آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: خراب شدن پایه های اتصال خازن به مادربرد ایسوز مدل M2N - X

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
باسلام و احترام خدمت دوستان عزیز و گرامی
مادر بردی که مشخصات اونو خدمدتون اعلام کردم توسط یک بنده خدایی خازنهای باد کرده روتعویض کرده ولی چه تعویضی ، طرف با لحیم کردن برد هم سوزونده ، آیا برای قرار گرفتن این خازنها در مدار دوستان را هکاری را پیشنهاد دارند . لطفا" راهنمایی بفرمایید .باتشکر

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
باسلام و احترام خدمت دو دوست عزیز و گرامی (نصوحی و پشتیبان)
ابتدا پوزش بنده را بدلیل عدم ارسال مشخصات کامل بپذیرید . چون تازه واردم .اما عکس مشهور:

DSC_0645.jpgDSC_0646.jpgDSC_0647.jpg

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
ببین دوست عزیز،در خازنها عموما قطب منفی به گراند مادربورد متصل میشه.یه سر مولتی متر رو مثلا به بدنه سوکت usb بزن و سر دیگه رو در اطراف خازن دنبال گراند بگرد.
در این قسمت از مدار هم قطب مثبت خازن به سر سلف متصل میشه.

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
مسعودجان عرض ادب و احترام
باید مرا ببخشید من کمی هم ناواردم ، فیشهای اهمتر که به بدنه USB که فرمودید زدم و یک طرف دیگر هم که به پایه های خازن زدم در هر دو پایه عقربه حرکت کرد. ضمن اینکه من اصطلاح گراند را هم که فرموید نمی دانم چیه ، لطفا" بیشتر راهنمایی فرمایید . باتشکر

• Like

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
اینجا همه دور هم جمع شدیم تا اطلاعاتمون رو تکمیل کنیم. پس هرچی رو که متوجه نشدی بپرس
اول از همه خازن ها رو از جاش خارج کن.
به پایه منفی ولتاژهای موجود در هر بردی، گراند میگند.مثلا شما ولتاژ 5ولت یا 12 ولت روی مادربورد رو نسبت به گراند یا منفی اندازه گیری میکنی.
نقاطی که منفی مدار رو تشکیل میدند شمال بدنه فلزی انواع پورت ها، اطراف مکان بستن پیچ و ...
در مورد شما، بعد از خارج کردن خازن ها، اول تست کن که جای پایه خازن روی برد، به گراند وصل هست یا نه.اگر بود که هیچ، در غیر این صورت نزدیکترین گراند رو به خازن پیدا کن و سیم کشی کن.
برای پایه مثبت خازن هم عرض کردم باید به سر سلفها متصل بشه که ولتاژ cpu رو تامین میکنند.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
باسلام و احترام خدمت دوستان عزیز و گرامی
مادر بردی که مشخصات اونو خدمدتون اعلام کردم توسط یک بنده خدایی خازنهای باد کرده روتعویض کرده ولی چه تعویضی ، طرف با لحیم کردن برد هم سوزونده ، آیا برای قرار گرفتن این خازنها در مدار دوستان را هکاری را پیشنهاد دارند . لطفا" راهنمایی بفرمایید .باتشکر

دوست عزیز اگر مین رو سوزونده چون مین از لایه های زیادی تشکیل شده امکان دارد به لایه های میانی مین اسیب رسانده باشد بنابراین بهتر هست از تعمیر مین بورد صرف نظر کنید

با تشکر

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
آی به چشم مسعود جان
مواردی که فرمود انجام شد . ولی هر سر اهمترو که رو هر پایه میزارم و به بدنه USB وصل میکنم راه میده ، حتی مقر قرار گرفتن خانها هم به هم راه میدن . آیا طبیعیه .
ضمنا"فرمودید ((پایه مثبت خازن باید به سر سلفها متصل بشه که ولتاژ cpu رو تامین میکنن)) آیا منظورتان همان مکانی که است که سوکت چهار خونه پاور کنار CPU میخوره است .

• Like

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
این موردی که میگی دوسر خازن ها به هم اتصال شدند، از سوختن و اتصال کوتاه شدن فتهای pwm است.
روی شکل مشخص کردم، اینا رو دربیار و دوباره چک کن ببین اتصالی هنوز هست یا برطرف شده.
و بعد فت ها رو خارج از مدار تست کن و ببین سالم هستند...
DSC_0647.jpg

بالا