آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تغیر ساختمان مکانیکی موس و ثبت حرکات و چرخش ها

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
با سلام خدمت همه دوستان

بنده در زمینه ی روباتیک اطلاعات بسیار کم وناقصی دارم و یه ایده تو ذهنم هست که قسمت نرم افزاریش با سی شارپ انجام شده و مونده قسمت مکانیکی

یکی از کارهای برنامه دریافت طرحی هست که کاربر مثلا روی یه کاغذ رسم میکنه هست.

این کار با ثبت جابجایی موس ، چرخش چرخ موس ، و تصاویر ارسال شده از وبکم رو به صورت لحظه ای باید انجام بشه
بنده میخام موس رو به یه قلم مناسب تبدیل کنم و وقتی کاربر اونو در دست میگیره و روی کاغذ حرکت میده :

1- با جابجایی این قلم سنسور نوری موس تحریک بشه تا مسیر حرکت قلم توسط نرم افزار ثبت بشه
2- با چرخش قلم در دست کاربر چرخ موس بچرخه تا چرخش قلم رو ثبت کنه
3- وبکم هم از زیر طرحی که کاربر بر روی کاغذ رسم میکنه رو بگیره (مثلا با استفاده از نورپردازی خاص که فقط سایه نوک قلم روی کاغذ بیفته نه سایه خود قلم و احیانا دست کاربر)

کسی هست که ایده ای داشته باشه ؟
اگر جزییات بیشتری نیازه بگید توضیح بدم
با تشکر.

آخرین ویرایش:

دکتر احسان

کاربر
2012-03-08
107
2,745
همدان
سلام دوست عزیز
به نظر میرسه پروژه دانشجوییه!!
استفاده از وبکم نیاز به پردازش تصویر داره که فقط از عهده حرفه ای ها بر می آید اونم با c# .
استفاده از موس هم ممکنه و ایده خوبیه اونم موس اپتیک.ولی مثل دوربینی که گفتید نیاز به یک موقیت یاب داره.
چرا از یک پد اماده لمسی با قلم مخصوص استفاده نمی کنید تو بازار زیاد هست؟؟نه نیاز به موس داره ونه دوربین.:unconscious:

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
ممنون دوست عزیز
پردازش تصویر و کلا قسمت نرم افزاری کاملا اوکی هست
من خیلی روی پد های لمسی و ... کار کردم و به دلیل اینکه طول مقدار سطح تماس قلم با صفحه مهم هست استفاده از صفحات تاچ خازنی یا مقاومتی هر کدام به دلیلی جواب نمیده
مشکل اصلی بنده یه سیستم مکانیکی برای تشخیص و ثبت چرخش های قلم هست
پروژه دانشجویی نیست
یه ایده تو ذهنم هست در مورد آموزش خط و خوشنویسیه.
نسخه اولیه برنامه رو ضمیمه میکنم تا ببینید
با کلیک در قسمت خاکستری استاد میتونه شروع به خوشنویسی کنه و با چرخش چرخ موس قلم میچرخه
مشکل اصلی همین چرخش هست که یه جورایی سخته
برنامه رو آپلود کردم
فایل 1 رو باید اجرا کنید
حتما هم باید وبکم داشته باشید
فکر کنم با برنامه کار کنید متوجه شید چی میگم.....
منتظر ایده های شما هستم
با تشکر.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

meahdi

VIP+ افتخاری
کاربر
واقعاً کار جالبی هستش
یه پیشنهاد برای تشخیص چرخش
میتونی روی دست یه سنسور (مثلاً مادون قرمز ) قرار بدی و دور قلم رو هم مدرج کنی
روی درستگاه های کاتر پلاتر ، برای تشخیص حرکت عمودی تیغه از 2 تا لیزر باریک و یه توری ریز استفاده شده که حرکت رو تشخیض میده و میشماره
شاید بشه از این روش استفاده کرد
فقط یه پیشنهاده
خدا قوت و موفق باشید

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
ممنون دوست عزیز
استفاده از موس رو به چند دلیل انتخاب کردم
1 -با دقت زیاد میتونه حرکت یا چرخش رو حس کنه
2 -هرینه و پیچیدگی کم میشه
3- به راحتی میشه اطلاعات رو به کامپیوتر فرستاد

این سیستم نور و توری هم دیدم داخل بعضی موس ها استفاده میشه (به جای اون پتانسیومتر...)
بنابراین اینطور میشه گفت که نظر شما اینه که سنسور رو از موس درش بیارم و طوری رو دور قلم بزارم و ...
را ساده تری نیست؟

لطفا در مورد تغییر چرخ موس برای حس کردن چرخش قلم راهنمایی کنید
با تشکر.

آخرین ویرایش:

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
فکر میکنم اگر این طرح عملی بشه مورد استقبال زیادی قرار میگیره
میدونید که خط نستعلیق و به خصوص نوع شکسته به اعتقاد خیلی ها زیباترین خط دنیا یا حداقل جز زیباترین ها هست
زمان زیادی طول میکشه تا یه شخص به مرحله ممتازی برسه مثلا 30 سال !
من فکر کردم دلیلش روش سنتی آموزش هست
پیدا کردن استاد خوب سخته و هنرجو فقط دقایقی از حضور استاد بهره میبره و وقتی میره خونه فقط باید تمرین کنه!
اگر مراحل نوشتن حروف و ترکیبات رو از چندتا استاد مطرح تو یه نرم افزار داشته باشیم هنرجو میتونه تو خونه اینا رو ببینه و مشکل یافتن استاد خوب و کم بودن زمان کلاس حل میشه
حالا تصور کنید این حرکات ثبت شده رو بدیم به یه بازوی رباط تا دست کاربر رو بگیره تا دقیقا همون حرکات رو انجام بده !

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
یه چیزی به ذهنم رسیده اینه که به ته قلم یه چیزی شبیه زنجیر وصل بشه تا بتونه در عین حالی که انعطلاف لازم رو برای چرخش به قلم میده چرخش رو به چرخ موس انتقال بده مثل این شکلی که آپلود کردم
فقط نمیدونم چجوری باید این زنجیر با لولاهای 3 بعدی رو که عرض کردم بسازم تا مانع حرکت نشه و زیاد هم سنگین نباشه.......:smilie_help:

پیوست‌ها

• 57.7 کیلوبایت بازدیدها: 197
آخرین ویرایش:

دکتر احسان

کاربر
2012-03-08
107
2,745
همدان
ایده ای نیست؟
کسی نمیخاد شریک بشه؟!:71000000:
سلام دوست عزیز
برنامه رو بررسی کردم.اینکه که از open cv استفاده کردین خیلی خوبه.ولی خیلی کار داره تا کامل بشه!
کل ماجرا رو فهمیدم ! ایده تون خوبه ولی خیلی دشوار و گرونه!به خصوص بخش تقلید حرکات توسط بازو رباتیک!
چنین بازویی با این دقت حرکت قیمتی چند صد میلیونی داره!واسه تعلیم خط نستعلیق کی حاضره چنین خرجی بکنه!
در کل نا امید نشین !:friendly_wink: پیشنهاد من به شما استفاده از پردازش تصویر محضه (البته اگه بتونین)
به این صورت که با دو دوربین از دو نقطه کالیبره شده زاویه ی دقیق قلم در دست استاد اندازه گرفته بشه
و برای میزان چرخش قلم از خطوط نشانه گذاری مدرج با رنگ مشخص و اندازه های متفاوت روی قلم استفاده کنید که توسط یکی از همان دو دوربین تصویر برداری و پردازش بشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: w_mirzaii

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
ممنون جناب دکتر احسان
پرداش تصویر همیشه با یه درصدی از خطا همراه هست
و در مورد خوشنویسی خطا اصلا قابل قبول نیست
تنها برای فهمیدن میزان سطح تماس قلم و صفحه که محاسبات ساده و خطا ی کمی داره میخام از پردازش تصویر استفاده کنم.
فکر میکنم سیستمی که عرض کردم قابل پیاده سازی باشه

من دو تا فاز برای این پروژه تو ذهن دارم
بازوی رباط فاز دومه
فاز اول اینه که حرکاتی که توسط موس و دوربین و چرخ ثبت شدن به صورت گرافیکی حرکات توسط نرم افزار نشون داده بشه
اگر فقط همین یه قابلیت هم تکمیل بشه خیلی مزایا نسبت به یه ویدئوی آموزشی داره:

*اولا دیگه دست استاد مزاحم دید نیست!
*میشه به کمک نرم افزار سریعا سراغ حرف یا ترکیب مد نظر رفت و تمام جزیات رو دید
*امکان دیدن همرمان دستخط چند استاد و انتخاب زیباترین شکل
*امکان ایجاد بانکی عظیم از دستخط اساتید و ......

الان موس حرکات رو داره قشنگ و دقیق ثبت میکنه که محاله از طریق پردازش تصویر بشه این کارو کرد
وبکم و چرخ موس هم اطلاعات رو به برنامه میفرستن و در صورتی که در جای مناسب نصب بشن فاز اول تمومه
و مشکلی که تو فاز اول هست همونطور که عرض میکنم همون چرخ حسگر موس هست که در بالا با شکل مشکل رو توضیح دادم
منتظر راه حل هاتون هستم
آخرین ویرایش:
بالا