آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

2014-11-29
3
7
با سلام خدمت مدیریت
من یک سوال داشتم دیدم اینجا بهتره عنوان بشه.یک بیسیم موتورلا مدلmt-777جهت تعمیر دارم که یک مشکل عجیبی داره.میکروفون دستگاه (کپسول)خیلی ضعیف شده وعملا کار نمیکنه(نو هم عوض کردم)درعوض احساس میکنم برد دستگاه یا مجموعه دور میکروفون شامل بدنه وقتی که تقه میزنی روشون صدا درمیاد از لحاظ اتصالی هم بررسی کردم ظاهرا چیزی نیست این اتفاق هم پس ازباز وبست پدیدار شد.احتمال به جک خروجی هم دادم یه بار شد ولی دوباره خراب شد(باز وبست مجدد)حالا کسی از همکارا نظری یا تجربه ای مشابه دارند راهنمایی کنند

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,763
خراسان بزرگ!
درود
کاش بخش مجزا برای تعمیرات تجهیزات رادیویی داشتیم در سایت!!شاید هم باشد و بیخبریم!!!

بیسیم777 و اینگونه دستگاهها اغلب تقلبی و کیفیت پایینی دارند.
این ایراد در قطعی برد ال سی دی یا فلت میباشد احتمالا.
شما با مولتی متر در حالت بیزر مسیر میکروفن تا انتهای فلت را بررسی کنید و فلت را نیز از نظر خرابی دو سر بازدید نمایید.
و میکروفون خود دستگاه را بگذارید.جهت میکروفون هم چک شود.
بدرود

2014-11-29
3
7
سلام .ممنون که جواب دادید.همه این کارها رو کردم.فلت نو هم گذاشتم.مسیر میکروفون تاجک رو هم چک کردم.حالا از جک به کجا میره وکجا اطلاعات تحلیل میشه رو نمیدونم ولی حتما عکس یا فیلم میزارم.ولی یه بار تصادفی متوجه شدم جک میکروفون وقتی فیش داخلش میره یک کنتاکت ازروی یک کنتاکت دیگه بلند میشه که دیدم برنگشته سرجاش.وقتی با پنس راهش روباز کردم تا بشینه سرجاش تست که کردم درست شد.ولی بازکردم تا پنل اصلی رو جا بزنم دیگه کار نکرد.دراین روش تست من دوتا دستگاه دارم.یکی سالم یکی خراب .حال پنل سالمه با فلتی که مطمئنم سالم با خرابه عوض کردم نشد که نشد.آخرش به این نتیجه رسیدم که ازبرده.نمیدونم چرا وقتی روبرد یا پنل ها تقه میزنم صدای تقه منتقل میشه ولی صوت منتقل نمیشه.یکی از دوستان میگفت اشکال از کپسول چون ممکنه فرکانسه ضربه بالاتر از صوت باشه که نمیتونه منتقل بشه.منم کپسول عوض کردم فابریکی بود جهتش رو هم رعایت کردم باز نشد.حالا نمیدونم خودم موندم از چیه؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,763
خراسان بزرگ!
درود
ممکنه دوباره جک خراب شده باشد.
با مقایسه با دستگاه سالم چک کنید.
نقشه هم در سایت هست.با پوگزینگ 777 فکر کنم شبیه باشد.
بدرود

ahmadi_milly

کاربر
2010-08-24
2
2
سلام استاد
سوال من در مورد یک رادیو لامپی AGA هست که اخیرا تعمیر شده و داخل مغازه تعمیر کار بدون مشکل همه ایستگاه ها رو با صدای بلند و با کیفیت دریافت میکنه اما وقتی میارمش منزل فقط بعضی از ایستگاه های موج SW اونهم با کیفیت کم و صدای ضعیف میگیری روی موج MW هم علاوه بر اینکه جایی رو نمیگیره یه صداس تق تق منظم و مداومی با شدت بالا شنیده میشه.
میشه لطفا راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم؟

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
سلام استاد
سوال من در مورد یک رادیو لامپی AGA هست که اخیرا تعمیر شده و داخل مغازه تعمیر کار بدون مشکل همه ایستگاه ها رو با صدای بلند و با کیفیت دریافت میکنه اما وقتی میارمش منزل فقط بعضی از ایستگاه های موج SW اونهم با کیفیت کم و صدای ضعیف میگیری روی موج MW هم علاوه بر اینکه جایی رو نمیگیره یه صداس تق تق منظم و مداومی با شدت بالا شنیده میشه.
میشه لطفا راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم؟

سلام
اولا انتن مناسب تاثیر بسازایی داره .
دوما مناطقی هست که نقطه کور یا پ ا را زی ت وجود داره
سوما شرایط جوی در انتشار امواج رادیویی تاثیر داره
چهارمین پیز استفاده از لامپ های مهتابی و غیره نزدیک رادیو هست . که باعث هوم و پ ا را ز ی ت میشه.

ahmadi_milly

کاربر
2010-08-24
2
2
سلام
اولا انتن مناسب تاثیر بسازایی داره .
دوما مناطقی هست که نقطه کور یا پ ا را زی ت وجود داره
سوما شرایط جوی در انتشار امواج رادیویی تاثیر داره
چهارمین پیز استفاده از لامپ های مهتابی و غیره نزدیک رادیو هست . که باعث هوم و پ ا را ز ی ت میشه.

ممنون از وقتی که گذاشتید و راهنمایی که انجام دادید.
با استفاده از یک آنتن لوپ مناسب بر روی موج کوتاه ایستگاه های بیشتر با کیفیت بهتر دریافت شد.
اما مشکل مورد بحث موج متوسط بوده که به هیچ وجه قابل دریافت نبوده و همچنان صدای تق تق به طور منظم شنیده می شود. که در مغازه تعمیرکار با صدای بلند و کیفیت و شدت صدای عالی 5 ایستگاه بر بروی موج متوسط دریافت میشد؟
اگر راهی به ذهنتون میرسه ممنون میشم راهنماییم کنید.
بازم ممنون

مجتبي100

کاربر vip
کاربر
2013-06-27
65
255
چرا در برخی رادیوهای موج am که تعداد کمی ایستگاه می گیرد با لمس کادر آنتن (مجموعه سیم پیچ و زغال فریت آنتن) ایستگاههای بیشتر و با کیفیت بالاتری دریافت میشود آیا راهی برای تقویت این رادیوها هست که بدون لمس سیم پیچ به همچین قدرت و کیفیتی دست یافت ؟ همچنین رادیوهایی هست که صاحب آن می گوید چند وقت پیش این رادیو با همین کیفیت (کیفیت زمان لمس سیم پیچ) کار می کرده ولی اکنون به زحمت یک ایستگاه را می گیرد .ممنون میشوم پاسخ دهید.

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
چرا در برخی رادیوهای موج am که تعداد کمی ایستگاه می گیرد با لمس کادر آنتن (مجموعه سیم پیچ و زغال فریت آنتن) ایستگاههای بیشتر و با کیفیت بالاتری دریافت میشود آیا راهی برای تقویت این رادیوها هست که بدون لمس سیم پیچ به همچین قدرت و کیفیتی دست یافت ؟ همچنین رادیوهایی هست که صاحب آن می گوید چند وقت پیش این رادیو با همین کیفیت (کیفیت زمان لمس سیم پیچ) کار می کرده ولی اکنون به زحمت یک ایستگاه را می گیرد .ممنون میشوم پاسخ دهید.

سلام
خوب بعضی از رادیو ها طراحی خوبی ندارن و تجاری هستند اکثرا چینی
یک سیم دو متری بردار 10 دور روی زغال بپیچ سرش رو از رادیو بیرون بیار

[hide]قطعات به مرور زمان خراب میشن . و تاثیرات جوی هم مهمه .
رادیو هایی حساسند که در گیرنده ترانزیستور های فت استفاده شده
[/hide]

آخرین ویرایش:
بالا