آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: ایراد مادربرد ایسوس P5KPL-SE (ساتا رو شناسایی نمی کنه!)

bamarayaneh

کاربر
2011-10-01
87
173
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم
من یه مین برد ایسوس P5KPL-SE مشابه دارم که همینط.ر ساتا رو شناسایی نمی کنه! بایوس ش رو هم با فایلی که خود سایت ایسوس تو قسمت پشتیبانی ش گذاشته آپدیت کردم ولی همچنان هنوز ساتا رو شناسایی نمی کنه!!!
البته این مشکل از اینجا شروع شد که 3روز پیش با اپتیکال درایو ساتا یه ویندوز روی یه هارد ساتا که رو سیستم وصله نصب کردم ... اما باطری بکاپ بایوس خراب بود و اطلاعات نگه نمی داشت، به همین خاطر باطری رو عوض کردم ولی به محض عاینکه مجددا روشنش کردم دیگه ساتا ها رو شناسایی نمی کرد!!!
لطفا سریعتر راهنمایی کنید . . . بدجوری کارم گیره !!!
درضمن پست زیر رو هم مطالعه کردم و سوال هم پرسیدم ولی جوابی نگرفتم!
منبع : مشكل عجيب با مادربرد ASUS P5KPL-SE

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
سلام دوست عزیز چرا دوتا تاپیک زدیدوچرا دبخش خود مادربرد نیست لطفا صبرکنید جواب می گیرید شما بایک ورژن قدیمیتر بایوس را پروگرام کنید یا بایک بک آپ اصلی مشکلت حل میشه اگه نشد اطلاع بده تا بیشتر راهنماییتون کنیم موفق باشید

bamarayaneh

کاربر
2011-10-01
87
173
سلام دوست عزیز چرا دوتا تاپیک زدیدوچرا دبخش خود مادربرد نیست لطفا صبرکنید جواب می گیرید شما بایک ورژن قدیمیتر بایوس را پروگرام کنید یا بایک بک آپ اصلی مشکلت حل میشه اگه نشد اطلاع بده تا بیشتر راهنماییتون کنیم موفق باشید
با توجه به راهنمایی شما دوست عزیز یک آپدیت بایوس که مرتبط با "سی پی یو" من هم باشه از سایت ایسوس گرفتم و مجددا آپدیت ش کردم ولی باز هم کار نکرد!
لطفا برای راه حل های دیگه راهنمایی کنید.

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام و ادب
در پستی که اشاره کردید با راهنمایی استاد احمد پور با حرارت پل جنوبی مشکل بر طرف شده است.ایا شما اینکار رو انجام دادید؟این ایراد مربوط به مشکلات پل هستش معمولا.

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود
بهتر است قبل از اینکه به سراغ چیپ بروید تمام راه ها را بررسی کنید در صورتی که جواب نگرفتید در نهایت باید سراغ چیپ رفت
برای شروع کار شما وارد ستاپ شوید و در قسمت اول وارد storage configuration شوید و بعد گزینه ...ata/ide را enhanced کنید
و در پایین آن enhanced mode قرار دارد که باید s-ata شود
و یا s-ata+p-ata انتخاب کنید
انجام دهید و نتیجه را اعلام فرمایید
موفق باشید

bamarayaneh

کاربر
2011-10-01
87
173
با درود
بهتر است قبل از اینکه به سراغ چیپ بروید تمام راه ها را بررسی کنید در صورتی که جواب نگرفتید در نهایت باید سراغ چیپ رفت
برای شروع کار شما وارد ستاپ شوید و در قسمت اول وارد storage configuration شوید و بعد گزینه ...ata/ide را enhanced کنید
و در پایین آن enhanced mode قرار دارد که باید s-ata شود
و یا s-ata+p-ata انتخاب کنید
انجام دهید و نتیجه را اعلام فرمایید
موفق باشید
متشکرم از پاسخ های شما دوستان
لطفا مرحله بعدی رو بفرمایید ...
تنظیمات بایوس رو انجام دادم ولی درست نشد، منظ.ر از پل جنوبی منظور دمای پل رو تست کنم؟ باید هیت سینک ش رو هم بردارم ؟

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود مجدد
دوست گرامی ، پورت ساتا را با اسپری خشک شستشو دهید
در مرحله بعد پایه های پورت ساتا را مجدد لحیم کنید
در مرحله بعدی SMD های اطراف ساتا را تست بگیرید که سالم باشد
در مرحله بعدش SMD های اطرافش را هیت نرم بکشید
در مرحله آخر اگر با موارد بالا ایراد رفع نشد باید چیپ با BGA ریبال شود با هیتر اصولی نیست و احتمال برگشتش بسیار بالا است البته احتمال هم دارد که دیگر بوت نشود
ولی اگر نظر بنده را بخواهید اینکه ، نه چیپ را هیت بکشید و نه ریبال کنید مشکل زیاد حاد نیست که به سراغ چیپ بروید اول از کارت زیر استفاده کنید
با 20 هزار تومان مشکل رفع میشود
کارت PCI SATA
اگر احیانا حل نشد در مرحله آخر به سراغ چیپ بروید
موفق باشید

کارت-pci-sata.jpg

hamid9800

کاربر vip
کاربر
2013-05-03
231
374
سلام دوست عزیز این مشکل تو این مدل مادر بورد جواده بخدا چنتا همین مدل داشتم که حتی یکی نو خریدم اینطور بود رفتم عوضش کردم ولی یادم میاد نو رو که خریدم چون میدونستم این سری مادر بورد این ایرادو دارن بیرون کیس تستش کردم ویندوز و همه چی نصب کردم گفتم خوبه سالمه تا بستمش روی کیس (جهت احتیاط سفت پیچش نکردم)تا روشن کردم از سمت چیپ به دود کوچیکی بلند شد و گفتم حمید ساتا رفت اینم مثل اونا فلج شد بد که نگاه کردم دیدم بله فلج شده

این مین خیلی به پاور و دی وی دی رایتر حساسه با یه دی وی دی دیگه ویندوز روش نصب کرده بودم گفتم بزار نو بخرم بزارم رو سیستم که بد عوض کردن دی وی دی اینطور شد.خلاصه بردم مینو عوض کردم اوکی کار میکرد .

ایین سری مین قوی هستن ولی این ایرادشونه

ببخشید اساتید ناراحت نشن فقط جهت راهنمایی بود شما خودتون دانایید

bamarayaneh

کاربر
2011-10-01
87
173
از همه دوستان که در این زمینه من رو راهنمایی کردند تشکر میکنم
کارت ساتا رو امتحان کردم ولی جواب نداد!!!
درنهایت با تعویض چیپ جنوبی مشکل حل شد .

بالا