آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: درخواست مدار میگر (تست عایقی)

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
سلام استاد
ممنون میشم اگه یک مدار حد الامکان ساده ولی کارامد برای ساخت میگر تا ۵۰۰ ولت که با باطری کارکنه برام بزارین
فکر کنم مدار شامل یک مبدل dc به ac با افزایش ولتاژ تا ۵۰۰ ولت و یک اهمتر که قادر به اندازه گیری تا ۱۰۰ گیگا اهم باشه کار بنده رو راه بندازه:blue::blue:استاد رجبی به خاطر پست بلا محلی که داده بودم شرمندم:45000000:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام استاد
ممنون میشم اگه یک مدار حد الامکان ساده ولی کارامد برای ساخت میگر تا ۵۰۰ ولت که با باطری کارکنه برام بزارین
فکر کنم مدار شامل یک مبدل dc به ac با افزایش ولتاژ تا ۵۰۰ ولت و یک اهمتر که قادر به اندازه گیری تا ۱۰۰ گیگا اهم باشه کار بنده رو راه بندازه:blue::blue:استاد رجبی به خاطر پست بلا محلی که داده بودم شرمندم:45000000:
با سلام :
{ البته بازم در بخش میکروکنترل ها درخواست دادین } محلش ارشیو مدارات ... به هرحال :
- با میگر کار کردین ؟؟ اشنایی باهاش دارین ؟؟ 100 گیگا اهم ؟؟؟!!!
دستگاه اماده تجاری ساخت انگلیس واگنر را داشتم که حداکثر تا یک گیگا اهم را اندازه گیری میکرد و تقریبا تمام امورات عایق سنجی { بخصوص در عایق چاه های ارت و... } را کفایت میکرد که چند سالی هست بدلیل خراب شدن گالوانمتر عقربه ای اش از رده خارج کرده ام اساس کارش هم با استفاده از یک ژنراتور دستی هندلی که 500 ولت تولید میکرد و سپس با استفاده از پل وتستون و .... در رنج تقسیم مقاومتی دقتی در حدود یک در صد داشت اگه کارتون راه می افته شماتیک انرا { باید از روی مدار و سیم بندی هاش در بیارم و موجود ندارم } سر فرصت براتون بزارم اما اینکه تا 100 گیگا اهم !!! کفایت تون میکنه چنین مداری سراغ ندارم بازم میگردم اگه دسترسی شد چشم در خدمتون خواهم بود .
حالا قرار هست این میگر با این پهنا و قابلیت !!! براتون چکاری انجام بده ؟؟ مورد و محل مصرف و کاربردش برام مهم هست .
- منظور از حد الامکان ساده و کار امد تا 100 گیگ ... با میکرو؟؟؟ یا با مدارات و گیت های دیجیتالی و ... انالوگ ؟؟
موفق باشید .

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
با سلام و تشکر از استاد رجبی عزیز
مقدار اهم گفته شده برای تست عایقی کابلهای مخابراتی هست و معمولا کارایی نداره اما اگر برای شما مقدور نیست همون مداری که فرمودید محبت کنید بزارید انشا‌‌ءاله مابقی درست میشه ،
دستگاههایی که استفاده میکنم قادر به اندازه گیری اهم ،ولتاژ AC ، DC و خازنی هست که مدار رو پیچیده کرده و قطعاتی که روش استفاده شده نایاب هست برا همین دست به دامن شما شدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد

سلام

در جوانی میگرهای شرکت برق را بارها تعمیر کردم ولی 100 گیگا ندیدم و اساسا 100 گیگا در مخیله من هم قابل تصور نیست و کاربرد آن هم بذهنم نمیرسه

سپاس

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
این مقدار برای محاسبه مقاومت عایقی روکش پلاستیکی سیمهای روکش دار یا بقولی رانژه مخابرات در فواصل نزدیک کاربرد داره که به ندرت استفاده میشه مقدار استاندارد ۵۰۰۰ مگا اهم در یک کیلومتر هست که هرچه فاصله یا به عبارتی طول کابل کمتر بشه این مقدار افزایش پیدا میکنه ،مثلا برای مقادیر زیر یک متر این مقدار عددی برابر با ۱۰به توان منفی ۹ میشه البته اگه اشتباه نکنم چون محاسباتش رو نرم افزار انجام میده

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
استاد شما هنوز هم جون هستین و افرادی مثل من حالا حالا ها دست از سر شما بر نمیداریم
این مقدار برای محاسبه مقاومت عایقی روکش پلاستیکی سیمهای روکش دار یا بقولی رانژه مخابرات در فواصل نزدیک کاربرد داره که به ندرت استفاده میشه مقدار استاندارد ۵۰۰۰ مگا اهم در یک کیلومتر هست که هرچه فاصله یا به عبارتی طول کابل کمتر بشه این مقدار افزایش پیدا میکنه ،مثلا برای مقادیر زیر یک متر این مقدار عددی برابر با ۱۰به توان منفی ۹ میشه البته اگه اشتباه نکنم چون محاسباتش رو نرم افزار انجام میده:nevreness:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
استاد شما هنوز هم جون هستین و افرادی مثل من حالا حالا ها دست از سر شما بر نمیداریم
این مقدار برای محاسبه مقاومت عایقی روکش پلاستیکی سیمهای روکش دار یا بقولی رانژه مخابرات در فواصل نزدیک کاربرد داره که به ندرت استفاده میشه مقدار استاندارد ۵۰۰۰ مگا اهم در یک کیلومتر هست که هرچه فاصله یا به عبارتی طول کابل کمتر بشه این مقدار افزایش پیدا میکنه ،مثلا برای مقادیر زیر یک متر این مقدار عددی برابر با ۱۰به توان منفی ۹ میشه البته اگه اشتباه نکنم چون محاسباتش رو نرم افزار انجام میده:nevreness:
با سلام :
بنده یک مدتی تا دلتون بخواد از کابلهای کاغذی ان زمان گرفته تا ... سیم های مغز فولادی ارتباطی وهمین رانژه که میگی تست عایقی گرفتم و کلی هم باهاشون سر و کار داشتم اما هیچ وقت چنین مقاومت عایقی ندیدم و بکار نبستم حداکثر استاندارد عایق مورد لزوم بین دو رشته سیم رانژه 100 کیلو اهم برای هر کیلومتر !!!! کافیست .
- تازه سیم رانژه به قطر 0/4 الی 0/8 میلی متری بیشتر از بیست متر در ارتباطات کاربردی ندارد مگر در موارد ضروری که باید جبران افت شود .
هر گره در سیم مغز فولادی تقریبا معادل 3 db افت دارد و عایق استاندارد پذیرفته شده در هر کیلومتر با 8 زیگزاک حدود 10 کیلو اهم کافیست .
به نظر بنده این ارقام نجومی که گفتین در هیچ منابعی درج نشده { من که ندیدم } و احتمالا منبع اطلاعاتی شما موثق نمیباشد .
- مثال کاربردی شما در ارتباطات اگر بر فرض در فرکانس بالا هم که باشد { سیم رانژه در فرکانس بالاتر از 4 کیلوهرتز کاربردی ندارد و میانگین فرکانس کاربردی ان 800 سیکل میباشد } باز قابل قبول نیست و تمام این موارد صرفا بخاطر کم کردن مسایلی مثل تداخل های هم شنوایی و کم کردن راشینگ و مقاومت لوپ خطوط و... کاربرد دارند که 10 کیلواهم حداقل و 100 کیلواهم حداکثر در حالت ایده ال میباشد .
-عایق بین دو رشته سیم مغز فولادی حامل سیگنال 24 کانال ارتیاطی در فاصله مسافتی بین تهران تا قم در محدوده 20 کیلواهم و مقاومت داخلی هر رشته سیم در همین مسافت با احتساب گره ها و زیگزاکها در حدود 5 کیلو اهم قابل قبول هست حال این 500 گیگااهم از کجا اومده و به کجا میرود !!!!! برای بنده جای تامل هست !! منبع اطلاعاتی خود را بیشتر بررسی کنید .
شماتیک مدار میگر فوق را در سر فرصت از مدارش در میارم و تقدیم میکنم اما متاسفانه هیچ یک از قطعات ان را بنده از بازار حدود پنج و شش سال پیش تا بحال نیافته ام .
موفق باشید .

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
برادر من اگه نمیخوای کمک کنی بهونه نیار این که شما ندیدی دلیل بر نبودش نیست
اگه از همون اول میگفتم ،بله استاد شما درست میفرمایید بنده غلط کردم همچین چیزی وجود نداره کارم زودتر راه میفتاد!!!!!!!!!!! اما چه کنیم که هر روز با این اعداد سرو کار داریم

بقولی خر ما از کرگی دم نداشت ،بعضی از دوستان بجای نگاه به محل اشاره به انگشت نیگاه میکنن ،اگه شما یه مدتی عایقی میزدین بنده ده ساله از همون میگر هندلی گرفته تا نمونه ایرانی و انگلیسی ،خوب و بدش کار کردم حالا شما کار نکردین دلیل بر عدم وجودش که نیست ،الانم از نمونه ایرانیش که با میکرو کار میکنه استفاده میکنیم اما مشکلات زیاد دستگاه مثل افت کیفیت تو دمای کم و رطوبت هوا در روزهای ابری (بارانی که بماند)و نتیجه نادرست به دلیل کاهش ولتاژ ورودی حتی به میزان ناچیز به فکر ساخت و کمک از شما افتادم که از خیرش گذشتم ،ناگفته نمونه تست کار ما با کار بچه های برق یا تست چاه ارت فرق میکنه
بابت جواب به پستهام از شما ممنونم
والسلام

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
اگه از همون اول میگفتم ،بله استاد شما درست میفرمایید بنده غلط کردم همچین چیزی وجود نداره کارم زودتر راه میفتاد!!!!!!!!!!! اما چه کنیم که هر روز با این اعداد سرو کار داریم

بقولی خر ما از کرگی دم نداشت ،بعضی از دوستان بجای نگاه به محل اشاره به انگشت نیگاه میکنن ،اگه شما یه مدتی عایقی میزدین بنده ده ساله از همون میگر هندلی گرفته تا نمونه ایرانی و انگلیسی ،خوب و بدش کار کردم حالا شما کار نکردین دلیل بر عدم وجودش که نیست ،الانم از نمونه ایرانیش که با میکرو کار میکنه استفاده میکنیم اما مشکلات زیاد دستگاه مثل افت کیفیت تو دمای کم و رطوبت هوا در روزهای ابری (بارانی که بماند)و نتیجه نادرست به دلیل کاهش ولتاژ ورودی حتی به میزان ناچیز به فکر ساخت و کمک از شما افتادم که از خیرش گذشتم ،ناگفته نمونه تست کار ما با کار بچه های برق یا تست چاه ارت فرق میکنه

والسلام

سلام
دوست خوبم
اینکه موضوعی با دانش ناچیز من باورنکردنی نیست دلیل توهین به مطلعین نیست و مایه خوشحالی است که اطلاعات تازه ای مطرح بشه و من بسیار مشتاقم که تصویری از دستگاههای موصوف ارسال فرمایید تا موجب پیشگیری از تکرار خطای حقیر شوید

ندانستن عیب نیست و همچنان معتقدم اطلاعی از چنین دستگاهی ندارم و با دانش ناچیز حقیر قابل تصور نیست و امیدوارم بذل عنایت و مستندات شما موجب باور و اصلاح حقیر بشه

سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
والسلام

با سلام :
عزیزم کافی بود تا مفهوم عایق 500 گیگا اهم را { حتی با حساب سر دستی } درک میکردین !!! به عبارتی چنین عایقی در هوای ازاد نیز مقدور نمی باشد و اگر مقدور بود !!! پدیده رعد برق و مخصوصا ساعقه نیز حاصل نمی شد !! حال این مقدار عایق نجومی کجا کاربرد داره ؟؟؟ نگفتین !!! مقدارهای استاندارد پذیرفته شده و رایج را در برق و ارتباطات براتون اشاره کردم و بجای پاسخ و ارایه عدله علمی ... پرخاش و احتمالا قهر ...
- از نظر بنده شما باید منابع اطلاعاتی خود را اپدیت نمایید ....
- و اگر عدله ای دارید به عنوان استاد برای ما واضح بیان کنید تا ما شاگرد ازتون استقبال کنیم
در دنیای علم و تکنولوژی امروزی موارد و مباحثی مطرح میشه که کل فرمولها و استانداردها و انچه تا بحال پذیرفته شده بود را زیر سوال میبرید مثل همون مسله تولید برق مجانی ....
فعلا هنوز منکر وجود چنین عایقی در نقل و انتقالات هستم . اما اهل جهل هم نیستم - بهتر هست بجای خداحافظی و... !!! با ارایه و اثبات عدله تاپیک را ادامه دهید تا ضمن سهیم شدن در انتقال دانسته ها و دانش به همنوعان خود ... راه گشایی در جهت علوم و فنون جدید مورد ادعایتون باشید تا ما هم از فیوضات عالیه بهره مند شویم .
موفق باشید.

بالا