی 30 سال پیشه به دلیل مشکلاتی که ایجاد میکنه منسوخ شده . و بجای پلاتین از یک سیم پیچ کوچک به نام پیکاب در بالای فلکه برق قرار میگیرد و و ترانسزتور هم استفاده شده
ودر مورد تبدیل به ترانزیستوری :هم بوبینش فرق دارد وهم فلکه برق و هردو باید تعویض شود .در بوبین پلاتینی سیم پیچش کلفتتر با دور کمتر است اما در بوبین مدل ترانزیستوری سیم بسیار نازک با دور زیادتر استاده شده

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

موتور من این قطعه رو داره که در تصویر پیوست میبینید و کتتاکت های دو سوکت را با شماره مشخص کردم
آیا کسی میدونه هر یک از این کنتاکت های سوکت که با شماره مشخص کردم به کجا متصل میشه و مربوط به چه قسمتی است ؟
ضمنا آیا این موتور که چنین قطعه ای داره پلاتین داره یا نه ؟

سپاس

IMG_20181218_161750_091.jpg

StudioBahram

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-06-04
1,038
3,775
صومعه سرا
درود

موتور من این قطعه رو داره که در تصویر پیوست میبینید و کتتاکت های دو سوکت را با شماره مشخص کردم
آیا کسی میدونه هر یک از این کنتاکت های سوکت که با شماره مشخص کردم به کجا متصل میشه و مربوط به چه قسمتی است ؟
ضمنا آیا این موتور که چنین قطعه ای داره پلاتین داره یا نه
مشاهده فایل‌پیوست 152672
درود استاد// خیر . این قطعه که به ترانزیستور معروف است کار پلاتین را انجام میدهد یک سیم آن به رنگ سیاه با خط قرمز به بوبینی که سیم پیچ نازک دارد وصل میشود یک سیم هم احتمالا آبی به پیکاب در بالای فلکه برق وصل میشود که در تایم تراکم فرمان جرقه را به ترانسیتور میدهد یک سیم نارنجی هم به کویل ولتاژبالا و خروجی کویل هم به شمع وصل میشود یک سیم مشکی با خط سفید هم جهت خاموش کردن از طریق سویچ به شاسی میرود سیم سبز هم گراند میباشد
اگر توضیحات کافی نیست بررسی و طبق شماره هایی که مشخص کرده اید اعلام میکنم البته مدت 5 سالی است که تعمیرات موتور را سپردم به بچه ها و نقشه پینهای این قطعه دقیقا یادم نیست

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد// خیر . این قطعه که به ترانزیستور معروف است کار پلاتین را انجام میدهد یک سیم آن به رنگ سیاه با خط قرمز به بوبینی که سیم پیچ نازک دارد وصل میشود یک سیم هم احتمالا آبی به پیکاب در بالای فلکه برق وصل میشود که در تایم تراکم فرمان جرقه را به ترانسیتور میدهد یک سیم نارنجی هم به کویل ولتاژبالا و خروجی کویل هم به شمع وصل میشود یک سیم مشکی با خط سفید هم جهت خاموش کردن از طریق سویچ به شاسی میرود سیم سبز هم گراند میباشد
اگر توضیحات کافی نیست بررسی و طبق شماره هایی که مشخص کرده اید اعلام میکنم البته مدت 5 سالی است که تعمیرات موتور را سپردم به بچه ها و نقشه پینهای این قطعه دقیقا یادم نیست

درود

ضمن تقدیر و تشکر

همین اطلاعات هم خیلی کمک میکنه ولی ازآنجاکه مترصد بررسی سیستم جرقه زنی هستم تا راهی برای روشن شدن سریعتر موتور پیدا کنم و مشکل روشن شدن در فصل سرما رفع بشه لذا درصورتیکه محل سیم ها را منطبق با شماره هایی که مشخص کردم اعلام فرمایید کمک شایان توجهی خواهد کرد.

فرمودید سیاه با خط قرمز به بوبینی با سیم نازک متصله
آیا منظور از این بوبین در توضیح فوق ، همان کوئل است ؟ یا بوبین دیگری مورد نظر شماست

البته حدود یکسال است این موتور استفاده نشده و بسادگی روشن نمیشه خصوصا که کاربراتورش دارای عیوبی است که باید بکلی عوض بشه و لذا ابتدا باید عیب جزئی موتور را رفع کنم و سپس نسبت به تغییرات لازم اقدام و تحقیق کنم
بنابمراتب لطغا درخصوص تهیه کاربراتور هم اعلام نظر فرمایید گه اگر رعایت نکته و یا مارکی برای خرید کاربراتور لازمه لطفا بذل توجه و اعلام فرمایید.

سپاسIMG_20181218_161750_091.jpg

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا