آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران

نرگس70

کاربر
2013-06-12
37
170
31
پاسخ : اصول و آشنایی با طبقات رادیو FM

سلام
استاد باتشکر فراوان از اموزشهای که دادی چندتا سوال دارم استاد چندتا ترانزیستوری که در مدار هست نوع انها مشخص نیست فقط در قسمت RFواوسیلاتور اسم این نوع ترانزیستور هست 2N3904 چندتایه دیگه مشخص نیستند بعد دیود بکار رفته درقسمت اوسیلاتور چه نوعی هست وخازن c25 به ورودی امپی وصل میشه
tr1تاtr4چی هستن

باتشکر

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران

سلام
استاد باتشکر فراوان از اموزشهای که دادی چندتا سوال دارم استاد چندتا ترانزیستوری که در مدار هست نوع انها مشخص نیست فقط در قسمت RFواوسیلاتور اسم این نوع ترانزیستور هست 2N3904 چندتایه دیگه مشخص نیستند بعد دیود بکار رفته درقسمت اوسیلاتور چه نوعی هست وخازن c25 به ورودی امپی وصل میشه
tr1تاtr4چی هستن

باتشکر

سلام
شماره همه ترانزیستورها 2N3904 است .دیود بکار رفته دیود واریکاپ یا دیود خازنی است که مربوط به قسمت AFC است. خازن 10 میکرو 16 ولت الکترولیتی میباشد.
TR1 تا TR4 چک یا ترانس ای اف هستند .
و بترتیب :

میکسر = نارنجی
ای اف ها = سبز
آشکار ساز = صورتی

آخرین ویرایش:

rezanima

کاربر
2013-06-09
14
61
پاسخ : راديو برقي لامپي

با سلام این لامپ ها دیگه یافت نمیشه اگه ممکنه یک رادیو لامپی با ترانزیستور بگذار لامپ نداشته با شه ولی کرش مشابه ان ها با شه وایا میتوان به جای لامپ ترانزیستور گذاشت چطور:busted_red:

نرگس70

کاربر
2013-06-12
37
170
31

باسلام
استاد من اولین طبقه که گفتید که RFهست تقریبا بستم VRکه توقسمت RFهست میشه توضیح بدید!چون من خازن متغییر گرفتم سه پایه دارن روش هم فروشنده با مازیک زده اف ام .اما خازنی که تومدار RFهست 4پایه داره
باتشکر

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران

باسلام
استاد من اولین طبقه که گفتید که RFهست تقریبا بستم VRکه توقسمت RFهست میشه توضیح بدید!چون من خازن متغییر گرفتم سه پایه دارن روش هم فروشنده با مازیک زده اف ام .اما خازنی که تومدار RFهست 4پایه داره
باتشکر

سلام
تصویری از واریابل تهیه کنید البته بصورت واضح توی آپلود سنتری بگذارید و لینک تصویر را پست بزنید تا راهنمایی کنم.

xwhoogle

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر

فرستنده FM چیست ؟ مدارات فرستنده اف ام مداراتی هستد که قادرند صدای تولید شده اطراف را توسط میکروفن دریافت کنند و پس از تقویت کردن آنها رو روی موج اف ام رادیو ارسال کنند و توسط یک رادیو fm ساده می توانیم این امواج را دریافت نماییم .

توضیحات مدار : این مدار بسیار مدار ساده ای میباشد و تغذیه ان هم فقط 3 سه ولت میباشد که میتوانید به وسیله دو عدد باطری قلمی آن را تامین کنید و مدار را با خود حمل کنید . سلف بکار رفته از نوع بدون هسته و 6 دور سیم روکش دار دور هسته هوایی به قطر 0.5 سانت میباشد .

radio.JPG

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552

فرستنده FM چیست ؟ مدارات فرستنده اف ام مداراتی هستد که قادرند صدای تولید شده اطراف را توسط میکروفن دریافت کنند و پس از تقویت کردن آنها رو روی موج اف ام رادیو ارسال کنند و توسط یک رادیو fm ساده می توانیم این امواج را دریافت نماییم .
///////////////////////////
با سلام :
دوست عزیز اقای xwhoogle ممنون از فعالیت هایی که در انجمن می کنید .
مشکلی که هست طبق قوانین انجمن { به هیچ عنوان اجازه کپی مطالب از سایت های ایرانی را در انجمن نداریم } در صورتیکه علاقمند به فعالیت در انجمن دارید سعی کنید مطالب و مقالاتی را ارایه کنید که حاصل زحمات و دانسته های شخصی خودتان باشد .
به دو دلیل 1- با توجه به قوانین انجمن 2 - تکراری بودن مطالب .. مجبوریم چنین ارسالات را حذف کنیم .
. امیدوارم شاهد ارایه راهنمایی و دانش فنی و ابداعات شخصی خود تان را شاهد باشیم .
البته منبع اصلی این مطالب برگرفته از یک سایت خارجی هست که چند سال پیش در همین انجمن از همون منبع اضلی ترجمه و اپلود شده موجود میباشند
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552

باسلام
باتشکر

با سلام :
اگر خازن خریداری شده به این شکل باشه :
capacitor.JPG
بله خازنهای متغیر { واریابل } موجود در بازار معمولا سه پایه هستند که پین وسطی برای هر دو خازن مشترک و هر یکی از طرفین ان شامل یک خازن واریابل هم محور خواهد بود همونطور که در شماتیک مدار نیز هر کدام از خازن های فوق یک پین شان به vcc وصل هستند و این همین پایه مشترک وسطی میباشد .
موفق باشید .

بالا