آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

انواع کویل

sardarshams

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-06-20
1,077
25,016
44
Azarbayjan-Miandoab
انواع کویل
نویسنده : ارش ایرانی - ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٥

میخوام این مطلب رو به کویل و انواع کویل که من دیدم و پیچیدم اختصاص بدم و بگم که هرکدوم چه خصیصه ای دارند
به طور کلی کویل نقش مهمی در برد دستگاه،بالانس وتفکیک داره که واقعا اونو باید قلب هر فلزیاب دونست.[hide]به عنوان مثال در مبحث ظرفیت خازنی شما میتونید به راحتی این آزمایش رو که میگم انجام بدید.فرض کنید شما دو مدل کویل دارید.یکی معمولی و یکی دیگه فلت. ابتدا کویل فلت رو نصب کنید و با ولوم ترهشلد صدا رو به مرز آستانه برسونید و یا ولتاژ خروجی پیش تقویت کننده رو اندازه بگیرید.حالا با همون تنظیمات کویل معمولی رو وصل کنید.میبینید که ولتاژ خروجی خیلی بالا رفته و صدای ترهشلد هم افزایش پیدا کرده و این در حالیه که هیچ فلزی به کویلها نزدیک نبود.این افزایش ولتاژ در کویل معمولی حاصل ظرفیت خازنی در کویله که در خروجی مدار خودشو نشون میده.اما انواع کویل:[/hide][hide][/hide][hide]
1:یک نمونه از کویلها که حتما همه شما یه بار پیچیید همون کویل معمولیه.این کویل از نظر ساختن و اماده شدن جز راحتترین کویلهاست.اما به خاطر نوع قرار گرفتن سیمها در کنار هم ظرفیت خازنی این کویل بسیار بالاست و به همین خاطر در هنگام کار دستگاه دچار نوسانات بالایی میشه.
2:دومین کویل کویل فلته.این کویل از نظر ظرفیت خازنی و بالانس و مبحثت تفکیک جز کویلهای خیلی مناسبه.اما وقتی که بحث ساختن کویل پیش میاد.متاسفانه جز سخت ترین کویلهاست.به طور کلی پیچیدن این مدل کویل کار بسیار سخت و پر در دسریه.طریقه پیچیدن این کویل رو تو فایل شماره 2 قرار دادم..من با این روش این کویل رو میپیچم/این روش ابتکاری خودمه.البته طبق استاندارد هم تقریبا به همین روش میپیچن.اون دوتا صفحه میتونه هرچیزی باشه به شرطی که محکم و کاملا صاف باشه.من از ام دی اف و یه نوع مواد پلاستیکی که تو صنایع در و پنجره کاربرد داره استفاده کردم.به نجارها بگید میدونن چیه.روش ژیچیدن اون هم به این صورته که:ابتدا یک دور سیم رو دور میخها میپیچید.(چندسانت هم واسه اتصال به کویل اضافه میزارید)بعد صفحه دوم رو روی صفحه پایینی قرار میدید.و به وسیله پیچ و مهره دوتا صفحه رو نسبت به هم محکم میکنید.حالا دقیقا به اندازه همون سیم دور اول بین صفحات فاصله وجود داره که شما میتونید به راحتی ردیفهای دیگه رو بپیچید.البته باید حواستون باشه که اون سیم اضافه روی هم قرار نگیره.چون این کار باعث میشه که زمانی که صفحه دوم رو قرار میدید صفحه از سیمی که به عنوان دور اول پیچیدید فاصله بگیره و بعد از اینکه صفحه رو بستید باعث میشه که تو دورهای بعدی سیمها رو هم بیفتند.حالا وقتی سیم رو تا اخر پیچیدید،از لای شیارهای صفحه به وسیله چسب حرارتی سیمها رو به هم میچسبونید تا هنگام در اوردن صفحه کویل از حالت فرم خودش خارج نشه.وقتی کار چسب کاری تموم شد و چسب خشک شد صفحه بالایی رو بر میدارید و میخها رو هم در میارید و به ارومی چسبهایی رو که به صفحه چسبیدند رو جدا میکنید.
3:کویل عنکبوتی.این کویل هم تقریبا مشلبه فلته اما کیفیت کویل فلت رو نداره ظرفیت خازنی اون از فلت بیشتره.ولی پیچیدن اون به مراتب از فلت راحت تره.نمونه ساخت خودم و اموزش اون رو تو فایل شماره 3 قرار دادم
4:اسم این کویل رو من دقیقا نمیدونم چیه(هرکس یه چیزی میگه)این کویل هم جز بهترینهاست وبه نظر من از فلت هم بالاتره چه از نظر بالانس و چه از نظر ظرفیت خازنی.اگه به ساختار کویل نگاه کنید طوری طراحی شده که اجازه تشکیل حالت خازنی رو در کویل به حداقل میرسونه.(از فلت هم کمتر)ضمن اینکه طریقه ساخت به مراتب راحت تری از فلت داره.به دین صورت که:یک دایره رو به ابعاد مورد نظر انتخاب کنید(میتونید از مقوای کلفت،صفحات ابی رنگی که زیر بسته های اب معدنی قرار میدن،یا یه تشت پلاستیکی بخرید و کف اون رو ببرید.تنرسید تشت زیاد گرون نیست)حالا به اندازه عدد زوج صفحه رو طبق شکل برش بزنید.مثلا 32 تا.به عمق 1 الی 2 سانت به طرف مرکز دایره.(واسه شکل تو فولدر نمونه)اما سیم پیچی کویل:یه شیار رو انتخاب کنید.10 سانت سیم رو اضافه بگیرید واسه اتصال کابل دستگاه.اون 10 سانت زیر صفحه باشه.حالا سیم رو از اویل شیار بیروی بیارید و 6تا شیار خالی بزارید وتو شیار هفتمی قرار بدید.حالا از پایین ببرید تو شیار بعدی و سیم رو بالا بیارد و مجددا6 تا شیار 7 قرا بدید.وقتی یه دور رو تکمیل کردید به جای اینکه مجددا تو همون خونه بچرخید.از زیردوتا شیار رو جا بزارید و از شیار سوم سیم رو بالا بیارید و باز 6تا شیار رو جا بزارید و سیم رو تو شیار هفتم قرار بدید و مجددا از زیر برید به شیار کناری و سیم رو از اونجا بالا بیارید و این کار رو ادامه بدید.اگه خوب دقت کنید میبینید که در حقیقت مربع هر سری داره یه شیار در جهت پیچش سیم شیفت پیدا میکنه.وقتی دور دوهم تموم شد مجددا درشایر اخر باز دوتا شیار رو جا بزارید و از زیر وارد شایر سوم و سیم رو بالا بیارید و ......البته اونی که من پیچیدم هم شیار کمتری داره و هم تعداد شیار کمتری رو هم رد کردم
این مدل کویل که خودم پیچیدم و یه مدل از نمونه خارجی اون رو تو فولدر شماره 4 قرار دادم.تو اون مدل خارجی در قسمنت بالای شکل شیلر دار بدون سیم هست که من با نرم افزار پینت ویندوز اون رو به صورت شماتیک سیم پیچی کردم تا بهتر متوجه بشید.هر رنگ مربوط به یک دوره و نقطه چین هم واسه قسمت زیرینه.در کل به صورت فرضی من هر شیلر رو دوبار پیچیدم(تو نقاشی سیم کم اوردم
5:مدل خورشیدی.این مدل تغییر یافته بهینه شده مدل شماره 4 که خودم اونو طراحی کردم(چون یه جورایی شبیه خورشیده تو برنامه کودک هاست بهش میگم خورشیدی) و برای اولین بار تو اینترنت قرار میدم.من خودم از این مدل استفاده میکنم.چون تغییر رو تو مدل خودم بیشتر احساس میکنم.حداقل واسه دستگاه من خیلی بهتر از بقییه کویلها جواب داد.پیچیدن اون هم مثل شماره 4 فقط با این تفاوت که تو هر خونه دوبار سیم رد میشه.در ضمن من فقط یه خونه از پایین شیفت دادم.و اینکه تعداد خو نه هایی که جا میزاید باید فرد باشه.البته شما باید تعداد شیار و نسبت شیلر های خالی که جا میزارید رو رعایت کنید.(اگه یه بار بپیچید قلق کار دستتون میاد)
6:کویل حصیری،از اونجایی که من این کویل رو نپیچیدم نمیتونم خیلی اضهار نظر کنم.اما با توجه به نوع قرار گیری سیمها در کنار هم مطمئنا جز کویلهای دارای ظرفیت خازنی پایینه
7:کویل دوبل.این کویل هم یکی از اون کویلهاست که زیاد در مورد اون بحث میشه.و ظاهرا هم کارایی بالایی داره.اما خودم هنوز اون نساختم و اظهار نظر هم نمیکنم.
مطمئنا مدلهای دیگه از کویل هم وجود داره .ولی من چون شکل اونها روندیدم و نساختم حرفی در مورد اونها واسه گفتن ندارم و اونها رو میسپارم به خودتون برید در مورد مدلهای دیگه هم تحقیق کنید و خوشحال میشم به ما هم اطلاع بدید.
بحث تو حوزه کویل بسیار گسترده.ولی فعلا تا همینجا بسنده میکنم.

منبع
kavosh-elect.persianblog

[/hide]

[hide]مشاهده فایل‌پیوست coil.rar[/hide]

A.D.H

کاربر vip
کاربر
2010-06-19
25
30
اگه کسی داره بزاره ممنون میشم

دوست عزیز متغیرهای زیادی در محاصبه اندوکتانس نهایی یک سلف دخیل هستن که بدونه در اختیار داشتن ابزار واطلاعات دقیق نتیجه نهایی رضایت بخش نخواهد بود خصوصا در لوپ فلزیاب که یک دور کم وزیاد میتونه کل کیفیت دستگاه رو تضعیف کنه !
از نظر من بهترین روش استفاده از یک دستگاه RLC METRخوب هست که میتونه بااستفاده از چند فرکانس مختلف اندوکتانس دقیق واهم لوپ در ولتاژ ACوحتی ظرفیت خازنی روبه شما بده وبه هر شکل که خوستین بدونه ترس ونگرانی از محاصبات پیچیده اقدام به ساخت لوپ وسایر سلفهای مورد نیاز بفرمایید!

ehsanajal

کاربر
2010-11-07
38
51
دوست عزیز متغیرهای زیادی در محاصبه اندوکتانس نهایی یک سلف دخیل هستن که بدونه در اختیار داشتن ابزار واطلاعات دقیق نتیجه نهایی رضایت بخش نخواهد بود خصوصا در لوپ فلزیاب که یک دور کم وزیاد میتونه کل کیفیت دستگاه رو تضعیف کنه !
از نظر من بهترین روش استفاده از یک دستگاه RLC METRخوب هست که میتونه بااستفاده از چند فرکانس مختلف اندوکتانس دقیق واهم لوپ در ولتاژ ACوحتی ظرفیت خازنی روبه شما بده وبه هر شکل که خوستین بدونه ترس ونگرانی از محاصبات پیچیده اقدام به ساخت لوپ وسایر سلفهای مورد نیاز بفرمایید!

ممنون
ولی خب اگه تئوری حداقل یه روشی چیزی بود میشد خیلی راحت تر از اینا به جواب رسید
اره منم با سلف متر این کار رو میکنم ولی وقتی به پرتی کابلها و سیم ها فکر میکنم ....
در کل اگه کسی داشت باره تا ماهم استفاده کنیم

jiper

کاربر
2014-01-19
22
19
سلام و خسته نباشید.میشه بگین کویل های مینی پالس 3 ب چه اندازن و سیمش چند اهم و چند سانتی مترن وچند دور باید بپیچم.مممممممممممممممممممررررررررررررررررررسسسسسسسسسسسییییییییی

بالا