آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: ساخت کمپرسور باد

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,985
اصفهان
با عرض سلام

شاید روزی خواسته اید که در محلی غیر از مغازه اقدام به نقاشی یا نجاری کنید و احتیاج به کمپرسور داشته باشیو و بعلت سنگینی کمپرسورتان نتوانسته اید از مغازه خارج کنید ! و یا کمپرسور های کوچکی که در بازار موجود است ، بعلت سنگین بودن و یا بد بار بودن ، نتوانید به محل مورد نظرتان ببرید !
من با استفاده از کمپرسور یخچال ( در هر مغازه ای 2 یا 3 پیدا میشود) و مخزن های خالی گاز یخچال ، کمپرسوری بسار پرتابل بسازید
[hide]کمپرسور یخچال را طبق عکس ارسال ، یک عدد شیر یکطرفه و یک فشار سنج ، لحیم کاری کنید
یک عدد نری ، کوپلینگ را توسط چند سانت شیلنگ هوا به خروجی وصل کنید
چندین عدد مخزن خالی گاز تهیه و به هر کدام یک مادگی کوپلینگ وصل کنید
***ول ها بعلت سبک بودن توسط لوله به پیستوله و ..... وصل کنید و بعد از خالی شدن از کپسول دیگر و یا توسط کمپرسور مجددا پر کنید
امروز متاسفانه نتوانستم کوپلینگ ها را مستقیما" به مخزن ها وصل کنم و انشالله با تغییراتی که بهینه شود ، به اطلاع دوستان خواهم رساند[/hide]

پیوست‌ها

• 148.9 کیلوبایت بازدیدها: 1,441
  • 132 کیلوبایت بازدیدها: 1,486
  • 155.8 کیلوبایت بازدیدها: 1,425
  • 100.7 کیلوبایت بازدیدها: 1,426
  • 123.6 کیلوبایت بازدیدها: 1,393

م.زبردست

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
سلام-من این کار را سالها پیش انجام دادم حتی با وصل کردن این کپسول ها به بوق تریلی ماک(!) وجاسازی کپسول در صندوق عقب وبوق شیپوری زیر کا پوت ماشین چنان صدایی تولید میشد که در آخر با دخالت راهنمایی ورانندگی مواجهه شدم،با دوکپسول پر از هوا با فشارpsi 200 میشد تا 20 بار بوق بیابانی خفن زد-البته من از گج شارژ یخچال ویک موتور1 اسب استفاده میکردم-که چون آقایfarah676 کارش الکترونیک است تا این حد نیز قابل ستایش است

wolfx990

کاربر
2010-01-11
3
13
دوست عزیز میشه کامل تر راهنمایی کنی و لیست لوازمی که میخواد رو بنویسی .در ضمن من یه جا با دو تا مخزن رو هم دیدم.
بعد یه سوال و اون اینکه این مخزن تا چه حد تحمل فشار رو داره و چطور و با چه وسیله ای میشه خود به خود پس از اینکه فشار داخل مخزه به حد ثابتی رسید کمپرسور رو خاموش کنه و مجددا پس از کم شدن فشار کمپرسور رو روشن کنه.

م.زبردست

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
دوست عزیز میشه کامل تر راهنمایی کنی و لیست لوازمی که میخواد رو بنویسی .در ضمن من یه جا با دو تا مخزن رو هم دیدم.
بعد یه سوال و اون اینکه این مخزن تا چه حد تحمل فشار رو داره و چطور و با چه وسیله ای میشه خود به خود پس از اینکه فشار داخل مخزه به حد ثابتی رسید کمپرسور رو خاموش کنه و مجددا پس از کم شدن فشار کمپرسور رو روشن کنه.
یک نوع کلید پلاتینی مشکی رنگ جعبه ای هست که بهش اتوماتیک میگن و روی بعضی پمپ بادها با یک لوله به مخزن اصلی وصل شده وسیم موتور وورودی برق به اون وارد میشه،مکانیزمش هم سادس:فشار باد باعث تحریک پلاتین میشه ونهایت قطعش میکنه وبرعکس-میشه این کار رو روی کپسول جنابfarah676 هم کرد ولللللللللللی
1-چون موتور یخچال به علت نوع ساختار نمی تونه بعد خاموشی ومثلا بعد دو دقیقه باز روشن بشه پس این پمپ کارا نیست وتاخیریه(!) ود رصورتی که فشار کپسول سریع کم بشه وموتور بخواد روشن بشه به احتمال زیاد اورلد میکنه مگر اینکه رله اش رو با سوزنی قدیم عوض کنیم وخازن بزنید که هردو باعث سوختگی استارت میشه چون آمپر بالا میره
2-موتور یخچال با گاز سرد برگشتی از جایخی خنک میشه ولی در این صورت وبدون فن به سرعت داغ میشه واستهلاک بالا میره
3-ضمنا موتوریخچالی که بتونه زیر فشار مثلا 100psi استارت بزنه قیمتش نزدیک یک کمپرسور کوچیک تا متوسطه!البته میشه بایک نوع شیربرقی یکسو ساز موتور یخچال کوچیک هم به کار برد ولی پیچیده میشه

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,985
اصفهان
یک نوع کلید پلاتینی مشکی رنگ جعبه ای هست که بهش اتوماتیک میگن و روی بعضی پمپ بادها با یک لوله به مخزن اصلی وصل شده وسیم موتور وورودی برق به اون وارد میشه،مکانیزمش هم سادس:فشار باد باعث تحریک پلاتین میشه ونهایت قطعش میکنه وبرعکس-میشه این کار رو روی کپسول جنابfarah676 هم کرد ولللللللللللی
1-چون موتور یخچال به علت نوع ساختار نمی تونه بعد خاموشی ومثلا بعد دو دقیقه باز روشن بشه پس این پمپ کارا نیست وتاخیریه(!) ود رصورتی که فشار کپسول سریع کم بشه وموتور بخواد روشن بشه به احتمال زیاد اورلد میکنه مگر اینکه رله اش رو با سوزنی قدیم عوض کنیم وخازن بزنید که هردو باعث سوختگی استارت میشه چون آمپر بالا میره
2-موتور یخچال با گاز سرد برگشتی از جایخی خنک میشه ولی در این صورت وبدون فن به سرعت داغ میشه واستهلاک بالا میره
3-ضمنا موتوریخچالی که بتونه زیر فشار مثلا 100psi استارت بزنه قیمتش نزدیک یک کمپرسور کوچیک تا متوسطه!البته میشه بایک نوع شیربرقی یکسو ساز موتور یخچال کوچیک هم به کار برد ولی پیچیده میشه
با عرض سلام
شما مکانیزم یخچال را با کمپرسور باد اشتباه گرفته اید!
کمپرسور یخچال بعلت اینکه در مورد استارت ، مایع داخل لوله را به گاز تبدیل میکند و در موقع قطع و وصل برق در صورتی که کمتر از 3 تا 4 دقیقه برق مجددا وصل شود و اگر کمپرسور در حالت روشن باشد ، بعلت فشار ، امکان سوختن کمپرسور وجود دارد و محافظ یخچال از این قانون پیروی میکند که در موقع قطع ووصل برق ، برق یخچال را بمدت 3 تا چهار دقیقه با تاخیر وصل میکند تا گاز داخل لوله به مایع تبدیل شود و بعد از این حالت ، فشاری به کمپرسور وارد نمیشود
در مورد کارکرد زیاد ، اگر دقت کرده باشید بعضی از یخچال ها در مدت 24 ساعت ممکن است 1 ساعت خاموش شوند و حتی فن برای خنک کردن ندارند!
در مورد کمپرسور باد با استفاده از شیر یکطرفه ، به کمپرسور فشاری وارد نمیشود و براحتی تا 10 بار را میتواند ایجاد کند

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,985
اصفهان
با عرض سلام
عزیزم برای اتوماتیک کردن کافیست یک کلید اتوماتیک توسط لوله ای به مخزن باید جوش دهید ، میتوانید بصورت اتوماتیک کمپرسور را خاموش و روشن کنید
یک عدد فشار سنج نیز جهت آگاه شدن از فشار باد و نیز یک شیر اطمینان جهت ایمنی ترکیدن مخزن در صورت خرابی کلید اتوماتیک و نیز یک عدد بوشن و درپوش ، جهت تخلیه آب جمع شده در مخزن ،که بمرور باعث ایجاد پوسیدگی میشود

م.زبردست

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
بله-بنده به مکانیزم موتور یخچال آگاهم چون چند دوره در فنی حرفه ای اصول سرد کننده وسیم پیچی آموزش میدادم حالا سالهای تعمیر بماند...
عرض کردم که با وجود فشار روی کمپرسور استارت آن مشکل میشود این موتوری که در عکس های فوق هست نباید بیش از hp 1/5(بخوانید یک پنجم اسب بخار) باشد که در شرایط عادی زیر 2بار استارت میزند نه 10 بار!!! (کافیست به سایت شرکتهای سازنده سری بزنید مثل hitech-hitachi-matsushita) گاهی علت اصلی روشن نشدن دوباره موتور فشار نیست بلکه غیر رسانا بون سنگ داخل رله است که با خنک شدن رسانا میشود و لحظه ای استارت وارد مدار میشود
در هیچ جای دنیا یخچال معمولی نداریم که 24 ساعت یکسره کار کنند(نمونه وستینگ آمریکا-بوش آلمان-ال جی کره) فقط یخچال صنعتی ودر مقیاس بزرگ این توانایی را دارد که البته سیستم موتوری آن با تسمه است وبا موتور سه فاز وکندانسور خنک کن روغن و چندین فن که به تناوب استراحت میکنن(نمونه اش سردخانه عموی بنده)-------------اگر ساخت پمپ باد با کمپرسور یخچال میسر بود تا حالا چین این کارو کرده بود وموتور وسیلندر جدا روی مخزن نصب نمی کرد----------------

aga2000

کاربر
2011-03-15
154
459
با سلام و احترام
من از بحث فنی شما خیلی سر در نمیارم.
اما یه پمپ داشتم که با موتور یخچال نیم سوز و کپسول گاز یخچال یه تعمیرکار یخچال واسم ساخته بود.توپ کار می کرد.چند بار وقتی روشنش می کردم یادم می رفت خاموشش کنم و شلنگ اون می ترکید به حدی صدا داشت که مغازه دارای اون طرف خیابون هراسون میومدن می گفتن چی منفجر شد.تا چند دقیقه هم صدای فیش و فوش تخلیه بادش دیونم می کرد.خودم سکته رو میزدم
البته موتور به شدت داغ می کرد.
آخرش هم از ترس جونم فرستادمش مرخصی:biggrin0:(از همه مهمتر اینکه چقدر این کپسولها محکم هستند)
ممنون

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
من در کارگاهم حدود 10 سالی هست که از دستگاه باد دست ساز که خودم ساختمش استفاده میکنم و مشکلی هم نداشتم.
حتی موتور یخچال که براش نهیه کرده بودم ، سوخته بود که بازش کردم و خودم تعمیرش کردم.به خوبی داره جواب میده

mohsen++

کاربر vip
vip
کاربر
2008-04-27
140
633
سلام
ساخت پمپ باد با کمپرسور یخچال امکان پذیره البته باید توجه داشت که کمپرسور یخچال برای کار در یک سیکل بسته ساخته شده و گرد و غبار و رطوبت هوا باعث استهلاک بیشتر اون میشه که البته میشه با اضافه کردن یک ف ی ل ت ر ساده در ورودی اون از استهلاکش کم کرد .

مساله اصلی ایمنی کار هست که با استفاده از یک شیر ایمنی قابل حله ( شیری که با افزایش بیش از حد فشار باز میشه و هوای فشرده رو به بیرون مخزن هدایت میکنه )
ضمنا در مورد استارت کمپرسور تحت فشار زیاد هم نگران نباشید سویچ اتوماتیکهایی که برای پمپ باد ساخته میشن یک شیر کوچیک هم دارند که بعد از قطع جریان باز میشه و فشار هوا رو از روی کمپرسور بر میداره بنابر این دفعه بعد که کمپرسور سویچ میکنه در ابتدا باری بروی خودش نداره .

فقط توجه داشته باشین که اتصالاتتون باید قرص و محکم باشه و مخزنتون تحمل اون فشار رو داشته باشه سوپاپ ایمنی هیچ وقت فراموش نشه انفجار مخزن فشرده هوا میتونه خیلی مهیب و مخرب باشه

بالا