آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
پاسخ : اصول و آشنایی با طبقات رادیو FM

باسلام
اره همین شکلی هست میشه ازش استفاده کرددرطبقه rf درقسمت VR

باتشکر
با سلام :
بله میتونید استفاده کنید .
در شکل نحوه استفاده مشخص کردم :
mix   j.jpg
توجه کنید که در قسمت فوقانی همون خازن دو عدد جای پیچ گوشتی خور دارد { تریمرها } که اینها هم همون خازن هایی هستند که در شماتیک به موازات هر خازن وصل شده است در نتیجه نیازی به اضافه کردن این خازنهای موازات خازن اصلی نیست و برای تنظیم دقیق استفاده میشه .
موفق باشید .

نرگس70

کاربر
2013-06-12
37
170
31

باسلام

خیلی ممنون از لطف همه دوستان .سه تا سیم پیچ درمدار هست L1وL2درقسمت RFسیم پیچL3درقست اسیلاتور میشه دوستان
توضیح بدید و نحوه ساخت سیم پیچ رو
باتشکر

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383

باسلام

خیلی ممنون از لطف همه دوستان .سه تا سیم پیچ درمدار هست L1وL2درقسمت RFسیم پیچL3درقست اسیلاتور میشه دوستان
باتشکر

دوست عزیز این سیم پیچها معمولا به رنگهای قرمز و زرد و سفید و سیاه هست که در قسمت اسیلاتور سیم پیچ قرمز استفاده می شود که برای دریافت موج می باشد و سیم پیچهای دیگر برای تنظیم کیفیت موج در یافتی می باشد سیم پیچ ها از پیچیدن حلقه های سیم لاکی به دور هسته فریت ساخته می شوند شما برای ساخت رادیو ابتدا باید از کیتهای رادیو اماده موجود در بازار شروع کنید و بعد خودتان شروع به طراحی مدار کنید البته شما برای دسترسی به انواع مدارات رادیو به کتابهای 300 مدار مراجعه کنید مخصوصا کتابهای 300 تا 302 مدار در انها مدارات رادیویی زیادی مطرح شده هست ساخت رادیو یکی از بهترین راه های یادگیری الکترونیک هست البته پیشنهاد می کنم از مدارات ساده تر شروع کنید و بعد به سراغ ساخت رادیو بروید

با تشکر

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554

دوست عزیز این سیم پیچها معمولا به رنگهای قرمز و زرد و سفید و سیاه هست که در قسمت اسیلاتور سیم پیچ قرمز استفاده می شود که برای دریافت موج می باشد و سیم پیچهای دیگر برای تنظیم کیفیت موج در یافتی می باشد سیم پیچ ها از پیچیدن حلقه های سیم لاکی به دور هسته فریت ساخته می شوند شما برای ساخت رادیو ابتدا باید از کیتهای رادیو اماده موجود در بازار شروع کنید و بعد خودتان شروع به طراحی مدار کنید البته شما برای دسترسی به انواع مدارات رادیو به کتابهای 300 مدار مراجعه کنید مخصوصا کتابهای 300 تا 302 مدار در انها مدارات رادیویی زیادی مطرح شده هست ساخت رادیو یکی از بهترین راه های یادگیری الکترونیک هست البته پیشنهاد می کنم از مدارات ساده تر شروع کنید و بعد به سراغ ساخت رادیو بروید
با تشکر
با سلام :
دوست عزیز قبلا نیز تذکر لازم براتون داده شده است در مواردی که تخصص کافی ندارید !!!! موجب سردر گمی سایر دوستان تان نشوید !!
این پاسخی که گذاشتین تا حدودی !! در موج AM متوسط که به صورت یک ترانسفرمر IF& RF اماده هستند کاربرد دارندجهت مزید اطلاع شما رنگ قرمز برای اوسیلاتور AM{ فقط همین کلمه پاسخ صحیح شما میباشد البته خازج از موضوع FM } و رنگ زرد برای میکسر RF به IF >> متوسط و ترانسقرمرها ی سفید و سیاه به ترتیب ترانسفرمر های تقویت میانی IF موج AM متوسط هستند و ربطی هم به باند FM ندارند {پاسخ شما متناسب با موضوع درخواستی نیست .}.
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554

باسلام

باتشکر
با سلام :
توی این شماتیک در قسمت RF = L4 & L5 و در بخش اوسیلاتور = L3 مشخص شده و L1 , L2 نمی بینم اگر منظورتون همین ها هست که اشاره کردم به ترتیب زیر خودت سیم پیچ ها را می پیچی :
RF = در حقیقت دو سیم سیم پیچهای L4 & L5 یک سیم پیچ با سر وسط هستش که طرف بالایی L5 شامل سه دور و بخش پایینی ان {L4 } شامل 6 دور از سیم نمره 35 لاکی به روی لوله هوایی به قطر 7 میلیمتر بدین طریق سیم پیچی میکنید که ابتدا روی لوله فوق 3+ 6 = 9 دور سیم را بغل هم میپیچید بعد از در اوردن لوله از دور سوم یک سیم پریز میگیرید که به خازن C5 وصل میشود .
- برای L3 اوسیلاتور حدود 9 دور که از سیم نمره 30 روی لوله قطر 7 میلیمتری پیچیده خواهد شد بعد از جا گذاری میتوانید با کم یا زیاد کردن فاصله دورها از هم به فرکانس مورد نظر برسید .
بهتر است در جاگذاری موقعیت سیم پیچ RF نسبت به اوسیلاتور حدود 90 درجه ای اختلاف مکانی داشته باشد { یعنی اگر یکی به صورت ( _ ) باشد ! دومی به صورت ( ا ) و عمود بر اولی روی و هر دو خوابیده و منطبق برمدار قرار گیرد } .
- TR1 یک ترانسفرمر میکسر RF TO IF >> FM به رنگ صورتی میباشد که اماده ان در بازار موجود هست .
در صورت امکان سعی کنید از شاسی های اوراقی رادیو های سابق - همه سیم پیچ های فوق را بصورت اماده ( موم اندود شده ) در اورده و بکار گیرید اما همون تنظیم نهایی با ایجاد فاصله بین دور ها باز لازم خواهد بود .
موفق باشید .

نرگس70

کاربر
2013-06-12
37
170
31

باسلام
استاد یعنی من درکل 9دور سیم بپیچم بعددر دورسوم یه پایه بزارم که وصل میشه به خازن c5وابتداسیم پیچ به VCCوصل میشه وانتهای سیم پیچ به کلکتوروصل
میشه پس میشه یک سیم پیچ که سه پایه داره
یا باید L5که 3دورهست باید جدا پیچیده شود وL4که6دورهست اونم جدا پیچیده شود ؟

باتشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554

باسلام
استاد یعنی من درکل 9دور سیم بپیچم بعددر دورسوم یه پایه بزارم که وصل میشه به خازن c5وابتداسیم پیچ به VCCوصل میشه وانتهای سیم پیچ به کلکتوروصل
میشه پس میشه یک سیم پیچ که سه پایه داره
یا باید L5که 3دورهست باید جدا پیچیده شود وL4که6دورهست اونم جدا پیچیده شود ؟
باتشکر
با سلام :
بله درست متوجه شدید .
از این عکس ها کمک بگیرید : فقط یک سیم پیچ 9 دور
[hide] MIXER.JPG L5&4.JPG[/hide]
اگر دسترسی دارید سعی کنید از شاسی های اوراقی در بیاورید
موفق باشید

نرگس70

کاربر
2013-06-12
37
170
31

سلام شبخیر دوستان من سه طبقه ازاین مدارروتامیکسر روبستم فقط قسمت ای اف مونده رو شاسی های اوراقی که گفتید چندتا ازاین ای اف ها
رو پیداکردم که از شاسی خواستم جداکنم بعضی از پایه هاش جامیمنود یا فلزش کنده میشد :11685:ای اف میکسر روپیداکردم نارنجی ولی اون چندتا رو نه بچه ها نمیشه این طبقه ای اف روبی خیال بشیم یه مداری دیگه بزاریم جایه طبقه ار اف که اصلا بی معنی هم هست؟؟ من توبازار هم سراغ گرفتم ای اف برای اون قسمت گیرنیومد

باتشکر

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554

سلام شبخیر دوستان من سه طبقه ازاین مدارروتامیکسر روبستم فقط قسمت ای اف مونده رو شاسی های اوراقی که گفتید چندتا ازاین ای اف ها
رو پیداکردم که از شاسی خواستم جداکنم بعضی از پایه هاش جامیمنود یا فلزش کنده میشد :11685:ای اف میکسر روپیداکردم نارنجی ولی اون چندتا رو نه بچه ها نمیشه این طبقه ای اف روبی خیال بشیم یه مداری دیگه بزاریم جایه طبقه ار اف که اصلا بی معنی هم هست؟؟ من توبازار هم سراغ گرفتم ای اف برای اون قسمت گیرنیومد

باتشکر
با سلام :
برای دراوردن این ای اف ها بهتر است یک قلع کش دستی ابتیاع کنید و ابتدا با قلع کش قلع پایه ها را مکیده و به راحتی و سالم ای اف های فوق را در می اورید .
دقیق متوجه منظورتون نشدم .!!
ای اف نارنجی اخرین ای اف تا اینجای کار بود برای ادامه مدار و مونتاژ طبقه ای اف > اف ام از کدوم شماتیک استفاده میکنید ؟؟
ایا مشکلی دارید که از ادامه مدار منصرف شدید ؟؟
این ای اف هایی که در پست قبلی بدانها اشاره شده صرفا برای موج متوسط هست که در این مدار شما نیازی بدانها ندارید .
- مدارات ساده تری هم هست که به عنوان گیرنده رادیو اف ام قابل مونتاژ هست اما هدف از این مقالات آموزش و درک اساس کار طبقات رادیویی میباشد و گرنه می تونید با استفاده از یک ایسی تمام مراحل از انتن تا بلندگو را در یک چیپ یا ایسی { اما پنهان از دید چشم و درک اساس کار} مونتاژ و استفاده کنید .
حال هدف شما آموزش و درک اساس و نحوه کار طبقاتی رادیو ها هست یا فقط میخواهید یک رادیوی دست ساز برای استفاده داشته باشید ؟؟
با سپاس .
موفق باشید .

نرگس70

کاربر
2013-06-12
37
170
31

باسلام
استاد برااموزش میخوام چون خیلی علاقه دارم .فقط بخاطراین گفتم که اون ای افها گیرنمیان زیادم توبازارگشتم که نبود گفتم این قسمت تقویت رو منصرف بشیم اگه میشه یه مداری دیگه جاش بذاریم که بدونه ایسی و بدونه ای اف باشه؟؟ .من قسمت RFوقسمت اوسیلاتوروقسمت میکسرروبستم که ای اف نارنجی مال میکسرهست فقط در طبقه تقویت موندم که ای اف گیرنمیاد. .استاد من این قسمت طبقات رادیو رو دارم بطور جداگانه میبندم بعدبه هم متصل میکنم برایادگیری. از شماتیکهای همین پست دارم استفاده میکنم
باتشکر

بالا