آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: شبکه به زبان ساده

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
اول سپاس خداوند
با اجازه اساتید و دوستان میخواهم در یک تاپیک به زبان ساده شبکه کردن را یاد بدم
من خیلی سایت ها را مشاهده کردم با خیلی ریز شدن روی موضوع آدم گیج میشه
فکر میکنه شبکه سخته
اگه دوستان اجازه بدن روزی یک صفحه نکات شبکه به زبان بسیار ساده و قابل درک بنویسم
از فردا هم درس ها شروع میشه
امروز چیزی نمینویسم چون ببینم مدیران مخالفت نکنن ( اولین آموزش توی سایت مینویسم ) شاید اجازه نداشته باشم یا موضوع مشابه باشه نمیدونم:imnew:

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
درس 1
شبکه کردن دو سیستم (فقط اتصال شبکه)
منبع این آموزش (NetworkLand ) بوده البته خیلی ادیت کردم

---------------------------------------------
اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر
برای این کار به ۲ کامپیوتر روشن احتیاج دارید که مجهز به کارت شبکه باشند و یک کابل شبکه معمولی
تنظیمات اولیه برای هر کدام از سیستم ها :سیستم شماره ۱ - سیستم شماره ۲ برای آموزش بهتر نامگذاری میکنم.
-------------------------------------------
در هر ۲ سیستم از My Computer / Propertise تب Computer Name را انتخاب کنید.
حال اسم سیستم شماره ۱ و ۲ را به طوری انتخاب کنید که با هم فرق داشته باشد.
برای مثال : Reza1 و Reza2
حالا در همین قسمت کلید Change را بزنید تا بتوانید اسم Workgroup هر سیستم را هم تغییر دهید.
این بار اسم workgroup ها را مثل هم قرار دهید.
مثلا : mshome
حتما باید اسم workgroup ها مثل هم باشند.
خوب حالا Ok کنید و از این قسمت خارج شوید.
هر ۲ سیستم درخواست Restart می کنند پس اجازه دهید سیستم ها ریست شود و مجددا راه اندازی شود. حال سراغ شناسایی و IP دستگاه ها می رویم برای این کار آدرس زیر را دنبال کنید :
Control Panel / Networks Conections
حال بر روی آیکون Network Conection خود راست کلیک کنید و Propertise را انتخاب کنید.
توجه کنید که اگر کانکشن نتورک ندارید از طریق Add New Conection اقدام به ساخت کنید.
حال در پنجره باز شده Internet Protocol TCP/IP را انتخاب کنید و گزینه Propertise را بزنید.
how_network_1.jpg

Local Area Conecction Properties
این کار را در هر ۲ کامپیوتر انجام دهید. در پنجره باز شده شما باید آی پی های مشخص شده را برای هر سیستم وارد کنید پس قسمت Use The Following Ip Adress را فعال کنید :
سیستم شماره ۱ :
Ip Adress : 192.168.0.1
Subnet Mask : 255.255.255.0

سیستم شماره ۲ :
Ip Adress : 192.168.0.2
---------------------------------------------------------------
و اما نکته ها و نتیجه گیری ها
ما هر چند تا سیستم که بخواهیم با این روش میتونیم شبکه کنیم
فق کافیه که
1-Copmuter Name ها با هم فرق داشته باشه
2-همشون Workgroup هاشون یک اسم باشه ( با هم فرق نداشته باشه )
3-IP هاشون توی یک رنج باشه
--------------------------------------------------------------
3-IP هاشون توی یک رنج باشه ( این را در درس بعد + به اشتراک گذاری فایل توضیح خواهم داد + یک سری نکته جدید و تجربی

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
درود بر شما عالی بود
منتظر ادامه درسها هستیم
مطمئنم مدیران عالی انجمن بخصوص آقای مهندس نکوئی که در زمینه شبکه و نت استاد هستند، از کار شما استقبال خواهند نمود​

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
بنده تازه وارد انجمن شدم و امیدوارم ایشون کمک کنن
درس 2
قرار بود اینها را توضیح بدیم

--------------------------------
IP هاشون توی یک رنج باشه یعنی چی؟؟؟؟
خوب دوستان همیشه هرجا را دیدیم نوشه سیستم اول IP 192.168.0.1 و دمین سیستم 192.168.0.2
یه سوال دارم
یعنی میشه IP 10.20.30.40 بدیم؟؟؟!!!!
جواب سادست بلههههههههه میشه
وقتی میگیم IP توی یک رنج باشه یعنی
ما آیپی ها را با یک نقطه از هم جدا میکنیم
کلا 4 قسمت عدد داری
AAA.BBB.CCC.DDD
سه قسمت اول توی سیستم ها باید یکی باشه ( ولی قسمت آخر میتونه هر عدید بین 1 تا 255 باشه)
---------------------------------------------------
یک مثال میزنیم (درس قبل هم توش باشه)
ما میخواهیم 5 تا سیستم را شبکه کنیم
اول Computer Name ها متفاوت باشه و همشون توی یک Workgroup باشن
IP هاشون را دوست دارم بدین گونه بدم
سیستم 1 = 100.20.45.9
سیستم 2 = 100.20.45.27
سیستم 3 = 100.20.45.99
سیستم 4 = 100.20.45.3
سیستم 5 = 100.20.45.211
-------------------------------------------------
چون این مطلب طولانی شد تا همینجا کافیه
درس بعدی فقط به اشتراک گذاری فایل در ویندوز XP-7-8 را آموزش میدیم و ساختن Network Drive که در همه کافی نت ها واقعا نیازه

آخرین ویرایش:

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
697
ایران
سیستم شماره ۱ :
Ip Adress : 192.168.0.1
با سلام
ضمن تشکر از آموزش بسیار عالی جنابعالی
با توجه به اینکه نرم افزارهای آموزشی در این راستا فراوان وجود دارد ولی همه اون زحمات بدلایل مختلف و گاهی بدلیل جا انداختن یک نکته کوچک شاید ساعتها متربی را گمراه کند از جنابعالی خواهشمندم آموزش را به زبان هر چه ساده تر بیان کنید و تمام نکات و پله ها را مرور نماید تا حتی الامکان جای سوال باقی نماند مثلا در درس1 من Subnet Mask را نیافتم ویندوز مورد استفاده من xp است
با تشکر
Untitled-1.jpg

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
دوست من تصویری که شما برای دوستان گذاشتید مال کانکشن هست
هنوز به این مرحله از شبکه نرسیدیم این را قسمت IP PubliC ها درس خواهم داد و Routing
در تصویری که برای شما گذاشتم پنجره سبز رنگ ( شما IP این این کانکشن رفتید)
LAN.jpg
ببینید دوست یک سری کانکشن اینجا هست به اسم Local Area Connection و اگر به صورت بیسیم بود Wireless Network Connection
اینها هستند که که مربوط به شبکه میشن
اگر اینها درون Network شما نبود یعنی که درایور کارت شبکه را نصب نکردید

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
درس 3
به اشتراک گذاری فایل درون شبکه
--------------------------------------------------
به اشتراك گذاشتن فايل‌ها ( Sharing )
يكي از كاربردهاي اصلي شبكه، به اشتراك گذاشتن فايل‌ها ميان كامپيوترها است. اين كار در ويندوز، به ويژه ويندوز اكس‌پي، بسيار آسان است. ويندوز ايكس پي پنجره My Computer يا Windows Explorer را باز و فولدري را پيدا كنيد كه مي‌خواهيد فايل‌هاي آن را با ديگران به اشتراك بگذاريد. سپس با كليك

پیوست‌ها

sardarshams

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-06-20
1,073
25,005
43
Azarbayjan-Miandoab
سلام
دو تا کامپیوتر را از طریق کابل شبکه به ترتیب کراس بهم وصل کردم به یکی از کامپیوترها مودم ای دی اس ال از طریق پورت یو اس بی وصل شده و اینترنت دایر است هم می خوام فایل ها را بین دو کامپیوتر شیر کنم و هم در سیستم دوم اینترنت هم برقرا باشه در پشت مودم ADSl دو تا پورت است یک پورت USB و یک پورت شبکه تنظیمات پست اول این تایپیک را درست اجرا کردم ولی در آخر کار که می خوام یک پوشه را شیر کنم اون گزینه share this folder نمی آد و در ظمن هم در سیستم دوم هم اینترنت ندارم با تشکر
sharing.JPG

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
اون سیستم که اینترنت داره رو سرور انتخاب کنید و سیستم دیگر رو کلاینت. در سیستم کلاینت default gate way رو باید IP سیستم سرور بدهید اما در سیستم سرور نیاز نیست default gateway رو پر کنید و خالی باشه. در هر دو dns ها رو پر کنید. سپس در هر دو سیستم فایروال را خاموش کنید.
حالا تست کنید باید با یکدیگر شبکه باشند.
اینتنرت سیستم اول اگر با کانکشن ساخته شده روی کانکشن راست کلیک کنید و از تب sharing تیک share را زده و کارت شبکه ای که با آن به سیستم دوم وصل هست را انتخاب کنید. اگر با usb هم وصل باشید یک کارت شبکه مجازی برایش ساخته شده همینکار را برای آن انجام دهید. باید اینترنت به سیستم دوم داده بشه

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
اون گزینه share this folder نمی آد و در ظمن هم در سیستم دوم هم اینترنت ندارم با تشکر
دوست من این راه را ادامه بده
sharing.JPG

گفته استاد گرامی جناب نکویی درست هست
مطالب به پست دیگه انتقال پیدا کرده این مطالب را بخونید ( این پست را هم بعدا انتقال میدم)
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=49918
--------------------------------------------------------------

در سیستم کلاینت default gate way رو باید IP سیستم سرور بدهید اما در سیستم سرور نیاز نیست default gateway رو پر کنید و خالی باشه. در هر دو dns ها رو پر کنید. سپس در هر دو سیستم فایروال را خاموش کنید.
حالا تست کنید باید با یکدیگر شبکه باشند.
استاد گرامی آقای نکویی درست میگن فقط من برای اون سوال اینجور گفتم که کسی گیج نشه
و نکته بعد اینه که وقتی IP و Getway یکی باشه خود سیستم Getway را حذف میکنه
---------------------------------------------------------------
برای اتصال اینترنت به سیستم دوم هم آقای نکویی درست میگن
ولی اگه سخت جواب دادن بگید بنده توضیح ساده بدم
-------------------------------------------------------------
بازم ممنون میشم اگه سوالاتون را در تاپیک جدا بنویسید که بنده بتونم ادامه آموزش را بنویسم

بالا