آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: چگونه از ولتاژ منفی DC یک ولتاژ مثبت DC بگیریم ؟؟

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام
شاید این سوال و درخواست این مدار قبلا بحث شده باشد اما هرچه گشتم چیزی در این زمینه پیدا نکردم
همکاران عزیز
یه ولتاژ منفی 8 ولت دی سی وجود داشته ؛ حال میخوام با مداری که شامل یه رگولاتور مثبت 7805 ، و دیگر المانهای مجهول که با راهنمایی شما معلوم خواهند شد، از این ولتاژ ، یه ولتاژ رگوله مثبت 5 ولت جهت تغذیه USB بگیرم
ممنون میشوم که همکاران گرامی در این زمینه نظرات ارزشمند خود را ارائه دهند
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
شاید این سوال و درخواست این مدار قبلا بحث شده باشد اما هرچه گشتم چیزی در این زمینه پیدا نکردم
همکاران عزیز
یه ولتاژ منفی 8 ولت دی سی وجود داشته ؛ حال میخوام با مداری که شامل یه رگولاتور مثبت 7805 ، و دیگر المانهای مجهول که با راهنمایی شما معلوم خواهند شد، از این ولتاژ ، یه ولتاژ رگوله مثبت 5 ولت جهت تغذیه USB بگیرم
با تشکر

سلام
مدار مربوطه را ارسال فرمایید
شاید این راهکار قابل بهره برداری باشه
http://www.irantk.ir/irantk44674/#post239606

سپاس

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
تا جایی که من این تاپیک رو خوندم این منفی کردن ولتاز با ولتاز acبود ایا تو همون تا پیک در باره ی منفی کردن ولتازdcهم توضیح داده؟؟

سلام
بیشتر توضیح بدهید سوال شما را متوجه نشدم
اگه منظورتون اینه که انرژی اصلی برق شهره و اگه هر مداری مانند اسیلاتور سوئیچینگ و بخش های تلویزیون و غیره از برق شهر تامین بشه ، نباید بگیم از DC یک فرکانسی ساخته ایم و باید بگیم از برق شهر اون فرکانس را میسازیم دراینصورت حق با شماست

ولی بحث کلامی مورد هدف نیست
اگه ترانس دو سیمی دارید و با 4 دیود یکسو کرده و ولتاژ مثبتی ساخته اید حالا برای تهیه ولتاژ منفی که گراند مشترک داشته باشه و در آن دستگاه قابل استفاده باشه راهی ساده ای وجود نداره و خلاقیت و ابتکار خالق آن مدار ، غیر قابل انکار و ستودنی است و با تهیه منفی از AC خیلی متفاوته

لذا اگه عنوان تاپیک مربوطه مطابق نظر شما این بود که
ولتاژ منفی را از متناوب بگیرید
اونوقت نمیخندی و با خود نمیگفتی اینو که بقال سر کوچه هم بلده ؟
آیا در اون تاپیک واقعا ولتاژ منفی بدون ارتباط با مثبت از AC تهیه شده ؟

لذا پیشنهاد کردم مدار موصوف ملاحظه شود شاید حصول مقصود با کلک مشابه مقدور باشه
اگه نقشه و شرایط تغذیه گزارش بشه بررسی میکنم.
اما اگر منظور شما اینه که عنوان تاپیک مورد اشاره صحیح نیست لطفا پیشنهاد خود را مطرح و عنوان مناسب تری اعلام فرمودید (بنظر من عنوانی که قبلا فرمودید بدلایل یاد شده بسیار نامناسب و نارنگه )

اگر سوال و مقصود شما موضوع دیگری است مجددا با شرح مبسوطی مطرح فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
سلام
بیشتر توضیح بدهید سوال شما را متوجه نشدم
اگه منظورتون اینه که انرژی اصلی برق شهره و اگه هر مداری مانند اسیلاتور سوئیچینگ و بخش های تلویزیون و غیره از برق شهر تامین بشه ، نباید بگیم از DC یک فرکانسی ساخته ایم و باید بگیم از برق شهر اون فرکانس را میسازیم دراینصورت حق با شماست

ولی بحث کلامی مورد هدف نیست
اگه ترانس دو سیمی دارید و با 4 دیود یکسو کرده و ولتاژ مثبتی ساخته اید حالا برای تهیه ولتاژ منفی که گراند مشترک داشته باشه و در آن دستگاه قابل استفاده باشه راهی ساده ای وجود نداره و خلاقیت و ابتکار خالق آن مدار ، غیر قابل انکار و ستودنی است و با تهیه منفی از AC خیلی متفاوته

لذا اگه عنوان تاپیک مربوطه مطابق نظر شما این بود که
ولتاژ منفی را از متناوب بگیرید
اونوقت نمیخندی و با خود نمیگفتی اینو که بقال سر کوچه هم بلده ؟
آیا در اون تاپیک واقعا ولتاژ منفی بدون ارتباط با مثبت از AC تهیه شده ؟

لذا پیشنهاد کردم مدار موصوف ملاحظه شود شاید حصول مقصود با کلک مشابه مقدور باشه
اگه نقشه و شرایط تغذیه گزارش بشه بررسی میکنم.
اما اگر منظور شما اینه که عنوان تاپیک مورد اشاره صحیح نیست لطفا پیشنهاد خود را مطرح و عنوان مناسب تری اعلام فرمودید (بنظر من عنوانی که قبلا فرمودید بدلایل یاد شده بسیار نامناسب و نارنگه )

اگر سوال و مقصود شما موضوع دیگری است مجددا با شرح مبسوطی مطرح فرمایید.

سپاس
با سلام
شما تو اون تاپیکی که گذاشته بودین +9ولت acرو تبدیل به -9ولتacمی کرد اما من می خوام ببینم چطوری می شه dcرو مع*** کرد؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
شما تو اون تاپیکی که گذاشته بودین +9ولت acرو تبدیل به -9ولتacمی کرد اما من می خوام ببینم چطوری می شه dcرو مع*** کرد؟؟

سلام
بازم متوجه نشدم
منظور شما از +9ولت ac و -9 ولت ac چیه ؟
آیا منظور شما سیکل مثبت و منفی است ؟

جز تاپیکی که درخصوص تهیه 12- ولت مداری تقدیم کردم تاپیک دیگری بخاطر ندارم
و در این تاپیک موضوع AC منفی یا AC مثبت مطرح نشده و ثانیا ولتاژ مستقیم 12 ولت حاصل گردیده
اینجا
http://www.irantk.ir/irantk44674/#post241694

اگر تاپیک دیگری مورد نظر شماست بفرمایید
و درهرصورت سوال و ابهام خود را شفاف سازید و کمی توضیح دهید تا بحد بضاعت ناچیزم پاسخگو باشم

سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام
همکاران عزیز
با تشکر
با سلام :
اگر منظور شما تهیه ولتاژ رگوله شده 5 ولتی از ولتاژ 8 ولت منفی هست ؟ {توجه کنید وقتی که اشاره به قطبیت + - میکنید بحثی از ولتاژ AC نیست } اینکار با استفاده از یک رگولاتور به شماره 7905 { که مکمل همون 7805 } میباشد به راحتی امکان پذیر هست کافیست که رگولاتور 7905 را در خط منفی و سیم بندی ان دقیقا مثل همون 7805 با این شکلکه این بار روی خط منفی 8 ولت قرار میدهید و خط مثبت هم سیم مشترک ان خواهد بود .
اما برای تهیه ولتاژ منفی از ولتاژ مثبت به این سادگیها نیست - برای اینکار ابتدا باید ولتاژ + فوق را به متناوب تبدیل کرده و از خروجی مدار مبدل فوق ولتاژ منفی را بگیرید .
مدار فوق در تاپیک dc 2 dc بخش منابع تغذیه با استفاده از رگولاتور های سری lm2576 موجود هست .
اگر با مشکلی مواجه شدین همون تاپیک پیگیری کنید .
[hide] مشاهده فایل‌پیوست 87811[/hide]
البته این عکس را بخاطر ایجاد حضور ذهنی اپلود میکنم که برای هر ولتاژی با هر قطبیتی قابل تعمیم میباشد .
موفق باشید

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
با سلام
همکاران عزیز
با تشکر
با اجازه از اساتید
اگر جریان دهی زیادی لازم ندارید مثلا تا 200 میلی امپر از این مدار استفاده کنید من به جای DCبهDC های که بر روی پخش خودروها از کار می افتد و موجود نیست استفاده میکنم حتی با قسمت + اون بک لایتهای 12 ولت یا 16 ولت را راه اندازی میکنم اگر از قطعات اس ام دی استفاده کنید به اندازه یک پشت ناخن جا نمی گیرد دیودهای خروجی را نیز شاتکی یا fast استفاده کنید میتوانید این مدار را نیز برای تامین ولتاژ کنتراست LCD های تا سایز 12 اینچ استفاده کنید (البته من روی بالاتر تست نزدم) مدارهای ساده دو ترازیستوری دیگری هم در سایت دیدم که که مهندس رجبی و مهندس غزال زحمت اپلود ان را در سایت کشیدند شما میتوانید فقط قسمت یک سو ساز این مدار را به ان اضافه کنید در حین سادگی این مدار کار امد است از کیفیت پاین طراحی عذر خواهی میکنم برنامه های طراحی الکترونیک روی سیستم ندارم
123.jpg

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542

با اجازه از اساتید
اگر جریان دهی زیادی لازم ندارید مثلا تا 200 میلی امپر از این مدار استفاده کنید من به جای DCبهDC های که بر روی پخش خودروها از کار می افتد و موجود نیست استفاده میکنم حتی با قسمت + اون بک لایتهای 12 ولت یا 16 ولت را راه اندازی میکنم اگر از قطعات اس ام دی استفاده کنید به اندازه یک پشت ناخن جا نمی گیرد دیودهای خروجی را نیز شاتکی یا fast استفاده کنید میتوانید این مدار را نیز برای تامین ولتاژ کنتراست LCD های تا سایز 12 اینچ استفاده کنید (البته من روی بالاتر تست نزدم) مدارهای ساده دو ترازیستوری دیگری هم در سایت دیدم که که مهندس رجبی و مهندس غزال زحمت اپلود ان را در سایت کشیدند شما میتوانید فقط قسمت یک سو ساز این مدار را به ان اضافه کنید در حین سادگی این مدار کار امد است از کیفیت پاین طراحی عذر خواهی میکنم برنامه های طراحی الکترونیک روی سیستم ندارم
با سلام :
ممنون اقای رشیدی از مدار ساده و کارامدی که اپ کردین جهت مزید اطلاع و تکمیل در توضیحات اضافه میکنم که مدار فوق ثبات و پایداری در ولتا

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
با سلام :
ممنون اقای رشیدی از مدار ساده و کارامدی که اپ کردین جهت مزید اطلاع و تکمیل در توضیحات اضافه میکنم که مدار فوق ثبات و پایداری در ولتا

آخرین ویرایش:
بالا