آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمایی تبدیل جارو شارژی به سیمی ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
به نام خدا
استاد توسط دیود دوبل و ترانس سه سیم باید ولتاژ را dc کنیم درسته؟؟
چه مزیتی این روش دارد که باعث این میشود که افت ولتاژ و امپری نداشته باشیم روی سیم نازک
چون یه ترانس 3 سر 6 ولت اگر dc بشود ولتاژی معادل 12 ولت داریم
این چه فرقی با یک ترانس 2 سیم 12 ولت دارد؟؟

درود

استاد اسدی عزیز

ترانس سه سر 6 ولت با دیود دوبل ، ولتاژ 6 ولت dc میده و اگه از 6 ولت تک استفاده کنی باید با 4 دیود یکسو بشه تا مانند اون بتونیم dc تمام موج بگیریم

بعبارتی در ترانس 6 ولت سه سر یا سر وسط درواقع دو تا 6 ولت داریم که عکس یکدیگرند بطوریکه در نیم سیکل یکی از دیودها ولتاژ میده و دیود دیگری خاموشه و در نیم سیکل بعد دیود دوم روشن و اولی خاموش میشه که ولتاژ خروجی این روش شبیه 6 ولت تک با 4 دیود است ولی با یکسوسازی با دیود دوبل مزیت هایی داره که در جریان بالا خیلی با ارزشه
بهمین علت در خروجی دستگاه جوشکاری هرگز از روش دیود پل یا 4 دیود استفاده نمیشه

البته اگر در ترانس سه سر 6 ولت فقط از سیم ابتدا و انتهایی استفاده کنیم و از سر وسط استفاده نکنیم دراینصورت 12 ولت میده

اما دلیل بی نیازی به سیم ضخیم ارتباطی با سه سر و دو سر بودن ترانس نداره بلکه به این دلیله که جریان اولیه ترانس 6 ولت حدود 36 برابر کوچکتر از جریان ثانویه است زیرا ازآنجاکه ترانس را داخل جارو نصب میکنیم بنابرین باید ولتاژ 220 ولت برق شهر را به جارو برسانیم و لذا با ولتاژ 220 ولت میتونیم توان زیادی را با جریان ضعیف منتقل کنیم و لذا با سیم بسیار نازک هم میتونیم جریان ضعیف را منتقل کنیم .

اما اگه ترانس خارج از جارو قرار میگرفت باید ولتاژ 6 ولت را از ترانس به جارو می رساندیم و ناگزیر بودیم جریان حدود 4 آمپر را به جارو منتقل کنیم که با سیم نازک نمیشه چون اگه طول سیم مثلا مقاومت 5/ اهم داشته باشه موجب افت ولتاژ بمقدار 2 ولت میشه و بجای 6 ولت مثلا 4 ولت به جارو میده مضافا که سیم هم داغ میشه و حمل و نقل سیم ضخیم هم مصیبته و قس علیهذا

بهمین دلایل برای انتقال انرژی بین شهر ها ولتاژ را بمقدار 20 کیلو ولت یا 200 کیلو ولت میرسانند و سپس به شهر دیگر منتقل میکنن تا افت ولتاژ و اتلاف انرژی خیلی ناچیز بشه و نیاز به سیم بسیار ضخیم هم نداشته باشیم .

همانطورکه در تصویر مشخصه برای جاروی خودم از سیم تلفن استفاده کردم و اگه 10 متر هم باشه اشکالی نداره .

سپاس

آخرین ویرایش:
2015-08-12
3
5
با سلام.خدمت عزیزان.جاروی من بلک دکره 4.8و لتی است.چطور باید سیم درست کنم برا ترانس که بشه سر وسط.ضمنا مدارش رو بصورت تئوری توضیح بدید.ممنون میشم

2015-08-12
3
5
بنده فقط در جواب دوستمون که گفتن سیم های موتور رو بجای باطری به آداپتور وصل کنید درست میشه گفتم که اینکار رو روی سه تا دستگاه انجام دادم نشده.ازبابت راهنماییتون ممنون.مشخصات هرسه جارو رو میدم لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بنده فقط در جواب دوستمون که گفتن سیم های موتور رو بجای باطری به آداپتور وصل کنید درست میشه گفتم که اینکار رو روی سه تا دستگاه انجام دادم نشده.ازبابت راهنماییتون ممنون.مشخصات هرسه جارو رو میدم لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

درود

ترانس سروسط هم نباشه اشکالی نداره ولی باید آمپرش قابل توجه باشه یعنی ترانس هرچقدر بزرگتر باشه بهتره تا جایی که در جارو جاسازی بشه .
ضمنا جریان آداپتور شما کافی نیست و باید قویتر باشه .

اگه ولتاژ آداپتور را در حالیکه به جارو متصل کردی اندازه گیری کنی می بینی ولتاژ 6 ولت آداپتور شما حدود 2 ولت میشه چون آداپتور شما برای جارو ضعیفه و حس نداره و ازحال میره .

باید در حالیکه آداپتور را به جارو متصل کردی حدود 5 یا 6 ولت باشه و اگه مثلا از آداپتور 12 ولت استفاده کنی که درحالت اتصال به جارو حدود 5 ولت بشه دراینصورت جارو کار میکنه ولی آداپتور شما بعد از مدت کوتاهی داغ میشه میسوزه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
دوستان نظرتون درباره تغذیه سوئیچینگ چیه جواب گو هست ؟

درود

عزیزم عرض کردم نیاز به سوئیچینگ نیست ولی سوئیچینگ بجای هر باطری قوی یا ضعیفی جوابگو هست البته باید قدرت سوئیچینگ متناسب با باطری باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

solimani

کاربر
2013-03-10
164
210
گرگان
استاد ترانس توی گرگان به این قدرت پیدا نمیشه به این امپر موتوری که من دارم دی سی و 3.2 ولت و 6 امپر در استارت اولیه میکشه و بعد امپر به 4.5 میرسه من سوئیچینگ رو تست کردم 5 ولتی 10 امپر رو که بازم موتور دل دل میزنه که واقعا نمیدونم چرا چون باید جواب بده . حالا فکری که به نظر من رسیده اینه که یک مدار با ترانزیستور tip 41 درست کنیم کهموتور رو اروم و اهسته استارت بزنه تا یک دفعه موتور امپر نکشه اینطوری با 30 تومن کل کار جمع میشه و مرقون به صرفه است و اگر این کار ردیف شه همون سوئیچینگ رو میشه پست الومینیومش دوشاخه نصب کرد و یک سیم فقط به جارو میاد .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد ترانس توی گرگان به این قدرت پیدا نمیشه به این امپر موتوری که من دارم دی سی و 3.2 ولت و 6 امپر در استارت اولیه میکشه و بعد امپر به 4.5 میرسه من سوئیچینگ رو تست کردم 5 ولتی 10 امپر رو که بازم موتور دل دل میزنه که واقعا نمیدونم چرا چون باید جواب بده . حالا فکری که به نظر من رسیده اینه که یک مدار با ترانزیستور tip 41 درست کنیم کهموتور رو اروم و اهسته استارت بزنه تا یک دفعه موتور امپر نکشه اینطوری با 30 تومن کل کار جمع میشه و مرقون به صرفه است و اگر این کار ردیف شه همون سوئیچینگ رو میشه پست الومینیومش دوشاخه نصب کرد و یک سیم فقط به جارو میاد .

سپاس

درود
ترانس با قدرت کافی برای جارو شارژی توی هر کوره ده هم پیدا میشه چه رسد به گرگان
ترانس هر تلویزیون سیاه و سفید 12 یا 14 اینچ اوراقی برای این کار ایده آله

اگه از هر منبع تغذیه ای از جمله سوئیچنگ استفاده کنی نیاز به تمهیداتی برای راه اندازی نداره
آمپر استارت چند برابر آمپر نرماله و هر موتوری با آمپر نرمال هم در زمان بیشتر راه اندازی میشه که برای این موتور محسوس نیست
یعنی اگه تغذیه شما قادر به تامین 4 آمپر باشه قادر به راه اندازی موتوری که جریان استارت 6 یا 7 آمپر میخواد هست
ولی سوئیچینگ برای اینکار مناسب نیست و به دردت نمیخوره زیرا هم گرون تره و هم عمرش کوتاه تره

و در این مورد ، پافشاری شما برای استفاده از سوئیچینگ شبیه این داستانه که میخوای عکسی را به دوست نشون بدی که کنارت نشسته و از طریق تلگرام یا ایمیل نشونش میدی

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا