آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کمک در مورد آنتن

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام: استاد واقعا از دیدن اینکه اینهمه اطلاعات دارید لذت بردم. ای کاش که در دانشگاهها به جای اون استادای مهندس قلابی امثال شما ها تدریس میکردند که حداقل ما هم در طول این چند سال تحصیل یه چیزی یاد میگرفتیم. بگذریم کار ما دیگه از گلایه گذشته . من سعی میکنم این آنتنو به بهترین شکل درست کنم و نتیجه رو گزارش بدم . فقط یه خواهشی داشتم اینکه اون تاپیکی رو که در مورد طراحی آنتن باز کردین کاملترش کنین.در مورد انواع آنتن.انواع بوستر و... هم توش مطلب بزارین تا امثال من بی سواد هم استفاده کنند. همچنین قسمت دوم را هم متوجه نشدم ، من شهرهای دیگر را نمیدانم ولی تمام کانالهای که من قصد دریافتشان را دارم در باند UHF هستند.بازم از اینکه لطف کردید و وقت گذاشتید و پاسخ دادید ممنونم.
در جواب دوستمون هم که پرسیدن چطور اون همه کانال شد باید عرض کنم که استاد درست حدس زدن کانالهای تکراری بود فقط از طریق فرستنده گیلان شما العالم رو میگیرید و اردبیل به جای العالم جام جم 1 رو گذاشته و دو کانال استانی گیلان و اردبیل.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام: استاد واقعا از دیدن اینکه اینهمه اطلاعات دارید لذت بردم. ای کاش که در دانشگاهها به جای اون استادای مهندس قلابی امثال شما ها تدریس میکردند که حداقل ما هم در طول این چند سال تحصیل یه چیزی یاد میگرفتیم. بگذریم کار ما دیگه از گلایه گذشته . من سعی میکنم این آنتنو به بهترین شکل درست کنم و نتیجه رو گزارش بدم . فقط یه خواهشی داشتم اینکه اون تاپیکی رو که در مورد طراحی آنتن باز کردین کاملترش کنین.در مورد انواع آنتن.انواع بوستر و... هم توش مطلب بزارین تا امثال من بی سواد هم استفاده کنند. همچنین قسمت دوم را هم متوجه نشدم ، من شهرهای دیگر را نمیدانم ولی تمام کانالهای که من قصد دریافتشان را دارم در باند UHF هستند.بازم از اینکه لطف کردید و وقت گذاشتید و پاسخ دادید ممنونم.
در جواب دوستمون هم که پرسیدن چطور اون همه کانال شد باید عرض کنم که استاد درست حدس زدن کانالهای تکراری بود فقط از طریق فرستنده گیلان شما العالم رو میگیرید و اردبیل به جای العالم جام جم 1 رو گذاشته و دو کانال استانی گیلان و اردبیل.

با سلام :
منظورتون از قسمت دوم ؟؟؟ یه توضیح یا اشاره به مطلب داشته باشید در خدمتم .احتمالا:{مشکل من عدم اطلاع از نوع پولاریزاسیون کشورهای همسایه منظورتون بوده ..}؟
در مورد تاپیک طراحی انتن ها... احساس کردم که استقبالی نشد دیگه ادامه ندادم ... چشم سعی میکنم تاپیک را کامل کنم اما در مورد بوستر - در بخش ارشیو مدارات الکترونیک مدارات جالبی ارایه شده است البته مدارات کاملتر و پیشرفته ای با موس فیت های فرکانس بالا { الاخصوص کنورترهای - های فرکانسی نیز در ارشیو دارم متاسفانه قطعات مصرفی انها در بازار ایران نایاب و گران قیمت هستند که از اپلود انها صرف نظر کرده ام امیدوارم روزی برسد که دیگه با چنین مشکلات و معضل بازار تجارت ایرانی نباشیم .
موفق باشید .

amiric

ناظم انجمن
2007-09-29
2,998
29,012
با سلام خدمت دوستان و اساتید بزرگوار سایت.
شاید جای مطرح کردن این سوال اینجا نباشد از این بابت پوزش می خواهم. من در شهر رشت زندگی میکنم چند وقت پیش که برای سفر به شهر مرزی آستارا رفته بودم تصمیم گرفتم که یک ست تاپ باکس(گیرنده دیجیتال زمینی) نیز با خود ببرم که کانالهای تلویزیونی جمهوری آذربایجان را دریافت کنم(به جهت علاقه به مخابرات و تلویزیون).با قرار دادن یک آنتن کوچک توانستم 12 کانال کشور همسایه ،20 کانال از اردبیل و 20 کانال از گیلان دریافت کنم.همان دستگاه را به شهر رشت آوردم ولی هر کاری که کردم نشد که بشود.دوستان و عزیزانی که در رشت زندگی میکنند میدانند که بین خیابان معلم تا یخسازی فاصله زیادی نیست دوستانم در یخسازی توانستند 12 کانال تلویزیون باکو را دریافت کنند. پس مساله نیامدن سیگنال منتفی است از این گذشته قبلا در حالت آنالوگ من در همین مکان 4 یا 5 کانال تلویزیون آذربایجان را دریافت میکردم ولی الان هر کاری میکنم نمیشود. یک دیش تهیه کردم می خواستم بدانم که میتوانم بجای LNB یک آنتن در کانون آن قرار دهم(البته اصلا قصد ندارم کانالها را از طریق ماهواره بگیرم میدانم که دریافت این کانالها از طریق ماهواره Azeri Space راحت ترین راه است ولی همانطور که گفتم این کار از لحاظ فنی برایم ارزش دارد) حال دوستان هر راهی که به ذهنشان میرسد دیش ،بوستر و.... لطفا راهنمایی نمایند.ببخشید که طولانی شد.
سلام وبا تشکر از استاد رجبی
امیدوارم مطلب زیر کمکی نماید
خطوط انتقال ، آنتن و انتشار امواج​

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
سلام وبا تشکر از استاد رجبی
امیدوارم مطلب زیر کمکی نماید
خطوط انتقال ، آنتن و انتشار امواج​
با سلام :
با تشکر از امیر اقا که این مطلب مفید را اپلود کردن:love-smiley-017: مبحث و مشکل ما در مورد نوع پولاریزاسیون امواج دیجیتالی تی وی کشور همسایه هست و دریافت انها توسط انتن .
با این وجود مقاله اموزشی خوبی بود امیدوارم برای دوستان و علاقمندان مفید واقع شود .
با تشکر .
موفق باشید .

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام:
استاد شما فرمودید آنتن لوپ برای باند UHFکه تلویزیون سیاه وسفید در آن کار میکرد 300 اهم بوده و الان فرکانس بالاتر است پس امپدانس تغییر میکند منظورم این بود که آن کانالهایسی را که من قصد دریافتشان را داشتم همه در باند UHF قرار دارند پس قاعدتا امپدانس نباید تغییر کند وممکن است امپدانس 300 اهم لوپ برایم الیجاد مشکل نماید.کلا خواهشا در مورد این قسمت تغییر امپدانس بیشتر توضیح دهید.اما در مورد پلاریزاسیون.من یک آنتن تلسکوپی کوچک(مارکونی) در اختیار داشتم و هر زمان که آنرا به صورت افقی قرار میدادم سیگنال قویتر میشد.من در آستارا با آن آنتن کوچک 97 درصد سیگنال داشتم.فکر میکنم پلاریزاسیون Horizontal بوده باشد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amiric

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام دستتون درد نکنه ممنون از لطفتون .البته اینو حدود 7 سال پیش تو هنرستان خونده بودم فکر کنم کتاب مبانی مخابرات و رادیو رشته الکترونیکه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amiric

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام:
استاد شما فرمودید آنتن لوپ برای باند UHFکه تلویزیون سیاه وسفید در آن کار میکرد 300 اهم بوده و الان فرکانس بالاتر است پس امپدانس تغییر میکند منظورم این بود که آن کانالهایسی را که من قصد دریافتشان را داشتم همه در باند UHF قرار دارند پس قاعدتا امپدانس نباید تغییر کند وممکن است امپدانس 300 اهم لوپ برایم الیجاد مشکل نماید.کلا خواهشا در مورد این قسمت تغییر امپدانس بیشتر توضیح دهید.اما در مورد پلاریزاسیون.من یک آنتن تلسکوپی کوچک(مارکونی) در اختیار داشتم و هر زمان که آنرا به صورت افقی قرار میدادم سیگنال قویتر میشد.من در آستارا با آن آنتن کوچک 97 درصد سیگنال داشتم.فکر میکنم پلاریزاسیون Horizontal بوده باشد.
با سلام :
اینکه انتن های تلویزیون سیاه سفید سابق 300 اهمی بودند ... یکی از دلایلش برمیگردد به نوع تیونر UHF که در ان تلویزیونها تعبیه شده بود و با امپدانس ورودی 300 اهمی بودند که بعدها این تیونر ها نیز اپدیت و برای 75 اهمی تعمیم داده شد و مسله استفاده از مچینگ نیز مرتفع گردید لازم به ذکر هست که اصلا باند UHF قبلا در استاندارد گیرنده های تلویزیونی { با توجه به نوع سیستم های CCIR , ORIET , FCC ,... } نبود بعدها در جدول باند گیرنده های تلویزیوئنی قرار داده شد و تیونرهای فوق معمولا 300 اهم بودند اینم اضافه کنم که امپدانس... در فرکانس بالا تحت هر شرایطی تغییر پذیر هست و بستگی تام به موقعیت و کمیت و کفیت ترانزیت امواج دارد .
- از الکترونیک عمومی که بگذریم تخصص بنده در ترانزیت ارتباطات هست مبحث پولاریزاسیون امواج دیجیتالی صرفا در عمودی یا افقی ختم نمی شود .. { به اصطلاحی }: دست چپی و دست راستی L+R و انتشار درمسافت خاص با زاوایای بخصوصی مطرح هست که در بیم میدان تحت پوشش ان امواج را تامین میکند که تا به حال چون با چنین امواجی در ایستگاه های فرستنده ای زمینی مطرح نبود از اهداف مباحث این انجمن نیز خارج بود اما نیاز ها و تکنولوژی جدید ارسال و دریافت دیجیتالی کم کم داره جای خودشو باز میکنه که امیدوارم تا حد امکان بتونم در خدمت دوستانم باشم .
موفق باشید .

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
بله کاملا حق با شماست فراموش کرده بودم ممکن است پلاریزاسیون از نوع دایروی باشد که دو حالت دارد:

دایروي
LHCP چپگرد مخففLeft Hand Circular Polarization
RHCP راستگرد مخفف Right Hand Circular Polarization

ولی همیشه فکر میکردم که از این نوع پلاریزاسیون بیشتر در ارتباطات ماهواره ای در باند C استفاده میشود البته در باند KU هم دیده بودم .ولی نمیدانستم که در سیستم های زمینی هم کاربرد دارد. فقط استاد گرام این قسمت را اگه امکان دارد کمی بیشتر برایم توضیح دهید؟ببخشید که با سوالهایم وقت ارزشمندتان را میگیرم.(انتشار درمسافت خاص با زاوایای بخصوصی مطرح هست که در بیم میدان تحت پوشش ان امواج را تامین میکند)

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
بله کاملا حق با شماست فراموش کرده بودم ممکن است پلاریزاسیون از نوع دایروی باشد که دو حالت دارد:

دایروي
LHCP چپگرد مخففLeft Hand Circular Polarization
RHCP راستگرد مخفف Right Hand Circular Polarization

ولی همیشه فکر میکردم که از این نوع پلاریزاسیون بیشتر در ارتباطات ماهواره ای در باند C استفاده میشود البته در باند KU هم دیده بودم .ولی نمیدانستم که در سیستم های زمینی هم کاربرد دارد. فقط استاد گرام این قسمت را اگه امکان دارد کمی بیشتر برایم توضیح دهید؟ببخشید که با سوالهایم وقت ارزشمندتان را میگیرم.(انتشار درمسافت خاص با زاوایای بخصوصی مطرح هست که در بیم میدان تحت پوشش ان امواج را تامین میکند)
با سلام :
البته هنوز بنده هم تاکید نمیکنم که از این نوع پولاریزاسیون در امواج زمینی استفاده میشه { مبحث تازه ای هست که اخیرا داره مطرح میشه (برای من که تازگی دارد ) } اما با توجه به اینکه در عهده امواج دیجیتالی گنجانده شده لذا چنین استفاده ای را بعید نمی دونم .
- در مورد پوشش و بیم امواج : سابقا با توجه به دید مستقیم و طی مسافت امواج بصورت طیفی از اشعه که فقط افقی یا عمودی تعریف میشد لذا امکان جابجایی شعاع تحت پوشش چنین امواجی مقدور نبود اما با پیشرفت تکنولوژی ارتباطات در دنیای دیجیتال این امکان فراهم گردید که سیگنال طبفی از امواج رابه همراه پولاریزاسیون هایی مدوله و ارسال کنند که بعد طی مسافتی یک انحراف زاویه ای { از قبل تعریف شده } در مسیر ارسال ایجاد شده و بصورت سعود و نزول عمودی و افقی بازاویه ای ... تا فقط مسیر و شعاع مورد نظر را تحت پوشش این امواج قرار دهند که در اصطلاح بیم ان موج گویند بعبارتی ساده تر {غلبه بر انحنای افق زمینی } .
حال از این خاصیت در امواج زمینی نیز استفاده می شود یانه ؟ مبحثی هست در فراغت اوقات پیگیرش هستم که هنوز فعلا به نتیجه ای نرسیده ام.
موفق باشید .

بالا