آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

برد اسیلاتور همه کاره جایگزین STR در همه تغذیه ها حتی ترانزیستوری!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
برد اسیلاتور را می خواهم جایگزین تغذیه سویچینگ اینورتر های جوشکاری کنم.خروجی 24 ولت می باشد.
می شه روی تصویری که قراردادم و قسمت مدارات تغذیه سویچینگ را با کادر قرمز مشخص کرده ام دقیقا به من بگویید که سیم های برد اسیلاتور را کجا باید وصل کنم و مدار قبلی را از کجا باید قطع کنم.
با تشکر
لینک تصویر با کیفیت را هم می گذارم. 33895858044246786039.jpghttp://s6.uplod.ir/i/00468/oy4hieqfgofy.jpg

آخرین ویرایش:

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
سلام
برد اسیلاتور را می خواهم جایگزین تغذیه سویچینگ اینورتر های جوشکاری کنم.خروجی 24 ولت می باشد.
می شه روی تصویری که قراردادم و قسمت مدارات تغذیه سویچینگ را با کادر قرمز مشخص کرده ام دقیقا به من بگویید که سیم های برد اسیلاتور را کجا باید وصل کنم و مدار قبلی را از کجا باید قطع کنم.
با تشکر
لینک تصویر با کیفیت را هم می گذارم.مشاهده فایل‌پیوست 103390http://s6.uplod.ir/i/00468/oy4hieqfgofy.jpg
به نام خدا
سلام بزرگوار. شما ترانزیستور قدرت را از مدار خارج کنید.
سیم قرمز را به جای پایه وسط و سیم مشکی را به منفی خازن یا پایه کناری ترانزیستور وصل کنید.
اگر برای کنترل ولتاژ هم میتوانید سیم سبز را طبق نقشه موجود در بروشور برد اسیلاتور به اپتی کوپلر وصل نمایید.

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام آقای صابری وقت بخیر.
من برد اسیلاتور همه کاره را در مداری که شکل آن را ترسیم نموده ام وصل کردم ولی جواب نگرفتم.
سیم مشکی به منفی 310 ولت
سیم قرمز به پایه وسط(جای درین ماسفت)
سیم سبز به خروجی کوپلر.
آیا اشتباه وصل کردم؟
در کل با چه مداری میتوانم در بیرون از این مداری که ترسیم کردم با 310 ولت ورودی 24 ولت خروجی را بسازم.
چه قطعاتی بایستی بکار ببرم.
لطفا راهنمایی کنید بد جوری گیر افتادم
باتشکر

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام آقای صابری وقت بخیر.
من برد اسیلاتور همه کاره را در مداری که شکل آن را ترسیم نموده ام وصل کردم ولی جواب نگرفتم.
سیم مشکی به منفی 310 ولت
سیم قرمز به پایه وسط(جای درین ماسفت)
سیم سبز به خروجی کوپلر.
آیا اشتباه وصل کردم؟
در کل با چه مداری میتوانم در بیرون از این مداری که ترسیم کردم با 310 ولت ورودی 24 ولت خروجی را بسازم.
چه قطعاتی بایستی بکار ببرم.
لطفا راهنمایی کنید بد جوری گیر افتادم
باتشکر
این تصویر درستمشاهده فایل‌پیوست 103458

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
به نام خدا
سلام دوست عزیز. شما در مرحله اول سیم سبز را وصل نکنید. باید در خروجی ولتاژ داشته باشید.
اگر نیاز تنظیم ولتاژ توسط مدار بود میتوانید سیم سبز را طبق نقشه ای که در بروشور هست وصل کنید.
اگر ولتاژی ندارید یا ترانس خراب است یا مدار خروجی شورت شده.
برای ساخت چنین مداری به ترانس چاپری برای تامین این ولتاژ و آمپر نیاز دارید.
مدار وصل کردن برد اسیلاتور در بروشور هست. نیاز به یک ترانس چاپر به همراه مدار دمپر و اپتی کوپلر هست.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام

ضمن تشکر از استاد بزرگ جناب صابری عزیز

من بجهت کنجکاوی ، این برد را تست کردم واقعا عالی و مشکل گشاست.

البته مطابق آزمایشی که کردم با تنظیم پتانسیومترش بهترین حالت حاصل میشه
بطوریکه یک لامپ سری با برق شهر و یک لامپ به خروجی ترانس متصل کنید و با تنظیم پتانسیومتر لامپ سری کمترین نور و لامپ خروجی بشترین نور را داشته باشه ایده آلترین تنظیمه

سپس برای استفاده از آن در دستگاهها ، با اتصال سیم کوپلر ، خودبخود ، ولتاژ متناسب با هر دستگاهی حاصل میشه
ضمنا برای استفاده از این برد بعنوان منبع تغذیه قابل تغییر هم فقط کافیه یک پتانسیومتر به سیم کوپلر متصل کنید ، تا ولتاژ دلخواه با این پتانسیومتر اضافی قابل انتخاب میشه

سپاس

soltan54

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-08-02
826
6,244
شمال ایران
استاد غزال من این بردو خیلی جاها مصرف کردم اگر ممکنه در تاپیکی مناسب و در جای مقتضی نحوه عملکرد انرا بیشتر توضیح دهید و اینکه چگونه از ولتازی که دارای قطع و وصل است vcc ای سی اسیلاتورش تامین میشه

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

ضمن تشکر از استاد بزرگ جناب صابری عزیز

من بجهت کنجکاوی ، این برد را تست کردم واقعا عالی و مشکل گشاست.

البته مطابق آزمایشی که کردم با تنظیم پتانسیومترش بهترین حالت حاصل میشه
بطوریکه یک لامپ سری با برق شهر و یک لامپ به خروجی ترانس متصل کنید و با تنظیم پتانسیومتر لامپ سری کمترین نور و لامپ خروجی بشترین نور را داشته باشه ایده آلترین تنظیمه

سپس برای استفاده از آن در دستگاهها ، با اتصال سیم کوپلر ، خودبخود ، ولتاژ متناسب با هر دستگاهی حاصل میشه
ضمنا برای استفاده از این برد بعنوان منبع تغذیه قابل تغییر هم فقط کافیه یک پتانسیومتر به سیم کوپلر متصل کنید ، تا ولتاژ دلخواه با این پتانسیومتر اضافی قابل انتخاب میشه

سپاس
با سلام خدمت استاد گرامی
من خیلی علاقمند شده ام که با این برد همه کاره یک منبع ولتاژ کامل بسازم.
یک ترانس چاپر نیاز است و در خروجی مجموعه دیود های سری و خازن صافی دیود زنر و اپتوکوپلر
اما برای ورودی ترانس نمی دانم چگونه برد را اتصال دهم و چه قطعاتی استفاده نمود.
با ترانس معمولی هم می شود کار کرد.
اگر مداری در این خصوص ارایه دهید ممنون می شوم.
با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد غزال من این بردو خیلی جاها مصرف کردم اگر ممکنه در تاپیکی مناسب و در جای مقتضی نحوه عملکرد انرا بیشتر توضیح دهید و اینکه چگونه از ولتازی که دارای قطع و وصل است vcc ای سی اسیلاتورش تامین میشه

تفاوت مدار این برد با مدارهای معمول اینه که با زیرکی جالبی نمونه گیری و ولتاژ تغذیه آی سی را تامین کرده

بطوریکه کلکتور ترانزیستور قدرت دارای ولتاژ بالا و فرکانس بالاست

لذا برای اینکه نیاز به سیم اضافه جهت تامین تغذیه آی سی و نمونه گیری نداشته باشه و احتمال خطا و افزایش خطرناک ولتاژ هم صفر بشه ولتاژ کلکتور را از طریق یک خازن سری به یک ترانس نقلی داده و از یک ثانویه این ترانس کوچک جهت تامین تغذیه آی سی و از ثانویه دیگر جهت نمونه برداری از عملکرد مدار استفاده کرده

و سیم سبز هم برای نمونه گیری از ولتاژ خروجی و انتخاب و دستیابی به ولتاژ دلخواه پیش بینی شده
یعنی از دو ناحیه نمونه گیری میکنه
واقعا کلک های قشنگی زده و مبتکر و طراحش خیلی طراح و مبتکر بوده

فقط اگه زبون چینی ها مثل زبون آدمیزاد میشد دیگه حرف نداشتن

اینم نقشه و تحلیل آتی این برد در تاپیک زیر
http://www.irantk.ir/irantk61073/#post347532

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام خدمت استاد گرامی
من خیلی علاقمند شده ام که با این برد همه کاره یک منبع ولتاژ کامل بسازم.
یک ترانس چاپر نیاز است و در خروجی مجموعه دیود های سری و خازن صافی دیود زنر و اپتوکوپلر
اما برای ورودی ترانس نمی دانم چگونه برد را اتصال دهم و چه قطعاتی استفاده نمود.
با ترانس معمولی هم می شود کار کرد.
اگر مداری در این خصوص ارایه دهید ممنون می شوم.
با تشکر فراوان

سلام

1- ولتاژ 310 ولت dc را با دیود و خازن صافی آماده کن
2- سیم مشکی را به منفی خازن و سیم قرمز را به یکی از دو پایه سیم پیچ اولیه متصل کن
3- مطابق دستور سازنده یک مقاومت و خازن سرامیکی سری را با دو پایه اولیه ترانس موازی کن
4- اگر میخوای در دستگاهها استفاده کنی باید سیم سبز را به کوپلر متصل کنی که ولتاژ را بصورت اتوماتیک متناسب با نیاز دستگاه تنظیم کنه
5- اگه میخوای منبع تغذیه بسازی بجای بند 4 باید یک پتانسیومتر بین سیم سبز و گراند متصل کنی تا بتونی ولتاژ خروجی را بدلخواه خودت انتخاب کنی

همین

اگر جریان مناسبی نمیده دو پایه ترانس را جابجا کن
در دستگاهها همون پایه ترانس که به مثبت خازن تغذیه متصله باید همونجا باشه و درستش همونجاست.

اینم نقشه و تحلیل آتی برد همه کاره در تاپیک زیر
http://www.irantk.ir/irantk61073/#post347532

سپاس

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا