آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: بسادگی خازن بای پلار بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

ازآنجاکه خازن های بای پلار ظرفیت بالا کمیاب تر از دیگر خازنها هستند لذا به روش ساده ای دست یافتم که ساخت خازنهای موصوف را در حجم و اندازه کوچکتر از خازنهای بای پلار و با کیفیت بهتر میسر میسازد لذا اگرچه روش مذکور را بنام خودم ثبت کرده ام اما با توجه به شرایط کشور که کپی برداری آزاد و سهل الوصول موجبات تضییع حقوق صاحبان اثر را فراهم میسازد و بدلیل پیشگیری از تولید غیرقانونی سودجویان قادر به افشاء آن نیستم اما ساخت آنرا برای جریانهای پایین تقدیم میکنم

لذا هرچند این روش در جریانهای بالا مانند مدار یوک قابل استفاده نیست اما در کلیه مدارهای جریان پایین و لذا برای بسیاری از مدارها بخوبی قابل استفاده و راهگشاست
البته برای تست لحظه ای در جریانهای بالا هم کمک قابل توجهی میکند
یعنی در جریان بالا هم میتوانید بصورت لحظه ای بجای خازن مشکوک استفاده کنید و تکلیف صحت و سقم آنرا قطعی کنید و برای تهیه خازنهای مشکوکی که سالمند به زحمت نیافتید

بطوریکه اگر دو خازن را بصورت منفی به منفی یا مثبت به مثبت سری کنید ابتدا و انتهای آن مانند خازن بای پلار عمل خواهد کرد .

آیا میدانید دلیل علمی این پدیده چیست ؟
بایپلار.PNG

آخرین ویرایش:

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
درود مهندس چیزی که به ذهن من میرسه اینه که یکی از خازن ها در این حالت مانند یک مقاومت (یا دیود) عمل کرده وباعث میشود جریان عبوری از خازنی که پلاریته ان برعکس است پایین بیاید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود مهندس چیزی که به ذهن من میرسه اینه که یکی از خازن ها در این حالت مانند یک مقاومت (یا دیود) عمل کرده وباعث میشود جریان عبوری از خازنی که پلاریته ان برعکس است پاین بیاید

سلام
آفرین
دقیقا همینه که فرمودید
اساسا وقتی خازن را به ولتاژ معگوس متصل میکنید در حالت معگوس تبدیل به مقاومت نسبتا کم اهمی میشه و بهمین علت در ولتاژ DC هم جریان زیادی ازش عبور میکنه

لذا در هر نیم سیکل یکی از خازنها تبدیل به مقاومت میشه و اگه جریان زیادی ازش عبور نکنه حرارت تولیدی آن هم مطابق فرمول حرارت مقدار ناچیزی میشه و داغ نمیکنه
و همچنین افت ولتاژ دو سر مقاومت هم بواسطه جریان کم ، مقدار ناچیز و نامحسوسی میشه و موجب اختلال نمیشه و بخوبی کار میکنه
زدی وسط هدف

سپاس

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
اتفاقا ایده بسیار جالبی است حتما به کار می آید حال سوال اینجا است اگر ظرفیت خازنها را بالا ببریم ایا میتوان جریان عبوری را نیز افزایش داد مثلا در ساخت اسپیکرهای که از چند بلندگو استفاده میشود (برای ف یلتر کردن روی هر بلندگو ) از این روش استفاده کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
اتفاقا ایده بسیار جالبی است حتما به کار می آید حال سوال اینجا است اگر ظرفیت خازنها را بالا ببریم ایا میتوان جریان عبوری را نیز افزایش داد مثلا در ساخت اسپیکرهای که از چند بلندگو استفاده میشود (برای ف یلتر کردن روی هر بلندگو ) از این روش استفاده کرد؟

سلام

بله میتوان بعنوان فیلنر هم از این کلک برای حذف برخی از فرکانسها مانند خازنهای بای پلار استفاده کرد اما در بلندگو نیاز به خازن بای پلار نیست زیرا ولتاژ ac نداریم و صرفا سیگنال صوتی است ولاغیر

اتفاقا در تاپیک زیر روشی برای جلوگیری از سوختن بلندگوها تقدیم کردم و مفصلا در خصوص بلندگو بحث کردیم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30241&p=159409&viewfull=1#post159409
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30241&p=159409&viewfull=1#post159409

ولی همانطورکه فرمودید با هر ظرفیتی قابل استفاده است اما اگر جریان عبوری از آن زیاد باشد بدلیل مقاومت موصوف داغ میشه

