آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کاربرد های سلف در مدارات الکترونیکی

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام خدمت اساتید بزرگوار سایت.
تقاضا دارم کاربردهای سلف را در مدارات توضیح داده و در مورد هر کاربرد یک نقشه شماتیک مرتبط با آن کاربرد را قرار دهید. اما یک سوال اصلی هم دارم و آن اینست که آیا سلف به صورت تنهایی در مدارات(بدون خازن) به کار برده میشود یا نه؟ چون در جایی خواندم که از سلف به عنوان محافظ در مقابل ولتاژ و جریان زیاد استفاده میشود.

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
دستتون درد نکنه خوندم خوب بود.اما منظور من یه چیز دیگه بود این مقاله بیشتر اصول کارشو توضیح داده بود.میخوام بدونم تو قطعات مدار یعنی کاربرد سلف فقط *****ه که با حازن بسته میشه. (منظورم از سلف خود قطعه سلفه .والا میدونم مثلا تو بلندگو و ترانس و ... استفاده میشه.)

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
کسی نبود جواب کاربرد سلف رو بهم بده میخواستم بدونم آیا سلف به تنهایی در مدارات کاربردی داره یانه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: DPS12

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
کسی نبود جواب کاربرد سلف رو بهم بده میخواستم بدونم آیا سلف به تنهایی در مدارات کاربردی داره یانه؟
با سلام :
عزیزم سوالتون گنگ و ناقص هست دقیقا مثل این می مونه که می پرسید کاربرد موتور در مکانیک چیست ؟؟؟ و اگر قرار باشد تمام کاربرد سلف را در یک جمله بیان کنیم :
سلف عبارت از چند دور سیم که به نسبت نیاز مدارمون باید از نظر اندوکتانس و رلوکانس .... امپدانسی و مقاومتی و ایزوله و ...... کاربرد دارد .
این شماهستین که باید یک صفحه تشریحی از مشکل خود را مطرح کنید تا به نسبت نیاز و درخواست مشکلتون پاسخ لازم را دریافت کنید .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام از کاربرداش می شه به کوپلاژ سلفی و تطبیق امپدانس و فکر کنم برا جدا سازی جریان دی سی از ای سی اشاره کرد البته کاربرد زیاد داره ولی من تا این حد می دونم
با سلام :
بله معمولا از سیم پیچ می توان برای ایزوله کردن جریانهای dc از ac یا برعکس که روی یک خط یا مدار مدوله شده استفاده کرد چون خود سیم پیچ در حقیقت از جنس رسانای کاملی هست اما یکی از خاصیت های سلف این هست که در جریانهای ac از خود مقاومت نشان میدهد که هر چه فرکانس این جریان بیشتر باشد مقاومت سلف نیز بیشتر میشود تا جاییکه در فرکانسهای خیلی کم و dc مقاومت سلف همون مقدار مقاومتی خالصی هست که جنس سلف { مس / الومینیم / نقره / طلا /.... } در برابر جریان از خود نشان خواهد داد که اکثرا قابل صرف نظر میباشد و تقریبا تمامی جریان dc را عبوذر خواهد داد همچنین در فرکانسهای خیلی بالا مقاومت ان بقدری بیشتر می شود که عملا جریان فرکانسی را کلا حذف میکند دقیقا برعکس خازن .
از نام هایی که برای این قطعه در مدارات استفاده می شود چند موردش عبارتند از : { سلف / سیم پیچ / دروسل / بوبین / اندوکتور / سلونویید و..... }
موفق باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با سلام ممنون از توضیحاتتون می دونم از بحث این تاپیک خارجه ولی نخواستم تاپیک جدیدی باز کنم شما تو توضیحاتتون به خازن اشاره کردین می شه یه توضیحی هم بدین که چرا خازن تو فرکانس های بالا مانند اتصال کوتاه عمل می کنه ؟؟؟ایا رفتارش این طوریه یا نه واقعا اتصال کوتاهه؟؟البته تو عمل اگه می شه توضیح بدین

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام استاد گرامی
من مدتی است که دارم رو خوندن نقشه های الکترونیکی کار میکنم .هدف اصلیم از زدن این پست این بود که در جایی خوندم که از سلف برای محافظت مدار در مقابل افزایش ناگهانی ولتاژ یا جریان استفاده میشود میخواستم بدانم اگر اینطور است چگونه؟ لطفا اگر برای نمونه در این حالت شماتیکی دارید ارائه کنید. میخواهم نقشه خوانی بلد باشم و اگه تو مدار سلفی دیدم بدونم کاربردش چیه؟ راستش من این ترم لیسانس الکترونیکم رو میگیرم ولی هیچی بهمون یاد ندادن.همین هفته پیش بود که از استاد فقط یه سوال کردم که اگه به جای سینوسی به یه مدار یکسوساز نیم موج پالس بدهیم خروجی چطور میشه که متاسفانه استاد خیلی ناراحت شد و مرا متهم به این کرد که قصد دارم او را زیر سوال ببرم انتظارش این بود که بپرسم استاد Vm چیه؟ اونم بگه آفرین عجب سوال خوبی کردی یعنی ولتاژ ماکزیمم. بازهم ممنون از کمکتان

بالا