آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: علت روشن نشدن پاور های گرین با وجود داشتن vsb5 و سالم بودن قطعات چیه؟

msmp2

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-28
357
807
من تعدادی زیاد پاور دستم رسیده برای تعمیر
منتها یه چنتایی از اونا با وجود داشتن سلامت کامل از لحاظ ظاهری و یا حتی تست توسط مولتی متر و در شرایط بهتر حتی با تعویض قطعات در هیت اول باز هم شروع به کار نمیکنه و این عقده شده برام چون تایم زیادی ندارم برای تحقیق این موضو از دوستان کسی به این مدل مشکل خورده که به هیچ صراطی مستقیم نشه این پاور های گرین؟!!!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vhw

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام
شما عکسهای واضح و باکیفیت از زیر و روی بردمدار چاپی آن با علامتگذاری کارهایی که کردی قرار بده تا بهتر راهنمایی شوی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vhw

arashshr

کاربر vip
کاربر
2010-12-18
90
601
یا سلام به دوست عزیز

با تجربه ای که من در خصوص تعمیر این نوع پاورها رو دارم این چند مورد رو آزمایش کنین انشالله به نتیجه میرسید.

1- از ترانزیستورهای اولیه تست بگیرید. دقت کنید که در حالت بیزر عددی که شما میبینین نباید بیشتر از 450 و کمتر از 350 بهتون نشون بده.

الف - نکته اول اینکه تراتزیستور 2717 در پایه خروجی نباید هیچ ولتاژی رو نشون بده. (دلیلش هم اینه که این نوع ترانزیستور از نوع موسفت هست.)

ب- نکته دوم اینکه در صورت سوختن یکی از ترانزیستورها بخصوص 2717 حتما از دیود زنری که به این دیود اتصال داره تست بگیرین.

ج - اما در صورت بالا و پایین بودن اعدادی که بالا اشاره کردم شروع کنید از مقاومتهای بین دو خازن 200 ولت 680 میکروفاراد شروع کنین اهم بگیرین. یه نکته خیلی جالب که من ندیدم جایی کسی اشاره کرده باشه اینکه در تست مقاومت ها اگر به مقاومتی برخوردین که عددش تکون نخورد و یا اینکه اهمش بالاتر از مقدار خودش نشون داد، یکی از پایه هاش رو دربیارین و بعد دوباره تستش کنید. (دلیلش هم اینه که اگه مقاومتی اهمی بشه همیشه عددی بیشتر از حد خودش نشون میده) اینطوری تو زمان هم صرفه جویی میشه.

د - برای اینکه کارتون راحت تر بشه سعی کنین هیت سینک رو به همراه ترازیستورهای روش درش بیارین و الا برای جا زدن قطعات ریز ایراددار به مشکل بر می خورین.
2- ترازیستور پشت هیت سینگ اولیه رو که فکر کنم c945 باشه رو تست کنید.
3- درصورت شنیدن سوت ریز و یا داشتن ولتاژی بالاتر از حد معمول در قسمت استندبای سه تا خازن ریز پشت هیت سینک (50v10uf و 50v4,7 ) رو حتما عوض کنید.
4- خازن 16 ولت 1000 میکرو فاراد بین ترانس های چاپر و هیت سینک دوم رو با یه خازن 16 ولت 2200 میکروفاراد عوض کنید. (میدونم شاید معقول به نظر نیاد اما نتیجه رو ببینین)
5- مقاومت کنار هیت سینک دوم (احتمالا R22) رو حتما و بدون تست با یک مقاومت یک کیلو اهم عوض کنین. البته تست هم بکنین مشکلی نداره اما در 99 درصد پاورها به علت گرم شدن رنگش رو از دست میده.
6- در تست هیت سینک ثانویه مولتی متر رو در حالت بیزر قرار داده و تست کنید. عددی که بهتون در دو ترانزیستور داخلی نشون میده نباید کمتر از 7 باشه. ولی در ترانزیستور بیرونی زمان تست عددی که نشون میده نباید کمتر از 75 و بیشتر از 83 نشون بده که میشه گفت امکان زیادی داری که مشکل شما تو این قسمت باشه.
7- خازن هایی که از نظر ظاهری برآمدگی و حتی فرورفتگی دارند رو عوض کنید
در بقیه موارد کمتر پیش اومده برای من که مشکلی داشته باشند.
اگه موردی رو جا گذاشتم دوستان بهش اشاره کنند خوشحال میشیم استفاده کنیم.
موفق و سربلند باشید.

آخرین ویرایش:
بالا