مثلا نمیتوانید این کلک را مستقیما به برق شهر متصل کنید زیرا جریان شدیدی از آن عبور میکند اما در مدارهای جریان پایین مانند بسیاری از تغذیه ها که تهیه بای پلار دشوار است میتوانیم از این شیوه استفاده کنیم ( البته روشی که در گذشته دور ثبت کردم در هر مداری قابل استفاده است )

بعبارت دیگر در هر مداری که وجود مقاومت نسبتا کوچک سری با خازن اشکالی نداشته باشه قابل استفاده است و بر حسب اتفاق همین ایده که چگونه این مقاومت را به صفر برسانم تا در هر مداری قابل استفاده شود کارساز شد

و پس از سالها که روشهای مختلفی را تست کردم ، نهایتا منجر به خلق اثر نهایی گردید بگونه ای که مورد توجه شبکه 2 صدا و سیما قرار گرفت و در برنامه زنده تلویزیونی مفصلا به اطلاع هم میهنان رساندم.

سپاس

آخرین ویرایش:

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,952
ایران 63
بسیار اموزنده و جالب

منظور من در بخشی که گفتم راجب به بلنگوها (باندها) که فیل تر PASIVE دارند (مدار کراس اور) و از چند بلند گو در یک جعبه استفاده شده است ." و سوال دیگر که ظرفیت خازن معادل یک خازن است؟ یا از ظرفیت یکی از خازنها پاین تر می آید ( مانند خازنهای سری)؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بسیار اموزنده و جالب

منظور من در بخشی که گفتم راجب به بلنگوها (باندها) که فیل تر PASIVE دارند (مدار کراس اور) و از چند بلند گو در یک جعبه استفاده شده است ." و سوال دیگر که ظرفیت خازن معادل یک خازن است؟ یا از ظرفیت یکی از خازنها پاین تر می آید ( مانند خازنهای سری)؟

سلام
نظر لطف شماست
اگر منظور شما در مدارهایی است که دارای ولتاژ AC است که ناگزیر به استفاده از بای پلار هستیم و جریان زیادی نداره بله این شیوه قابل استفاده و مفیده
باید ظرفیت هر خازن برابر با ظرفیت خازن بای پلار مورد انتظار باشه .

بابت سوال مفید و هوشمندانه شما سپاسگزارم

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام
استاد عزیز چه زمانی برای بای پلار کردن منفی را به منفی سری میکنیم و چه زمانی مثبت را با مثبت سری میکنیم و کاربردهایشان چه فرقی دارد متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باسلام
استاد عزیز چه زمانی برای بای پلار کردن منفی را به منفی سری میکنیم و چه زمانی مثبت را با مثبت سری میکنیم و کاربردهایشان چه فرقی دارد متشکرم

سلام استاد گرامی

هیچ تفاوتی ندارند
چه مثبت به مثبت و چه منفی به منفی متصل بشه تاثیر یکسانی دارند زیرا اگر آنها را با شماره 1 و 2 مشخص کنیم
و در نیم سیکل ، خازن 1 در پلاریته معگوس قرار بگیره اثر مقاومتی داره و خازن 2 در پلاریته صحیح قرار میگیره و بعنوان خازن انجام وظیفه میکنه

و در نیم سیکل بعدی اثر آنها معگوس میشه و لذا همواره یکی از آنها در جهت معگوس و دیگری در جهت صحیح واقع میشه چه مثبت به مثبت و چه منفی به منفی

درواقع با این روش اگر منفی به منفی متصل کنید هر دو سر انتهایی ، ظاهرا مثبت هستند ولی هر دو منفی هم محسوب میشن

و اگه مثبت به مثبت متصل بشه دو سر انتهایی ظاهرا هر دو منفی هستند اما مثبت هم محسوب میشن

بروش زیر تست کنید
همه میدانیم که اگر خازن الکترولیت بصورت معگوس متصل بشه داغ شده و منفجر میشه
اما اگر دو خازن را بروش فوق به هر شکلی به DC متصل کنید کوچکترین اتفاقی نمی افته

پس نگران اتصال ولتاژ منفی به پایه مثبت خازن نباشید ( یا بالعکس ) زیرا هر کدوم از خازنها ببینه ولتاژ برعکسه مقاومت میشه و ولتاژ را به پایه اون یکی خازن میرسونه که صحیحه

نتیجه تست را اعلام کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام
دوعدد خازن 470 میکروفاراد 25 ولت را منفی ها را بهم وصل کردم مثبتها را به ولتاژ 20 ولت دی سی وصل کردم داغ نکرد و همان ولتاژ 20 ولت را نشان داد
که به انگلیسی اصطلاحا خازن Bipolar یا Non Polar غیر قطبی یا بدون قطب میباشد
بالا