آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

mansur567

کاربر vip
کاربر
2016-05-17
24
31
سلام من یک رادیو ترانزیستوری دارم به اسم و مدلNational Panasonic R-558B روشن میشه صدا فقط خش خش میده ولی هیچ ایستگاهی هم نمیگیره انتن رو هم چک کردم وصله اگه امکانش هست در حد اماتوری راهنمایم کنید ممنون

Sent from my SM-T705 using Irantk Forum mobile app

mansur567

کاربر vip
کاربر
2016-05-17
24
31
images.jpg

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,086
48
ایران
سلام من یک رادیو ترانزیستوری دارم به اسم و مدلNational Panasonic R-558B روشن میشه صدا فقط خش خش میده ولی هیچ ایستگاهی هم نمیگیره انتن رو هم چک کردم وصله اگه امکانش هست در حد اماتوری راهنمایم کنید ممنون

سلام دوست عزیز . ابتدا کلید سلکتور را با اسپری ناهید بشورید. اگر جواب نداد . تصویری از مدار بگذارید.

mansur567

کاربر vip
کاربر
2016-05-17
24
31
سلام استاد بعد از چند بار شستشو و تعویض چند قطعه ایستگاها رو گرفت ولی زیاد قوی نمیگیره باید چیکار کنم البته نورمال گرفتن به چه شکل هست و چه چیزهای باید ملاک باشه که بدونم قدرت گرفتن ایستگاها دروست هست ممنون میشم راهنمایم گنید البته به شکل ساده باشه[emoji5] [emoji5] [emoji5] [emoji5]

abady

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-12-19
552
2,457
با سلام.....دوست عزیز ابتدا سیمهای کادرآنتن را از نظر قطعی و قلع مردگی بررسی کن و همچنین احتمال خرابی بوبین ها هم زیاده ولی در کل عمر خودش را کرده و خود خازن واریابل اگر لایه های لاستیکی داخلش بصورت مورب و نا منظم باشه فقط تنها راه تعویض هست.....با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
سلام استاد بعد از چند بار شستشو و تعویض چند قطعه ایستگاها رو گرفت ولی زیاد قوی نمیگیره باید چیکار کنم البته نورمال گرفتن به چه شکل هست و چه چیزهای باید ملاک باشه که بدونم قدرت گرفتن ایستگاها دروست هست ممنون میشم راهنمایم گنید البته به شکل ساده باشه[emoji5] [emoji5] [emoji5] [emoji5]

با سلام :
در طرح سوالات خلاصه نویسی نکنید و هر چی توضیح به نظرتون میرسه کامل و شفاف بیان کنید تا زودتر به نتیجه برسید ...
فرضا مشخص نکردید صدای پخش (از بلندگو) رادیو ضعیف شده یا گیرندگی ان و همچنین در کدام موج ؟؟؟ و .....
تنظیم دقیق گیرندگی rf یک رادیو را باید طی این مراحل به انجام رسانید :
[hide]1= روی موج AM /WM عقربه پانل را سعی کنید در حد وسط صفحه روی یک ایستگاه (ترجیحا روی یک فرستنده ضعیف ) تنظیم کنید تا صدای فرستنده را بشنوید حال سیم پیچ کادر انتن فریت را در محل خود کمی جابجا کنید تا صدای دریافتی بهتر و در حد امکان قوی تر شود {اینکار را از تریمرهای روی واریابل هم میتونید اما از کادر بهتر و پهنای بیشتری خواهید داشت .
2= حال بروید سراغ IF مشگی رنگ و با پیچاندن هسته ان تا حد ممکن صدای صاف فرستنده را دریافت کنید .
3= برای داشتن حسا سیت گیرندگی بیشتر IF زرد رنگ را نیز به همون روال تنظیم کنید در صورتیکه IF سفید رنگی هم دارید انرا نیز بعد از زرد رنگ تنظیم کنید .
4= برای بار اخر IF سیاه رنگ را در بهترین و صاف ترین نقطه ممکنه تنظیم حال کار با موج AM/WM تمام هست توصیه میشود از دستکاری بوبین قرمز خودداری کنید .
برای FM نیز بعد از دریافت یک ایستگاه و تنظیم دقیق تریمر های واریابل مربوط به FM (دوعدد برای FM دو عدد دیگر برای AM که احتمالا موقعیت شان ضربدری هستند ) IF نارنجی و بدنبال ان IF های ابی و سبز به ترتیب . به بهترین وضعیت صدا تنظیم کنید .
در بعضی مدلها IF نارنجی را بنفش هم میزنند .[/hide]
موفق باشید .

بالا