آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: نداشتن ولتاژ 220 ولت در پایه 2 ترانزیستور

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
سلام
مدار یک سشوار صنعتی که با زدن کلید به پایه 2 ترانزیستور bta16 ( طبق شماره گزاری که در تصویر کردم )ولتاژ 220 میآمد و باعث روشن شدن المنت سشوار میشد . الان بعد از زدن کلید ولتاژ پایه 2 صفر است ولی پایه 1 و 3 ترانزیستور 220 ولت داره . اگه ممکنه راهنمایی کنید . ترانزیستور را تازه عوض کردم ولی آی سی را عوض نکردم فقط لحیم هاش را دویاره کاری کردم . فن درست کار میکنه ولی المنت روشن نمیشه . تصویر از برد و شماره پایه های ترانزیستور را میفرستم. با تشکر
. تصویر0096.jpgتصویر0097.jpgBTA16[1].png

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
سلام
کسی نیست راهنمایی کنه .؟ قیافه اش که ساده میاد !

seee

Banned
2009-02-05
141
616
با سلام.
چون مدار شما شماتیک ندارد پس بنده فقط میتونم مطالب عمومی مدار را خدمت شما عرض کنم.
bta16 ترایاک است نه ترانزیستور. شما تمام ولتاژگیری ها را نسبت به سیم نول انجام دهید اگر پایه 3 220 ولت باشد مسلما ترایاک شما آسیب دیده است. معمولا پایه گیت ولتاژی در حد 1 ولت دارد و از ای سی یا مدارات تریگ می اید که به نظر میرسد در مدار شما ای سی lm358 این وظیفه را به عهده دارد.
معمولا یک سر المنت به 220 ولت و سر دیگر به mt2 ترایاک وصل میشود و پایه mt1 به نول وصل میشود. اگر به پایه گیت ولتاژ ذکر شده اعمال شود پایه mt1 به mt2 وصل میشود و المنت روشن میشود اگر روشن نشد باید به خود المنت یا قطعی در مدار شک کنید. وقتی ترایاک روشن شود ولتاژ دو پایه mt1 و mt2 در حد 1 ولت میشود.
با تشکر.

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,869
MASHHAD
سلام
مدار یک سشوار صنعتی که با زدن کلید به پایه 2 ترانزیستور bta16 ( طبق شماره گزاری که در تصویر کردم )ولتاژ 220 میآمد و باعث روشن شدن المنت سشوار میشد . الان بعد از زدن کلید ولتاژ پایه 2 صفر است ولی پایه 1 و 3 ترانزیستور 220 ولت داره . اگه ممکنه راهنمایی کنید . ترانزیستور را تازه عوض کردم ولی آی سی را عوض نکردم فقط لحیم هاش را دویاره کاری کردم . فن درست کار میکنه ولی المنت روشن نمیشه . تصویر از برد و شماره پایه های ترانزیستور را میفرستم. با تشکر
. مشاهده فایل‌پیوست 87931مشاهده فایل‌پیوست 87932مشاهده فایل‌پیوست 87933
باسلام
دوست عزیز قطعه ای که شما اشاره کردید ترانزیستور نیست.
شما ولوم وکلیدها رو بررسی کنید وهمچنین خود موتور.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
سلام
این دستگاه ولوم نداره و کلید ها سالم است و المنت هم سالم است . تریاک را هم تازه عوض کردم . فقط آی سی مونده که سوالم این است که آی سی در جریان 220 ولت رساندن به پایه 2 تریاک تاثیر دارد یا خیر ؟ و با توجه به فرمایشات دوست عزیز بعد از تعویض آی سی نتیجه را اعلام میکنم . با تشکر

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,869
MASHHAD
سلام
این دستگاه ولوم نداره و کلید ها سالم است و المنت هم سالم است . تریاک را هم تازه عوض کردم . فقط آی سی مونده که سوالم این است که آی سی در جریان 220 ولت رساندن به پایه 2 تریاک تاثیر دارد یا خیر ؟ و با توجه به فرمایشات دوست عزیز بعد از تعویض آی سی نتیجه را اعلام میکنم . با تشکر
باسلام
دوست عزیز مگه اون قطعه ای که علامت زدم مگه ولوم یا پتانسیو متر نیست ؟
درهرصورت کاراین دوقطعه یکی است.
تصویر0097.jpg

seee

Banned
2009-02-05
141
616
سلام

با سلام.
دوست عزیز شما به عرایض بنده توجه نکردید!
شما ولتاژ مورد نظر را به وسیله بدهید و وقتی روشن کردید ولتاژ گیت را اندازه گیری کنید اگر ولتاژ داشت باید mt2 به mt1 وصل شود و المنت نیز روشن شود.اگر روشن نشد بدنبال قطعی در مسیر باشید.
اما در مورد lm358 که فرمودید ولتاژ 220 ولت را به تریاک میرساند بسیار بسیار بعید میباشد و احتمال اینکه به گیت فرمان دهد بیشتر است.
قبلا فرمودید پایه گیت 220 ولت دارد و اگر درست ولتاژگیری کرده باشید نه تنها تریاک اسیب دیده بلکه ای سی نیز معیوب شده است.
پایه های mt1 و mt2 را دنبال کنید و ببینید المنت به چه صورت به تریاک متصل شده است تا سریعتر عیب را پیدا کنید.
با تشکر.

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
با تشکر
طبق گفته شما پایه گیت به پایه 1 آی سی وصل است و mt2 به یک سر المنت وصل است . و بین راه با یک خارن الکترولبت 50 ولت 3.3 میکرو فاراد سری است . mt1 به یکی از سیم های برق شهر وصل است و تریاک را با اهم متر تست کردم و پایه گیت با mt1 از هر دو طرف جریان عبور میدهد . و با mt2 قطع است و mt2 با mt1 هم قطع است . فکر کنم سالم است . آی سی را خارج کردم فکر کنم سوخته چون روی آی سی یه حالت برامده سوختگی کوچک است . تو شهرمان که پبدا نکردم باید برم مرکز استان پبدا کنم . نتیجه را اعلام میکنم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: seee

seee

Banned
2009-02-05
141
616
با سلام.
پس مشخص شد که ایسی lm358 در مدار شما وظیفه تریگ تریاک را بر عهده دارد و شک نکنید که ایسی معیوب شده است.
جهت آزمایش تریاک و دیگر قسمت ها میتوانید ولتاژی در حد 8 دهم ولت به گیت اعمال کنید و اگر المنت روشن شد ترایاک و مسیر المنت سالم و قطعی ندارد.
با تشکر.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: arstan
بالا