آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی جهت تبدیل ولتاژ دوبل به ولتاژ تک

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام
اساتید گرامی
نقشه زیر مربوط به محافظ آمپلی فایر در برابر ولتاژ دی سی خروجی هست من مدت چند سال هست که از این مدار در آمپلیفایرم استفاده میکنم و مدار بسیار دقیقی هست. اما جدیدا" یک جعبه فلزی برای آمپلی فایر در نظر گرفتم که به دلیل محدودیت جا نمی توانم ترانس این مدار را در آن جاسازی کنم .مشکلی که دارم این هست که تغذیه مدار ولتاژ دوبل هست حال می خواستم بپرسم آیا امکان هست در این مدار با تغییراتی به جای ولتاژ دوبل از ولتاژ تک استفاده کنم ؟؟؟ یا اینکه از ترانس آمپلی فایرم که دوبل 24 ولت AC هست و در حالت DC به 35 ولت می رسه بتونم ولتاژ دوبل 15 ولت بگیرم؟؟
با تشکر
speakers-protektor1.gif

abbas.r

کاربر vip
vip
کاربر
2011-11-03
282
530
سلام دوست عزیز شما میتونید از ترانس سویچینگ استفاده کنی که حجم کمتری داره یا اینکه ولتاژ دوبل ترانس استفاده کنید و برای دوبل شدن از دوتا ای سی رگولاتور 15 ولت مثبت و منفی الستفاده کنید .7815 برای مثبت و 7915 برای منفی اینا براحتی تو بازار گیر میاد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام
اساتید گرامی
نقشه زیر مربوط به محافظ آمپلی فایر در برابر ولتاژ دی سی خروجی هست من مدت چند سال هست که از این مدار در آمپلیفایرم استفاده میکنم و مدار بسیار دقیقی هست. اما جدیدا" یک جعبه فلزی برای آمپلی فایر در نظر گرفتم که به دلیل محدودیت جا نمی توانم ترانس این مدار را در آن جاسازی کنم .مشکلی که دارم این هست که تغذیه مدار ولتاژ دوبل هست حال می خواستم بپرسم آیا امکان هست در این مدار با تغییراتی به جای ولتاژ دوبل از ولتاژ تک استفاده کنم ؟؟؟ یا اینکه از ترانس آمپلی فایرم که دوبل 24 ولت AC هست و در حالت DC به 35 ولت می رسه بتونم ولتاژ دوبل 15 ولت بگیرم؟؟
با تشکر

سلام
دوست گرامی
راههای ساده ای وجود داره که با کمترین هزینه و کمترین قطعات و بیشترین طول عمر عملی است
و بنظر من روش زیر باید اولویت اول شما باشه بطوریکه دو سر از ترانس نسبت به سر وسط ( بدون باز کردن ترانس خارج میکنی که حدود 9 ولت متناوب بده . بویژه که برای این مدار شما کمی بیشتر یا کمتر هم مهم نیست )

و دراینصورت کلا با دو دیود و دو خازن حل میشه و از این پس برای کم و زیاد کردن ولتاژ ترانس ها هم غصه ای نداری و به سوئیچینگ و مدار اضافه و ترانس اضافه و غیره فکر نمیکنی اینجا روش کار را تقدیم کرده ام

http://www.irantk.ir/irantk48462/

اگر برای دستگاه شما باز هم مناسب نیست با زینر و مقاومت ولتاژهای 35 ولت را بمیزان دلخواه کم کن ولی روش اول بهتره و تجربه قابل توجهی هم بدست میاری

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام به شما استاد عزیز جناب غزال
ضمن سپاسگزاری فراوان و عذرخواهی بابت تاخیر در ارائه پاسخ به عرض برسانم که من تونستم با سختی یک ترانس دوبل 12 ولت رو در جعبه جایگذاری کنم البته قبلش بوسیله مقاومت و زینر و رگولاتور تونستم ولتاژ دوبل 12 ولت از برق 35 ولت بگیرم اما نمی دونم چرا وقتی این کار رو میکردم رله موقع خاموش کردن دستگاه با تاخیر قطع میشد که همین امر باعث میشد که صدا تا تخلیه کامل خازن باقی بمونه و .....
خلاصه با قرار دادن ترانس مشکل حل شد فقط یک مشکل دیگه دارم که در این تاپیک که در مورد نویز آمپلی فایر ها بود موضوع رو مطرح میکنم . با سپاس فراوان
http://www.irantk.ir/irantk47969-9/#post278274

