آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزش جداسازی و جایگزین کردن قطعات SMD روی برد

ALI.RISIVER

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
774
1,839
USA
WWW.ALIRISIVER.TK
با سلام

برای بیشتر تعمیرکارن این اتفاق رخ داده که هنگام جداکردن قطعه یا جایگزین کردن قطعات smd خصوصا مقاومت و خازن ها قطعه خراب می شود آموزشی تهیه شده و با تهیه این هویه خاص می توانید مشکل را رفع کنید

پیوست‌ها

kami_in2000

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-02-04
558
2,880
QOM
سلام :
علی آقا اگر ممکنه بفرمایید از کجا میتوانیم این دستگاه را تهیه کنیم ؟
برای تعمیر مادربرد و پلیر خیلی به کار می آید .
با تشکر .

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!
با درود.
دوستان سوالاتی در رابطه با قطعات اس ام دی دارم و ممنونم از راهنماییتان پیشاپیش.
1-برای برداشتن ای سی های که از 4 طرف پایه دارن مثل atmega2560 چه روشی مناسبتر ست؟
روشهایی که تا حالا انجام میدادم(با جیوه هیچگاه کار نکردم!)
با یک سیم نازک که زیر پایه ها میکردم و با داغ کردن پایه ها با هویه سیم را میکشیدم تا پایه ها باز شود!
با هویه گازی یا فندک نوک تیز که اغلب مدار را نابود میکرد!
از سال 83 با هیتر کار میکردم اما بیشتر برای هیترکشی و بازهم میترسم روی ای سی حرارت بدهم و از همان روش سیم استفاده میکنم!البته دستگاههایی که به تعویض ای سی میرسید را پس میدادم!
اصال تحمل حرارت ای سی چقدر است و هیتر باید روی چه درجه ای باشد؟

حالا دیگر نیاز شدید شده و اغلب دستگاهها نیاز دارند به اینکار و من از قافله عقب ماندم!!

ای سی هایی که دو طرف پایه دارند را با قلع ریختن روی پایه ها یا هیتر گرفتن باز میکنم اما 4 طرفه ها را میشود با هیتر؟
البته هیتر من هد مربع ندارد.اگر فیلم در این مورد هست ممنونم مرحمت بفرمایید.

نکته دیگر قطعات ریز 2 و 3 پایه هستند.انها را میشود با پنس گرفت و سریعا رویشان هیتر با دمای 400 گرفت و قطعه را برداشت.ایا اینکار درست است؟

ببخشید طولانی شد.

بدرود.

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
با درود.
دوستان سوالاتی در رابطه با قطعات اس ام دی دارم و ممنونم از راهنماییتان پیشاپیش.
1-برای برداشتن ای سی های که از 4 طرف پایه دارن مثل atmega2560 چه روشی مناسبتر ست؟
روشهایی که تا حالا انجام میدادم(با جیوه هیچگاه کار نکردم!)
با یک سیم نازک که زیر پایه ها میکردم و با داغ کردن پایه ها با هویه سیم را میکشیدم تا پایه ها باز شود!
با هویه گازی یا فندک نوک تیز که اغلب مدار را نابود میکرد!
از سال 83 با هیتر کار میکردم اما بیشتر برای هیترکشی و بازهم میترسم روی ای سی حرارت بدهم و از همان روش سیم استفاده میکنم!البته دستگاههایی که به تعویض ای سی میرسید را پس میدادم!
اصال تحمل حرارت ای سی چقدر است و هیتر باید روی چه درجه ای باشد؟

حالا دیگر نیاز شدید شده و اغلب دستگاهها نیاز دارند به اینکار و من از قافله عقب ماندم!!

ای سی هایی که دو طرف پایه دارند را با قلع ریختن روی پایه ها یا هیتر گرفتن باز میکنم اما 4 طرفه ها را میشود با هیتر؟
البته هیتر من هد مربع ندارد.اگر فیلم در این مورد هست ممنونم مرحمت بفرمایید.

نکته دیگر قطعات ریز 2 و 3 پایه هستند.انها را میشود با پنس گرفت و سریعا رویشان هیتر با دمای 400 گرفت و قطعه را برداشت.ایا اینکار درست است؟

ببخشید طولانی شد.

بدرود.

سلام دوست عزیز
این ای سی ها تا 400 درجه تحمل دارند برای در آوردن آی سی های چها طرفه نباید هیتر رو مستقیم روی آی سی بگیرید برای کسب تجربه یه برد وی سی دی قدیمی معیوب بردارید و قطعات را از آن با کمک هیتر
البته با حرکت دادن روی پایه های چهار طرف بطور یکسان کاملا داغ شود طوری که لحیم های آن آب شده وبه فیبر آسیبی نرسد با یک سیم فنری نازک که حالت L باشد زیر آی سی قرار داده تا زمانی که آی سی از جای خود در بیاید فشار خیلی کمی نیاز دارید یا پنس با نوک مناسب این کار را انجام دهید . موفق باشید

بالا