آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام :
كاربران عزيز همانطور كه مطلع هستيد راديو هاي انالوگ ديگه داره از رده توليد خارج ميشه و نوع پيشرفته تري از ان بنام راديو ديجيتال كه از نظر ساختار و اصول كار كلي با نوع انالوگ ان فرق داره جايگزين اين رسانه مهم ميشه اما در اين تاپيك شما با انواع راديو هاي انالوگ و ديجيتال و اصول كار و نحوه عيب يابي و تعمير هر دو نوع اشنا شده و با توجه به اينكه نوع ديجيتال از اهميت بيشتري برخوردار است تاپيك را با ارايه مقاله اي كاملا اموزشي ولي مختصر و مفيد در قالب pdf در مورد نحوه كار راديوهاي ديجيتالي تهيه كرده ام راشروع ميكنم و در ادامه نيز شرح كاملي از هر دو نوع راديو ارايه خواهد شد علاقمندان در صورت داشتن هرگونه سوالات و مشکلات لطف كنن در همینجا مطرح نمايند .
با تشكر .
مو فق باشيد .

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
راديو برقي لامپي

با سلام :
اقا اون قديم نديم ها يادش بخير
attachment.php

ها ااا يادته نوردمند !!!.... جمع مي شديم دور برت و.... اونور دنيا را در خونه قديمي خود گوش ميداديم ترانه هاي درخواستي شنودگان و اخبار و..... باتري هاي يك بار مصرفي و سنگين جعبه اي 90 ولتي به همراه يك باتري 5/1 ولتي ...
به هر حال بگذريم .
ميگم اين راديو هاي لامپي قديمي كه ديگه عتيقه شدن و ارزش گرفته اند هم براي خودشون عالمي داشتند هر كي داره اگه سالمه خوش به حالش و اگه خرابه دست بكار بشه و اصلاح كنه كه ارزش انرا دارد .......يادگاري ....
اين هم از نقشه يك راديو لامپي نوردمند :
attachment.php

با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 12.6 کیلوبایت بازدیدها: 2,351
  • 105.5 کیلوبایت بازدیدها: 2,408
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با درود.
قربان نقشه رادیوی شاوب لورنس 13010 را احیانا ندارین؟
سپاس بدرود.
با سلام :
شاوب لورنس نام قديمي همين گرونديگ آلملن ميباشد .
عزيزم ارشيوي قديمي از اين راديوها دارم ولي مدل انها مشخص نيستند شما ميتونيد عكس يا شماره لامپ هايي كه در ان و تعداد اونها كه در مدل فوق بكار رفته بزاريد تا نسبت به درخواست شما نقشه اي اپلود كنم .
[hide] 2043gw_ucc85_488404.jpg4010_241.jpg3010we_126117.jpg [/hide]
لينك روي عكس راديو ها هم فعلا فعال هستند .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
خودتان رادیو FM با قابلیت اسکن خودکار بسازید

سلام دوستان
این ای سی هایی که در این مدار استفاده شده به وفور پیدا میشوند مثلا TDA7088 اگه بیرون یافت نشد در داخل VCD های اوراقی موجود میباشد وبا کمترین هزینه صاحب رادیو با قابلیت اسکن و ریست
میشوید این پست رو زدم تا دوستان از مدارات اوراقی هم استفاده کنند نه انکه دور ریخته شود

با تشکر از دوستان

[hide]3_RH01_3_3201.jpg[/hide]1_RH01_3_3201.jpg2_RH01_3_3201.jpg

Shami

مدیر بخش تعمیرات تخصصی
ناظم انجمن
2009-07-12
5,770
80,441
تو همین نزدیکی ها
پاسخ : خودتان رادیو FM با قابلیت اسکن خودکار بسازید

سلام
سایتتون بی نهایت عالیه واسه پروژه دانشگاه باید رادیو درست کنم . ولی نمیدونم این مدار جواب میده؟ شما امتحانش کردید؟
شما به مدار و کار کردن ان شک نکنید
درستش کنید

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران

سلام
سایتتون بی نهایت عالیه واسه پروژه دانشگاه باید رادیو درست کنم . ولی نمیدونم این مدار جواب میده؟ شما امتحانش کردید؟

سلام دوست عزیز
کاملا عملی هست وسیم پیچ rf نه دور سیم لاکی 0.4 روی لوله مغزی خودکار بیک که پایه های 11و 12 است و پنج دور سیم لاکی 0.5 روی لوله مغزی خودکار بیک برای اسیلاتور این گیرنده است که به پایه های 4 و 5 این آی سی متصل میشود

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542

سلام

با سلام :
میتونید با استفاده از فایل ضمیمه یک رادیوی دو موج FM / AM اسکنر با همین قطعات مونتاژ و استفاده کنید این ایسی با چند تا از قطعات جانبی کارایی خوبی در گیرندگی دارد و تست شده هست توصیه میکنم از لینک داخل فایل دیتا شیت ها را نیز مطالعه کنید .
[hide] مشاهده فایل‌پیوست simple FM AM Receiver using TDA7088.pdf[/hide]
موفق باشید .

بالا