آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: بوق موتورسیکلت بدون باطری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد غزال عزیز
یه سوال
یه شارژر فندکی گرفتم وصل کردم رو موتور، تو یه سایت خوندم یکی اینکار و کرده بود و یه بار گوشیش سوخت برده بود باتری ساز یه خازن وصل کرده بود به سیم شارژر
به نظر شما چه خازنی و با چه ظرفیتی باید استفاده کرد؟؟
سپاس

درود

خودت بروش زیر شارژر فندکی ابدی درست کن ( به برق شهر متصل نکنی )
یه دونه رگلاتور ۵ ولتی که ۳ پایه داره تهیه کن .

پایه ۲ گراند است که به بدنه موتور متصل میشه
پایه ۱ ورودی است و باید با خازن ۱۰۰ میکرو موازی بشه (یعنی مثبت خازن به پایه ۱ و منفی خازن به پایه ۲ یا پایه وسط که گراند است متصل بشه )
بعد برای موتورهایی که باطری ۱۲ ولت داره باید یه مقاومت (متناسب با قدرت باطری موبایل مثلا برای موبایل با باطری حدود ۲ آمپر مقاومت حدود ۱۰ اهم ) با پایه ۱ سری کن که برق ۱۲ ولت موتور از طریق این مقاومت به پایه ۱ برسه تا عمرش ابدی بشه ( برای موتوری که باطری ۶ ولتی داره و برای همین موبایل مقاومت ۲ اهم باشه )

پایه ۳ خروجی رگلاتور است که ۵ ولت میده که این پایه هم با یه مقاومت حدود ۱ الی ۵ اهم سری بشه و به موبایل متصل بشه که درواقع برق موبایل از طریق مقاومت به موبایل برسه .

اگه متوجه نشدی بگو برات نقشه میکشم که بدهی من کمتر بشه و جبران مافات هم باشه

سپاس
IMG_20190418_084123_399.jpg

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
برای موتورهایی که باطری ۱۲ ولت داره باید یه مقاومت (متناسب با قدرت باطری موبایل مثلا برای موبایل با باطری حدود ۲ آمپر مقاومت حدود ۱۰ اهم ) با پایه ۱ سری کن که برق ۱۲ ولت موتور از طریق این مقاومت به پایه ۱ برسه تا عمرش ابدی بشه ( برای موتوری که باطری ۶ ولتی داره و برای همین موبایل مقاومت ۲ اهم باشه )
برای موتوری که باطری -0- ولت دارن و دستش بشکنه دزدی که برده باز هم مقاومت میخواد؟
با این وصف دیگه به شارژر فندکی نیاز نیست و همین رگولاتور و خازن مقاومت همون کار و انجام میده؟
مقاومت سرعت شارژ و کم نمیکنه؟

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
درود

خودت بروش زیر شارژر فندکی ابدی درست کن ( به برق شهر متصل نکنی )
یه دونه رگلاتور ۵ ولتی که ۳ پایه داره تهیه کن .

پایه ۲ گراند است که به بدنه موتور متصل میشه
پایه ۱ ورودی است و باید با خازن ۱۰۰ میکرو موازی بشه (یعنی مثبت خازن به پایه ۱ و منفی خازن به پایه ۲ یا پایه وسط که گراند است متصل بشه )
بعد برای موتورهایی که باطری ۱۲ ولت داره باید یه مقاومت (متناسب با قدرت باطری موبایل مثلا برای موبایل با باطری حدود ۲ آمپر مقاومت حدود ۱۰ اهم ) با پایه ۱ سری کن که برق ۱۲ ولت موتور از طریق این مقاومت به پایه ۱ برسه تا عمرش ابدی بشه ( برای موتوری که باطری ۶ ولتی داره و برای همین موبایل مقاومت ۲ اهم باشه )

پایه ۳ خروجی رگلاتور است که ۵ ولت میده که این پایه هم با یه مقاومت حدود ۱ الی ۵ اهم سری بشه و به موبایل متصل بشه که درواقع برق موبایل از طریق مقاومت به موبایل برسه .

اگه متوجه نشدی بگو برات نقشه میکشم که بدهی من کمتر بشه و جبران مافات هم باشه

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 155643

همین شماره باشه رگولاتور یا فرقی نمیکنه و مهم 05 آخرشه؟
حدودا چه قیمتی هست این رگولانور ها؟
برای ماشین هم میشه و جواب میده؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
حدودا چه قیمتی هست این رگولانور ها؟
برای ماشین هم میشه و جواب میده؟

درود

اگه گفتم موتوری که باطری ۱۲ ولت داره منظورم این نیست که که حتما باطری داشته باشه بلکه نیازی به باطری نیست فقط ولتاژ میخواد مثل ولتاژ چراغ جلو

اگه به ورودی این مداری که ساختی هر ولتاژی از حدود ۱۰ الی ۴۰ ولت بهش بدی موبایل را شارژ میکنه.

مقاومت ها برای طولانی شدن شارژ است زیرا سرعت شارژ بسیار زیان داره و مدت زمان شارژ هر چه طولانی تر باشه بهتره
مضافا که مقاومت موجب افزایش طول عمر رگلاتور هم میشه .
با این وصف دیگه به شارژر فندکی نیاز نیست
همینطوره ، دیگه نیاز به شارژر فندکی نداری و حتی برای کامیون که ۲۴ ولته هم کار میکنه چون کافیه ولتاژی بین ۱۰ الی ۴۰ ولت داشته باشی تا کار کنه .
فقط باید یگبار مقاومت را متناسب با موبایلت آزمایش و نصب کنی که البته شارژر ها هم همینطورند زیرا برخی از شارژرها برای برخی از موبایل ها کار نمیکنه

و فرقش با این شارژری که میسازی اینه که شارژر بازاری باید کلا عوض بشه ولی این شارژر با تغییر بک مقاومت درست میشه ( میتونی ۲ یا نهایتا ۳ مقاومت پیش بینی کنی که برای تمام موبایل ها قابل استفاده باشه یعنی خروجی رگلاتور بجای یک مقاومت با ۳ مقاومت مختلف سری میشه بطوریکه. اگه از یک مقاومت که مخصوص یک گروه از موبایل هاست استفاده کنی پایه دو مقاومت دیگه مربوط به انواع دبگه ، آزاد و بیکاره هستند )

اینم شارژر همه کاره ، دیگه چی میخوای
یعنی هر جایی ولتاژ ۱۰ الی ۴۰ ولت داشته باشی میتونی موبایلت را شارژ کنی
اگه میخوای کاملترین شارژر دنیا هم بشه یک آداپتور یدک ۱۰ یا ۱۲ یا هر ولتاژی تا ۴۰ ولت که داری کنارش بعنوان یدک باشه که در مواقع ضروری با برق شهر هم بتونی یک ولتاژ بین ۱۰ الی ۴۰ ولت به ورودی بدی دیگه میتونه با برق شهر هم کار کنه ، دیگه چی میخوای ؟

قیمت رگلاتور ۵ ولتی حدود هزار تومن است
یک اوراقی تلویزیون رنگی بخر دریای قطعات داره این رگلاتور را هم لااقل یک یا دو تا داره

سپاس

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
تشکر میکنم بابت انتقال تجربیات و معلومات کاربردی تان
الان اغلب گوشی های اندروید به آمپر شارژر حساسند و حداقل باید 1Aباشه وگرنه اعلام عدم پشتیبانی شارژر میکنه بخاطر این در مورد مقاومت سوال کردم
محدوده میزان مقاومت ها چجوری باشه مثلا 10K,15-20 Kیا 10-50 -100K

عدد اون دوتا دیگه رو هم بگو که گفتی سری میکنیم
ولی گمونم یا باید موازی کنیم یعنی یه سر مقاومت ها بهم وصل باشند ولی سر دیگه جدا جدا باشه
یا اگه سری بشه مقاومت دوم و سوم عدد کوچیک که میخواهیم تغیر کنه باشه، اگه قراره 10-15-20 کیلو باشند در حالت سری باید 10-5-5 باشه
درسته؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
تشکر میکنم بابت انتقال تجربیات و معلومات کاربردی تان
الان اغلب گوشی های اندروید به آمپر شارژر حساسند و حداقل باید 1Aباشه وگرنه اعلام عدم پشتیبانی شارژر میکنه بخاطر این در مورد مقاومت سوال کردم
محدوده میزان مقاومت ها چجوری باشه مثلا 10K,15-20 Kیا 10-50 -100K

عدد اون دوتا دیگه رو هم بگو که گفتی سری میکنیم
ولی گمونم یا باید موازی کنیم یعنی یه سر مقاومت ها بهم وصل باشند ولی سر دیگه جدا جدا باشه
یا اگه سری بشه مقاومت دوم و سوم عدد کوچیک که میخواهیم تغیر کنه باشه، اگه قراره 10-15-20 کیلو باشند در حالت سری باید 10-5-5 باشه
درسته؟

درود

الان ارزون ترین گوشی قابل تحمل ۴ میلیونه بنابرین فوق العاده دقت کن که شرمنده نشم
هر ابهامی داشتی دست نگهدار و سوال کن بعد انجام بده .

مثلا من کجا گفتم کیلو اهم و کجا نگفتم اهم .
اگه دوباره مطالبم را بخونی می بینی تاکید کردم مثلا ۱۰ اهم که جز ۱۰ اهم معنی دیگری نداره ولی علیرغم تاکید و تصریحم ، معلوم نیست چرا شما ۱۰ کیلو اهم برداشت کردی ؟
بنابرین بهتره مرحله به مرحله جلو بریم که احتمال خطا کم بشه چون اگه کل ماجرا مطرح بشه احتمال خطا بسیار زیاد میشه

بهتره ابتدا آزمایش را روی منبع ولتاژ و گوشی خاصی که مهمترین هدف و اولویت شماست انجام بشه تا مقادیر قطعات برای اون گوشی و اون منبع مشخص بشه
پس از آن که روش ارزیابی و پیدا کردن مقاومت را یاد گرفتی دیگه خودت میتونی آزمایش را برای گوشی های مختلف و منابع مختلف تست کنی

همانطور که خودت گفتی و مطلع هستی دو مدل مثلا ۱ و ۲ از یک مارک ممکنه با یک شارژر اصلی کار نکنه و مثلا گوشی ۲ با شارژر ۱ شارژ نکنه و باید حتما هر کدوم با شارژر خودش شارژ بشه و یا ممکنه شارژر ۲ برای هر دو شارژ کنه ولی شارژر ۱ فقط با گوشی ۱ شارژ کنه و نتونه گوشی ۲ را شارژ کنه

کار من موبایل نیست و لذا انواع مختلف گوشی در دسترسم نبوده و در این خصوص تجربه ناچیزی دارم اما شاید در کل کشور کمتر تعمیرکار موبایلی به اندازه من اطلاعات علمی داشته باشه لذا برای هر موردی که ندیدم بسادگی و با چند آزمایش بهترین گزینه را انتخاب میکنم بطوریکه تابحال ندیدم خبره ترین افراد از باطری هر دستگاهی به اندازه من کار بکشه و سالم نگه داره بطوریکه کسی عمر باطری دستگاههای منو باور نمیکنه

بنابرین تجربه من روی گوشی های اطرافیان و خانواده است و لذا نمیتونم عدد دقیقی برای گوشی های دیگه بدم اما روش پیدا کردن عددها را یاد میدم و مقادیر و عددهای یگ مورد را با هم پیدا میکنیم و بقیه گوشی ها رو خودت پیدا کن و اگه به مشکلی برخورد کردی مطرح کن

با توجه به مورد عجیبی که در آخرین گوشی خودم دیدم که باطری خرکی ۶ آمپری داره و هر چه تلاش کردم با ۷۸۰۵ مقاومت سری کنم تنهادموردی بود که اجازه نداد و لذا ناگزیر شدم از ۷۸۰۶ استفاده کنم تا بتونه از یکطرف سیستم شارژ را فعال کنه و از طرفی مقاومت سری موجب طول عمر باطری بشه لذا نقشه را با هر دو رگلاتور بنحوی کشیدم که اگه ناگزیر به استفاده از ۷۸۰۶ شدی مشخص باشه که دیود هم نیاز داره بطوریکه عدد ۷۸۰۶ و دیود را بصورت نقطه چین کشیدم

یعنی
نکته ۱ = فقط در صورت استفاده از ۷۸۰۶ به یک دیود سری هم نیاز داری وگرنه بدون دیود استفاده کن.
نکته ۲= برای شروع آزمایش حتما حتما باید از بزرگترین مقاومت شروع و تست کنی و کم کم مقاومت را کم کنی تا بمقدار ایده آل برسی چون مقاومت نامناسب بزرگ خسارتی نداره ولی مقاومت نامناسب کوچیک باباشو درمیاره

برای شروع آزمایش
۱- یک خازن ۵۰ ولتی حدود ۱۰۰۰ میکرو ( هر چه بزرگتر بهتر ) با منبع مورد نظرت موازی کن و ولتاژ را اعلام کن که ببینم حداکثر ولتاژ چقدره و احیانا مشکلی نباشه
اگر کمتر از ۴۰ ولت بود
۲- خازن بند ۱ را آزاد کن و مطابق نقشه زیر با مقاومت سری ۱۰ اهم حدود ۵ وات در ورودی رگلاتور نصب کن .
۳- مقاومت ۱۰ اهم را مطابق نقشه بین خروجی رگلاتور و گوشی نصب کن که با احتمال زیاد شارژ نمیکنه ولی لازمه که با این شیوه بفهمیم گوشی شما با چه جریانی شارژ میکنه
۴- بتدریج مقاومت را کمتر و کمتر کن تا شارژ کنه

هر مرحله به ابهامی رسیدی اگه میخوای گوشی نو نخری حتما اعلام‌کن تا راهنمایی کنم.
دقت کن تا شارژر همه کاره یادگاری برات درست کنم

ضمنا از هر فروشگاه لوازم الکترونیک رگلاتور ۷۸۰۵ بخوای فورا بهت میده و تا جایی که مطلعم قیمت منصفانه هزار تومن و گرون فروشی دو هزار تومنه
رگلاتور جریان کم و متوسط و زیاد وجود داره که برخی از فروشگاهها اطلاع ندارند ولی هرچند خیلی ضرورت نداره اما اگه تونستی جریان بالا بگیر .

سپاس
IMG_20190418_233712_558.png

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
مثلا من کجا گفتم کیلو اهم و کجا نگفتم اهم .
ا
سوءتفاهم شده
اون کیلو رو به عنوان مثال کفتم، نه اینکه اشتباه فهمیده باشم
بزار ببینم فردا مسیرم میخوره جمهوری رگولاتور و بگیرم و بعدش دقیقا طبق مقادیر گفته شده انجام میدم و اگر تغیری بخوام بدم حتما قبلش سوال میکنم
یعنی من تفاوت 10 حبه قند وبا 10 کیلو قند نمیدونم -??????????????????

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سوءتفاهم شده
اون کیلو رو به عنوان مثال کفتم، نه اینکه اشتباه فهمیده باشم
بزار ببینم فردا مسیرم میخوره جمهوری رگولاتور و بگیرم و بعدش دقیقا طبق مقادیر گفته شده انجام میدم و اگر تغیری بخوام بدم حتما قبلش سوال میکنم
یعنی من تفاوت 10 حبه قند وبا 10 کیلو قند نمیدونم -������������������

درود

هر کسی تفاوت را میدونه خصوصا حضرت عالی ، اما هر کسی توجه نمیکنه
مقصودم بی توجهی و مطالعه سطحی بود و تصور کردم با تعجیل و بی تامل مطالعه فرمودی و حقیقتا ترسیدم که اگه با همین بی توجهی جلو بریم ممکنه خسارتی وارد بشه و خیلی نگران شدم خصوصا با مبالغ نجومی گوشی

باطری گوشی شما چند آمپر ساعتی هست ؟

اگه به الکترونیک علاقمندی چند دستگاه اوراقی بقیمت ۳۰ یا ۴۰ تومن تهیه کن به اندازه چند میلیون وسیله و قطعه داره اونم قطعات درست و حسابی و مرغوب نه نو و نامرغوب
ممکنه ۶ ولتی هم نیاز بشه لذا اگه ۶ ولتی هم داشته باشی بد نیست
تعمیرگاه ها گهگاه توی سطل زباله میندازن البته برخی از قطعات را برمیدارن ولی خازن و مقاومت که به کار شما میاد فراوون داره که مجانی بهت میدن.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

اگه گفتم موتوری که باطری ۱۲ ولت داره منظورم این نیست که که حتما باطری داشته باشه بلکه نیازی به باطری نیست فقط ولتاژ میخواد مثل ولتاژ چراغ جلو

اگه به ورودی این مداری که ساختی هر ولتاژی از حدود ۱۰ الی ۴۰ ولت بهش بدی موبایل را شارژ میکنه.

مقاومت ها برای طولانی شدن شارژ است زیرا سرعت شارژ بسیار زیان داره و مدت زمان شارژ هر چه طولانی تر باشه بهتره
مضافا که مقاومت موجب افزایش طول عمر رگلاتور هم میشه .

همینطوره ، دیگه نیاز به شارژر فندکی نداری و حتی برای کامیون که ۲۴ ولته هم کار میکنه چون کافیه ولتاژی بین ۱۰ الی ۴۰ ولت داشته باشی تا کار کنه .
فقط باید یگبار مقاومت را متناسب با موبایلت آزمایش و نصب کنی که البته شارژر ها هم همینطورند زیرا برخی از شارژرها برای برخی از موبایل ها کار نمیکنه

و فرقش با این شارژری که میسازی اینه که شارژر بازاری باید کلا عوض بشه ولی این شارژر با تغییر بک مقاومت درست میشه ( میتونی ۲ یا نهایتا ۳ مقاومت پیش بینی کنی که برای تمام موبایل ها قابل استفاده باشه یعنی خروجی رگلاتور بجای یک مقاومت با ۳ مقاومت مختلف سری میشه بطوریکه. اگه از یک مقاومت که مخصوص یک گروه از موبایل هاست استفاده کنی پایه دو مقاومت دیگه مربوط به انواع دبگه ، آزاد و بیکاره هستند )

اینم شارژر همه کاره ، دیگه چی میخوای
یعنی هر جایی ولتاژ ۱۰ الی ۴۰ ولت داشته باشی میتونی موبایلت را شارژ کنی
اگه میخوای کاملترین شارژر دنیا هم بشه یک آداپتور یدک ۱۰ یا ۱۲ یا هر ولتاژی تا ۴۰ ولت که داری کنارش بعنوان یدک باشه که در مواقع ضروری با برق شهر هم بتونی یک ولتاژ بین ۱۰ الی ۴۰ ولت به ورودی بدی دیگه میتونه با برق شهر هم کار کنه ، دیگه چی میخوای ؟

قیمت رگلاتور ۵ ولتی حدود هزار تومن است
یک اوراقی تلویزیون رنگی بخر دریای قطعات داره این رگلاتور را هم لااقل یک یا دو تا داره

سپاس
درود بر شما...
استاد بنده یه رگلاتور7805 رو داخل قاب یک شارژ موبایل که به فندکی خودرو متصل میشه جاسازی کردم (ابتدا متعلقات خود شارژر رو تخلیه کردم بعد جایگذاری نمودم )
خروجی 5ولت رگلاتور رو نتونستم با مقاومتی سری کنم
با مقاومت ۱۰ اهم که اصلا شارژ نمیشد فقط یک لحظه نماد شارژ روی گوشی ظاهر میشد و فورا قطع میشد
با مقاومتهای دیگر ۸و ۶ و ۵ اهمی علامت شارژ ظاهر میشد ولی هر چقدر صبر میکردم درصدی شارژ نمیشد
بلاخره 1اهمی گذاشتم بازهم شارژ نمیشد

بدون مقاومت تست کردم شارژ میشه ولی خیلی ضعیف تااندازه ایکه خود موبایل هم پیغام میده که: شارژ به کندی انجام میشود از شارژر اصل استفاده کنید .

البته شارژ میشه ولی خیلی کند شارژ میشه
توسط ترانس 20 ولتی که با دیود و خازن صافی یکسوسازی شده تست ورودی رو انجام میدم

2kp1_screenshot_۲۰۱۹۰۴۲۶-۱۵۰۰۲۷.png

سپاس.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر شما...
استاد بنده یه رگلاتور7805 رو داخل قاب یک شارژ موبایل که به فندکی خودرو متصل میشه جاسازی کردم (ابتدا متعلقات خود شارژر رو تخلیه کردم بعد جایگذاری نمودم )
خروجی 5ولت رگلاتور رو نتونستم با مقاومتی سری کنم
با مقاومت ۱۰ اهم که اصلا شارژ نمیشد فقط یک لحظه نماد شارژ روی گوشی ظاهر میشد و فورا قطع میشد
با مقاومتهای دیگر ۸و ۶ و ۵ اهمی علامت شارژ ظاهر میشد ولی هر چقدر صبر میکردم درصدی شارژ نمیشد
بلاخره 1اهمی گذاشتم بازهم شارژ نمیشد

بدون مقاومت تست کردم شارژ میشه ولی خیلی ضعیف تااندازه ایکه خود موبایل هم پیغام میده که: شارژ به کندی انجام میشود از شارژر اصل استفاده کنید .

البته شارژ میشه ولی خیلی کند شارژ میشه
توسط ترانس 20 ولتی که با دیود و خازن صافی یکسوسازی شده تست ورودی رو انجام میدم

2kp1_screenshot_۲۰۱۹۰۴۲۶-۱۵۰۰۲۷.png

سپاس.

درود

هر چقدر باطری گوشی قویتر و ولتاژ شارژر کمتر باشه مقاومت کوچکتری میخواد و معمولابا رگلاتور ۵ ولتی ، مقاومت کمتر از ۱ اهم جواب میده اما جهت احتیاط لازمه از ۱۰ اهمی شروع به تست کنید و بتدریج کاهش دهید تا بزرگترین مقاومت ممکن که شارژ قابل قبول حاصل شود مشخص بشه .
اما تاکید کردم همه گوشی ها با رگلاتور ۵ ولتی شارژ نمیشه و در برخی از گوشی ها رگلاتور ۶ ولتی نیاز داره که دراینصورت تا جایی که تجربه کردم با دیود سری و مقاومت کوچیکتر از ۱ اهم شارژ میکنه اما ممکنه ناگزیر به حذف دیود بشی یعنی رگلاتور ۶ ولتی با مقاومت کمتر از ۱ اهم .

سپاس

بالا