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام به شما استاد عزیز جناب غزال
ضمن سپاسگزاری فراوان و عذرخواهی بابت تاخیر در ارائه پاسخ به عرض برسانم که من تونستم با سختی یک ترانس دوبل 12 ولت رو در جعبه جایگذاری کنم البته قبلش بوسیله مقاومت و زینر و رگولاتور تونستم ولتاژ دوبل 12 ولت از برق 35 ولت بگیرم اما نمی دونم چرا وقتی این کار رو میکردم رله موقع خاموش کردن دستگاه با تاخیر قطع میشد که همین امر باعث میشد که صدا تا تخلیه کامل خازن باقی بمونه و .....
خلاصه با قرار دادن ترانس مشکل حل شد فقط یک مشکل دیگه دارم که در این تاپیک که در مورد نویز آمپلی فایر ها بود موضوع رو مطرح میکنم . با سپاس فراوان
http://www.irantk.ir/irantk47969-9/#post278274

سلام
مشکلی که فرمودید درصورت استفاده از 35 ولت آمپلیفایر موجب تاخیر خاموشی میگردید با یک دیود برای ولتاژ 12+ و یک دیود برای منفی 12 - حل میشه
یعنی ولتاژ لازم را از 35 ولت DC تهیه نکنید بلکه بصورت مجزا همان متناوب 35 را با یک دیود و خازن کوچکی یکسو کرده و سپس تبدیل به ولتاژ لازم کنید
و در این مسیر از خازن بزرگ استفاده نکنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
مشکلی که فرمودید درصورت استفاده از 35 ولت آمپلیفایر موجب تاخیر خاموشی میگردید با یک دیود برای ولتاژ 12+ و یک دیود برای منفی 12 - حل میشه
یعنی ولتاژ لازم را از 35 ولت DC تهیه نکنید بلکه بصورت مجزا همان متناوب 35 را با یک دیود و خازن کوچکی یکسو کرده و سپس تبدیل به ولتاژ لازم کنید
و در این مسیر از خازن بزرگ استفاده نکنید.

سپاس
سلام
پس اگر درست متوجه شده باشم علت دیر قطع کردن رله میتونه دیر تخلیه شدن خازن های بزرگ باشه درسته؟؟
اصلا" حواسم به این نبود که مجزا یک انشعاب از خروجی ترانس بگیرم
این مورد رو تست میکنم ونتیجه رو اعلام میکنم
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
پس اگر درست متوجه شده باشم علت دیر قطع کردن رله میتونه دیر تخلیه شدن خازن های بزرگ باشه درسته؟؟
اصلا" حواسم به این نبود که مجزا یک انشعاب از خروجی ترانس بگیرم
این مورد رو تست میکنم ونتیجه رو اعلام میکنم
با تشکر

سلام
مطابق معمول
آفرین

بله آمپلیفایر ها بدلیل احتیاج به جریان زیاد نیاز به خازنهای بزرگی دارند و ازآنجاکه مدار محافظ شما دارای نقصی است که قادر به تشخیص فرمان خاموشی نیست و وابسته به وجود یا عدم ولتاژ تغذیه است لذا مادامیکه منبع تغذیه آن قطع نشود قادر به تشخیص فرمان خاموشی نیست و لذا ناگزیر هستید خازنهای مستقلی متناسب با زمان مورد نیاز خود استفاده کنید

به ترتیبی که عرض کردم خازنهای آمپلیفایر قادر به تغذیه کردن مدار محافظ نیست و مجزا و وابسته به خازن دلخواه شما میشه
البته مدار محافظ شما فقط به 12+ نیاز داره که با یک دیود و یک خازن کوچک و یک مقاومت و یک رگلاتور ( یا زینر ) حله

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
البته مدار محافظ شما فقط به 12+ نیاز داره که با یک دیود و یک خازن کوچک و یک مقاومت و یک رگلاتور ( یا زینر ) حله

سپاس
میشه بیشتر توضیح بدید .
استاد ولی من با ولتاژ دوبل راه اندازیش میکنم اگر به نقشه هم دقت کنید متوجه خواهید شد؟؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
میشه بیشتر توضیح بدید .
استاد ولی من با ولتاژ دوبل راه اندازیش میکنم اگر به نقشه هم دقت کنید متوجه خواهید شد؟؟

سلام
حق با شماست
چون عنوان تاپیک را تبدیل به یک ولتاژ انتخاب کردید
لذا با توجه به عنوان تاپیک تصور کردم مدار محافظ نیاز به ولتاژ دوبل نداره
بابت اصلاح نظرم ممنونم و بنابرین از هر قطعه دو عدد نیاز دارید

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا