آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: بوق موتورسیکلت بدون باطری

dianakhashi

کاربر
2011-03-25
6
14
سلام متأسفانه با بدبختیهای زیادی که رو سرمون آوار شدن فرصت نکردم دوباره بررسی کنم اما الان شارژر موتورم خراب شده گفتم قبل تعویض اون یه بار دیگه در مورد بوق بدون باتری مصمم بشم انجامش بدم و هز قضای روزگار باتری موتورم هم داغون شده و کار نمیده

کارهایی که من کردم تا خازن رو در مدار قرار بدم به این شرح هست
1. پایه منفی خازن به بدنه (50 ولت 6800)
2. پایه مثبت هم به بوق وصل کردم و هم بعد از قرار دادن یک دیود در مدار به سیم پشت کلید چراغ جلو
و نتیجه نداد
موتور بنده به پر 125 هستش
الان دارم ترغیب میشم رله بزارم به جای خازن آیا ممکنه نتیجه بده؟
خدایی خیلی بوق لازمم و دیگه هم نمیخام باتری بخرم فقط به خاطر بوق!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام متأسفانه با بدبختیهای زیادی که رو سرمون آوار شدن فرصت نکردم دوباره بررسی کنم اما الان شارژر موتورم خراب شده گفتم قبل تعویض اون یه بار دیگه در مورد بوق بدون باتری مصمم بشم انجامش بدم و هز قضای روزگار باتری موتورم هم داغون شده و کار نمیده

کارهایی که من کردم تا خازن رو در مدار قرار بدم به این شرح هست
1. پایه منفی خازن به بدنه (50 ولت 6800)
2. پایه مثبت هم به بوق وصل کردم و هم بعد از قرار دادن یک دیود در مدار به سیم پشت کلید چراغ جلو
و نتیجه نداد
موتور بنده به پر 125 هستش
الان دارم ترغیب میشم رله بزارم به جای خازن آیا ممکنه نتیجه بده؟
خدایی خیلی بوق لازمم و دیگه هم نمیخام باتری بخرم فقط به خاطر بوق!

درود
عزیزم اگه با روش خودت عمل کنی پاسخ همون کار خودتو میگیری پس طبق توصیه من عمل کن

ابتدا دو سیم پایه بوق را قطع کنکن و فعلا کنار بذار و موارد زیر را انجام بده
۱- یک لامپ موتور تهیه کن و یک پایه لامپ را به بدنه متصل کن
۲- پایه دیگر لامپ را با سیم های مختلف موتور تست کن که لامپ روشن بشه و مثلا با تصال به سیم بنفش روش میشه
۳- حالا بنفش را به آند دیود متصل کن و کاتد دیود را هم به مثبت خازن و هم به یک پایه بوق متصل کن - منفی خازن را هم به بدنه متصل کن
۴- حالا موتور را روشن کن و پایه دیگر بوق را یکلحظه به بدنه متصل کن ببین بوق میزنه یا نه ؟

اینکارهارو انجام بده و گزارش کن تا اشکالت مشخص بشه

dianakhashi

کاربر
2011-03-25
6
14
درود
عزیزم اگه با روش خودت عمل کنی پاسخ همون کار خودتو میگیری پس طبق توصیه من عمل کن

ابتدا دو سیم پایه بوق را قطع کنکن و فعلا کنار بذار و موارد زیر را انجام بده
۱- یک لامپ موتور تهیه کن و یک پایه لامپ را به بدنه متصل کن
۲- پایه دیگر لامپ را با سیم های مختلف موتور تست کن که لامپ روشن بشه و مثلا با تصال به سیم بنفش روش میشه
۳- حالا بنفش را به آند دیود متصل کن و کاتد دیود را هم به مثبت خازن و هم به یک پایه بوق متصل کن - منفی خازن را هم به بدنه متصل کن
۴- حالا موتور را روشن کن و پایه دیگر بوق را یکلحظه به بدنه متصل کن ببین بوق میزنه یا نه ؟

اینکارهارو انجام بده و گزارش کن تا اشکالت مشخص بشه
با سلام و احترام
موفق شدم بوق موتور خودم رو به روش شما راه بندازم و الان در حد بوق با باتری کار میکنه
منتها برقم رو از سیمهایی که به باتری می رفتند گرفتم
به نظرتون اگه از جای دیگه برق رو بگیرم ممکنه صداش بیشتر بشه! ؟؟
با توجه به اینکه خازن بنده ظرفیتش بیشتره و 6800 میلی هستش بوق رو تا مدت خیلی خوب و قابل قبولی میتونم استفاده بکنم [emoji2]

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و احترام
موفق شدم بوق موتور خودم رو به روش شما راه بندازم و الان در حد بوق با باتری کار میکنه
منتها برقم رو از سیمهایی که به باتری می رفتند گرفتم
به نظرتون اگه از جای دیگه برق رو بگیرم ممکنه صداش بیشتر بشه! ؟؟
با توجه به اینکه خازن بنده ظرفیتش بیشتره و 6800 میلی هستش بوق رو تا مدت خیلی خوب و قابل قبولی میتونم استفاده بکنم [emoji2]

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

درود
احتمالا ولتاژ سیم باطری کمتر از سیم لامپ هاست ولی میتونی با سیم های دیگه تست کنی هر کدوم ولتاژ و صدای بیشتری داشت استفاده کن
اگه دیدی با گاز کم ، صدای بوق کمه باید پیچ رگلاژ بوق را تنظیم کنی تا با گاز کم هم صدایی رو تولید کنه که مردم بچه بندازن

افزایش ظرفیت خازن موجب افزایش طول عمر نمیشه ولی صدای بوق بهتری بهت میده

سپاس

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
جناب غزال عزیز
با سبک نگارش و ادبیات نوشتارت، دید و منطقت، دلایل و استدلال هات حال کردم
ولی در پاسخ به سواات که چه خطایی کردی
از قاضی ارادتمند و دوستدارت پرسیدم گفت
نشر اکاذیب، ترویج قانونشکنی،، اقدام علیه امنیت ملی
، سیاهنمایی،
وهن قوه قضائیه وهن قضا و فضات صالح که پاکترین ابنا بشر ار بدو خلقتند و به 17 بار اعدام که 3 اعدام در ملاء عام هست که اصولا ما تو کشور قاضی فاسد و رشوه گیر.، رشوه در ادارات و موسسات دولتی.، زنان روسپی، بیمار ایدزی، زندانی سیاسی و مسول بی کفایت نداریم و به جاش کلی ایادی بیگانه و ضدانقلاب و بی بصیرت داریم

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام:
خدمت استادبزرگوار. اگر شما بوق موتور را با پیچ و مهره ایزوله به بدنه موتور ببندید، شما می توانید با پل دیود به جای تک دیود برق خروجی را یکسو و با نصب خازن صاف کنید سپس برق منفی خازن را به بدنه فلزی بوق ایزوله وصل و برق مثبت را با همان کلید بوق وصل کنید. با این کار از توان بیش تری برای بوق زدن یا تهیه برق d.c برای سایر مصرف کننده های که بصورت ایزوله ازبدنه وصل می شوند استفاده کنید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام:
خدمت استادبزرگوار. اگر شما بوق موتور را با پیچ و مهره ایزوله به بدنه موتور ببندید، شما می توانید با پل دیود به جای تک دیود برق خروجی را یکسو و با نصب خازن صاف کنید سپس برق منفی خازن را به بدنه فلزی بوق ایزوله وصل و برق مثبت را با همان کلید بوق وصل کنید. با این کار از توان بیش تری برای بوق زدن یا تهیه برق d.c برای سایر مصرف کننده های که بصورت ایزوله ازبدنه وصل می شوند استفاده کنید.

درود

علاوه بر تقدیر شایسته بابت توجه و عنایت به موضوع
از این حیث نیز که پیشنهاد مطروحه بشرح زیر سبب طرح یکی از نکات مهم طراحی گردید ، سپاسگزارم

صرفنظر از اینکه مغایر با پیشنهاد مطروحه ، کلید بوق بگونه ای تولید شده که قادر به قطع و وصل بدنه یا منفی است معذالک با فرض رفع این نقیصه به بررسی آن میپردازیم .

چنانکه نکته مهم مغفول در پیشنهاد موصوف بشرح و توصیف مثال زیر قابل بررسی و ارزیابی است.
فرض کنید برای انتقال یک کیسه سیمان در هر روز از وانت پیکان استفاده میکنیم و به این ترتیب درحالیکه امور محوله بنحو شایسته ای در حال اجراست ، پیشنهاد استفاده از کامیون بجای وانت پیکان مطرح میگردد.

در نگاه اول ، درست است که قدرت و توانایی کامیون گویای برتری آن نسبت به وانت است و بنظر میرسد با امکانات و تجهیزات قوی تر و ارزنده تری مبادرت به انجام وظیفه میکنیم
اما امکانات فوق در صورتی مفید و موثر است که موجب بهبود اثر گردد و هزینه و خسارات بیموردی به ما تحمیل نکند.

بنابرین یکی از نکات مهم طراحی سیستم ، استفاده از حداقل قطعات است تا جایی که لطمه ای به سرعت و کیفیت امور وارد نشود.

زیرا قطع نظر از افزایش بیمورد هزینه
۱- وقتی خارج از نیاز و بدون جهت مثلا از ۳ قطعه بجای یک قطعه استفاده کنیم بدون تردید امکان خرابی و صدمه احتمالی را افزایش داده ایم.
۲-بدون شک موجب افزایش حجم و افزایش مشکلات نگهداری شده ایم.
۳- ازآنجاکه کلیه قطعات حتی مقاومت ها ، تولید کننده نویز هستند لذا بدون تردید با افزایش قطعات بویژه افزایش کلیدهای الکترونیکی مانند دیود که منشاء تولید قویترین نویزها هستند بشدت و بیمورد ، نویز سیستم و بتبع آن آلودگی نویز محیط را افزایش داده ایم.
و قس علیهذا

بهمین دلایل است که در بسیاری از تغذیه ها درحالیکه استفاده از بریج یا دیود پل ، موجب اقزایش قدرت میشود معذالک از یک دیود استفاده میکنند (مگر در موارد لازم)

مجددا بابت طرح توصیه که سبب خیر و طرح‌ موضوع و نکته موصوف گردید بسیار ممنون و سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
سلام
اولا اتصال بوق به بدنه ایزوله هست
دوما خازن که برق DC رو عبور نمیده
این استفاده از خازن الکترولیت و دیود رو برق AC جواب میده
با برق خونه هم امتحان کردم قوی شد ولی هویه مو سوزوند ، ، خخخ

• Like

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
جناب غزال عزیز
از بوبین (دینام) هم سر در میارید آیا؟
برای تقویت بوبین تا جایی که میدونم قطر سیم سیم پیچ ولتاژ جربان تولید شده رو تعیین میکنه و تعداد دور های سیم پیچی توان و قدرت رو تعیین میکنه
آیا درسته و برای تقویت باید به تعداد دورهای سیم پیچ اضافه بشه؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
اولا اتصال بوق به بدنه ایزوله هست
دوما خازن که برق DC رو عبور نمیده
این استفاده از خازن الکترولیت و دیود رو برق AC جواب میده
با برق خونه هم امتحان کردم قوی شد ولی هویه مو سوزوند ، ، خخخ

درود

پاسخ چه کسی رو دادی و در چه موردی نظر دادی؟
من که نفهمیدم منظورت چیه؟
فقط عبارت « خخخ » مفهومم شد.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا