آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
پاسخ : نقشه و سرویس منوال رادیو ترانزیستوری مدل TOSHIBA RP-2000 4 BAND LW-MW-SW1-SW2

باتشکراز پیگیری وپاسخ شما دوست عزیز
تمام بردهاشون یکی هستن:480505D
متاسفانه در طرف دیگربرد ant ننوشته اگربودکه دیگه مشکلی نداشتم .تعمیرقسمت SW رو نمیدونم اگرکسی سرویس منوال رو داره ممنون میشم متاسفانه به آقای gadraj نمیتونم پیغام خصوصی بدم نمیدونم چکارکنم
با سلام :
دوست عزیز ارسالات و مشکل شما را از همون ابتدا دیده ام فرصتی نیاز داشتم تا دنبال شماتیک رادیوی فوق از ارشیوم بگردم به رغم اطمینان از داشتن این مدل شماتیک !!! متاسفانه و ظاهرا از ارشیوم حذف شده و فقط لینک منبع را داشتم که براتون تقدیم میکنم .
چند سال پیش در این منبع موجود بوده اما در حال حاضر یا فرصت کم داشتم که کامل نتونستم جستجوش کنم و یا از منبع فوق نیز حذف شده لینک منبع خدمت شما :
[hide] A few radio reviews (shortwave and other)[/hide]
تا جایی که حضور ذهنی دارم این رادیو مربوط به برندهای گروندیک بوده که توشیبا الکترونیک ایران نیز استفاده کرده ... به هر حال بگردید ممکن هست براتون و سایر دوستان مفید باشد .
یک پیشنهاد :- یه موردی که مسلم هست اینکه در چنین رادیو هایی قسمت آر اف موج کوتاه یک ترانزیستور به عنوان تقویت امواج دریافتی وجود دارد که پایه بایس همین ترانزیستور از طریق یک خازن عدسی {حدود 15 پیکو فارادی }به یک سر انتن وصل میشد و طرف دیگر انتن نیز مستقیما به شاسی وصل میشه شاسی را باز کرده {- ممکن هست سیم کشی خود سر سیم های انتن اصلی موجب تشدید و ناهماهنگی شود توسط چند دور سیم تلفن معمولی که حلقوی ساخته اید } را به نقاط فوق وصل کنید و از روش سعی و خطا مجل دقیق را بیابید و در نهایت انتن خود رادیو را به محل های یافته شده وصل کنید .
موفق باشید .

mohandes saeed

کاربر vip
کاربر
2007-10-04
31
65
پاسخ : نقشه و سرویس منوال رادیو ترانزیستوری مدل TOSHIBA RP-2000 4 BAND LW-MW-SW1-SW2

باسلام ودرود خدمت استاد عزیز جناب آقای gadraj که لطف فرمودیدو درخواست بنده رو مورد عنایت قرارداده و مطالب مهمی را عنوان نمودید این برای من ارزش مادی ومعنوی را باهم دارد . دوست دارم بیشتراز شما فیض ببریم .خواهشی داشتم من علاقه زیادی به رادیو وتعمیرات آن دارم اگرمطلبی یا فایلی یا تجربه درین موضوع دراختیاربنده قراردهید از شما متشکرم و به ما افتخار دادید. درضمن لینک مذکورکه زحمتش راکشیدید بعضی مدلهاراداشت ولی مدل rp-2000 را نداشت خیلی نیاز سرویس منوال آن دارم جالب اینست که رادیوهای لامپی راحت سرویس منوال آنها در دسترس است ولی این رادیو را نتوانستم تا الان چیزی پیداکنم.

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553

باسلام ودرود خدمت استاد عزیز جناب آقای gadraj که لطف فرمودیدو درخواست بنده رو مورد عنایت قرارداده و مطالب مهمی را عنوان نمودید این برای من ارزش مادی ومعنوی را باهم دارد . دوست دارم بیشتراز شما فیض ببریم .خواهشی داشتم من علاقه زیادی به رادیو وتعمیرات آن دارم اگرمطلبی یا فایلی یا تجربه درین موضوع دراختیاربنده قراردهید از شما متشکرم و به ما افتخار دادید. درضمن لینک مذکورکه زحمتش راکشیدید بعضی مدلهاراداشت ولی مدل rp-2000 را نداشت خیلی نیاز سرویس منوال آن دارم جالب اینست که رادیوهای لامپی راحت سرویس منوال آنها در دسترس است ولی این رادیو را نتوانستم تا الان چیزی پیداکنم.
با سلام :
ابتدا ممنونم هر چی هست از روی احساس وظیفه و خدمت به هموطنان تا اونجایی که در عهده و توان داریم ...
در بخش اموزش گام به گام

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
پاسخ : خودتان رادیو FM با قابلیت اسکن خودکار بسازید

با سلام :
جهت سهولت دسترسی - همه موضوعات مربوط به رادیو به این تاپیک منتقل شدند .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام :
به درخواست عده ای از دوستان - شماتیک و راهنمایی کلی قدم به قدم مونتاژ و تعمیر یک دستگاه رادیو FM/AM با قابلیت مونتاژ {دست ساز } را خدمت تون تقدیم میکنم امیدوارم براتون مفید واقع شود .
دانلود کنید [hide] مشاهده فایل‌پیوست AMFM-108CK_low-res.pdf [/hide]
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام خدمت استاد رجبی
استاد اگه ممکنه پست رو دوباره چک بفرمائید ،لینکی برای دانلود نیست . در ضمن اگر مقدور هست در مورد شماتیک و راهنمای ساخت رادیوی موج کوتاه سوپر هترودین هم در پست های آتی توضیح بفرمائید .

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام خدمت استاد رجبی
استاد اگه ممکنه پست رو دوباره چک بفرمائید ،لینکی برای دانلود نیست . در ضمن اگر مقدور هست در مورد شماتیک و راهنمای ساخت رادیوی موج کوتاه سوپر هترودین هم در پست های آتی توضیح بفرمائید .

با سلام :
فایل ضمیمه اصلاح شد .
با اینکه گیرنده موج کوتاه و متوسط am /sw هر دو به یک شکل و سیستم هستش و تنها فرق بین انها در اندازه و مقدار عددی سیم پیچ های rf انتن و اوسیلاتور osc هستش با این وجود چشم شماتیک هایی با توضیح کامل در خدمت خواهم بود .
متشکر .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553

با سلام :
قبلا دانستیم که تقریبا همه رادیوهای گیرنده سیستم سو پر هترودین اعم از امواج { AM / FM}در هر باندی دارای یک بخش برای دریافت امواج { انتن } و یک بخش به عنوان اوسیلاتور محلی که از جمع و جبری اینها طبقه میکسر ,IF , تشکیل میشود داریم این تاپیک بیشتر به ساختار کاربردی این قسمت از طبقات میپردازیم :
ابتدا موج متوسط یا AM :
با توجه به طیف فرکانسی این باند که از 500 کیلوهرتز الی 1.6 مگاهرتز را در بر میگیرد لذا در طول این مباحث سعی شده که از کمترین تعداد دور الی بیشترین حد مجاز تعداد دور- سیم پیچها اشاره شود معمول هست برای داشتن یک حد مجاز و استاندارد میانگین این تعداد بازده خوبی در طیف باند {میانگین فرکانس حدود 1100 مگاهرتز } را طرح و پیگیری کنیم .
این طبقه دارای دو سیم پیچ مستقل دارد که ابتدا کادر انتن { همون میله هسته فریتی طولانی } و در نهایت سیم پیچ ترانس اوسیلاتور { IF قرمز مشهور هست } و ترانس کوپلینگ ای اف { همون IF زرد رنگ } می باشند .
فریت کادر انتن :
کادر انتن : باتوجه به حجم و اندازه مدارتان یکی از انواع اشکال زیررا انتخاب کنید :
[hide] MINI CADR.PNG CADR ANT.PNG[/hide]

هر کدام از شکل های فوق پاسخ مناسبی را خواهند داشت مسلما انتن با فریت طویل حسنی دارد و ان عبارت از { سمتی } شدن جهت قرار گیری رادیو نسبت به فرستنده { میدانید که انتن هر گیرنده ای نسبت به موقعیت انتن فرستنده موقعیت عمودی یا افقی حساس میباشند} این حساسیت در فرکانس های امواج AM / SW بیشتر جلوه گر میباشد لذا هر چه طول میله بیشتر و طولانی باشد این مورد { جهت دار بودن انتن یا همون به اصطلاح خودمونی سمتی } بودن رادیو نسبت به فرستنده کاسته و موجب دریافت بهتر خواهد بود .
کادر انتن نیز در نوع خود یک ترانس کوپلینگ میباشد و دارای یک سیم پیچ اولیه که امواج را جذب کرده و از طریق ایجاد میدان الکترومغناطیسی در طول میله به سیم پیچ ثانویه القا میکند .
قطر میله ها : لوله ای در حدود 8 میلیمتر الی 10 میلیمتر و طول ان از 15 الی 25 سانتی { نوع انتخابی 18 سانتی به قطر 8 میلی متر } میباشد .
نوع مستطیلی در اندازه طولی 8 الی 10 سانتی و به ضخامت 0.8 سانتی متر .
دور سیم پیچ : اولیه حداقل از 75 دور و حداکثر 90 دور از سیم { بهتر است از نوع 5 رشته ای با پوشش ابریشمی و در صورت عدم دسترسی از سیم لاکی شماره 25 الی 30 انتخاب گردد } .
ثانویه از 3.5 دور الی 5 دور کامل از همون سیم . سیم پیچی باید روی یک لایه مقدای نازک موم اندود شده سیم پیچی گردد بطوریکه بتوان به راحتی در حول میله جابجا کرد برای اینکار موقعی که مقوا را دور هسته میپیچید سعی کنید یک رشته نخی بین مقوا و میله قرار داده و پس از اتمام سیم پیچی نخ را از داخل انها بیرون کشیده تا فضای مناسبی { شلی } بین مقوا و میله برای جابجایی داشته باشید .
خسته نباشید .
ادامه دارد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553

با سلام مجدد :
طبقه اوسیلاتور AM :
سیم پیچ طبقه اوسیلاتور نیز یک ترانس دارای اولیه و ثانویه میباشد که سیم پیچ اولیه تولید فرکانس اوسیلاتور محلی را عهده دار هست و ثانویه ان خروجی فرکانس اوسیلاتور محلی را جهت میکسر { ادغام و جمع کردن } در IF زرد { میکسر و اولین طبقه فرکانس میانی } اعمال میکند رنگ استاندارد این ترانس قرمز رنگ و اماده ان بصورت تجاری در بازار موجود میباشد اما مراحل دست ساز :
ابتدا شکل زیر را ببینید :
[hide]پایه های 1 و 2 و 3 اولیه و 4 و 5 ثانویه این ترانس میباشند .
سیم پیچ اولیه : از یک الی 3 شامل 90 الی 95 دور و از 2 الی 3 شامل 30 الی 35 دور مجموعا از یک الی 3 شامل 120 دور در برای حالت استاندارد از سیم شماره 006 میلی متر که بعد از سیم پیچی مقاومتی حدود 5 اهم با اهمتر دیجیتالی خواهید داشت .
ثانویه از پایه 4 الی 5 یک سیم پیچ به تعداد 15 الی 20 دور از همون سیم اولیه که سیم پیچ اولیه ابتدا پیچیده و سپس سیم پیچ ثانویه بدون عایق اضافی و مستقیما روی اولیه و دور قرقره مغزی ترانس پیچیده میشود .
جهت ایجاد هماهنگی بهتر – در دو سر پایه 1 الی 3 یک عدد خازن کاغذی به ظرفیت 330 الی 470 پیکوفاراد و در ته { سربندی سیم ها } مستقیما به پایه های فوق لحیم میگردد .
ترانس اوسیلاتور شما به همین سادگی اماده میباشد .
برای تهیه ترانس میتونید از هر نوع هر رنگ ترانس IF موجود در رادیوهای اوراقی ابتیاع و با احتیاط سیم های انرا باز کرده و مجددا طبق راهنمایی که ارایه گردید سیم پیچی نمایید . AM OSC.PNG[/hide]

در پست های بعدی به نحوه کامل سیم پیچی امواج باند SW , LW پرداخته خواهد شد .
موفق باشید .

بالا