آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: گرمای شدید مقاومت های خروجی پاور

sokot_fb

کاربر vip
کاربر
2012-12-06
21
95
با تلاش چندین روزه و با تعویض های مستمر قطعات از قبیل خازن های بزرگ تمام آی سی های سینک اول و دیدودهای سینک دوم به همراه تمامی خازن های خروجی و تمامی مقاومت های داغ شده به نتیجه رسیدم که تمام اینکارهام بیهوده بوده و این مشکل در پاور کارنکرده هم به چشم میخورد، دقیقا با همان حرارت. به غیر از این به پاور کارنکرده نامرغوب اطمینان نکردم و برای محکم شدن نتیجه مجبور به باز کردن 2 تا پاور Green یکی کارکرده و یکی نو (دیگه گارانتیشم پرید :11722:) Green 330 شدم. بازم این حالت در هر دوتا بود. پس دیگه فهمیدم تا به حال پاورهایی که تعمیر میکردم همه این گرمای مقاومت رو داشتن و من به چشمم نمیومده.
چیزیکه فکرم رو حالا مشغول کرده این هست که عزیزان و اساتید سایت به نتیجه ایکه بنده رسیدم موافق هستند یا نه ؟
از تمامی شما متشکرم.

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
با تلاش چندین روزه و با تعویض های مستمر قطعات از قبیل خازن های بزرگ تمام آی سی های سینک اول و دیدودهای سینک دوم به همراه تمامی خازن های خروجی و تمامی مقاومت های داغ شده به نتیجه رسیدم که تمام اینکارهام بیهوده بوده و این مشکل در پاور کارنکرده هم به چشم میخورد، دقیقا با همان حرارت. به غیر از این به پاور کارنکرده نامرغوب اطمینان نکردم و برای محکم شدن نتیجه مجبور به باز کردن 2 تا پاور Green یکی کارکرده و یکی نو (دیگه گارانتیشم پرید :11722:) Green 330 شدم. بازم این حالت در هر دوتا بود. پس دیگه فهمیدم تا به حال پاورهایی که تعمیر میکردم همه این گرمای مقاومت رو داشتن و من به چشمم نمیومده.
چیزیکه فکرم رو حالا مشغول کرده این هست که عزیزان و اساتید سایت به نتیجه ایکه بنده رسیدم موافق هستند یا نه ؟
از تمامی شما متشکرم.
دورد
دوست عزیز چرا پاور نو را باز کردید !!!!؟؟؟؟
کمی صبور میبودید نتیجه بدست می آمد
با این وصف قطعاتی ممکن است بیش از اندازه داغ کنند اما وظیفه شان را به نحو احسنت انجام میدهند
برای مثال آیسی های tda در اسپیکر از بدو ورود دوشاخه به برق داغ میکنند حتی زمانیکه اسپیکر در حالت استندبای است حتی زمانی که هیت سینگ بر روی آنها باشد اما ساعت ها بدون مشکل کار میکنند
مشکل شما الان دقیقا چیست ؟
اگر فقط داغ کردن است و پاور بدون مشکل کار میکند ایرادی ندارد در غیر اینصورت ایراد را بازگو کنید تا مفیدتر راهنمایی شوید
با تشکر

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام
با لامپ تست امتحان کردی
شما جریان ورودی را چک کردی که چند وات مصرف میکند

Mdr33587

کاربر
2023-09-13
1
0
کرج
سلام به دوستان،
جالبه من هم با پاور خودم همین مشکل رو دارم که مقاومتهای عمدتا وات بالا در بخش سرد مدار حتی بدون بار شدیدا داغ میشن،
و فکر نکنم این حالت عادی باشه البته من بعد کلی چک کردن متوجه شدم بعد استارت پاور ولتاژ پایه ۱۲ ای سی اصلی از ۱۲ به ۲۴ افزایش پیدا کرد نمیدونم شاید مشکل همین باشه،
ممنون میشم اساتید راهنماییم کنن،

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
382
791
درود. در خروجی اکثر منابع تغذیه سوئیچینگ از مقاومت هایی به نام Bleeder یا خون ریزی کننده استفاده میشه تا همواره مصرف کننده ای در خروجی وجود داشته باشه و هنگام اتصال منبع به بار، افت ولتاژ محسوسی مشاهده نشه. این نوع مقاومت ها در مواردی هم به عنوان کاهنده بخش 5 ولت به 3.3 ولت عمل می کنند. مورد مصرف دیگر آنها هم بدین صورت است که موازی با خازن های الکترولیت و پلی استر ولتاژ بالا قرار می گیرند تا پس از خاموش شدن دستگاه آنها را دشارژ کنند تا موجب شوک به افراد نشوند.
گرم شدن آنها حتی تا حدی که برای سر انگشتان دست انسان هم ناراحت کننده باشد موردی ندارد. در پاورهای مدرن تر به جای یک مقاومت وات بالای ِ بزرگ از چندین مقاومت کوچک که به صورت موازی با هم قرار گرفته اند استفاده می شود. البته از روشهای دیگری هم برای پایدار کردن سطح ولتاژ خروجی در هنگام اتصال بار استفاده می کنند که خارج از بحث ماست.

در ویدئوی خلاصه شده ای که پیوست می کنم آقای مهندس درویشی نقش این مقاومت ها را در خروجی به خوبی توضیح می دهند.

برای توضیح مفصل تر می توانید به این لینک هم مراجعه کنید.

در مورد تغییر ولتاژ VCC آی سی PWM هم موضوع کاملا طبیعی است. موقع استارت، آی سی توسط مقاومت ِ استارت آپ به صورت لحظه ای ولتاژ اولیه ای می گیرد و روشن می شود و آن گاه خود آی سی با القاء ولتاژ از اولیه به بخشی از سیم پیچ ثانویه ترانس چاپر که وظیفه تغذیه خودش را دارد ولتاژ متناوب PWM را ساخته و توسط دیود یکسوساز، DC شده و به پایه VCC آی سی می رسد. و معمولا مقدار این ولتاژ بیشتر و بسیار پایدارتر از ولتاژ ارسالی از سوی مقاومت استارت آپ در لحظه راه اندازی است.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا