آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تست عمق كاوش دستگاهاي پالسي

رامين1

کاربر
2012-05-03
8
13
باسلام خدمت دوستان .تجربه اي را كه در مورد فلزيابهاي پالسي و دانستن عمق كاوش واقعي اين نوع فلزياب كه خودم در مدت اين چند سال كسب كرده ام را عنوان ميكنم. فروشندگان فلزياب موقع تست دستگاه ،تنظيم آن را در حد اكثر حساسيت قرار ميدهند ،كه شما در كار عملي هرگز نميتوانيد به آن عمق كاوش برسيد.كار كردن با دستگاه پالسي مشكل است و موقع كار كردن عملي، تنظيم دستگاه در حد اكثر حساسيت و حفظ اين حساسيت در بالانس دستگاه غير ممكن مي باشد.اگر در هنگام خريد امكان تست خاك وجود ندارد براي دانستن عمق كاوش واقعي ، دستگاه را جوري تنظيم و بالانس كنيد كه ديگر با نزديك يا دور كردن ديسك يا لوپ به زمين دستگاه بوق نزند(حساسيت كمي كمتر از آستانه بوق زدن دستگاه باشد) يعني در بالانس كامل باشد.بعد ديسك يا لوپ را در فاصله 5 سانتي متري از زمين ثابت نگه داريد و تست را با فلزات مختلف انجام دهيد.عمق كاوش واقعي و كار بردي دستگاه هاي پالسي در اين حالت مشخص ميشود.البته اين تست فقط عمق كاوش دستگاه را مشخص مي كند و حساسيت يا عدم حساسيت دستگاه به مواد معدني يا مواد ديگر مسئله اي ديگر است و فقط هنگام كار عملي مشخص ميشود.

آخرین ویرایش:

ba-safa

کاربر
2011-11-03
5
16
جالب اینجاست بعضی ها چنان در وصف عمق زنی دستگاه ها داستان سرایی میکنند که مرغ پخته از شنیدنش خنده اش میگیره!!!

مثلاً در مورد کنج یاب حرفه ای لورنز که اسطوره دستگاه های امروزی هستش بارها من دیدم ادعاهای واهی مثل 4 متر و 6 متر دارند!!!

خود وبسایت آلمانی و کاتالوگ های اورجینالش در بهترین حالت و شرایط عالی با کویل های 45 سانتی برد دستگاه برای یک سکه 2.5 سانتی رو حدود 40تا 50 سانت

و برد متوسط رو برای فلز 30 در 30 حدود دو متر مدعی هستن ... حالا یه عده بیسواد یا فروشنده تو تاپیک ها و وبلاگ ها ببینید چه ادعاهای واهی و افسانه ای واسه عمق زنی دستگاه هاشون دارن

mehran1545

کاربر
2010-11-12
181
317
شیراز
من همین تست که شما میفرمایید برای فلزیاب پالسی دستساز هم دیدم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ba-safa

ba-safa

کاربر
2011-11-03
5
16
بله دوستانی هستن که با زحمات فراوان دستگاه های دست ساز مناسبی با تکیه بر اصول اولیه دستگاه های پالسی ساختن

صحبت من در مورد این تبلیغات شرکت های فروشنده و همکارانشونه که عمق زنی های دو رقمی هم من دیدم مدعی شدن!

رفرنس تجاری همون لورنز هستش که نهایت بردش تو همون محدوده کاتالوگشه...حالا یه فروشنده ای میاد میگه لورنز من 8 متر میزنه!!! احتمالاً کمپانی لورنز ورژن

اختصاصی واسه ایشون زده

نهایت عمق زنی با کویل های قابل حمل نه لوپ های یکی دو متری همون 1 تا دومتر هستش حالا نکته مهم تو هر دستگاهی پایداری و بهم نریختن ثباتشه

mehran1545

کاربر
2010-11-12
181
317
شیراز
درکل تمام پالسی ها در زمینهای املاح دار بهم میریزه که مجبور به پایین آوردن حساسیت و نهایتا عمق زنی کمتر میشه اما در بدترین شرایط تا 2متر میشه روشون حساب کرد البته دستگاه های مقاومت سنج که بر مبنای رسانای فلزات کار میکنند هم گزینه های خوبی برای عمق بالا هستند

ba-safa

کاربر
2011-11-03
5
16
دو نوع ناپایداری در یک فلزیاب پالسی داریم:

آفست یا شیفت dc یا تغییرات ناخواسته بهره در تقویت کننده عملیاتی

نوع دوم تغییر نقطه کار و بهره در بلوک های ترانزیستوری و یا ماسفتی هستش (گرما هدایت ترانزیستور رو بیشتر و هدایت ماسفت رو کمتر میکنه)

هر نوع تمهیدات مداری و طراحی بهینه تر و علمی این نوع نا پایداری ها رو کمتر میکنه و نه اینکه کاملاً حذف...

وقتی پایداری افزایش پیدا کنه میشه در ادامه با انتخاب یه مبدل آنالوگ به دیجیتال و کانفیگ کردنش با یه میکرو و یه الگوریتم به نتایج قابل قبولی برای یه دستگاه رسید...

البته بازم میگم افزایش حساسیت یه فلزیاب و برد در هوا ملاک صحیحی واسه مدعی شدن کارکرد نیست

اصطلاحاتی رو در بعضی پست ها می بینیم که فقط دلخوش کنک هستن!

حذف اثرات رمین! حذف ذرات!!!

تموم اینا توی طراحی هر فلزیابی که یه ولوم در مدار انتگرال گیرش داشته باشه وجود داره و با دوتا ولوم که معمولاً یکی بهره رو کنترل و دیگری دی سی رو شیفت میده و برای کنترل آفست تو دیتا شیت اکثر آپ امپ های سرعت بالا مدارش وجود داره در نظر گرفته شده...

یه عده با اصطلاح سازی فقط بلدن سر ملت ساده رو کلاه بزارن

ehsanajal

کاربر
2010-11-07
38
51
سلام
منم با شما دوستان موافقم
مثلا فلزیابی که من دارم سکه رو تو هوا تو نهایت بردش در فاصله 45 سانتی میزنه (500 تومنی ) اونم با لوپ 28 سانتی.
ولی در عمل شما 5 سانت بالای سطح زمین میگیرید کویل رو ، و از طرفی مجبورید برای ثبات هم ولوم ها رو کم کنید که بر فرض 10 سانتم اونجا کم میشه .
پس در نهایت یه سکه میشه 30 سانت . البته شاید تا 35 سانتم برسه ولی دیگه از این بیشتر نمیشه.
پس نتیجه اینکه 20 درصد یا بیشترک تو تست زمین کمتر میزنه .
این نظر منه
منم تا حالا هیچ دستگاهی ندیدم از 5 متر بیشتر بزنه اونم جسم بزرگ

ehsanajal

کاربر
2010-11-07
38
51
سلام به همه
انشالله اگه شد فایل تصویری تنظیم دستگاه در خاک رو براتن میزارم . تا بعضی از دوستان نگند که با حرکت ما فلزیاب پالسی الکی بوق میزنه . اون دیگه به اپراتور دستگاه بر میگرده . اگه شد از دستگاه طراحی شده خودم براتون عکس میزارم.
موید باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: A.D.H

ba-safa

کاربر
2011-11-03
5
16
به نظر من تموم هنر طراحی یه پالسی اینه که نهایت بردش رو بر اساس کویل استاندارد ارائه بشه همون کویل قابل حمل 30 40 سانتی نه لوپ های مسخره یک متری!

بالا